Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya aciklarinda yasadigim tehlike

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında TROFER tarafından paylaşıldı.

1. TROFER

TROFER Aktif Üye

Kiymetli balik dostlari,

Sizlere gecen yil yasadigim tehlikeli bir balik avi hikayemi anlatmak istiyorum. Antalyada kaldigim pansiyonun sahibi ile balik avina ciktik fiber 4 metrelik bir tekneydi tam bir hafta boyunca gezmis sirti cekmis lakin 1 defa iri oldugunu dusundugum bir baligi kayanin altina girdigi icin tecrubesizligimizden dolayi yakaladigimiz halde ip misinayi kopartmak suretiyle kacirdik ardin yine 87 metrelerde bir akya ip misinayi iyi baglayamadigimiz icin kacti. Cok heyecanliydim her gun baliga cikmak istiyordum lakin istanbulda hep bugunun hayalini kuruyor bos oltayla odada balik tutmus gibi hareketler yaparak kendimi tatmin etmeye calisiyordum.
    Pansiyon sahibi yogun oldugunu istetsem 14 yasindaki ogluyla cikabilecegimi soyledi dumen ondaydi ben hic anlamam 1 3 35 dalga nedir poyraz lodos nedir, neyse ben tabi okeyi verdim beraber sabah kiyidan acildik oglene kadar gezmedigimiz nokta kalmadi tam arkami donmustum ki abi abi dedi bir dondum baktim ki motor bagli oldugu yerden gevsemis ve suya dusmus bu genc ise onun benzin hortumundan tutuyorduki yerimden kalkmama bile firsat olmadan yamaha 2014 model 15 hp motor 80 metre suya dustu bu arada gencin elinin ustude kesilmisti kaniyordu, imkanlar dogrultusunda ilk mudehaleyi yaptim lakin buyuk bir sorunumuz vardi hava bozuyordu ve teknede ne kurek ne fişek nede yeterli can yelegi vardi (sadece 1 adet can yelegi) ayrica hizla uzaklasiyorduk artik kiyiyi gormek imkansizdi 5 adalar bolgesinin aciklarina surukleniyordum etrafta ne ne bir tekne nede sahil guvenlik vardi. O kadar suruklenmistik ki artik kesin bizi kimse bulamaz diyordum ama bir yandan da uskudarda aziz mahmut hudayinin kabrini ziyaret etmistim o geldi ve korkumu sakinlik aldi cunku evliya benim kabrimi ziyaret eden denizde bogulmasin demisti. Coook uzakta amerijan bayrakli bir yelkenli gordum inanin yapmadim el kol hareketi kalmadi can yelegi turuncuydu onuda salla salla ve nihayet gorduler ve geldiler. Hello hello motorun suya dustugunu soyledim ip attilar tekneye bagladik bizi cekmeye basladilar lakin teknelerine almadilar belkide korktular kiyiya cekerken kirmizi fisek attilar havaya telsiz anonslari vs yapmayin dememe ragmen yaptilar esasinda pansiyon sahibinin ceza yeme durumu vardi o yuzden istemiyordum zarar gormesini nihayetinde kurtulduk lakin denizin sakasini olmadigini teknede ilk yardim cantasi kurek fisek hatta telsiz bile ne kadar onemli oldugunu anladim ayrica bu hata pansiyon sahibini di cunku motor fiber tekneye zincirle baglanmasi icin aparatlar varmis ama baglamamis sadece elle sıkmıs. Boyle arkadaslar iste cok dikkatli olmamiz gerekiyor bunu anladim iyide bir ders oldu

mrt55, oltacı34, zaad ve 12 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. QuErorZ

QuErorZ Üye

Çok keyifle okudum. Sizi kurtarmaya gelen teknedekiler neden fişek atıyor onu anlamadım :D .

Boğularak ölen de şehit olur diye bilinir aslında :D . Geçmiş olsun.

Formul_Fish ve Spinlevrek bunu beğendi.
  4. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Geçmiş olsun. Bize de bir ders olur. Tedbiri elden bırakmayız. Denizin şakası olmadığını bir kez daha anlattığınız için teşekkürler.

Formul_Fish bunu beğendi.
  5. oguzhand

oguzhand Aktif Üye

Denizin şakası olmaz geçmiş olsun

6. Formul_Fish

Formul_Fish Üye

geçmiş osun:(

Spinlevrek bunu beğendi.
  7. TROFER

TROFER Aktif Üye

Dalgalar cok siddetlenmisti ki teknenin ustunde zor duruyorduk kiyiyi gormeyi birakin etrafta adalari bile hayal meyal seciyordum gencin eli kaniyordu telefon cekmiyordu dusunun nasil bir ortam oldugunu

8. nebulam

nebulam Aktif Üye

Gelmiş geçmiş olsun. Denizin şakası olmuyor, bizimde başımıza çok ilginç bir hikaye geldi. Yani senaryosunu yazsan bu kadar aksilik üstüste gelmez der inanmazsın. Başka bir zaman konu açarak anlatırım uzun çünkü. Denize çıkıldımı alınabilecek akla gelecek tüm önlemler alınmalı. Çünkü akla gelmeyecek şeyler insanın başına gelebiliyor.

9. TROFER

TROFER Aktif Üye

Beyler guleceksiniz belki ama tum bu olumsuzluklar yasanirken ulan nasil olsa tkne surukleniyor dipten sirti cekmeye devam edeyim diye dusunmedim degil yeminle.oltayi birakacaktim kalamayi biraz ayarlayip o sirti cekerken kendi kendine bende kurtarilmak icin bir seylee yaparim diye dusundum

Spinlevrek ve enesdurma bunu beğendi.
  10. pisimiyav

pisimiyav Üye

yattaki yabancılar can derdi ve vicdan arasında kalmışlar muhtemelen.görmezden gelip basıp gidebilirlerdi. biri çocukta olsa tanımadıkları iki insan ve açık denizdesin.mantıklı ve akıllı straleji izlemişler.şahısları tekneye almayıp çeki halatıyla kıyıya götürürken aynı zamanda fişek ve telsiz gibi araçlarla olabildiğince dikkat çekerek ( şahıslar kötü niyetliyese ) hem kendilerini güvene aldılar.eğer iyi niyetliyse onlarıda güvene aldılar.çünki onların derdi öncelikle kendi can güvenlikleri sonra şahıslarındır.onların yiyebileceği ceza vs şeyleri düşüncek halleri yok elbette.onları kıyıya çekerek insani ve vicdani bir görevi yerine getirmişler.

büyük yatlar ve uzun tekneler boydan dolayı şiddeti emer fazla hissetmezsiniz ama özellikle 2-6 metre arası tekne ve botlar çok dikkat etmelidir.dalga tekneye vurduğu bölgeyi önce hooop yukarı kaldırır havaya kalkan bölge dalga sonrası olanca ağırlığıyla hoop aşağı düşer.işte tam bu sırada aşağıdaki deniz seviyesine çarpan tekne kısa ama çok sert bir basınçla sallanır.şöye düşünün yukarıdan elinize ağır bir kütle geliyor sizde sert bir şekilde karşı bir dirençle aşağıdan yukarı vurdurursanız kütlede ne varsa sallanır veya dökülür.bu basınç motor bağlama klipslerini ne kadar sıkı yapsanızda yerinden gevşetir ve fiberden yukarıya doğru kaydırıp üstünden attırır.motorun denize düşmesi sadece dalgaylada olmaz.kıyıya yanaşırken denizin dip seviyesi ve yapısı çok dikkatli incelenmelidir.zira topuk diye tabir edilen kaya parçaları ve deniz boşlukları vardır.yani deniz kıyıya doğru gelirken derinlik 2-5 arası metreye düşmüştür.ama orda bir kaya parçası olabilir ve su seviyesi tam o noktada çok alçaktır.eğer kayaya yan geçişle çarparsanız motoru üstünden atabilir ama en hafifi dönen pervane kayaya çarptığı için dişli sıyırır bir ton masraf çıkar.eğer kayanın direk üstünden geçerek çarparsanız çarpmanın şiddetine göre motor bağlı olduğu polyesteri dahi parçalayak denize düşer.

bu gibi durumlar için her dıştan takma motorda bağlama deliği vardır.genelde gaz kolunun sol altında olur.ince zincir çeliktel veya sağlam bir ip geçirilip mutlaka tekneye veya botun ahşap bölümüne sabitlenip bağlanmalıdır.konu sahibi arkadaşımıza da geçmiş olsun diyorum.

Son düzenleme: 13 Mart 2016
    winchester ve Tunay bunu beğendi.
  11. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Geçmiş olsun büyük tehlike atlatmışsınız pansiyon sahibi arkadaş yanlış yapmış..

Spinlevrek bunu beğendi.