Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatör bir balıkçı olmak. 10 Şubat 2011 Sivrice

Konu, 'Genel Konular' kısmında Orhan Küçükbiçmen tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Ben de bir amatör balıkçıyım,

Denizde balık avına çocukluğumda Sarayburnun da Abimle beraber balık avlayarak tanıştım, sene 1959 lar, ilk oltamı orada denize sarkıtmıştım.:)

Sonra okul, derken babamın bakkal dükkanında çalışma hayatı ve futbol oynayarak geçirdiğim seneler,askerlik derken İsviçre'ye işçi olarak gidişim, uzun ve yorucu bir çalışma hayatım, tekrar kesin dönüş Türkiye'de zor şartlarda ticari hayatım ve arada sırada tatillerde Bodrum Ortaken'te olta atmam tek tük avladığım balıklar ile 1996 senesinde kendimi emekliye ayırıp Çanakkale' Sivrice'ye yerleşerek ve teknemide alarak gerçek olta balıkçılığım başlamış oldu.

İlk başta yöremizdeki denizi ve meraları tanımaya başladım, her tuttuğum balık ve kaçerdığım balıklar beni her geçen gün tecrübeli yapmaya başladı, bir yaptığım hatayı bir daha tekrarlamamaya çalıştım, her geçen gün değişik balıkları avlıyor ve onları tanıyordum, nasıl avlandıklarını , nerelerde bulunduklarını ve hangi takımlarla tutulduklarını ara vermeden elimde olan bütün kaynakları kullanarak öğreniyor, her gün denize çıkıp balık tutarak gilgimi ve tecrübemi arttırıyordum, birazda bu balık avına felsefe, beceri ve yapı olarak yatkın olduğumu ben de anlamaya başladım, denizde olmak bana mutluluk veriyordu, balık avlamak ise çok büyük bir heyecan ve zevk veriyordu.

Artık her denize açıldığımda karaya, limana mutlaka balıkla geliyordum, çok balık tutmaya başladım balıkları kahceden başlayarak dağıtıyordum, en önemli olan çok balık tutmak veya en büyük balığı tutmayı etrafımdaki balıkçılardan böyle duyup öğrendim, görüp tatbik ediyordum, 1997 1998-1999 senelerinde çok balıklar tutuyordum, yemli olta ile kovlarla mercan, fangri ve karagözler, sırtı yaparken 3 tane 5 tane levrekle dönmek, 27 tane palamutu sırtıda tek başıma tutmak, 26 tane barakudayı Şener albayın yeğeni Ali kardeşimle beraber avlamak, on gün içersinde 56 parça büyük balık tutmak, Sinaritler, akyalar, torikler, barakudalar, akşam oluca bir kova dolusu kalamarları ışıldayan kalamar zokaları ile avlamak , çaparide inaılmaz uskumrular, kolyozlar,artık sıradan yaptığım günlük avlarımın içerine girmişlerdi.

Çok balık tutup çok balık dağıtıp dostlarımla beraber tuttuğum bütün balıkları uzun masalarda ziyafet çekerek kutluyorduk, bu böyle devam ederken, yanıma benimle beraber balık avına çıkan emekli arkadaşlarımla daha çok balık tutmaya başladık, hatta benzin parası bile vermiyordum, balığın fazlasını yanımdaki arkadaşlarımla satmaya başladık taaa 2006 nın sonlarına kadar devam eden bu şekildeki balıkçılığım, beni bir balıkçı sitesine yazan bir dostumun yardımı ile, kendimi Amatör balıkçı sitelerinde buldum.

Sıra internette yazmayı öğrenmeye gelmişti, bir cümleyi yarım saatte harfleri tek, tek aramaya başlayarak yazılarımı çok kısa ve çok yanlışlarla yazmaya fotoğrafları sitedeki diğer arkadaşların yardımları ile göndermeye başladım.

Bu sitelerin amatör balıkçı siteleri olduğunu, burada bir çok kurallar uygulandığını, velhası amatör balıkçılık nedir, kimler amatör balıkçıdır, amatör balıkçılar hangi araçları takımları kullanabilirler, amatör tekne de neler olur, hangi balık avları ne kadar yapılabilir, vs. vs. öğrenmeye başldım, fakat bu arada bilmedende acaip tepkiler almaya başladım taki küfürleşmelere kadar giden olayların içersindeydim, bu benim terbiyeme ve karekterime hiç uygun değildi, orada kendimi anlatmanın ne kadar zor olduğunu biliyordum, halbuki ben beradaki arkadaşlarla tanışıp balıkçılığı daha da geliştirmeyi düşünürken, her defasıda gürültüler ve kavgalar devam ediyordu,benim tuttuğm balıkları onlara anlatırken eyvah bu sefer kimden bir fırça yiteceğiz diyordum, velhasıl sitelerde mutlu olmak imkansız bir hale geldi, her girişimde azap haline dönüşen yorumlar ve kavgalarla karşılaşıyordum, öyle bir duruma gelmiştimki bırakmaya kalksam olmuyor, devam etmek istesem sorunlar devam ediyor, bir müddet yazmamaya karar verdim, kendimi toparladım, artık ben de bir amatördüm, burada devam edeceksem kurallara uymam gerektiğini öğrendim, zamanla bu kurallara ben de alıştı ve artık ben de hem uygulamaya ve hem de uygulatmaya alışıyordum, artık mümkün olduğunca limitler uymaya yazdığım yazılarda Amatör balıkçılığa uymayan yazılarıma ve tuttuğum balıklara çok dikkat ederek yanlış örnek olmamaya çalışmayı öğrendim.

Burada her geçen gün yeni dostlar edinmeye başladım, bazı dostlarım ile kardeş gibi oldum bazıları ile normal ilişkiler içersinde bazıları ile ise bir türlü yıldızım barışmadı, demekki internette bu böyle ağzınla kuş tutsan ufacık bir ön yargı seni kişiler tarafında hemen dışlamalarına sebeb oluyor ve sen artık ya başkalarının anlatımlarıyla yada senin yazdıkların bazılarının hoşuna gitmemesi ile, seni hemen maymun yapan insanları gördüm, bunu da öğrendim.

Seneler ilerledikçe benimde bilgilerim, tecrübelerim artıyordu, hele sırtı avlarında çok başarılı olmaya başladım, Torik avlarımda yeni yöntemler denemeye, merada toriklerin nerelerde bulunduklarını keşfetmeye başladım, artık çok iyi bir torik avcısı oldum hatta, internette google de__Orhan baba Torik__, yazsan hemen ben çıkıyordum, Denizlerimize torikler girdiyse bunlar mutlaka benim oltamı ziyaret ediyorlardı, ben de bu Torik avına daha çok ilgi göstermeye başladım, zamanla Torikler beni ben torikleri artık birbirimizi çok iyi sevmeye başladık , sirküler diye bir sürü kurallar var bunları okumaya ve öğrenmeye başladım, ben de bu kurallara uymasını öğrendim, attık çok fazla balık tutmuyordum, arttık ben de gerçek bir amatör balıkçı oldum, bu konuda öğrendiklerimi ve bilgimi, yapmış olduğum avarımdaki yöntemlerimi paylaşmaya ve anlatmaya başladım.

İşte artık ben de bir amatör balıkçı olma yolundayım, ama daha öğreneceğim çok şeyler olduğunu da çok iyi bilmekteyim, Amatör balıkçılık sitelerinde çok kişileri tanıyorum gerçekten o kadar değerli bilgilere sahipler ve kendini deniz ve balık ve balıkçılık hakkında ilmi olarak tetiştirmişlerki, bence olların liderliğinde amatör balıkçılık Türkiye'de de layik olduğu yere geleceğine inanıyorum, işte akademik olarak bu bilgiler sahip olan çok değerli kardeşlerimi sizlere tek, tek yazmak isterim ama bu arkadaşlar o kadar çok ki, hepsinin isimleri şu anda aklıma gelmiyor, içlerinden birisinin adını yazmayı unutsam çok üzülürüm,Zaten sizler de yakında hepsini tanıyorsunuz.

Amatör balıkçılık içersinde, ben sadece balık tutan biriyim, yapmış olduğum avları benim ağzımdan duymak, benim av raporlarımı okumak isteyen çok kardeşim ve çok arkadaşım olduğunu biliyorum, bir de Uzun senelerin verdiği çalışma hayatı, İstanbul Fatih'te büyümem, eski İstanbul saygısını terbiyesini, yardımlaşmasını, paylaşmasını velhasıl İstanbul'un kendine has o kültürün katmanları arasında yetişmem, uzun seneler İsviçre'de yaşamam ve orada ticaret ile uğraşmam, dünya'da çok yerleri gezmem ve görmem, çeşitli insanlarla taınşmam, Ankara'ya dönmem oradan da Canakkale, ayvacık, Sivrice, artık son durak burası, deniz, balık ve balık avlarımın yanısıra, oluşan hayat tecrübelerimi ve felsefelerimi sizlerle paylaşmayı, sohbetler yapmayı her zaman çok arzu ederim, bana yazabilir, vaktiniz varsa Sivrice'ye gelebilirsiniz.

Her zaman, her şeyi , her yerde, güzellikler içersinde yaşayalım , birbirimize olan sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü hiç bir zaman kaybetmeyelim.:)

Hepiniz hoşçakalın sevgili Amatör balıkçı arkadaşlarım.:):):)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Günaydın Orhan Abi.
    Bu sisli, puslu ve soğuk günde insanın içini ısıtan sıcacık bir yazı.

4. oktay16

oktay16 Moderatör

Günaydın Orhan abi,
    Bugün cumartesi gün içerisinde yapacaklarımla ilgili kendi kendimi sorgularken senin yazı çıktı karşıma:) olumlu, olumsuz bir sürü soru işaretini sildi attı kafamdan, zahmet olmaz ise sen sabahları bir kaç satır yazsana bize insanın içini rahatlatıyorsun:) Saygılar abicim, ellerinden öperim...

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Eline sağlık Orhan abi, bazı şeyleri çok güzel özetlemişsin.

Forumlarda bulunma sebebimiz, aynı hobiyi paylaştığımız insanları tanımak ve onlarla bir şeyler paylaşa bilmek. Azda olsa stres atabilmek...

Ama bazen dediğiniz gibi, stres atmak yerine sinir sahibi oluyoruz :)

Olaya bu açıdan bakıp, bu güzelliklerin keyfini çıkarmayı bilmeliyiz.

Onun için kendi adımıza sitede her hangi bir tartışma çıktığında o tartışmayı kalldırarak sonlandırıyoruz. Buraya stres atmak için gelen arkadaşlarımızı bu tartışmalardan uzak tutmaya çalışmaya devam edeceğiz..

Çünkü hepimiz Amatör Balıkçıyız...:)

Hepimize rastgele :)

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Merhaba Orhan Abi,günaydın.:)
    Öğrenmenin ve öğretmenin yediden yetmişe devam eden,hiç bitmeyen bir süreç olduğunu bizlere hatırlatan,güzel ,samimi bir yazı.
    Sizler gibi tecrübeli büyüklerimizin aramızda olması da büyük bir nimet.Yıllar süren deneme yanılma sürecinin altın meyvelerini,balıkçılıkla ilgili tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için de teşekkür ediyorum.
    Olta balıkçılığında öğrendiğim en önemli gerçek ise deneme yanılmanın en iyi yöntem olduğu.:)

7. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Hayırlı bir hafta sonu dilerim Orhan ağabey,
    Güzel bir cumartesi sabahında, çok güzel ve anlamlı bir makale oldu bu.
    Çok güzel noktalara temas etmişsiniz. Tabi ki hepimiz burada yeni yeni dostluklar kurmak, biraz da stres atmak için bulunuyoruz. Ama maalesef bu tarz çok sesli ortamlarda bazen herkesi aynı anda mutlu etmek imkanı olmuyor. Alkış aldığınız bir konuda farklı bir kesimden eleştiri de alabiliyorsunuz. Çok sesli ortamlarda bu hep böyle olmuştur. Aslında bunun doğal olduğunu kabullenip çok fazla da bu tip şeylere takılmamak gerekiyor.
    Sırası gelmişken bir şeyi hatırlatmakta fayda görüyorum.
    İNSANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI KENDİ İÇİNDEDİR. YANİ EGOSUDUR.
    EGOSUNA DOKUNULDUĞUNDA İSE, YÜZ KİŞİNİN BEYAZ DEDİĞİNE, O KARA DİYEBİLİR.
    Sağlıkla Kalın...

8. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler Şeref kardeşim, dediğin gibi boş vakitlerimi bu şekilde değerlendiriyorum, insan zamanla çok şeyler öğreniyor, esasında zaman her doğruyu ve yanlışı gözler önüne seriyor, zamanın aydınlattığı gerçeklerden kaçmak ve saklanmak çok zor, ben de bu konuda düşündüklerimi ve hissettiklerimi yazıya döktüm.:):):)
    Sivrice'den sevgiler, selamlar, hoşçakal.:):):)

9. Orhan Küçükbiçmen

Çok teşekkürler sevgili Oktay kardeşim,
    Artık ben de 61 yaşında olmuşum, bugün varız yarın yokuz,:):):)
    bu sayfalarda gene benim yazdığım balık avlarını ve raporlarımı okurken beni anarsanız, Orhan baba kimdir diye bana sorarsan,Orhan baba denizi, balık avlamasını, balık yemesini, akşamları balık ile beraber iki kadeh atmasını, dostları ile balık muhabbetlerini, yapmış olduğu balık avlarını bütün amatör balıkçı kardeşleriyle paylaşmayı onlara bildiklerini sadece doğru ve dürüst bir şekilde anlatmayı, aktarmayı, onlara faydalı olmayı, diğer arkadaşlara sevgi ve saygılı bir şekilde davranmayı, her zaman her konuda Türk adet ve geleneklerine uyan bir şekilde kendine göre iyi bir örnak olmaya çalışan, velhasıl ailesini, arkadaşlarını, dostlarını, komşularını, vatanını milletini, doğayı, tüm insanları seven kendi dünyasında yaşayan ve sizlere bir hoş seda bırakmaya çalışan bir kişi derim.......
    Sevgiyle kalın.:):):)

10. Orhan Küçükbiçmen

Tebrikler seni alnından öpüyorum...:harika::harika::harika: işte bu......istisnalar kaideyi de bozmamalı.:):):) çok daha güzel günlere...sevgiler, hoşçakal Hamdi kardeşim.:):):)

11. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sivricenin gzel insanlarından Sivricenin güzelliklerini bize de yaşatan bir yazı.
    Teşekkrler Orhan Abi.
    Kısmet olmadı bize bu aralar sivriceye gelmek...