Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç içerisine sinen koku nasıl giderilir?

Konu, 'Genel Konular' kısmında enginson tarafından paylaşıldı.

1. enginson

enginson Daimi Üye

Arkadaşlar merhaba,
    konuyla pek alakası yok fakat aklıma geldi bir çoğumuzun başına gelmiştir. arabaya balık suyu dökmüş olanımız ya da başka bir şey döken vardır. belki bu konuladan anlayan vardır. internette çok araştırdım tam net bir bilgiye ulaşamadım. benim oalyım biraz farklı.
    cuma akşamı babamı hastaneye acile götürdüm. cumartesi sabahına kadar ilaçlı serum verim tuttular. babam yaşlı ve sonda ile yaşıyor. çok fazla yürüyemiyor hemen oturmak istiyor. Haydarpaşa numunenin acil bölümü tadilatta ,lavabo uzakta kaldığı için sondasını boşaltamadık yürümem dedi boş tekerlekli sandalyede bulamadım.
    neyse uzun lafın kısası eve kadar idare et evde boşaltırız dedim. babam biraz huysuzdur, yolda giderken sondayla oynadı oynama dedim o sırada bütün ilaçlı idrar ön tarafa döküldü. saat sabahın 6 sı hemen paspası attım. babamı eve bıraktım. saat 11 gibi oto yıkamacıya gittim temizlediler ama fayda etmedi, sonra başka bir yere temizlettim yine olmadı. son çare sonax a soktum ozon kullanarak temizlediler ilk gün koku yoktu ama akşama doğru yine inceden koku gelmeye başladı. illaki birimizin başına gelmiştir balık kokusu geldi aklıma ne yapabilirim diye düşünüyorum arabayı satmayı bile düşündüm ama bu haliyle kimse almaz. sonax koku gitmez ise geri getirirsin demişti. şimdi yine burada siz abilerime arkadaşlarıma danışayım dedim. bildiğiniz bir yöntem var mıdır? arabanın camlarını aralık bırakıyorum ama koku araba durduğu zaman yine çıkıyor ortaya. giderken camları açıyorum koku azalıyor.
    cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. araştırıcı

araştırıcı Aktif Üye

Değerli arkadaşım, öncelikle babana ve senin arabana geçmiş olsun...

birçok kişi bu konuda kesin çözüm var dese de en iyi çözüm paspasın altına yani kaportaya kadar kadar sızan ilaçlı idrarın bulunduğu döşemeyi söktürüp zemini ilaçlı su ile temizletmen lazım... Gerekirse zemindeki o parçayı (araç döşeme paspası) kestirip yeni parça koyabilirler.. Yani iyi bir oto döşemeci senin işini görür... aksi takdirde nemli zemin; aracın içindeki her ısı yükselmesinde buharlaşmayla beraber seni rahatsız edecektir.

Babana acil şifalar dilerim...

Geçmiş olsun...

gsozata ve enginson bunu beğendi.
  4. _Rastgele_

_Rastgele_ Daimi Üye

Merhaba , benim başıma'da kurban eti taşırken gelmişti .
    Kurban etlerini bagaja koyduk altaki poşette küçük bir delik varmış ve oradan sızarak yedek lastiğin bulunduğu bölüme kadar ilerlemiş .
    Etleri boşaltırken sadece üsteki sızan et suyu ve kanı görüp hemen o bölgeyi güzelce yıkayıp aracı havalandırdık.
    1 gün sonra kapıyı açtığım'daki aldığım koku beni resmen arabadan soğuttu .
    Hemen soluğu oto kuaföründe aldım , çalışanlar aracı açtığında ilk söyledikleri şu oldu ( abi kurbanı arabanın içindemi kesdiniz:D)
    Detaylı kontrol edildikten sonra sorunu bulup o bölgeyi güzel temizlediler , ve o gün arabam gayet ferah olmuştu taki bir gün güneşte camlar kapalı kalan kadar .
    Ertsi gün yine aynı koku :mad: , hemen aracı satayım dedim ama imdadıma bizim kasap cemil abi yetişti :)
    Elmalı sirke suyu ile güzelce yıka ve aracı havalandır bol bol dedi bende uyguladım .
    İlk zamanları sirke kokusu yoğun olarak burun deliklerimizden içeri çektik ama et suyu kokusundan iydir ;)
    İki kere aynı uygulamayı yaptıktan sonra koku falan kalmadı bizde arabayı satmaktan kurtulduk ;).

enginson bunu beğendi.
  5. enginson

enginson Daimi Üye

çok teşekkürler deneyeceğim. inan cumartesiden beri moralim sıfır cumartesi 80 tl pazartesi 150 verdim gitmedi koku. sonax yine getirebilirsin dedi bir kez daha gidicem olmaz ise sizin dediğiniz yöntemi deneyeceğim. inanın arabada kasko olsa arabayı denize atmayı bile düşündüm özellikle gırgırların yoğun olduğu yere :D o kadar soğudum arabadan satsam kimse almaz diye düşünüyorum. zaten arabayı değiştirmeyi düşünüyordum. daha geçen sene aldım ama alışamadım sevemedim bir türlü. pazar günü de onun yorgunluğu sıkıntısı ile çok dalgındım biraz kafa dağıtayım diye spin yapayım dedim denize düştüm. o kadar keyfim kaçık yani şimdi bir de telefon masrafı çıktı zaten maddi olarak sıkıntılı bir dönem yaşıyorum üstüne bu da tuz biber oldu.
    inşallah dediğiniz gibi geçer. şimdi koku yer döşemesinden geliyor oraya ugulayacağım sanırım sirkeyi.

6. enginson

enginson Daimi Üye

çok teşekkür ederim. benim de aklıma aynı çözüm geldi olmadı sizin dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum. döşemeciler tabi bu konuda daha da deneyimli oluyor. normalde ilaçlı olmasa idrarın bu kadar kokacağını düşünmüyorum. inanın arabada durulmuyor sonaxtan sonra sadece yolda camları açınca koku gidiyor ama arabayı bırakıp sabah aldığımda tekrar koku başlıyor. iyi ki buraya derdimi yazmışım o kadar araştırdım hiç cevap bulamadım. tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

7. _Rastgele_

_Rastgele_ Daimi Üye

Yer döşemesi'nin idrara mağruz kalan bölgesini önce detarjanlı sıcak su ile güzlece yıkayın .
    Kuruduktan sonra elmalı sirke suyunu o bölgeye dökün 1-2 saat bekledikten sonra süpürgeyle ıslaklığı çektirin .
    Şayet koku devam ederse son çare döşemeyi yenilemek olur , bu da masraflı olacağı için önce bir sirke denemeni tavsiye ederim .
    Not : sirke kokusunu sevmiyorsan hiç uygulama , çünkü yaklaşık 5-6 güne ancak çıkıyor.

mrt55 ve enginson bunu beğendi.
  8. enginson

enginson Daimi Üye

evet deneyeceğim önce sonax a tekrar götüreyim çünkü devam ederse getirebilirsin ozon atarız tekrar dediler pek umudum yok ama sonaxtan sorna sirkeyi deneyeceğim baktım 1 hafta sonra koku devam ediyor döşemeciye gideceğim.

_Rastgele_ bunu beğendi.
  9. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Öncelikle geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.
    Yolda iken telefondan okudum bilgisayar başına geçince yazarım demiştim ama sağolsun arkadaşlar yazmışlar. Oraya temizlemek için başka bir sıvı (sirke, sabunlu,...vs) uygulamadan koku yapan kalıntı gitmez. Tabiki uygulamadan sonra süpürge ile çekmek gerekli. Ne kadar çok yaparasanız kalıntılar o kadar çok gider. Tabiki çok yapıpta döşemeyi yıpratmamak lazım.

Özel mesaj yazacaktım ama diğer arkadaşlarında aklında bulunsun diye buradan bunu yazmak istedim. İnşallah Allah kimseye böyle veya daha ağır hastalıklar vermesin. Sondayı babama da uygulamışlardı, ve ilk taktıktan sonra doktor 10-15 gün sonra gel demişti, sonra odasından çıkarkende işte 2 haftaya gelirsiniz dedi. 10 veya 11 gün sabahı babam şiddetli titreme ve ateş ile uyandı, hemen acile.... Meğerki sondayı vucut yabancı madde olarak görüyor ve onla adeta savaşıyor. Sonunda burada iltihap yapıyor ve idrar yolları enfeksiyonu başlıyor. Sonra durum daha da ağırlaşıyor.... Vucut sonda gibi durumlarda 7-8 gün sonra enfeksiyon yapabiliyor ve yaşlı bünye bunu zor kaldırıyor. Benim şahsi kanaatime göre kontrole gelmemesi için yeniden muayene randevusu almamız için 10 günü aşan 10-15 gün tabirini kullandı. O bilmiyormuydu vucutta enfeksiyona yol açabileceğini ve ileri yaşlılarda göz altında olmasını.
    Neyse daha fazla herkezin içini karartmıyım. Allah acil şifalar versin.

enginson bunu beğendi.
  10. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Beyaz sirke-Karbonat dene karıştır ortamı sil o bölgeye dök..beyaz temizlik sirkeleri satılıyor elma sirkesi değil hafif silikon gibi kokan bir sirke.

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Öcelikle geçmiş olsun.

Benzer durumlar benim de başıma geldi.. Ben sık sık deterjanlı su ile yıkayıp güneşte kapıları açarak kurutarak giderdim. Ama şimdi havalarda nemli kuruması zor olur.

enginson bunu beğendi.