Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ANNELER GÜNÜ

Konu, 'Genel Konular' kısmında Şemsipaşalı tarafından paylaşıldı.

 1. Şemsipaşalı

  Şemsipaşalı Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İSTANBUL
  TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.ONLAR EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ. HEP YÜZLERİNİN GÜLMESİ TEMENİSİYLE:)
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu olsun. Ne yapsak haklarını ödeyemeyiz:)
   
 4. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  Annelerimiz,eşlerimiz ,kızkardeşlerimiz ,sevgilimiz ...bizler için çok önemli olmalıdırlar ..
  bugün hepsi için bizim onlara önemli olduklarını en iyi şekilde hissettireceğimiz bir gün...
  ben tüm annelerin ve anne adaylarının bu güzel gününü kutluyorum...
   
 5. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu olsun
   
 6. sokrates

  sokrates Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  484
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Kastamonu/Cide
  Yüce insanların günü kutlu olsun onların yüceliği bugüne mahsus kılınmamalı onlar her gün anılmaya layıklar onların yüceliği inkar edilemez hiçbir zaman. Allah kitabında onlar içinde birkaç sayfa ayırmişki onların önemini bizim için ne kadar önemli olduklarını işlemiş kelamında.

  ANNE OLARAK KADIN

  İlâhî yaratılışta annelerin çocuklarına olan sevgileri, yüce bir görevden kaynaklanır. Cenâb-ı Allah sonsuz rahmetini (sevgi, şefkat ve merhametini) bakıma muhtaç çocuklara da yansıtmış, bu görevi anne ve babaya vermiştir. Anne, hiç karşılık beklemeden hep vermenin ve içtenlikle sevmenin sembolüdür. Çocuğunu güçlüklerle karnında taşımış, sıkıntılara katlanarak doğurmuş,büyümesi için eşi ile birlikte her türlü fedakârlığı göstermiş, bütün zorluklara da seve seve katlanmıştır. İnsanlığın gelecek nesli de onun şefkatli kucağına teslim edilmiştir. Peygamberlerin çocukluk çağlarında yetişirlerken, annelerin kendilerine olan sevgi, şefkat ve fedakârlıkları Kur'ân'da birçok ayetlerle vurgulanmıştır. Sevgili Peygamberimiz, cennete giden yolun annelerin rızasını kazanmaktan geçtiğini şu kutsal sözleriyle belirlemiştir : «Cennet annelerin ayakları altındadır.»

  BANA, SONRA ANA-BABANA ŞÜKRET

  31/14 : Biz insana, annesine ve babasına itaati tavsiye ettik. Annesi onu güçsüzlük üstüne güçsüzlükle taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yılda olmuştur. (Onun için) Bana sonra da ana babana şükret. Dönüş ancak Bana'dır.
  46/15 : Biz insana, anne ve babasına çok iyi davranmasını önerdik. Annesi onu zorluğa uğrayarak karnında taşımış, onu güçlükle doğurmuştur. Taşıması ve sütten kesilmesi 30 ay sürer...

  Hamd, şükür ve teşekkür etmek; evreni ve insanları yaratarak yaşamımızı borçlu olduğumuz Yüce Allah'adır. Sonra da dünya'ya geliş sebebimiz olan anne ve babanın hakkı gelir. Cenâb-ı Allah bu ayetlerle ebeveyne de şükredilmesini önermiştir. Cenâb-ı Allah'a kulluk etmek ne kadar önemli ise, anne ve babaya da sevgi göstermek, hürmet ve iyilik etmek o kadar gereklidir.

  Yaratılanlar arasında bilhassa insan, yetişirken özel bir bakıma ihtiyaç gösterir. Yeni doğan bir çocuğun yaşayabilmesi için; sevgiye, titizlikle bakıma ve korunmaya ihtiyacı büyüktür. Aksi takdirde çocuğun hayatta kalması mümkün olmaz. İşte bu yükümlülükleri içtenlikle yapan, her türlü fedakârlığı gösteren, gerekirse kendi hayatını bile tehlikeye atan yegane varlık ise annedir. O anne ki; gebeliğinde türlü güçlüklerle çocuğunu karnında taşımış, doğururken çok acılar çekmiş, süt verirken de bir çok zorluklara katlanmıştır. Çocukların büyümeleri, yetişmeleri ve iyi bir terbiye almaları için baba ile birlikte her türlü gayreti seve seve gösterir. Gerektiğinde yemez yedirir, giymez giydirir. Annenin çocuklar üzerindeki hakkı ne kadar büyüktür.

  İnsanın; Yüce Allah'tan sonra yaratılış sebebi olan anne ve babaya sevgi göstermesi, iyilik yapması ve itaat etmesi hayat boyunca devam etmelidir. Onlara karşı yapılacak kusur ve ihmallerde, Kur'ân insanları şöyle uyarıyor : «Dönüş ancak Bana'dır.» Ebeveyne olan yükümlülüklerin hesabı, İlâhî Yasalar gereği bir gün mutlaka sorulacaktır.

  RAB'BİN ANA-BABAYA İYİLİĞİ EMRETTİ

  19/32 : (Allah) Anneme iyilik etmemi önerdi. Beni zorba bir eşkiya yapmadı.
  17/23-24 : Rabbin...anneye babaya iyilik etmenizi emretti. İkisinden birisi, yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara öf deme, onları azarlama, onlara güzel söz söyle! İkisine de acıyarak tevazu kanadını indir. Ve de ki: Rabbim, onların beni küçük iken terbiye edip yetiştirdikleri gibi, ikisine de merhamet et.

  Yüce Allah'ın yaratmasıyla meydana gelen insana, dünya' ya geliş sebebi olarak görevlendirilen anne ve babasına iyilik etmesi emredilmiştir. Bu; onları incitmemek, saygılı davranmak, öğütlerini dinlemek ve isteklerini yerine getirmekle mümkündür. Ebeveynin rızasını kazanmak, ihtiyaçları varsa gidermek evlatların başlıca görevleri olmalıdır. Eğer onlardan biri veya ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, onlara karşı öf bile demekten sakın, onları asla azarlama, yalnızca güzel ve tatlı sözler söyle. Görülüyor ki, ana-baba hiçbir zaman inceltilmeyecek, üzülmeyecektir. Kırıcı sözler sarfetseler bile onlara karşı ancak hoşgörü ve saygı ile davranılmalıdır. İhtiyarlık çağına girmiş ana-baba için Yüce Rabbine şöyle yakarışta bulunun: «Onlar beni küçük iken terbiye edip yetiştirdikleri gibi, ikisine de merhamet et. »

  Ne mutlu anne-babalarını gönülden sevenlere ve onlara içtenlikle hizmet edenlere, ebeveynlerini her zaman hatırlayanlara ve onların hayır dualarını alıp mutluluk kazananlara ve ahirette de kurtuluşa erenlere.

  (ALINTIDIR)
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.886
  Beğeniler:
  6.795
  Şehir:
  İstanbul
  Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.
  Onları sadece bugün değil, her an hatırlayalım ve bunu hissettirelim
   
 8. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.600
  Beğeniler:
  9.539
  Şehir:
  İstanbul
  Annemin ve Tüm Annelerin Anneler günü kutlu olsun..:)
   
 9. Ali Emre

  Ali Emre Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  340
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  ABUJA/NİGERİA
  tüm annelerin ellerinden öperim anneler gunlerini kutlarım
   
 10. Evren Tamer

  Evren Tamer Moderatör Yönetici

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.217
  Beğeniler:
  659
  Tüm Annelerin.Anneler günü kutlu olsun.sağlıklı güzel nice senelere.iyiki varsınız....
   
 11. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Sizleri çok seviyoruz canımız annelerimiz.