Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Artık yeter ben boykot ediyorum...

Konu, 'Forum Kuralları ve Sözleşme' kısmında Şemsipaşalı tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Evet hep birlikte bunu aşabiliriz. Kibar bir dille insanları kırmadan doğruya yöneltmek en güzeli olacaktır. Hak vermelisiniz ki hepsine yetişmemiz imkansız.

Hepimiz İmza ayarlarımıza bu linki ekliyebiliriz. http://www.baliksevdam.com/forum/forumda-mesaj-yazma-ve-turkceyi-dogru-kullanma-kilavuzu-3305.html

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ben ekledim imzama, sizlerde eklerseniz her yerde görünmüş olur.

4. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Benim gözlemlediğim ve rahatsız olduğum bir konu daha var.

Bazı arkadaşlarımız, çok kısa zamanda belli bir mesaj sayısına ulaşmak için (bunun tahmin ettiğim nedeni ikinci el alış satış odasının kullanımı olabilir, yanlış anımsamıyorsam orada başlık açabilmek için belli bir mesaj sayısına ulaşmak gerekiyor) genelde iki ya da üç sözcükten oluşan mesajları her konuya arka arkaya yazmaları.

Spam mesaj olarak nitelendirilebilecek bu gönderilerin ana hedefi tahmin edebileceğiniz gibi av raporları bölümü. Mesaj içerikleri ise genelde şöyle, "tebrikler iyi av olmuş", "tebrikler", "güzel av". Bu davranış, o bölümün bütün düzenini alt üst ediyor. Gönderilmesinin üzerinden 1-2 yıl geçmiş, forum sakinlerinin büyük çoğunluğunun okuduğu ya da mesaj yazdığı, gündemden düşmüş konu başlıkları gereksiz yere hortlamış oluyor. Böyle yapan arkadaşlar adeta bir yangının külünü yeniden yakıp gitmiş oluyorlar. Birçok forumda bu tip davranış hoş karşılanmaz ve yasaktır.

Benim yönetimden dileğim, bu tip samimiyetten yoksun, sadece belli mesaj sayısına kısa sürede ulaşmak amacı ile yazılmış mesajların tespiti halinde, tümünün silinmesi ve gönderene bir uyarı gönderilmesidir.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

İkinci el başlığında mesaj sınırlamasını kaldırdık. Artık denetimden geçtiği için mesaj adeti sorun olmuyor. http://www.baliksevdam.com/forum/f86/announcements.html

6. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Arkadaşlar,

Büyük bir aileyiz. Bu topluluğun içinde her kesimden genç, yaşlı bir sürü arkadaşımız var. Ülkemizde gelişen internet teknoloji ile birlikte bir takım akımlar oluşmakta. Bunlar kılık, kıyafet ve konuşma akımları gibi değişik türlerde olmakta. İnsanların hepsinin bir birine benzemesini beklemek ve istemek çok zordur.

Önemli olan bir topluluğun içine girerken o topluluğun örf, adet, giyim, kuşam ve konuşma kültürüne adapte olabilmektir. Bahsi geçen konuda hedef alınan başlığı biliyorum. Gelen arkadaşımız yeni gelmiş birisi daha buradaki kültürün ne olduğunu, konuşmaların nasıl yapıldığını, konuların nasıl açıldığını bilmeyebilir. Yani bu topluluğun kurallarını daha tam benimsememiş olabilir. Burda sert tavır gösterirsek bu arkadaşımız muhtemelen bırakıp gidecektir. Belki bir başka forumda istediği gibi yazmaya devam edecektir.

Bizim bu topluluğumuz en güzel yanlarından birisi, birbirine saygılı ve hoşgörülü bir topluluk olmasıdır.

Arkadaşlar bir yanlışı gördüğünüzde, bunu yapan kişi sizden büyük olabilir veya sizden küçük olabilir öncelikle kardeşçe ve hoşgörü ile yaklaşım göstermelisiniz. Kenarda bekleyip hatalarını biriktirip birden birden suratına patlatmak güzel bir hareket olmayacaktır. Özel mesaj sistemimiz var oradan iyi niyetle uyarabilirsiniz, belki sizin katkınızla güzel Türkçe kullanan birisi olarak foruma devam edebilir. Hani önce iyi niyet, sonra uyarı bunlara tepki verilmezse protesto edilmeli.

Yani konunun özetinde; hepimiz önce iyi niyetle, kardeşçe, hoşgörü kuralları içinde yaklaşalım. Olmazsa hepimiz birden protesto ederiz.

Hepinize rastgelsin.

7. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Sevgili Yaşar ,bu cevap biraz faşizan olabilir ama yukarda işaretlediğim kısımdaki gibi bir kişi zaten bu foruma üye olmasın, olması gerekende budur, buraya birseyleri kasarak değil içinden geldiği gibi düzgün bir dille ( bu dil kesinlikle Türkçe'dir ) ve aldığı eğitimin katkısıyla paylaşımlarını sunmalı.Bu tamamıyle benim düşüncemdir ama birçok kişininde görüşünü yansıttığına eminim.

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Burada Yaşar bence, o insanları doğru olana yöneltmekten bahsediyor. Nasıl Amatör balık avı kuralarını zamanla insanlara aşıladıysak. Türkçe yazışmalarıda zamanla aşılayabiliriz.

9. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Nejat,

Bir şeyleri dayatırsan insan psikolojisi gereği ters tepki alırsın. Önemli olan bir insan bir yanlışın içindeyse ikna ederek ona doğruyu öğretmektir. İslamda bile zorlama yoktur. Mevlana öğretisinde bile ne olursan ol yinede gel der. Ben sana kesinlikle katılmıyorum.
    Herkesin bir şansı daha olmalı. Hata yapmak kötü bir şey değildir tekrarlamak kötüdür.

Ben de düzgün Tükçemizin kullanılmasından yanayım. Ama bir hata yapan, yada bir yanlışın içinde olanı önce hoş görü kuralları içinde bilgilendirmek lazım. Dayatarak bu iş olmaz. Yeni gelene fırsat vermeden bir şeyleri öğretmeden sadece yanlışları üzerine yüklenerek karar veremezsiniz. Böyle yapmanın ne şimdiye ve geleceğe yönelik bir faydası olmayacaktır.

Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın bende hepiniz gibi Tükçenin doğru kullanılmasından yanayım. Çoğunuzun farkında olmadığı bir şekilde bir sürü başlığı değiştiriyorum, düzeltiyorum. Bazen konu sahibine özel mesaj atıyorum. Bu güne kadar kimse bana sanane ben böyle yapmaya devam edeceğim demedi. Demek ki kardeşçe, saygı, sevgi ve hoşgörü ile bu işler çözülebiliyor.

Kesinlikle önce iyi niyetli yaklaşmak lazım. Diyeceğim budur.

Rastgelsin.

10. İrfan

İrfan Moderatör

Nejat abi merhaba,
    Sende çook iyi bilirsin ki nette bağırmak ve çağırmak Türkçemize gerekli özeni göstermemek sıkça karşılaştığımız problemlerden bi tanesi.Malesef bu kaçınılmaz,bizler burada bunu en minimum seviyeye nasıl çekeriz,daha nezih bi ortam nasıl sunarız bunun mücadelesini veriyoruz.Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.Yaşar abinin de bu tutumunun şahsi fikrimce senin düşündüğün anlamda oraya yazdığını düşünmüyorum.ki başta o ve hiç bi arkadaşımız buna müsade etmez.Bende zamanla her şeyi çözebileceğimizi düşünüyorum...

11. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Sevgili Yaşar dayatma olsun demiyorumki bu şekil yaklaşanlar gitsin rahat ettikleri platforma diyorum.
    Seninde belirttiğin gibi rahat yazacakları platformlara giderler.Bunda dayatma yada kovma gibi bir tutum yok.
    Zaten olmazda ama birtek şey çok sarih W-Q gibi benim abecemde olmayan semboller tepe tüylerimi dikiyor.
    Hoş görüden yanayım genelde ama benim hoşgörüm çokta geniş değil.
    Burda yazdıklarım en başından beri, sitenin kuruluşundan beri tanıyanlar tarafından bilinir çokta ortaya laflar değildir, muhakkak köşeli ve çıkıntılı laflardır.
    Haksız yere bir yargıda bulunmadığımı düşünmekteyim.
    İnsallah ortak bir çözüm yolu bulunur bu soruna.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.