Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anadolu yakası LRF disiplinine uygun avlaklar

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında AsYmPtOtE tarafından paylaşıldı.

1. AsYmPtOtE

AsYmPtOtE Üye

Herkese selamlar,
    Malum LRF takımları, jigheadleri, jigleri ve silikonları oldukça hafif olduğundan akıntılı yerlerde çok yüzeyde kalıyorlar.
    Ben Kadıköy'de ikamet ediyorum. Moda taraflarında bu işten pek verim alamadım. Üsküdar'dan sonraki iki parktan takımı deneme amaçlı atışlar yaptım ancak akıntının çok fazla olması sebebiyle takım hem su üstündee kalıyor hem de uygulanan kuvvetlerin bileşkesi doğrultusunda hemen kıyıya geliyor. :)
    Kuleli'nin sonundaki kayalıklarda istavritin iri olduğu bu aylarda özellikle geceleri (çapari atanların seyreldiği saatlerde) suyun çok bulanık olmadığı dönemlerde güzel avlar yapılabilir diye düşünüyorum. Ancak henüz deneme şansım olmadı.
    Bildiğim kadarıyla Forumda bu takımlar ile avlanan başka arkadaşlarım ve büyüklerim mevcut. Mekan konusunda bu başlık altında deneyimlerimizi paylaşabilirsek hepimiz için faydalı olacaktır umarım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. arifengin

arifengin Daimi Üye

Bende bu lrf olayina yeni ilgi duyan biri olarak Evet kulelinin kayaliklari yaz aylarinda guzel istavrit yapiyormus birde burunbahce cok iyi diyorlar ama bu mevsimde nasil olur bilmiyorum .

AsYmPtOtE bunu beğendi.
  4. forkill96

forkill96 Aktif Üye

Merhaba Mertcan abi lrf avı yaptım ama pekte bilgim olduğu söylenemez sadece şunu söyleyebilirim ki bence lüferin çinekopun bulunduğu aylar tam zamanı istavritler kıyıya pek yaklaşamaz lrf avı yazın hazirandan sonra daha uygun bir av sitili hatta kabataşta çok güzel yazın lrf ile istavrit tutmuşluğum var

AsYmPtOtE bunu beğendi.
  5. AsYmPtOtE

AsYmPtOtE Üye

Lrf takımlarımı ben de daha yeni aldım. Henüz balık yakalayamamış olsam da takımların hafifliği ve sürekli aksiyonda olunması çok keyifli geldi bana. Ayrıca 2 gr jigheadleri 15 metre mesafeye atabilmek de müthiş eğlenceli. Bu kamışı çok sevdiğim kalem şamandıralı tatlı su kızılkanat ve kefal avlarında da 2 - 3 gr şamandıraları istediğim noktaya atmakta kullanabilirim. Bu mevsimde istavritin iri olması LRF için iyi bir zaman olduğunu düşünmeme sebep olmuştu. Dediğiniz gibi genelde yaz aylarını öneriyorlar bu iş için. Şu sıralar LRF yapan var mıdır acaba? Ben biraz sabırsızlanıyorum bu takım ile balık tutmak için :)

6. ozgurulas

ozgurulas Yeni Üye

Tuzla'da pek bir şey çıkmıyor. Ben ilk balığımı tuttum. 20 cm boylarında geniş uzun bir balıktı. Saldım suya geri. Bir de kayabalığı tuttum. Onu da saldım.
    Ama arkası tüylü jig headlerle bir şey olabilir diye tahmin ediyorum ama suyun derin olması bence avantaj. Yani kıyıdan hemen derinleşen yerler.Bir de arkası kıvrımlı olan yemlere iyi balık vuruyor. Yiyemiyor çekiştiriyor ama kamışı acayip sarsıyor.

7. coner

coner Daimi Üye

İstanbul için konuşmak lazımsa iri istavrit için lrf takımlarına ve masrafa gerek yok.
    Neden çünki biz bu disiplin icat edilmeden öncede iri istavrit yakaladık.
    1.yemli şeytan oltası ile menü biraz fazla olur ama en şanşlı oltadır,
    küçükten büyüğe istavrit,iizmarit,karagöz,eşkina başlıca dahada aldığı vardır.
    2.kuyruk altı istavrit ve kolyoz kuyruk altısı idealdir ışık gören liman,iskele,mendirek iç kulvarı,liman girişi,kayıkhane aralarında başarılıdır sopaya bile takılsa olur ışığa kabaran iri istavritler yakalanır.
    Değirmendere taraflarında mırmırda alınabilir.
    Kaz tüyü ibrşimle çok güzel kandırıcılar ile yakalanabilir.
    Ojei ile 2cm kaz tüyüne kaş göz yapılarak verim alıır
    çocukluğumda kibrite sarılmış tüy,ibrişimle ışık altında balık alırdık.

Son düzenleme: 19 Ocak 2015
    Goksell, syner, AsYmPtOtE ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  8. LeventKartallı

LeventKartallı Üye

teşekkürler eşref bey. güzel bir bilgi paylaşımı olmuş.

coner bunu beğendi.
  9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Nisan başında havaların da ısınmasıyla birlikte boğaz dışındaki sığ ve sakin sularda ufak jiglerle zargana avı ile başlayabilirsiniz. Akşamları da mendirek ve liman içi, iskele gibi yerleri silikonla yoklarsanız ispari, iskorpit, gelincik, gobi, gümüş, istavrit gibi balıklar yakalayabilirsiniz. Havalar daha da ısınınca taşlık ve yosunlu bölgelerde irili ufaklı lapin avları ile keyif yaparsınız. İç sularda da av yasağının kalkması ile birlikte lrf ile verimli avlar yapabilirsiniz.

AsYmPtOtE bunu beğendi.
  10. gürbüz

gürbüz Aktif Üye

Şeref bey , bende çocukken hamur ile karagöz yakalardım,fakat gün geçti devran döndü...
    Eski günlerdeki popülasyon ve bolluk malesef yok artık.Günümüzde çaparinin bile 80 türlü rengi var...Yeniliklere açık olmalıyız...:)
    LRF malzemelerine ve tekniğine ilk başlarda bende sıcak bakmamıştım...taa ki deneyipte karşılığını alana kadar...:)
    Doğru zamanda doğru yerde olmak yeterli...

11. coner

coner Daimi Üye

İsmim eşref,
    Çaparinin 80 türlü rengi var doğru insanı 80 kere takım değiştirtten.
    Benimkisi 3 -5 Adet kaz.martı,ördek,horoz bir tanesi saklı kalsın.
    Hepsi hala çalışır ve her daim balık alır.
    Dedemin bıraktığı at kıllı yünlüde 1906 kalma değme jig'e taş çıkarır.
    süpürge püskülü ve gelin teli ile nice karagöz istavritler aldım.
    Evde her meteryalden hazırlanacacak takımlar.
    yaş kuzu bağırsağı ile dipte ne var ne yok alırdı ustalar.
    Suyun huyu, balığın suyunu anlamak mesele.
    sevgi ve saygılar.