Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amatörlere Ders ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında cevahirabi tarafından paylaşıldı.

1. cevahirabi

cevahirabi Yeni Üye

Bahçemizin yanından Seyhan Nehri geçmekte. Bazı zamanlar adamların sandallarla açılıp balık tuttuğunu görür heveslenirdik. Harçlıklarımızı biriktirir ve gider tahta olta takımı alırdık 3liraya.

Sonra toprağı kazar solucan bulup nehre giderdik. Kencalara solucanları takıp kurşunları sallayarak fırlatmaya çalışırdık. Kimimizin kurşunu önüne düşer, kimisininkindeki tüm solucanlar suya düşmeden çıkardı. Şanslı olanlarımızın oltaları nehirin ortasına kadar giderdi. Bir müddet bekler sonrasında da sarmaya başlardık.

Ama her zaman nihayi üzüntülü sonuçla karşı karşıya kaqlırdık ve iğneler kayalara takılırdı. Sağ sol yapardık ama sonuç oltayı kopartırdık. Balık tutma sevdamız ilk atışta biterdi.

Şimdi büyüdük eski anıları tazelemek istedik. Kayalıklar dan kurtulmak için kamış kullanmaya karar verdik ve kıyıdan balık tutmayı öğrenmek istedik. Hemen internete baktık aradık taradık ama istediğimiz başlık açılmamıştır hiç bir forumda.

İşte o başlık bu başlık olsun.

Bir amatör balıkçının ilk dersi nedir. iğne midir kamış mıdır. Amatör balıkçılık kursuna gittiğimizde dersler nelerdir.

BalıkSevdam dostları bizi amatör balıkçı yapabilir mi? Ders ders Gün Gün bizi eğitebilir mi?

murat karahan bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Bizim internet sayfalarımızda, forumlarımızda amatör balıkçılığa giriş niteliğindeki bilgileri bulamazsınız. Akya nasıl yakalanır bilgisi vardır da, bu işin ABC'si yoktur. Bu konuda yakında bir şeyler yapma imkanı bulacağımı düşünüyorum. Sonrasında da aynı şeyi yapan 30 kişi çıkar.

KalamA bunu beğendi.
  4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bir amatör balıkçının ilk dersi ne iğne ne kamış ne makine dir... ilk dersi düğümlerdir her zaman...

a-fisherman bunu beğendi.
  5. a-fisherman

a-fisherman Aktif Üye

İyi bir tespit. Düğüm atmayı bilmediğimden balığa çıkamazdım :) Bu iş gerçekten bir ömür yeni şeyler öğrenmeyi gerektiriyor. Çok çalışmam lazım çoookk ...:confused:

6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Aslında kullandığınız misinaya göre 3,4 düğüm öğrenmek yetiyor :) Bende 6 ay önce çok zorsunuyordum öğrenmemek için diretiyordum. Beceremem diye düşünürken oturdum açtım videoları önce çok yavaş 1 takım hazırlamam 1 saati buluyordu şuan 10 dakikaya indi. İp misina kullanıyorsanız palomar düğümü neredeyse her şeyde kullanılıyor ve basit bir düğüm . palomarı öğrenin iğne bağlıyamıyorum diyorsanız delikli iğnelerden alın palomar atın :) Lipside palomar düğümü ile bağlıyorum . Takım hazırlarken kösteği beden yerine fırdöndüye bağlayıp kıstırmalarla sabitliyorum. Kösteği fırdöndüye palomar ile bağlıyorum :) Bir tek ip misina önüne fc şok bağlamak için fc knot öğrendim onuda videoları araştırarak çok kolay anlatımlı ve pratik bir şekilde anlatan videodan iyice öğrendim :)

a-fisherman bunu beğendi.
  7. a-fisherman

a-fisherman Aktif Üye

Videolardan öğrendiğim bir kaç düğüm var benim de :) Ama öğrenene kadar sahteleri deniz yuttu balık yerine :)

8. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

3-4 düğüm her yerden öğrenilir. Zamanında Firar Balıkçılık desteğiyle bir amatör balıkçılık kursu verdiğimizde şöyle bir şey yaşadık. Aralarında çocuklarını alıp gelmiş anne ve babalar dahil yaklaşık 30 kişiden oluşan bir gruba eğitim veriyorduk. Biz öyle düğümleri, misinaları, oltaları falan anlatırken en sonunda biri dayanamayıp şunu dedi ve bu dediğini o gün bugündür unutmam "Bize malzeme, düğüm bilgisi falan vermeniz iyi güzel de biz daha kamış tutmayı, makine açmayı bile bilmiyoruz. Siz birkaç ders ileri atlamış durumdasınız." Boğaz'da birkaç kez yanıbaşımda yeni aldıkları oltayla atış yapmaya çalışan ancak makinenin yayını açmadıkları için çapari kopartan ya da hemen üstlerine düşüren gençler gördüm. Bir kurs ilk olarak balık tutanları görüp sıfır olta bilgisine sahip heveslileri hedef almalıdır. Daha sonra bu insanlara ileri aşamada yararlı olabilecek bilgiler sunulur.