Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ankara İli Baraj ve Göletleri

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Ankara İli Baraj ve Göletleri

  Ankara`daki barajları yararlanma çeşidi itibariyle içme suyu, sulama suyu, içme ve sulama suyu, elektrik enerjisi sağlayan barajlar olmak üzere dört ayrı başlık altında toplamak mümkündür.


  İÇME SUYU SAĞLANAN BARAJLAR

  Çubuk I Barajı: Çubuk Çayı üzerinde olup, şehre 12 km. uzaklıktadır. Ankara`nın sulama, mesire yeri, şehrin su ihtiyacının temin edilmesi, ağaçlandırma gibi amaçlarla 1930 yılında inşasına başlanmış ve 1936 yılında işletmeye açılmıştır. Göl alanı 0,94 km2 dir.

  Çubuk II Barajı: Ankara`nın 54 km. kuzeyinde Çubuk Çayı üzerinde Çubuk`un 5 km. kuzeyinde, vadinin nispeten daraldığı bir yerde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. 1964 yılında faaliyete geçmiştir. Göl alanı 1.20 km2.dir.

  Bayındır Barajı: Ankara’nın 12 km. güneydoğusunda, Bayındır Deresi üzerine kurulmuştur. 1965 yılında faaliyete geçmiştir. Göl alanı 0.71 km2.dir.

  Çamlıdere Barajı: Çamlıdere`de Bayındır Deresi üzerindedir. 1985 yılında faaliyete geçmiştir. 32 km2 lik göl alanına sahiptir.


  SULAMA SUYU SAĞLANAN BARAJLAR

  Asartepe Barajı: Güdül ilçesi yakınlarında İlhan Deresi üzerinde kurulmuş ve 1980 yılında faaliyete geçmiştir. Göl alanı 1.77 km2 dir. Sulama alanı 2.260 hektardır.


  İÇME VE SULAMA SUYU SAĞLANAN BARAJLAR

  Kurtboğazı Barajı: Ova Çayının kolu olan Kurtboğazı deresi üzerinde kurulmuş ve 1977 yılında faaliyete geçmiştir. 5 km2 lik göl alanına sahiptir.


  ELEKTRİK ENERJİSİ SAĞLANAN BARAJLAR

  Sarıyar Barajı: Ankara`ya 165 km. uzaklıkta olan baraj, Anadolu`nun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere 1966 yılında faaliyete geçmiştir. Barajın arkasındaki suni göl balıkçılık ve su sporları için elverişlidir. Sakarya Nehri üzerinde kurulmuştur. 6.50 km2 lik göl alanına sahiptir.

  Kesikköprü Barajı: Kızılırmak Nehri üzerinde 1966 yılında faaliyete geçmiştir. Gölalanı 6.50 km2 dir.


  BARAJLAR

  Çubuk-1Barajı
  [​IMG]


  Çubuk-2 Barajı
  [​IMG]


  Kayaş-Bayındır Barajı
  [​IMG]


  Kurtboğazı Barajı
  [​IMG]


  Çamlıdere Barajı
  [​IMG]


  Eğrekkaya Barajı
  [​IMG]


  Akyar Barajı
  [​IMG]


  Asartepe Barajı
  [​IMG]


  Kesikköprü Barajı ve HES
  [​IMG]


  Hirfanlı Barajı ve HES
  [​IMG]


  Kavşakkaya Barajı
  [​IMG]  Göletler


  Ayaş-Çanıllı Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Çubuk-Kızılca Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Çubuk-Kösrelik Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Çubuk-Kızık Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Yenimahalle-Susuz Göleti
  [​IMG]


  Sincan-Bucuk Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-Üçbaş Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-Aşağıkaraören Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-Kırköy Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-Karagüney Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-Çeştepe Göleti Sulaması
  [​IMG]


  K.Hamam-Çeltikçi-Aşağıhöyük Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kızılcahamam-İğdir Göleti
  [​IMG]


  Nallıhan-Çamalan Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Kazan-Örencik Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Ş.Koçhisar-Evren Köprüdere Göleti Sulaması
  [​IMG]


  Çamlıdere - Bayındır Göleti
  [​IMG]


  Nallıhan-Tekirler Göleti
  [​IMG]


  Nallıhan-Ozanköy Göleti
  [​IMG]


  AVLANMANIN TAMAMEN YASAKLANDIĞI İÇ SULAR

  Beypazarı Eğriova Göleti, Dikenli Dere,
  Çubuk Karagöl Göleti
  Çamlıdere Çamkoru Göleti
  Güdül Sorgun Göleti, Süvari Çayı  Başkentte ‘denizi aratmayan’ cazibe merkezleri


  Ankara, göl ve baraj çevresinde oluşturulan rekreasyon alanları ve dinlenme tesisleri ile yaz mevsimini kentte geçirmek zorunda olanlara, birbirinden ilginç alternatifler sunuyor.

  Ankara’nın cazibe merkezlerinden bazıları şöyle…

  Bayındır Barajı Mavi Göl
  Bayındır Barajı Mavi Göl, uzun bir süre Ankara’nın içme suyu ihtiyacını karşıladı ancak zaman içerisinde bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi.

  Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilen Bayındır Barajı, büyük bir rekreasyon alanına dönüştürüldü ve baraj, içindeki 6.5 milyon metreküplük su masmavi renginden esinlenerek “Mavi Göl” adını aldı.

  Bayındır Barajı Mavi Göl Projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yapıldı.

  Bayındır Barajı Mavi Göl Rekreasyon Alanı yeşil alan, piknik alanı ve su alanı ile toplam 2.120.694 metrekarelik alan üzerine kurulu.

  Rekreasyon alanında; piknik alanları, at maneji, çocuk oyun alanları, spor alanları, marina ve iskeleler, araç ve yaya yolları, çay bahçeleri bulunuyor.

  Mavi Göl, hem sahip olduğu doğal güzelliği hem de yapılan çevre düzenlemeleriyle eşsiz bir görünüme sahip oldu.

  Mavi Göl Park Alanında, Ankara’nın simgesi haline gelen Ankara Keçileri de görülebilir.

  Mogan Gölü
  Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca yaptırılan Mogan Gölü Çevresi Rekreasyon Alanı, Gölbaşı sınırlarında yer alan Mogan Gölü kıyısında toplam 601.879 metrekarelik alana kuruldu.

  Bu alanın “Doğa Parkı” olarak ayrılan 203.650 metrekarelik kısmında nesli tükenmekte olan kuşlar, kuluçka ve yavrulama mevsiminde konaklıyor. Bu nedenle alanda Kuş Gözlem evleri yapıldı, yaya olarak ulaşım sağlamak amacıyla karadan ahşap yürüme yolu inşa edildi. Yürüme yolu kuluçka döneminde kapatılıyor. 398.229 metrekarelik geri kalan alan üzerinde günübirlik tesislerin de bulunduğu rekreasyon düzenlemeleri yapıldı.Peyzaj alanları yaklaşık 22.000 metrekare ağaç dikilen alan, 27.500 metrekare çalı dikilen alan, 196.500 metrekare çim ve çayırlık alan, 5000 metrekare mevsimlik çiçek dikilen alan olmak üzere toplam 250.100 metrekare.

  Peyzaj yapısal düzenleme alanları içerisinde, açık spor alanları, çocuk oyun alanları, iskeleler, piknik alanları yer alıyor.

  Rekreasyon alanı içerisinde ise nikah salonu, amfi tiyatro binası, piknik alanları, büfeler, kafeterya binaları, göl kafeteryaları ve göl seyir terası, açık basketbol, voleybol, mini futbol sahası, tenis sahası, spor merkez binası, bisiklet merkez binası, kaykay-paten binası, binicilik merkez binası, kayıkhane binası, evcil hayvanlar için kümes binası, deniz feneri, araştırma merkez binası(açık-kapalı sergi alanları), oyun grupları(7 adet), su oyun havuzları, otopark (2000 araç kapasiteli) bulunuyor.

  Çamkoru Orman İçi Dinleme Tesisleri
  Ankara Kızılcahamam’da izcilerin kamp yeri olan Çamkoru, günübirlik kullanıma açık olup, 1957 yılında kuruldu. 27 hektar genişlikte ve Ankara’ya 100 kilometre mesafedeki Çamkoru’nun bitişiğinde geyik üretim istasyonu bulunuyor.

  Çamlıdere Barajı
  Çamlıdere Barajı, Bayındır Çayı üzerinde, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacıyla 1976-1984 yılları arasında inşa edildi.

  Kaya gövde dolgu tipi olan baraj günübirlik gezi ve piknik alanı olarak da kullanılıyor.Çubuk II Barajı
  1961-64 Yılları arasında yapılan bu baraj, Çubuk ilçesinin 5 kilometre kuzeyinde. Barajı Mendek, Kışla, Hacıkadın, Bağırcan, Çayır ve Kırkpınar dereleri besliyor. Çubuk II Barajından çekilen su, Pursaklar Arıtma Tesisinde arıtılmakta. Aynı zamanda, Çubuk ilçesinin su ihtiyacını da karşılayan barajda mesire alanı da yer alıyor.

  Dikilitaş Göleti
  Dikilitaş Göleti, Ankara’ya 55 kilometre uzaklıkta, suyu Ankara’daki birçok gölden çok daha temiz olan yeni bir gölet. Haymana yolu üzerindeki Dikilitaş Köyü’ndeki gölette, oltayla sazan ve kadife balığı avlanabiliyor. Göl, günübirlik gezintilere çok uygun.

  Eymir Gölü
  Ankara sınırları içinde Eymir Gölü’nün arazisi ODTÜ’ye ait. Göl, ODTÜ kürek takımı çalışma alanı olarak kullanılıyor. Takıma ait bir kayıkhane bulunuyor. Kış aylarında donmuş haliyle güzel bir doğal ortam halini alıyor. Gölün çevresi 13.5 kilometre olup, asfalt yol bulunuyor.

  Yürüyüş için ideal bir mekan olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkün. Göl, tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzak.

  Eymir Gölü’nde kürek ve su sporları, balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabiliyor.

  ODTÜ Akademik ve İdari personeli ile öğrencileri, ODTÜ Kimlik Kartlarını göstererek, mezun ve misafir statüsündeki kişiler ise Eymir Gölü üye kimlik kartlarını göstererek her gün giriş yapabiliyor.

  Eymir Gölü üyeliği için başvuru formunun doldurularak, ODTÜ İç Hizmetler Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

  ODTÜ, arazisi içerisinde bulunan Eymir Gölü’nün güvenliğinin ve göl çevresinin düzeninin sağlanmasından sorumlu. Gölde uyulması gereken kurallar, ODTÜ tarafından yayımlanıyor.

  Karagöl
  Karagöl, 2034 metre yüksekliğindeki Işık Dağı ve onun eteklerinde yer alıyor. Göl, çam ormanları ile kaplı olan bölge bir çok yürüyüş parkuru barındırıyor.

  Kirmir Çayı
  Sakarya nehrinin en önemli kollarından biri olan Kirmir Çayı, Güdül İlçesi yakınlarında, Köroğlu Dağlarının eteklerinde. Kayalıkların arasında derin menderesler çizen çay, yaklaşık 40 kilometrelik bir vadi oluşturuyor.

  Çayın geçtiği Yeşilöz Köyü’nde, 40 metre yükseklikte dört katlı mağaralar sistemi özellikle trekking için ilgi çekici.

  Kurtboğazı Barajı
  Kurtboğazı Barajı, Ankara ilinde, Kurtboğazı Çayı üzerinde, sulama, içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacı ile 1963-1967 yılları arasında inşa edildi. Baraj, mesire yeri olarak tercih edilen bir alan.

  Soğuksu Milli Parkı
  1959 yılında Milli Park olarak tesis edilen Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil ediyor. Volkanik bir sahada olması nedeniyle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunan park, kaplıca turizmi açısından da kullanılıyor.

  Flora yönünden zengin bir bitki yapısına sahip Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunuyor.

  Milli Park alanında ayı, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35’in üzerinde kuş cinsi yer alıyor. Parka bağlı olarak kurulan çiftlikte ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin üretiliyor.

  Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer alıyor.

  Kaynak: ntvmsnbc
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  ANKARA İLİ VE YAKIN MESAFEDE TATLI SU HAVZALARI


  BALIKÇILIK

  Ankara il sınırları dâhilinde yapılmakta olan balıkçılık akarsu, göl, baraj gölü ve gölet balıkçılığı olmak üzere 4 grupta toplanabilir.

  Akarsu Balıkçılığı:

  Kızılırmak, Sakarya nehirleri ile bunların kollan ve Kirmir Çayı`nda yapılmaktadır. Bu su rezervlerinde yaşayan belli başlı balık türleri; pullu sazan, kadife balığı, gümüş balığı, tatlı su kefali, karabalık, çapak balığı, kerevit, yayın balığı, nadiren yılan balığı, sudak ve turna balığıdır.

  Göl Balıkçılığı:

  Mogan Gölü: Balık türleri; turna balığı, pullu sazan, kadife balığı, yayın balığı, gümüş balığı ve kerevit

  Eymir Gölü: Balık türleri; turna balığı, pullu sazan, kadife balığı, yayın balığı, gümüş balığı ve kerevit.

  Kara Göl: Balık türleri; göl alası ve sazan balığı.

  Baraj Gölü Balıkçılığı:

  Sarıyar (Hasan Polatkan) Barajı: Balık türleri; yayın balığı, pullu sazan, gümüş balığı, kadife balığı, çapak balığı, tatlı su kefali, kerevit ve az miktarda yılan balığı.

  Gökçekaya Barajı: Balık türleri; pullu sazan, yayın balığı, tatlı su kefali, gümüş balığı, kadife balığı ve kerevit.

  Asartepe Barajı: Balık türleri; aynalı sazan, pulu sazan ve tatlı su kefali

  Hirfanlı Barajı: Balık türleri; pullu sazan, yayın balığı, tatlı su kefali, gümüş balığı, kadife balığı ve kerevit.

  Kesikköprü Barajı: Balık türleri; pullu sazan, yayın balığı, tatlı su kefali, gümüş balığı, kadife balığı ve kerevit.

  Çubuk I - II Barajı: Balık türleri; aynalı sazan, pullu sazan, tatlı su kefali ve gümüş balığı. Avlanma tamamen yasaktır.

  Kurtboğazı Barajı: Balık türleri; aynalı sazan, pullu sazan ve gümüş balığı. Amerikan levreği, Sazan ve Turna Kalmadı gibi.Avlanma tamamen yasaktır.

  Gölet Balıkçılığı:

  Üçbaş, Aşağı Karacaören, İğdir, Çeştepe, Karagüney (Kızılcahamam), Kirazdibi (Ayaş), Avşar (Balâ), Kızılca (Çubuk), Güvenç (Yenimahalle) Dikilitaş (Haymana), Danacı (Sulakyurt), Yüzüncüyü (Kızılcahamam), Demirtaş (Kalecik), Hacımusalı (Polatlı), Akçaören (Kızılcahamam), Kösrelik (Çubuk), Karakaya (Polatlı), Çukurören II (Güdül), Çamkoru (Çamlıdere), Kızık (Çubuk), Ilıca (Polatlı) ve Bucuk (Yenikent) Göletleri. Bu göletler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`nca balıklandırma programı çerçevesinde balıklandırılmaktadır ve avlanma tamamen yasaktır.

  Rüzgâr Sörfü: Sarıyar Barajı ve Çamlıdere Baraj Gölü rüzgâr sörfü yapmaya elverişlidir.  1 - ŞABANÖZÜ GÖLETİ

  ENLEM: 40.458628°
  BOYLAM: 33,263929°


  [​IMG]

  [​IMG]

  Küçük bir gölettir. Ankara merkeze 100 km mesafededir. Çankırı ili Şabanözü ilçesindedir. Araçsız gidilmez.

  Balık Türleri: Sazan


  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%C5%9Eaban%C3%B6z%C3%BC,+T%C3%BCrkiye&daddr=Ankara,+T%C3%BCrkiye&hl=tr&geocode=&mra=ls&sll=39.942647,32.830582&sspn=0.154248,0.363579&ie=UTF8&ll=40.153687,33.013916&spn=1.23016,2.90863&z=9  2 - KARAGÖL

  ENLEM: 40.411028°
  BOYLAM: 32.913844°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ankara'ya 68 km uzaklıktadır. Çubuk İlçesi sınırlarında bir krater gölüdür Karagöl. Esenboğa Havalimanı yolundan Çubuk'a dönülüp ilçe içinden ve Çubuk II Baraj yolundan devam edilerek Kışlacık Köyü içinden geçilip krater gölünün olduğu alana varılmaktadır. Çubuk'a 28 km mesafede bulunmaktadır. Göl etrafında Kamuya ait çeşitli misafirhaneler ve halka açık bir lokanta bulunmaktadır. Aynı yöreden Durali BALCI' nın işlettiği tesis kapalı bir restoran bölümü ve göl etrafında açık alanlardan oluşmaktadır. Tesis 8 kişiyi konaklatabilecek bir dağ evine de sahiptir. Ayrıca kampçılar için göl etrafında çadır kurabilecekleri çokça alan mevcuttur.

  Karagöl Yıldırım Dağları üzerinde, çevresi ormanlarla kaplı olan bir krater gölüdür. Göl çevresinde görülmeye değer yaylalar ve doğal alanlar mevcuttur. İşletme sahasında kampçıların çadır kurabilmeleri ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli yardımlar da yapılmaktadır. Karagöl merkezli konaklayan gezginler yakın çevredeki Yıldırım Evci yaylasını ve buradaki gölü, Kışlacık Yaylası, Ayı Kayası, Aydost Dağı gibi doğal alanları gezip görme imkânına da kavuşmaktadır. Yöreye ait natürel ürünlerin sunulduğu lokantada fırında patates, bal, tereyağı, yöresel turşu gibi ürünlerin yanı sıra canlı alabalık, ızgara çeşitleri misafirlere titizlikle ikram edilmektedir.

  Ankara'nın hemen yanı başındaki bu doğal alana Ankara dan 1,5 saatte ulaşmak mümkündür. Yol birçok mesire yerine göre gayet düzgün olup; neredeyse tamamen asfalt ile kaplıdır. Kışın dahi ulaşımda problem yaşanmamaktadır. Her Mevsim görsel bir şölen sunan bu doğal alan, gezilip görülmeye değer niteliktedir.

  Balık Türleri :Sazan,Alabalık

  YOL TARİFİ :
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...l=40.157885,32.97821&spn=1.230084,2.90863&z=9  3 - KIZILIRMAK

  ENLEM: 39,938600°
  BOYLAM: 33,412857°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km. dir. Deniz taşımacılığı için kullanılmaz. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak’tır.

  Nehir, İç Anadolu'nun en doğusundaki Sivas ilinde Kızıldağ 'ın güney yamaçlarından yaklaşık 39,8° Kuzey 38,8° Doğu noktasından doğar, ilk önce batı ve güney batıya 38,7° Kuzey 34,8° Doğu ya kadar akar, daha sonra yay şeklinde biçimlenir. İlkin batıya, daha sonra kuzey doğudaki Tuz Gölü'nü geçerek kuzey batıya akar. Daha sonra kuzey ve kuzey doğuya yönelir. Burada Delice Irmağı ile 40.47° Doğu 34.14° Batı noktasında birleşir. Sonra zigzaglar çizerek kuzey batıya akar. 41.10° Doğu 34.42° Batı da Devrez Nehri ile birlikte akar ve Kuzey doğuya doğru döner. Sonuçta Karadeniz'e 41.72° Kuzey 35.95° Doğu noktasında boşalır. Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e ulaşır.

  Ankara merkeze yaklaşık 75 km mesafededir. Ankara – Kırıkkale arasındadır. Ankara Merkezden Samsun istikametine gidilerek ulaşılabilinir. Kırıkkale’ ye, Doğu’ya ve Karadeniz’ e giden bütün şehirlerarası otobüslerle gidilebilir.

  Balık Türleri: İç sularımızda bütün balık türleri mevcuttur.

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...33.390369&sspn=0.077135,0.181789&ie=UTF8&z=13  4 - KÖPRÜKÖY

  ENLEM: 39,578735°
  BOYLAM: 33,427668°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köprüköy Beldesi (Kasabası); Kırıkkale ili, Keskin ilçesine bağlı yaklaşık 3500 kişi nüfuslu küçük bir beldedir. Ankara’ya 100 km., Kırıkkale’ ye 30 Km. mesafede olup ulaşım; Ankara- Bala- Kaman –Kırşehir karayolundan 100 km., Kırıkkale- Bahşılı – Karakeçili- Kaman- Kırşehir karayolundan 30 km., Kırıkkale –Keskin – Çelebi – Karakeçili karayolundan 50 km. seyahat ile sağlanmaktadır.

  Balık türleri: Sazan, turna, kadife ve yayın (Ağırlıklı olarak turna)

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,33.430538&sspn=0.03877,0.090895&ie=UTF8&z=14  5 - MOGAN ( GÖLBAŞI )

  ENLEM: 39,787206°
  BOYLAM: 32,804311°


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ankara’nın kente en yakın ve onu biraz "denizli" yapan Gölüdür. Konya yolu üzerindeki bu göl (25 km.), kıyısına kurulu olan ilçenin adıyla anılır.

  Gölden avlanan kocaman, turuncu ve çizgi filmlerdeki balıklara benzeyen sazan balıkları, kent içindeki pazar yerlerinde satılır.

  Göl çevresinde birçok piknik alanı, restoran ve çay bahçesi bulunuyor. Gölden çıkarılan kerevitle enfes yemekler yapan bir Belçika lokantası da var ama göl kenarındaki lokantalarda daha çok et-mangal yaygın. Konaklamak isterseniz otel de var.

  Gölbaşından Kırşehir yönüne doğru gidilirse, Bala yolu üzerinde Beynam Ormanlarına ulaşılır. Beynam Ankara’ya en yakın doğal orman alanıdır.

  Balık türleri: Turna, sazan ve kadife


  TOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...32.803631&sspn=0.038656,0.090895&ie=UTF8&z=14  6 - DİKİLİTAŞ SULAMA GÖLETİ

  ENLEM: 39,528304°
  BOYLAM: 32,711258°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara Merkeze 55 km.' dir. Haymana yolu üzerindedir. Anayoldan uzaklığı 10-12 km. uzaklıktadır. Araçsız gidilmez ve içeri giriş ücretlidir.

  Balık türleri: Turna ve sazan (Sazan , Turna (çok ufak) ve 1000/1 yakalama şansı, Kadife çok küçük 1000/1 yakalama şansı var.)  YOL TARİFİ : http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,32.755737&sspn=0.61888,1.454315&ie=UTF8&z=10  7- ASARTEPE-ÇANILLI BARAJI

  ENLEM: 40,145773°
  BOYLAM: 32,387144°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Asartepe Barajı, sulama amacı ile 1975-1980 yılları arasında inşa edilmiştir. Belde merkezine 1,2 km. uzaklıktadır.

  Balık türleri: Turna –Sazan (Turna ve Kadife, Sazan (Kalmadı gibi) 10.000/1 yakalama şansı)  YOL TARİFİ : http://maps.google.com/maps?f=d&sou...32.388725&sspn=0.076912,0.181789&ie=UTF8&z=13  8 - KESİKKÖPRÜ BARAJI

  ENLEM: 39,393946°
  BOYLAM: 33,420247°

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kesikköprü Barajı, Ankara'nın Bala ilçesinde, Kızılırmak üzerinde, sulama ve enerji üretimi amacı ile 1959 - 1966 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 900.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 49,10 m'dir. Normal su kotunda göl hacmi 95,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 6,50 km2'dir. 11.860 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermekte, HES (hidroelektrik santralı) 76 MW’ lik güç kapasitesi ile yılda 250 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır.

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze 125 km uzaklıktadır. Bala istikametindedir. Anayoldan 25 km içeridedir. Kesikköprü Belediye otobüsleri de gider. Araçları ile gideceklere yukarı camili önerilir.

  Balık türleri: Turna, alabalık, kadife, sazan (Ağırlıklı turna)

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,33.420753&sspn=0.07776,0.181789&ie=UTF8&z=10  9 - AKYAR BARAJI

  ENLEM: 40,616791°
  BOYLAM: 32,584356°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Akyar Barajı, Ankara'da, Bulak Çayı üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla 1996-2001 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

  Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.650.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 85,00 m. normal su kotunda göl hacmi 56,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 1,92 km2'dir. Baraj yıllık 60 hm3'lük içme suyu sağlamaktadır.

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze 120 km' dir. E-5 karayolu üzeri Kızılcahamam istikametindedir. Araçsız gidilmez. Anayoldan yaklaşık 10 km mesafededir.

  Balık türleri: Sazan, turna, tatlı su kefali

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...32.593861&sspn=0.076372,0.181789&ie=UTF8&z=13  10 - KURTBOĞAZI BARAJI

  ENLEM: 40,283232°
  BOYLAM: 32,696819°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kurtboğazı Barajı, Ankara (il)'inde, Kurtboğazı Çayı üzerinde, sulama ve içme suyu temini amacı ile 1963 - 1967 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 834.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 54,00 m, normal su kotunda göl hacmi 101,50 hm3, normal su kotunda gölalanı 5,50 km2'dir. 3.780 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermekte, yılda 67 hm3 içme-kullanma suyu temini sağlamaktadır.

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze E-5 karayolu üzerinde yaklaşık 70 km dir.
  Aracı olmayanlar Kızılcahamam halk otobüsleri ile de gidebilir.

  Balık türleri: Sazan, turna, levrek, tatlı su kefali (Amerikan levreği, Sazan ve Turna Kalmadı gibi bayadır alınmıyor)

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,32.71059&sspn=0.076723,0.181789&ie=UTF8&z=10


  11 - KAYAŞ-BAYINDIR BARAJI

  ENLEM: 39,919325°
  BOYLAM: 33,001536°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bayındır Barajı, Ankara (il)'inde, Bayındır Çayı üzerinde, içme suyu temini amacı ile 1962-
  1965 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 553.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 30,00 m' dir. Normal su kotunda göl hacmi 6,97 hm3, normal su kotunda gölalanı 0,71 km²'dir. Yılda 7 hm3 içme ve kullanma suyu sağlamaktadır.

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkezden Elmadağ istikametine 12 km mesafede bulunmaktadır. Kayaş dolmuş ve otobüsleri ile gidilebilir.

  Balık türleri: Sazan, sudak, kadife

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,32.991428&sspn=0.03858,0.090895&ie=UTF8&z=14  12 - ÇAMLIDERE BARAJI

  ENLEM: 40,399794°
  BOYLAM: 32,374076°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Çamlıdere Barajı, Ankara'nın Çamlıdere ilçesinin Bayındır Çayı üzerinde, içme suyu temini amacıyla 1976-1985 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

  Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.487.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 106,00 m. normal su kotunda göl hacmi 1.226,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 32,00 km2'dir. Baraj yılda 150 hm3 içme-kullanma suyu sağlamaktadır.

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze 100 km dir. İstanbul otoban yol üzerindedir. Araçsız gidilmez.

  Balık türleri: Sazan, tatlı su kefali


  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...0.154736,32.670593&spn=0.615073,1.454315&z=10  13 - EĞREKKAYA BARAJI

  ENLEM: 40,494807°
  BOYLAM: 32,665047°

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Eğrekkaya Barajı, Ankara'da, Kızılcahamam'a 3 km uzaklıkta Sey Çayı üzerinde, Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere 1985-1992 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

  Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.407.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 100,00 m., normal su kotunda göl hacmi 113,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 3,94 km2'dir. Baraj 90 hm3'lük su sağlar.

  Eğrekkaya Barajı ile Akyar Barajı su kanalları vasıtası ile Kurtboğazı Barajı'nı desteklerler. Eğrekkaya Barajı’nın su havzası da küresel ısınmadan etkilenmiştir. Türkiye'nin en temiz sayılabilecek bir su havzasına sahip bu bölgedeki köyler de susuzluktan etkilenmişler.

  Köyler Eğrekkaya Barajı'nı besleyen küçük dereleri köylerinin su şebekelerine eklemişlerdir. Hem yağmur yağmaması hem de bilinçsiz su kullanımı nedeniyle Ankara'ya su desteği yapan bu barajımızda su seviyesi aşağılara inmiştir. Eğrekkaya Barajı'nda çok çeşitli tatlısu balıkları avlanmaktadır.

  Balık türleri: Sazan, tatlı su kefali, turna, levrek

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze 90 km uzaklıkta olup E-5 karayolu Kızılcahamam istikametindedir. Araçsız gidilmez. Anayoldan yaklaşık 10 km mesafededir.

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...,32.68364&sspn=0.152914,0.363579&ie=UTF8&z=12  14 - ÇEŞTEPE BARAJI

  ENLEM: 40,328969°
  BOYLAM: 32,674901°

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ankara’ya Mesafesi: Ankara merkeze 75 km mesafededir. Kızılcahamam istikametindedir. Anayoldan 5-6 km içeridedir. Araçsız gidilmez.

  Balık Türleri: Sazan

  YOL TARİFİ:
  http://maps.google.com/maps?f=d&sou...32.672653&sspn=0.019172,0.045447&ie=UTF8&z=15


  ANKARA VE ÇEVRESİNDEKİ BARAJ GÖLLERİ, GÖLLER VE GÖLETLER

  Ahilli Çipi Göleti - Kırıkkale (Av Yasak)
  Akçaören Göleti - Ankara/Kızılcahamam
  Akyar Barajı - Ankara / Kızılcahamam
  Asartepe Barajı - Ankara / Ayaş
  Aşağı Karaören Göleti - Ankara / K.Hamam
  Bayındır Barajı - Ankara / Kayaş
  Bayındır Göleti ( Mavi Göl ) - Ankara / Çamlıdere
  Bey obası Göleti - Kırıkkale (Av Yasak)
  Bucuk Göleti Yükseltilmesi (İnşa Halinde) - Ankara-Sincan-Yenikent
  Bucuk Yenikent Göleti - Ankara-Sincan-Yenikent
  Cinali Göleti Kırıkkale (Av Yasak)
  Çamalan Göleti - Ankara / Nallıhan
  Çamkoru - Ankara / K.Hamam/Çamlıdere
  Çamlıdere Barajı - Ankara / Çamlıdere
  Çanıllı Göleti - Ankara / Ayaş
  Çeltikçi Aşağıhöyük Göleti - K.Hamam (Av Yasak)
  Çeştepe Göleti - Ankara/Kızılcahamam
  Çubuk 1 Barajı Gölü - Ankara / Çubuk (Av Yasak )
  Çubuk 2 Barajı Gölü - Ankara / Çubuk (Av Yasak )
  Çukurören 2 Göleti - Ankara/Güdül
  Danacı Göleti - Kırıkkale / Sulakyurt
  Demirtaş Göleti - Kırıkkale/Kalecik
  Dikilitaş Göleti - Ankara / Gölbaşı/Haymana
  Eğrekkaya Barajı - Ankara / K.Hamam
  Eğriova Göleti - Beypazarı (Av Yasak)
  Evren Köprüdere Göleti - Ankara-Ş.Koçhisar-Evren
  Eymir Gölü - Ankara / Gölbaşı
  Gökçe Kaya Barajı - Ankara / Nallıhan
  Güvenç Göleti - Ankara/Yenimahalle
  Hacimusal Göleti - Ankara/Polatlı
  Hasandede Göleti (İnşa Halinde) - Kırıkkale / Merkez
  Hirfanlı Baraj Gölü - Ankara / Bala
  Ilıca Göleti - Ankara/Polatlı
  Iğdır Göleti - Ankara / K.hamam
  Kapulukaya Barajı - Ankara / K.kale Merkez
  Karagöl - Ankara / çubuk
  Karagüney Göleti - Ankara / K.hamam
  Karakaya Göleti - Ankara/Polatlı
  Kayalı Barajı - Kırıkkale / Kayalı
  Kesikköprü Barajı - Ankara - Bala / K.kale – çelebi
  Kırköy Göleti - Ankara / K.hamam
  Kızık Göleti - Ankara / çubuk
  Kızılca Göleti - Ankara / çubuk
  Kirazdibi Göleti - Ankara/Ayaş
  Köprüköy Sulaması - Ankara / Bala / Köprüköy
  Kösrelik Göleti - Ankara / çubuk
  Kurtboğazı Barajı - Ankara / Kazan
  Mogan Gölü - Ankara / Gölbaşı
  Ozanköy Göleti - Ankara / Nallıhan
  Örencik Göleti - Ankara / Kazan
  Sarıyar Barajı (Hasan Polatkan) - Ankara / Sakarya
  Sorgun Göleti - Beypazarı (av Yasak)
  Susuz Göleti - Ankara / Eryaman
  Tekirler Göleti (İnşa Halinde) - Ankara / Nallıhan
  Üçbaş Göleti - Ankara / K.hamam
  Yüzüncüyü Göleti - Ankara/Kızılcahamam
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Kasım 2010
  Spinlevrek bunu beğendi.
 4. says

  says Aktif Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  Ankara
  Çok Güzel Bir Konu olmuş Çok emek Harcanmış Benim Gibi Ankara`da ikamet eden Arkadaşların Çok İşine YarayacaktıR gerçi benim şimdilik pek bir işime yarayamayacak çünki tek gitmek istemiyorum balığa ailemlede böyle bir yere pek fırsat bulup gidemiyoruz daha 1 oltam bile yok şuanda ama seneye arabamı alayım Allah kısmet edeRse bu Bilgiler Çook işime yarayacak
   
 5. ozgurgenc

  ozgurgenc Yeni Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  4 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  ANKARA-İSTANBUL
  Çok güzel olmuş ... Bu bilgilerin çıktısını alıp arşiv yapılaçak kadar değerli elinize ve emeğinize sağlık !...
   
 6. Atila KÖKSAL

  Atila KÖKSAL Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Kasım 2010
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  126
  Şehir:
  Çorum Seydim
  Ustad balık türleri bazı göl ve barajlarda değişmiştir bilginiz olsun
   
 7. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Aslında balık türleri değişmemiştir o balık o gölde vardır ama azalmmıştır ve artık yakalanamıyor olabilir. Başka bir baskın/istilacı türün o göle aşılanması sonucu bu durum yaşanmış olabilir. Eğer tüler hakkında bilgi verirseniz mevcut konu içerisinde gerekli eklemeleri yapabilirim. Sizler o bölgede avlananıyorsunuz ve durumu en iyi bilenlersiniz. ;)
   
 8. Atila KÖKSAL

  Atila KÖKSAL Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Kasım 2010
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  126
  Şehir:
  Çorum Seydim
  Teşekkür ederim ilk önce:
  Toprağım (Hemşeriyiz aslen :) ) Dediğin gibi aslında ben birebir bildigim yerleri diyim ona göre avlaklarda şuan olan balık türleri;

  Dikilitaş: Sazan , Turna (çok ufak) ve 1000/1 yakalama şansı, Kadife çok küçük 1000/1 yakalama şansı var.

  Çanıllı: Turna ve Kadife, Sazan (Kalmadı gibi) 10.000/1 yakalama şansı

  Kurtboğazı: Amerikan levreği, Sazan ve Turna Kalmadı gibi bayadır alınmıyor


  Kesikköprü ve Köprüköy : Genel olarak alınan tür Turna
   
 9. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Bende teşekkür ederim. :) Gerekli eklemeleri yaptım.

  Tüm illerimiz için bilgisi olanlar bu şekilde bilgi verirlerse konuları güncel tutmamız açısından faydalı olacaktır.
   
 10. kop49

  kop49 Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  11
  Kaçan Balık Büyük Olur Derler. (Anılarımız)
  diğe bir bölüm açılmıştır. oraya bütün balıkçı arkadaşlarımızı bekliyoruz.muhakkak tüm avcılarımızın anlatacağı anılar vardır.okumak isteriz.güzel anıları paylaşmak adına buyurun.)))
   
 11. miryana

  miryana Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  4 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  kurtboğazı barajındaki pis bir levrek türüne karşı alınabilcek önlemler yokmu. Balık eko sistemi mahvolmuş da. Bu balık türü diğer barajlarada yayılırsa balıkçılığın kökü kazınır. Kim getirmiş ve bu baraja burakmış bu başbelası balığı.