Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Asansör Tabir Edilen Takımla Balık avı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında tanbays tarafından paylaşıldı.

1. tanbays

tanbays Aktif Üye

Kıyıdan yüksek kaldığımız, yemli takımımızı uzağa atmamız gereken yemli kösteği sonradan suya göndermek içina uygulanan bir takım düzeneği,

Bedene , kösteğe takacağımız klipsli fırdöndünün(F2) geçemeyeceği kadar büyüklükte bir fırdöndü(F1) bağlıyoruz.

Bunun kurşunla uzaklığı (B1)ve (B2) kıyının ne kadar açıyla derinleştiğiyle alakalı olarak değişebilir. B1: 1,5 Kulaç B2: 1,5 Kulaç bırakılır.

Kurşunumuz akıntıya ve atmak istediğimiz uzaklığa bağlı olarak uygulanmalıdır. (Boğazda uygun yerlerde 200-250 gr2 a kadar çıkılır)

Kurşunumuz dipledikten sonra kamışın ucunden bedene klipsli kösteğmizi takarak kamışı öne-arkaya (1-2) sallıyoruz, misinayı boşlayıp gererek kösteği suya girip (F1) e oturana kadar kaydırıyoruz...

Kösteğe takılan takımın uygulaması farklılıklar gösterdiği için buraya açıklamalı yazmadım. Hırsızlı mantarlı takım yapılacağı gibi, uzun olta kaşıklı uzunolta vb takımlar yapılarak köstek şenlendirilebilir....:):):)

Umarım açıklayıcı olmuştur. Rastgele

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sabora

sabora Daimi Üye

Enteresan bir sistem. Burada kösteğin fırdöndüye kadar oturabilmesi için, köstek üzerine herhangi bir kıstırma veya benzeri ağırlık ekliyormuyuz. Bu arada emeğinize sağlık güzel çalışma olmuş.

4. tanbays

tanbays Aktif Üye

Hayır kurşunlu takımın yaptığı açıyla ve ileri geri (tasma atar gibi) hareketler le köstek kendiliğinden suya doğru gidiyor zaten...

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Tanbay Bey , Ben bu takımı geçen sene test etmek için denedim boğazda akıntılı biryerde. Klipsli fırdöndüye 15 gr. lık bir ufak kurşun da taktığım halde canlı istavritim çok zor dibe indi. (nekadar indi onuda bilemiyorum tabi)
    Yeteri kadar yükseklik te vardı kıyıda ama anlamadım niye böyle olduğunu. Acaba yemin cinsinden dolayı olabilirmi?

6. İrfan

İrfan Moderatör

Sevgili Tanbay bu düzenek çok avcıdır bende bu sistemde canlı yem kulanarak güzel sonuçlar aldım Levrekte zamanında bu sistemi sıkça kulanmaktayım bu güzel ve önemli paylaşımdan dolayı sizi tebrik ediyorum.

Not:Bu sistemde kulandığım canlı yem teke ispari istarvit vs saatlerce suda kalmasına rağmen ölmüyor.bundada en büyük etken yemin arada gezmesi ve hareket etmesi.:)

7. tanbays

tanbays Aktif Üye

Yemle alakalı bir mevzu değil, kurşunada gerekyok aslında hatta açı dike yakın değilse kösteğe takılan kıstırma kurşunu, fırdöndü ile misina arasında sürtünmeyi arttıracağından daha geç inebilir.

Birkaç denemeden sonra umarım eliniz alışır.

Kurşunu attık, kösteği bedene taktık.. Yönümüzü kurşuna dönüp kamışı dik tutarak resimdeli (1-2) posizyonunda çekip bırakmak lazım kurşunu yerinden kaldırmayacak şekilde misinanın esnekliğini kullanarak....

İp bedenlerde biraz zor olabilir indirmek...

8. mbektas

mbektas Aktif Üye

Teşekkürler Tanbay, anlatımınız ve çiziminiz gerçekten harika..
    Elinize & Dilinize sağlık.

9. enis59

enis59 Daimi Üye

teşekkürler paylaşım için

10. r_spect

r_spect Yeni Üye

paylaşım için teşekkürler

11. erols

erols Üye

Güzel bir teknik... Paylaşım için teşekkürler Tanbay Bey! Ellerinize sağlık!