Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya/Kundu Levrek Avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Ali Yiğit Özkan tarafından paylaşıldı.

1. Ali Yiğit Özkan

Ali Yiğit Özkan Yeni Üye

Merhaba değerli forum ahalisi.
    Yine aynı heyecan var içimde, ilk raporumu yazarken hissettiğim heyecan. Olası imla hatalarım ve heyecanımın sebep olabilceği saçmalamalar için baştan özür dilerim :D Levrek yakalayamalı uzun zaman olmuştu, bu heyecanı yaşamayalı uzun zaman olmuştu :)

Birincil Ekipman Listesi

Makine: Shimano Exage 2500
    Örgü: Berkley Whiplash Crystal 0.15 (9.8kg çekerli)
    Kamış: Shimano Diaflash ST-A (270cm 14-40gr atarlı, 2 parça)
    Avcı Sahte : Duel Hardcore Minnow F 130mm (HOKS)

Güne sabahın altısında kalkarak başladım birçoğumuz gibi. Fakat amaç balığa gitmek değil, Manavgat'ta sürmekte olan kongremize katılmak içindi. Aslında pazar günleri erken kalkmak sorun değil, en azından amaç balığa gitmekse. Ama iş olunca ne yalan söyliyeyim zuul geliyor insana :D Öğle saatlerine kadar standda sunum yapan arkadaşlarımızın yanında takıldıktan sonra görevim olan firma bazında ki görüşmeler için toplantılara girmeye başladım. Kendimi hiç bu akdar ciddiyetsiz bulmamıştım gerçekten, karşımda ki kişiler benden tanıtım ve brifing ve de fiyat beklerken ben sadece akşam üstüne doğru yapmayı planladığım avı düşünmekteydim. Neyse boş bakan gözlerimle görüşmelerimi bitirdikten sonra çalışan arkadaşlarla standımızı topladık arabalara yükledik ve 3 arabalık konvoyla yolumuza koyulduk. Fakaaat yolda tüm ekibi ekip ilk olarak manavgat dolaylarında çalışmalarıma başladım saat. Tatsızdı, sadece yakala bırak yapmama fırsat veren yaklaşık 24-26cm arası ufak bir ispendek alabildim. Onun dışında ne bir takip ne de bir aksiyon yaşayamamıştım. Ama kararlıydım bu gün eve balık götürecektim, iddia vardı çünkü işin ucunda :D Rotamı Belek Susesi Otel'e çevirdim. Benzin nasılsa masraf gösterilebiliyordu edilebiliyordu, sorun yoktu yani :scooter: . Neyse yeni merama vardığımda zaten bir önce ki gün gerekli görüşmeleri yapıp izin almıştım. gerekli kişilere ihtiyaç duydukları selamları ilettikten sonra. Sahil oldukça güzeldi, bir kaç tane oynayan kuzu diye tahmin ettiğim balık gördüm. Fakat kandırmak mümkğn olmadı. Yani anlıycağınız burdan da istediğimi alamamıştım tüm ümitlerime rağmen (ama bir daha deniycem :D)

Neyse, geriye tek bir şansım aklmıştı iddiayı kazanmak için. Kundu! Bana bir çok levrek sunan ve azımsanmıycak kadar da trofe veren güzel bir mera. Yumurtlama döneminden kısa bir süre sonra dalga kıran çalışması başlamıştı, ama sorun değildi. Hayvan yerini kolay kolay değiştirmez, sadece biraz daha nazlı oalcaktı. Üstelik dalga kıranın avcılara sunduğu çok güzel bir fırsat vardı. Artık ulaşılması imkansız noktalara ulaşmak mümkün suyun çorba olduğu noktanın tam ortasına atış yapmak mümkündü.

Teçhizatımı hazırladıktan sonra ilk sahtemi suya doğru savurdum. Benim için efsane haline gelen Daiwa Saltiga 11cm başlanabilcek en iyi sahteydi, toplam 4 farklı Saltiga denemiştim ama hala bir takip alamamıştım(yaklaşık 25-30 atış). Farklı bir tür denemkti, kandırıcıyı küçültmenin belki işe yarayabilceğini düşündüm ve klipsime Yo-zuri'nin üretimi uzun zaman önce bırakılan efsane modeli Magnet Minnow ailesinden BT'yi denedim. Her hava şartında ve günün her saatinde çalışan bambaşka bir sahteydi bu. Ama onlarca atış yapmama rağmen yine sonuç aynıydı. Artık balığın nazlı olduğu fikri aklımdan silinmiş ve balığın başka bölgeye geçtiğini kabullenmiştim. Hayallerim yıkılmıştı resmen. elinden şekeri alınmış çocuklar gibi azmak ağzına bakıyordum. Eşyalarımı toparlamakla yeni sahtelerimi denemk arasında seçim yapmaya çalışıyordum.

Elbette ki doğru tercih olan aksiyon çalışmasını seçtim :) Çantamda bir sürü Duel vardı denenmeyi bekleyen :D İlk denemeyi Adagio ile yaptım. 45 gram ağırlığında ki bu melez sahteyle (aslında ülkemiz piyasasında ki en sağlam kıyı jigi diyebiliriz.) ilk atışımın suyun karşı tarafında karaya gelmesi ve içimin cız etmesiyle bu sahtenin daha çok açığa atılması gerektiğini düşündüm ve temizledikten sonra yerine geri kaldırdım(kutunun üzerinde ki "100m over" yazısı şaka değilmiş). Ve daha önce çalıştırdığım (yani balık aldığım) kandırıcı olan Hardcore Minnow'a gelmişti sıra, kodu hangisi hatırlamıyorum resimden bakabilirsiniz. İlk atışım yüzeyin çok altında ki bir kayaya takıldı. İçimden söverek güç bela kurtardım canım sahtemi :) Elbette ki pes etmedim, bir taş parçası beni korkutamazdı, hele bu sahteyi daha etkili kullanmama hiç engel olmazdı :) . Akabinde 2. atışım çok uygun bir noktaya gitmişti, kıyı şeride paralel çekerken yüzüşü beni bile taciz ediyordu gerçekten. Atlamamak için kendimi zor tuttum :D Akabinde daha açıktan izlemek için 3. atışımı dümdüz karşıma attım. Gerçekten iyi yüzüyor ve aksiyona iyi cevap veriyor bu alet diye geçiriyordum içimden.

Ağzım kulaklarımda sahtemi oltanın ucuna aldıktan sonra en sevdiğim atış tekniği olan pundelingle bir kez daha kıyıya paralel bir atış yaptım. Aboovvv bu nasıl bir menzildir bu nasıl bir rüzgar sörfüdür böyle :D Usul usul çektiğim sahteme ara ara kamışımla keskin aksiyonlar veriyordum tabana doğru, birden batıp çıkmasını izlemek gerçekten de keyifliydi. Sanırım Hardcore Minnow için en uygun aksiyonu buldum diye düşünürken birden yaklaşık 10 metre önümde "ZııIIBbbaaaaAAmmMM" diye bir şey oldu. Ve işte bu oydu. Özlediğimiz yakışıklı LEVREK. Kendine yakışan bir çıkışla sahtemi kapmıştı. Bu nasıl bir heyecan resmen ayağımın dibiden kapmıştı sahteyi. Heyecandan bağları çözülen dizlerime rağmen çok kolay aldım kıyıya bu yakışıklıyı, sanırım ipime güvendiğimi söylememe gerek yok :D Balık kayanın üstünde ben ise hemen yanıbaşında titreyen bacaklarıma aldırmadan onu izliyordum. Yaklaşık 20 dakikalık bir sakinleşme süresi tanıdıktan sonra kendime başladım resim çekmeye, resimler tek kişi olduğum için ve makinam yeni olduğu için çok kaliteli değil. Zamanla makineye alıştıkça daha iyileri gelecek emin olun :)

Ve şimdi resimler;

Ava çıkmadan önce takım çantamı çekmenin iyi bir fikir olabilceğini düşündüm :)

Uploaded with ImageShack.us

Yeni Duellerim :)

Hardcorelar :wub:

Kundunun yeni dalga kıranı

4. atışta binen yakışıklı :)

Günsonu, güvenlik kulubesinde çayımı içmeden önce :)

Sanırım yeni makinemi etkili kullanamamdan kaynaklanan bir sorun. ama resimlere dikkatli baktığımda gözlerinde oluşan hale beni rahatsız etti ve evde yakın çekim yapma gereği duydum :) Ve tabi hemen altında daha önce de başıma gelen bir sorunu örnek oalrak gösteriyorum :) (art niyetli biri olduğunu düşünmüyorum adamızda ama yine de itimat kontrolü-açıklamaya mani değildir.).

Taze köpek ve Ben, gözlere dikkat :D

Şimdide sıra açıklayıcı resimlerde. Sanırım şu kadar büyüktü şu kadar uzundu demektense bu daha makul :)

Tam 50cm

Ve 1530gr

Annem, levrekcan ve Ben :)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sedatt

sedatt Aktif Üye

tebrikler devamını dilerim..

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Ali,
    Öncelikle foruma hoş geldiniz.Gelirkende eliniz dolu gelmişsiniz.
    Her anı ayrı güzel bir av raporu ile sabahımıza ayrı bir güzellik kattınız.
    Ekipmanınız çok sağlam,tebrik ederim.Bende de Diaflash var,çok güzel bir kamıştır.

5. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Tebrikler sevgili Ali kardeşim, uzun zamandan beri levrek raporuna rastgelmiyoruz, çok iyi oldu, böyle güzel ve detaylı bir av raporu için de sana çok teşekkür ederiz, senden daha büyük trofeler bekliyoruz, aramıza hoşgeldin, sevgiler, hoşçakal.:harika::harika::harika:

6. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

tebrikler güzel levrek :) tepsiden kuyruğu sarkıyorsa tamamdır ;)

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrikler Yiğit, bu şekilde foruma dahil olman çok güzel olmuş,:) Birol abinin dediği gibi elin boş gelmemişsin, Güzel avlarını bekliyoruz herdaim rastgelsin..:)

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ali, önecelikle bu güzel raporu bizlere kıymet verip hazırladığın için tebrikler ;)

Mazemelerin av disipinin taktire şayan, kısmetin açık olsun.

Rastgele...

9. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sevgili Ali, levrek için tebrikler, rapor için iki kere tebrikler. Levreği tutan çok, ama böyle özenli rapor hazırlayan az. Teşekkürler.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Ali
    Çok güzel bir levrek ve bu güzel balığa da yakışır bir rapor.
    Eline sağlık, afiyet olsun.
    Daha iyileri de rastgelsin

11. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Rüya gibi bir malzeme çantası,
    rüya gibi bir yer ve
    Rüya gibi bir Levrek...

MAAŞALLAH... avlarınızın devamını dilerim...