Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Artık yeter ben boykot ediyorum...

Konu, 'Forum Kuralları ve Sözleşme' kısmında Şemsipaşalı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Şemsipaşalı

Şemsipaşalı Aktif Üye

Arkadaşlar artık bazı şeylere dur demek zamanı geldi sanırım bir çoğunuzun bana hak vereceğini umuyorum sorunumu aşağıda belirtiyorum. Lütfen duyarlı arkadaşlarımdan destek bekliyorum.
    -Forumda yazarken bazılarımızın Türkçeyi düzgün kullanmadıklarına ve sanki bu sitenin msn sitesiymiş gibi yazmaları canımı sıkıyor sorun nedir bir türlü anlayamıyorum doğrusu.
    -Bazı arkadaşlarımız bu siteye sanki ikinci el pazarıymış gibi görmeleride artık canımı sıkıyor. Hekes için değil ama bazı üyelerin 10 mesajından 6 sı malzeme satışı olmuş durumda.

İkinci konuya bir şey diyemeyeceğim ama ilk konu için Türkçe doğru kullanılmamış üyelere mesaj yazmayacağım desteklerseniz sevinirim.

ozzy35 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kompirci

kompirci Yeni Üye

Katılıyorum.
    Türkçemizi kullanırken daha özenli olalım.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Buna katılmamak elde değil ama yaptırımlarımız temenniden öteye gidemez.
    Kimi boşvermişlikten, kimi biriler,ne özendiğinden, kimi okuduğu okullarda yeterince öğretilememiş olmasından vs vs gibi sebeplerle kötü, hem de çok çok kötü bir Türkçe ile yazmakta. Bunda pek kitap okumamanın da etkisi olduğu bir gerçek.

5. radopit

radopit Aktif Üye

Şeref abiye katılıyorum ülkemizde okuma oranı o kadar düşük ki haliyle yazma oranı da düşük kalıyor. Halk olarak izlemeyi daha çok seviyoruz. Örneğin videolu ve fotoğraflı raporlar her zaman daha çok izlenip cevap yazılıyor.
    Türkiye deki okuma oranlarıda malesef aşağıdaki gibi
    Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre;
    • Kitap Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235 nci sırada yer alıyor.

• Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, bizim ülkemizde sadece on binde bir kişi kitap okuyor.

• Türkiye’de günde ortalama beş saat televizyon seyredilirken, kitap okumaya yılda sadece altı saat ayrılıyor.

• Türkiye’de okunan kitaplar genellikle siyaset, aşk, cinsellik konularını işliyor.

• 8 milyon Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 75 milyona yakın Türkiye’de bu rakam ortalama 2 bin - 4 bin dolayında. Çünkü Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip kişilerin sayısı 70 bin dolayında.

• Japon yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7 kitap okurken, Türkiye’de bir kişi on yılda bir kitap okuyor.

• Birleşmiş Milletler araştırmasına göre kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçikalı ve Avustralyalı 100, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor yılda. Dünya ortalaması da 1,3 dolar. Ülkemizde ise bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar yani 45 sent ayırabiliyor.

• Türkiye’de dergi okuma oranı yüzde 4, gazete okuma oranı yüzde 22, radyo dinleme oranı yüzde 24, televizyon izleme oranı yüzde 95.

• Biz Türklerin kitap okumaya ayırdığı zamanı, Norveçli 300’e, ABD’li 210’a, İngiliz 87’ye, Japon 97’ye katlıyor.

• Birleşmiş Milletler’in insani gelişim raporunda ülkeler kitap okuma oranına göre sıraya dizilmiş. Türkiye 86 ncı sırada.

saygılar sunarım

zıpkıncıveoltacı ve ozzy35 bunu beğendi.
  6. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Nihat Bey, imla hataları ile ilgili tespitiniz çok doğru. Fakat Şeref Abi'nin de dediği gibi yapabileceklerimiz uyarı ve temenniden fazla olamıyor. Geçmişte de bu durumu çok konuştuk çok tartıştık. Fakat olumlu bir sonuca ulaşamadık. Moderatörler olarak elimizden geldiğince imla hatalarını düzeltmeye çalışıyoruz fakat günde yüzlerce binlerce mesaj atılıyor. Hepsine yetişmemiz mümkün olamıyor.

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

8. İsak

İsak Aktif Üye

Sevgili adminler, birkaç gündür bekliyorum şu SLM MRB diye tanışma mesajlarına müdehale olacakmı diye ama bir hareket göremedim. Gereksiz gerginlikte yaratmak istemiyorum ama bir uyarı daha iyi olacak sanırım.

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Nasıl bir uyarı yapalım İsak? Bir fikrin var mı?

10. İsak

İsak Aktif Üye

en azından hoş geldiniz derken hoşgeldin ama Forumda Mesaj Yazma ve Türkçeyi Doğru Kullanma Kılavuzu na bir göz atmanı tavsiye ederiz denebilir belki kibarca .

Yeni katıldığımda bende forumda neyin nerede olduğunu tam bilmiyordum dolayısıyla her konuyu göremiyordum ama kendi tanışma mesajına gelen cevaplara sıklıkla bakılıyor diye tahmin ediyorum.

Başka fikri olan varmı?

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Yazmamak sorunu çözmez.
    Dağ dağa küsmüş hesabına gelir.
    Siz rahatsızlığınızı belirtmezseniz daha çoğalacaktır bu yazım şekli.
    Bence tepkinizi koyan mesajlar yazın, bu yazım şeklini kullananlar uyarılmazsa burası slm kib gibi ucube harf dizileriyle dolacaktır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.