Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Amatör Bir Levrekçinin Notları

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
teşekkürler paylaşım için tecrübelerinizi aktardığınız için rastgele

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
İşte burada mükemmel bir tavsiye ve harika bir tecrübe söz konusu,tüm dişli balıkların ortak karakterde oldukları iddiamın bir başka tezahürü gibi,ses daima çok etkili bir cezbedicidir.Bazen sahtenin kendisinden dahi daha etkilidir.Bu mükemmel bilgiler için teşekkür ve tebrik ederim.

Ben teşekkür ediyorum Murat Bey.Geçen sezon tuttuğum bir levrekte sesin çok önemli bir faktör olduğunu tecrübe ettim.Sahtemi 20-30 metre kadar ileriye attıktan sonra hoplata zıplata sahtemi çekiyordum ki sahtenin beş metre arkasında cengaver bir levrek sırt yüzgeçlerini dikerek atağa geçti.Balığın o an yemi görmesi imkansız bir şeydi.Çünkü su bulanık ve çırpıntılıydı.Sese güdümlenmiş gibiydi.Saniyeler içinde sahtemin dibinde bitiverdi.İlk hamlesinde hedefi ıskaladı.Çılgına dönmüştü.O kadar hırslıydı ki karnının yere değmesi bile umurunda değildi.(Galiba hırslı olduğu kadar da açtı.)Ben sahtemin hareketlerine,yani hoplatıp zıplatmaya devam ettim.Iskaladıktan sonra bir ara sağında olan sahteyi solunda arar gibi oldu;fakat sağına yaptığı ani bir hareketle bir hamlede sahteyi ağzına aldı.Su çok sığ olduğu için bu kovalamaca belgesel tadında tüm ayrıntılarıyla önümde yaşanıyordu.Bu sebeple su üstü sahteler çoğu zaman tercihimdir.Balığı o saldırı anında görmek avda beni heyecanlandıran en güzel andır.
Bu güne kadar su üstü sahtelerde aldığım onlarca takipte balık önce sese geldi;ancak görüntü cezbedici gelmediği için çoğu geri döndü ya da isteksiz davrandı.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Erdal Bey,bu yaz tek skorum oldu.O da kısmet olmadı.Güzel bir levreği kandırdım;ancak beni gafil avladı.O kadar özlemişim ki o adrenalini yüreğim ağzıma geldi.Eylülde de denedim,olmadı.Gördüm,gelmediler.Eksik olan şeyi bulamadım.
Bence Takvime takılmak bazen sonuç vermiyor.Eylül ortasından sonra küçük balıklar kıyılardan ayrılır ama halen kıyılar ilarya ve diğer küçük yem balıklarla dolu.Bu yüzden sahteyle kandırmak daha zor oluyor.Ama Levrek kıyılarda epey var.Önümüzdeki günlerde av vermeye başlar diye düşünüyorum.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Bence Takvime takılmak bazen sonuç vermiyor.Eylül ortasından sonra küçük balıklar kıyılardan ayrılır ama halen kıyılar ilarya ve diğer küçük yem balıklarla dolu.Bu yüzden sahteyle kandırmak daha zor oluyor.Ama Levrek kıyılarda epey var.Önümüzdeki günlerde av vermeye başlar diye düşünüyorum.
Sabırsız bekliyorum.Bir diğer nokta da kandırıp sahtenin peşine taktığım levrekler,sahteyi bırakıp gerçeğine saldırdılar.Gerçeği varken de sahtesine pek rağbet edilmiyor.

mberkay

Aktif Üye
Adı
Muhammet Berkay ÖZYÜREK
Kan Grubu
A Rh Pozitif
abi gerçekten çok güzel bilgiler özellikle benim gibi levrek avcılığına heves edip yeni başlayacaklar için.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
abi gerçekten çok güzel bilgiler özellikle benim gibi levrek avcılığına heves edip yeni başlayacaklar için.
Sevgili Berkay,yeni başladığın bu disiplinde başarılar diliyorum.Bu bilgilerin yardımcı olacağı doğru;ancak zamanla sen de avlandıkça yeni şeyler ve teknikler keşfedeceksin.;)