Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Antalya'da Turnaları (Baracuda) Nasıl Kandıracağız?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında personanongrata1613 tarafından paylaşıldı.

1. personanongrata1613

personanongrata1613 Yeni Üye

Herkese Merhaba,

Bir süredir At-Çek balıkçılığa merak sardım. Antalya merkez ve bölgelerinde levrek, turna, kalamar vb. avları hedefleyerek avlanmaktayım. Şu ana kadar At-Çek ile balık yakalayabilmiş değilim. Ancak birçok defa takip aldım. 5-6 kez de balık vurdu ancak tasmalayamadım. Bunların çoğunluğu sürü halinde gelen turnalardı. Bir kaç defa da ne olduğunu bilemediğim ancak oldukça iri ve hızlı bir balıktı. Hepsi ayaklarımın ucuna kadar geldiler ve gittiler. :)

Şimdiye kadar gerek kendimi geliştirmek, gerekse merakımı arttırmak adına yakalayamama konusuna pek takılmadım. Sürü halinde turnaların, kocaman kalamarların dibime gelmesi dahi bana aradığım hazzı verdi. Ancak, çevrenin baskısına artık dayanamıyorum. İsmim bahtsıza çıkmadan en azından bir tanesini kucaklamak istiyorum. :))

Kamışım; Daiwa Crossfire 270cm, 10-40 gr atarlı
    Makinem; Okuma Avanger

Bir çok sahtem bulunmakta. Turnada en çok Yozuri Thin Minnow 13 cm mor sırtlı sahtede takip alıyorum. Ancak, DUO marka beyaz-turuncu sahteme de turna olduğunu düşündüğüm balıklar birkaç kez vurup kaçtılar.

Sahtelerim genellikle 12 cm ve üstü. Sorunun burada olduğuna inanmaya başladım.

Özellikle kıyıdan turna avı için sahte marka, boy, model ve renkleri, değişik renkleri tercih saatleri ve aksiyon verme önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Sevgilerimle.

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Dun aksam turna avlamaya calisirken turnanin oturdugum kayanin onunden geçtiğini gördüm hemen sahteyi 2-3 metre uzağa firlattim turna direk düştüğü yere gitti ben cçektim Pesinden geldi ama atlamadi kamisin ucunda 10-15 cm misina kkaldi

Sahteyi sudan cikarmadan kamisin ucunu suya sokup sağa sola kamisi salladim peşinden yüzmeye devam etti ancak hamle yapmadi
    Kamisi daire seklinde önümde 3-4 tur döndürdüm o da peşinden dondu
    En son olarak hareketi hizlandirdim birden atladi direk kiyiya aldim

hakan4117 bunu beğendi.
  4. personanongrata1613

Benzer durumları yaşamışız. Hatta gördüklerimin çoğunu "avcı uydurması" algısı yaratmamak için anlatmadım. Geçen hafta kumluca-adrasan arasında seçtiğim bir kayalıkta avlanırken 3-5 dakikalık turna geçiş törenini heyecandan titreyerek izledim. Elimi uzatsam balıkları tutacağım. Hepsi gözlerimin içine baka baka alay edercesine yürüdüler gittiler ve az ilerde bir güzel avlandılar. Ben de cigaramı yakıp şapırtılarını izledim. :)

Kamufle olma ve gizlenme konusunda da sorun yaşıyorum sanırım.

Ben olta ucunu suya yakın tutup, ufak vuruşlarla yavaştan hızlanarak çekiyorum özellikle turna için. Hiç su üstü WTD denemedim. Rapala klipsi kullanıyordum ancak rapala düğümüne geçtim. İnanır mısınız bilmem takip ve vuruşlarda direk artış oldu. Ancak rapala değiştirirken çok vakit kaybı yaşıyorum.

Sorunun nerede olduğunu bulabilirsem rahatlayacağım.

Hangi sahteyle algınız acaba balığı? ve nasıl aksiyon veriyorsunuz?

Teşekkürler.

hakan4117 bunu beğendi.
  5. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Sea horse marka yaklaşık 8-9 cm beyaz modelini bilmiyorum hediye geldi
    Ayni sahteyle hem gündüz hem akşamüstü hem de gece balik aldim

Aksiyona gelince karisik aksiyonlar yapiyorum
    Yavaş çekerken hizlanip tekrar yavasliyorum yada tam tersi yapiyorum
    Arada durup hemen devam ediyorum
    Bulunduğum kayaya gore bazen kamisin ucunu kaldirip indiriyorum yada sağa sola donduruyorum ara ara

hakan4117 ve personanongrata1613 bunu beğendi.
  6. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Bi ara Duden şelalesine inelim gece hava müsait olunca yardimci olmaya calisirim

hakan4117 bunu beğendi.
  7. personanongrata1613

Çok teşekkür ediyorum verdiğin bilgiler için. Turnaları birlikte de yakalarız umarım. Antalya merkez de mi yaşıyorsun?

hakan4117 bunu beğendi.
  8. personanongrata1613

Harika olur. Mühim bir işim yoksa ya da Antalya dışında değilsem 1 saat önce balığa gidiyorum dersen mutlaka gelirim. :) Telefon numaram 0532 698 42 75.

hakan4117 bunu beğendi.
  9. Babali07

Babali07 Aktif Üye

2 saate kadar boa cayinda olurum isin yoksa gel arkadaşla oranin meşhur turnalarini yyakalamayi deneyecegiz

hakan4117 bunu beğendi.
  10. personanongrata1613

Çok teşekkür ederim davetin için. Hanımı havaalanına bırakacağım akşam. Yetişebilirsem mutlaka geleceğim. Telefon numarama mesaj atarsan geldiğimde bulurum sizi.

hakan4117 ve Mehmet Sertkaya bunu beğendi.
  11. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Demek turnada sorun bende degil herkeste .finike mendirekten demreye kadar kafayi yedim dediginiz gibi onumden gecuyir lan ustune atiyorum insan bir donup bakar yok arkadas ruhsuz bu ara barakudalar bu aeada bende kumlucadayim bir ara bulusalimmi

hakan4117 bunu beğendi.