Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

amötör kıyıdan at çek için

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında raiko tarafından paylaşıldı.

1. raiko

raiko Yeni Üye

Yazları Anamur'da kıyıdan at çek yapıyorum.Eylül ve haziran ayında ise Ankara yakınlarında turna avı içinu ğraşıyorum ama bugune kadar çok büyük bir tecrübem olmadı çok iyi değilim. Kullandıgım oltayı normal bir avmarketten 35-40 lira civarında almıştım.Özellikle anamur'da balıkları görmeme rağmen ya iyi aksiyon veremediğimdem yada tecrübesizligimdem rapalama saldırmasını tam beceremedim .Balık sahte yemimi takip etmesine ragmen o son vuruşu çok nadir aldım. Aldığımde ise Hep balon balığı yakaladım. Bu zamana kadar hep sahte yemlerim ve kendime suç buldum. Çok farklı sahte yem denedim ankarada ise çok farklı kaşık denedim ama sahtelere bu kadar masraf edeceğime oltamıda değiştirmeye karar verdim.Kamışım teleskop ve açılıp kapanırken felan beni çok zorluyor takılıyor kalıyor. 270cm makinem ise zaten kendliliginden agırlaşıp kendiliginden hafifleşiyor hiç bir hassasiyeti yok zaten aldıgımın ilk haftasında arka kısmındaki debraj mı denılıyor bilmıyorum orası çatlamıştı. Yem balığı çekerken izlıyorum çok düz gelıyor bazı zamanlarda hareketleri beni tatmin etmıyor. Bunun benden kaynaklagındı tahmin edebilyorum aksiyon veremedgim için ama makinem arada agırlasıtgı için sarmak zor oluyor. Ben yeni bir takım almak istiyorum yaz geldiği için balık tutamasam da kıyıda 2 saat felan at çek yapmayı çok sevıoyrum neden bilmıyorum.Şimdi yeni bir set için baktığımda kamışların çok fazla çeşitlerinin oldugunu farkettim surf spinning ve telekop 2,3 parça olanlar var ve atarları varmış bende atarken çok sıkıntı yaşıyordum. Benim oltamın atarını bilmıyorum üstünde birşey yazmıyordu.Makinem ise flasg fl60 diye bir marka . rapalalarıma baktıgımda 12 15 gr arası genelde onun dışında silikon balık kullanıyorum. Sadece ankarada kullandıgım kaşıklar 20 gr üstünde. Şimdi ben surf mu spinnig mı almalıyım kendi araştırmalarımda buludugum kamış. Shimano Catana CX Spinning 210ML olta kam Shimano olta kamlar AVmarketi.com .
    Forumlarda baktıgımda ufak olması rahat aksyion vermeyi sağlıyomuş ama ben kıyıdan da uzağa atmak istıyorum. Yardımcı olacaklra şimdiden çok teşşekür edıyorum.
    Not:Maliyet olarak 250 geçmemesi iyi olacaktır. Sonuçta çok amotorum ve boşa gitmesini istemem.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar kadeşim. Bütçen dahilinde benim nacizane önerilerim:

Kamış; Pelistic London 270 15-40 gr.

Makine: Shimano Exage 4000 FD

Bu arada ''Tanışalım'' bölümünden kendini bizlere kısaca tanıtacak bir konu açabilirsin. Ayrıca sağ üstte ''Yararlı linkler'' bölümünden imza ayarlarını yapabilir, karşına çıkacak pencerede isim, doğum yılı, şehir ve kan grubu gibi bilgilerini belirtebilirsin. Rastgelsin...

İsottevfik ve raiko bunu beğendi.
  4. raiko

raiko Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bütçemi biraz daha artırsam kamış olarak öneriniz yine aynı mı kalır ? 2.70 benim için uygun mudur yoksa 2.40 mı daha iyi olur ? birde atar 15-40 olması benim 12.5 gr kullandığım rapalalar için uygun mudur ? ben 10-30 aralığına yöneldim de araştırmalarımda.

KalamA bunu beğendi.
  5. KalamA

KalamA Daimi Üye

Rica ederim. Makineyi kullanıyorum ve gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Kamışı kullanan bir arkadaşım var ve bütçeniz dahilinde olduğundan, fazlasıyla esnek bir kamış olduğunu bildiğimden, fiyatından çok daha iyi performans sergilediğinden önerdim. Arkadaşım da gayet memnun aslında. Bütçenizi kamış için biraz arttırabilirseniz Shimano Catana CX 10 - 30 gr. önerebilirim. Atacağınız ağırlıklar göz önüne alındığında öneriler çoğalabilir, elbetteki bütçenizin elverdiği ölçüde. Ben Shimano Yasei Red Seabass Mh 10-50 gr. kamışı kullanıyorum. 10 gramlık slikonda da 50 gramlık kaşıkda da performansından memnunum. Evvelinde Okuma V-system 2.40 10-40 gr. kullandım ama verdiği güven söz konusu ise, Yasei gerçekten her türlü güveni veriyor bana. V-system için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Spin kamışlarda ''ideal boy'' diye nitelendirilen uzunluk 2.70'tir. 2.40 bir kamışla atış erimi kıyaslandığında ortaya çıkacak fark gözardı edilemeyecek boyuttadır. Tatlı su avlarında sazlık, çalılık gibi etkenler dezavantaj yaratabilir. Bu yüzden spin avı yapan hemen herkesin mutlaka 1'den fazla kamışı olması çok doğal. Genelde 3 ayrı spin kamış edinmek söz konusu olur. Tatlı su için 2.10, tuzlu su için L yada ML bir 2.40 ya da 2.70, trofeler için de 2.70 ya da üzeri bir Mh kamış olabilir. Makineye kaliteli ve olabildiğince ince bir ip misina sarmanızı ayrıca öneririm. Ben Berkley Whiplash 0,10 kullanıyorum. Allah gönlünüze göre versin...

İsottevfik bunu beğendi.
  6. raiko

raiko Yeni Üye

Shimano Catana CX 10 - 30 ile sizin kullandığınız arasındaki fark bütçe aşılmışken göz ardı edilebilir bir fiyat gibi geldi bana. Tereddüt olarak ben balıkçılık konusunda tecrübe sahibi değilim balık tutamasamda at çek işini sevdiğim için daha iyi bir set almak istedim. Acaba bu fiyat makul bir fiyat mı bu iş için. Yoksa yazık mı olur kullanmasını beceremediğim bir takıma fazla mı para vermiş olurum. Dediğiniz misinaya baktım 100 mt civarı olanlar 100 tl gibi bir rakamda gerçekten pahalı gibi geldi heleki benim gibi makineyi sararken misina dolanmasından bıkıp misinayı kesen birine :).

7. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Makina olarak Shimano Exage 2500 veya 4000 FD ( Kullanım amacınıza göre );

Kamış olarak da Shimano catana 240 10 - 30 veya 14-40 gibi kamışlar tam isabet olur derken, Can kardeşimin önerdiği Lodon Pelistic kamışda yerinde bir tercih olacaktır. Zaten zamanla değişik kullanım amacına uygun 3-5 kamış mutlak olacaktır; envanterinde. :D

Misina konusunda nedense ip özelliğine bir türlü adapte olamadım. :confused: :D Kullanıma uygun tercihlerde, güzel misinalar vardır. Bu konuda Trabucco serilerini inceleyerek portföyünüze koyun.

KalamA ve raiko bunu beğendi.
  8. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Peki hazır uygun bir yer bulmuşken bende sorayım!..
    Shimano Yasei Sea Bass 10-50 atarlı kamış için düşüncelerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim.
    Bende 20-50 atarlı var, 20 gr altı sahtelerde sağır kalıyor haliyle.
    Kurşunlu çalışırken iyi oluyor 50 gr. atar değeri elbette.
    Tek kamışla daha geniş bir kullanım amacına ulaşmış olurum diye düşünüyorum, ne dersiniz?

KalamA bunu beğendi.
  9. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Burada belirtilen 20-50 değer, o kamışın 20 gr.dan aşağı ağırlıklarda istenen esnemeyi yapamayacağı, 50 gr.dan sonrası ağırlıklarında, fazla esneteceği ve kırılma riskini belirtir.

Eee, madem tek kamışla geniş kullanım amacı olacaktı da, biz niye aldık o kadar kamışı ? :confused: :) Paramız mı çoktu, yoksa aklımız mı yoktu ? :D
    Olur olmasına da, işte böyle bahsettiğiniz gibi bir ayağı topal, bir kulağı sağır olur.:D Bu iş için en güzeli, bir biri içine giren değerlerden ziyade, birbirini takip eden değerlerde ki ürünleri tercih edin. Mesela; 10-30, 20-40, 30-60, 40-80 vs.vs. gibi.

Siz o kamışı güzel günlerde ve 30-40 gr.larda tam performansıyla kullanın.

KalamA bunu beğendi.
  10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Değerli Gürcan ağabeyim, Yasei MH'den gerçekten çok memnunum lakin alışma sürecim sancılı geçti gerçekten. Malum, V-system gibi narin görünümlü bir kamıştan Yasei'ye geçince inceden bir afalladım :eek: Şimdi mesela Savagear Soft4Play gibi pek ağırlığı olmayan bir slikonu tatmin edici uzaklıklara gönderebiliyorum. 20 gram ve üstü sahteleri attığım yerlerse kesinlikle tatmin edici. 23-28 gramlık Hansen kaşıkları attığım yerler ise neredeyse surf kamışla attığım yerlere yakın :) Lakin Wtd'de sorun yaşatabilir. Sorun derken; aksiyon verilebilir ama yorucu olabilir. Benim boyum 1.88 ve kilom 85 civarlarında. Birçok arkadaşımız spin disiplininde hafiflikten ve minimum yorulmaktan yana. Benim görüşüm farklı bu konuda. Exage 3000 Sfd alıp güven vermediği için kullanmadan 4000 Fd'ye geçiş yaptım. Aradaki 70 gram fark birçok arkadaşımıza göre aşırı yorucu. Şimdi 31 yaşında Allah'a çok şükür sağlıklı, taşı sıkıp suyunu çıkaramayacaksam da eli kolu tutan bir adamım. 70 gram beni hiç mi hiç yormuyor. Wtd'de saatler geçince ister istemez zaten yoruluyor insan. Yasei Mh'nin karşılaşacağım 5 kilo ve üzeri levreklerde beni üzmesi söz konusu olacağını düşünmüyorum. Kamıştan o güveni fazlasıyla alıyorum. Alıştım ya bir de kamışa, savunma mekanizması devreye giriyor reflex olarak sanırım :) Çocuğum gibi malzemelerim benim :D Allah her zaman senin de gönlüne göre versin ağabeyim...

gurcansap bunu beğendi.
  11. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Çok teşekkür ederim.
    Gayet doyurucu tecrübelerini paylaştığın için.
    Sevgiler

KalamA bunu beğendi.