Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aşırı Kötü Hava Koşullarında Denemeler Hakkında

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında SpinnerX tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

9 knottan sonra at çek yaparsam kendimi rüzgara karşı .şiyormuş gibi hissediyorum :koptum:

Semih 76 ve Fatalbooz bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Hedef dişliyse hava aydınlanmışssa havada patlaksa ki patlaktır :) 50 grama kadar jig kullanıyorum.Kışın hardcore av severim yazın sakin hava yemlide oturup yaymayı spinde sabahlara kadar denizi dövmeyi seviyorum

4. SpinnerX

SpinnerX Yeni Üye

Evde oturup havanın düzelmesini öneren arkadaşlar; normal şartlarda zaten çıkıyoruz. Fazlasıyla olumsuz hava koşullarına merakım ve ilgim var. Birçok kaynaktan bilgi toplamaya çalışıyorum ama insanımızın konuyla ilgili fikri genel olarak "Evde otur, çay iç..." şeklinde olduğu için pek yol kat edemiyorum. Yalan olmasın; doğru merada doğru teknik ve takımla verim alınabileceğiyle alakalı iki veya üç yorum okudum. Artı olarak bu tür havalarda çoğunluğun beklentisi sıfıra yakın olması nedeniyle koca meranın size kalacağı faktörü de vurgulandı. Ayrıca dış kaynaklı sitelerde okuduğum birkaç makale de umut verdi. Araştırmaya devam. Sezon açıldı artık :)

Sizin de tecrübelerinizden varsa tavsiyeleriniz alırım. :)

5. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Vallahi ben yapmadim. Hatta atmadim. Arabadan bile inmedim, inmedik geri donduk. Arabanin kapisi acilmiyorduki. Bir kac km otede baska bir grup olta attilar. Valla balik aldilar. Onu gormesem bende olmaz derdim. Ama oluyormus.. Deli degil o kisiler kesin oyle diyemem de ama biraz delilik de var....

16. Knot ustu atilan rapalalar var. 30 a kadar attim.
    Ama sayilari az.

Fatalbooz bunu beğendi.
  6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sevgili Kenan arkadaşım bazı görüşlerine katılmıyorum... bir kere su çamur gibi olunca da gayet güzel avlar yapılabilir ki levrek gibi balıkların en fazla av verdiği durumlar suyun bulanık olduğu durumlardır. Kendim de defalarca gayet çamura dönmüş sularda güzel avlar yaptım.
    Evet rüzgar erimi sahteler ile çok daha verimli atışlar yapılır ama ges ler zaten sert havalarda köpüklerin içinde kullanılsın diye yapılmuş sahtelerdir ve erimleri de rüzgara karşı gayet de iydir. Kendim kullanmıyorum çok elzem olduğuna da düşünmüyorum ama bu iş yaptığı gerçeğini değiştirmez.
    Kulunç iyi günler diler.

coner ve Yakamoz bunu beğendi.
  7. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Uluc, soyle ki konu basliginda asiri kotu hava kosullarindan bahsediliyor. Yukaridaki dusuncem genel olarak degil sadece bu kosullar icin gecerli. Deniz birkac gun asiri derecede patlaksa su bildigin camur olur. Bulanik sudan bahsetmiyorum. Karadeniz ve Saroz gibi derinligi yuksek denizler butun pisini kiyiya yigar. Bu durumda ben hic balik almadigim gibi civarda da alindigini gormedim. Yanlisim varsa duzelt, gecmis konulardan senin Tekirdag civatinda bir cok av yaptigini hatirliyorum. Degiskenlik gosterse de bolgede saglam lodos ve bulanik, kahverengiye donmus su randimanlidir diye biliyorum. Boyle havalarda gerek yemli gerekse spin avcilarinin uykulari kaciyor. Ama benim bahsettigim asiri kotu sartlarla bu ayni sey degil diye dusunuyorum. Tabi bunlar gozlemlerim. Baska biri farkli gozlem de yapabilir.

Ayni sekilde seninde dedigin gibi gesin kullanim amaci sert havalarda 30 gr avantajini ruzgara karsi atabilmektir. Diger sahteler calismadiginda gesler kullanilabiliyor.

Lakin soz konusu asiri sert hava olunca is karisiyor. Gozlemledigim kadariyla ruzgar hizi 40km yi gectimi su ustu sahtesi ayarinda olan gesler misinanin ruzgarda sahteyi ucurmasiyla sorf yapmaya basliyor. Bu ortamda balik alinmaz demiyorum ama is cok zorlasiyor. Gesin en iyi havasinin 13 - 16 knot 30 km civari oldugunu dusunuyorum.

Birde bu yazdiklarimiz ruzgarin cephesi acisi ile degiskenlik gosterir. Ornekin Karadenizde 16knot poyrazda 2 metre dalga gorebiliyoruz. Cephesi caprazda kalan Tekirdag tarafinda 25knot da bile dalga boyu (yer yer degismekle) 1 m anca olur olmaz. Cephenin acisi cok onemli. vs vs vs

SpinnerX bunu beğendi.
  8. süheyl

süheyl Aktif Üye

Evet tüm yazılanlarıda okudum bazılarına katılıyorum benim düşüncelerim şöyle dalgalı havalarda su bulanıkta olsa ama derecesi camur olmuyacak
    ben dalgalı havalarda balığa gittiğim oldu kimisi izin günü o güne denk gelir kimisi adrenalin olsun diye gider ve bu havalrda genellikle kofana çıkar
    bu havada kullandığımız genellikle 30cm 1 mt dalarlı sahte ve bazende zurna takıp atçek yaparız hava şimşek ve gök gürlemesi varsa kamış kullanmadan
    el oltasıyla atçek yaparız yağmurlu havarlarda kamış kullanmak çok riskli elektiriklenme ve yıldırım düşmesi olma ihtimalini yükseltir .

ve su çekmiş ise dalgaların kırıldığı yerlerde karaya gelişi uzaktan olan dalgalar,da levrek avlıya bilirisin.

SpinnerX bunu beğendi.
  9. SpinnerX

SpinnerX Yeni Üye

Misinanın halkalardan geçişini engellemeyecek şekilde kamışı elektrik iletimini kesecek bir tür kılıfla örtmemizin bir faydası olur mu peki?

10. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Sanmam... Ağaca bile yıldırım düştüğüne göre, altındakiler büyük zararlar gördüğüne göre işe yarayacağını sanmam... Git evine uyu ısrar etmeeee :)

SpinnerX bunu beğendi.
  11. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Güzel konu buna benzer birşeyler bende karalayacaktım çok fırtına kıyamet yada dalgaların güm güm ettiği havalarda ben Levrek alamıyorum pek alanda görmüyorum belki sadece burası için böyledir..hafif yumuşak havalarda bi çıtır dalga bulanıklık olursa 10 numara balık..Yağmur sonrası 10 numara balık..Ama Fırtına kıyamet lodos ben verim alamadım zaten attığım sahte kendi kafama sekiyor rüzgardan ne aksiyon ne birşey..Yosunları saysammı bilemedim..Çok sert havalarda Abdullah abi gibi ayakları dikecem ^^ 3-5 daha deniyim yeni cam sahtelerin hatrına belki uzağa atınca alırız..Dalgaların o kadar kuvvetli olduğu çer/çöp yosunun zirve yaptığı sularda bence balıkta ürküp çekiliyor

SpinnerX ve Fatalbooz bunu beğendi.