Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ARC kafa bir efsane mi? Yoksa bir gerçek mi?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Bir projeyle ilgili Antalya-Lara'dayım. Bir arkadaşımla, yarın Aksu nehrinin döküldüğü kısımlarda biraz atçek yapmayı planlıyoruz. Malzemeleri hazırlarken, arkadaşımla ARC kafa makara (spool) konusunda tartıştık. Ben bunun herhangi bir üstünlüğü olmadığını tecrübelerimle iddia ediyorum. Sadece estetik bir görüntüden ibaret diye düşünüyorum. Şekildeki 3. nokta dışında gelen tüm açılarda sadece makara çıkıntısının yani o ARC denen eğik kısmın üst kısmına temas ediyor. Uç kısma yakın kısımlarda (şekildeki 3. nokta) ise o eğik kısma sürtebiliyor. Bu durumda sürtünme neyin avantajı.

Acaba benim göremediğim farklı bir aerodinamik gizem mi var?

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

4. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar üstad kısaca fikrimi söyliyeyim,

eğer makarada misina az ise arc yanak misinanın salınımında pozitif etki yaratıyor,

makarada misina dolu dolu ise arc yanağın erim konusunda extra bir etkisi yokdur,

Arc yanaklı makaraların surf tipi olta makinelerinde erim konusunda etkinliği daha belirgindir,

Arc olayı forumda daha önce tartışılmış idi düşünceler tecrübeler farklı olabilir,Shimano yapar diğerleri taklit eder :)

Benim düşüncem şu yönde Arc için şimona alınmaz :)

kullanmak için Shimano alınır.

fatih014, Ersen ve cihan.akalin bunu beğendi.
  5. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

6. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Çok teşekkürler. Surf konusunda tecrübem yok. Bu münasebetle, ARC nin surf makinelerde avantajlı olduğunu öğrenmiş oldum.

7. trkc

trkc Aktif Üye

Daiwa aynı meseleyi bu şekilde ele almış;

ABS spool (Anti Backlash System)

Misinasının kafadan boşalırken boşluksuz bir şekilde boşalmasını sağlayan Abs Anti-Backlash sistem aynı zamanda suni yemlerinizin daha uzun mesafelere ulaşmasını sağlar. Olta misinanın olta makinesinden boşalması genellikle büyük spiraller şeklindedir. Misinanın kıvrılmasını önlemenin en iyi yolu makarayı olabildiğince büyük yapmaktır. İşte Daiwa makinelerde bulunan uca doğru genişleyen büyük makara misinanın makaradan düzenli boşalmasını sağlar ve misinanın kıvrılmasını önler. Bu sayede daha uzun mesafeler atış yapabilme imkanı sağlanmış olur.Ayrıca sarım hızlanır.
    Daiwa tarafından geliştirilen olta misinasının kıvrılmasını önleyen bu patentli teknoloji sayesinde atış esnasında ister ip misina kullanın ister flourocarbon misina, misina özelliklede ip misina olta makinenizden kıvrılmadan boşalır. Bu özellik öne ters konik sarım gerçekleştirir.

image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg

kIRIK OLTA, BlazenHK ve ErdalYildiz bunu beğendi.
  8. cihan drums

cihan drums Aktif Üye

S.a evet tek başına çok önemli bişey gibi görünmeyebilir ama compact sistemin içinde hatırı sayılır bir etken dir Erim açısından....

9. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Shimano arcyi buldu. Daiwa da son iki senedir arc çakmasını abs2 diyerek kullanmaya başladı. Resimlerdende görüleceği üzere daha ufak arc :) Faydası örgünün kusmasını engelliyor.

GOKHAN AKSOY bunu beğendi.
  10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Bi video vardı. Ar-c spool makinelerden misinanın çıkışını gösteriyordu yavaş çekimde filan, ama bulamadım. Ar-c kafada misinanın çıkarken diğer kafalara göre çok daha dar bir helezon oluşturduğu, bu yüzden yüzüklere sürtünmenin minimum da olması sağlandığı ve atışın daha uzaklara gittiğini filan gösteriyordu. Ama dedim ya bulamadım, bulamadım, bulamadım :D

11. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Güzel açıklama teşekkürler. Benim Daiwa lexa da böyle bir özelliği fark etmemiştim. Misinayı boşalttım evet kafa öne doğru genişliyormuş. Zaten, elimdeki Shimano exage 3000 ile Daiwa lexa 2000 ile isteğim mesafeye atış yapabiliyorum. Bu güne kadar, erim açısından, aralarında önemli bir fark görmedim.