Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At-Çek Avcılığı İçin Makine - Kamış - Misina Kombinasyonu Önerisi

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında MuZizYeN tarafından paylaşıldı.

1. MuZizYeN

MuZizYeN Yeni Üye

Merhaba sevgili dostlar,

İsmim Ufuk. Mersin'in Bozyazı ilçesinde ikamet etmekteyim. Müzik öğretmeniyim. Çocukluğumdan beri balık tutmak herzaman hayalim olmuştur. Yaşadığım yer yüzünden bu imkanım hiç olmadı. 2012 yazından beri bu imkana sahip oldum. Yaklaşık 1,5 yıldır amatör balıkçılık yapıyorum. Bu güne kadar gerek el oltasıyla, gerek sörf kamışlarla levrek, sargos, çipura, mırmır, kefal, melanür, lüfer, mercan vb. balıklar tuttum.

Şu sıralar yeni hevesim at - çek balıkçılığı. Elimde bir arkadaşımın hediye ettiği 30'un üzerinde çok kaliteli ve çeşitli rapalalar var. Benim sıkıntım buna uygun makine ve kamış sahibi olmamam. Bu konu üzerine siteyi ve interneti çok araştırdım. Fakat araştırdıkça kafam iyice karıştı. İyi bir makine - kamış - misina kombinasyonu sahibi olmak istiyorum. Avlak yerlerim için 2.40 kamış yeterli olur. Makine 40'lık düşünüyorum. Sahtelerim 5 ila 30 gr. arası. Bulunduğum yerde at-çek ile levrek, lüfer, turna, sarı kuyruk, tüysüz, lagos, deve balığı, palamut, zargana, kalamar vb. balıklar tutuyorlar. Bütçem hepsi için 450 TL.

Siz tecrübeli arkadaşlardan buna uygun makine - kamış - misina kombinasyonu önerileri bekliyorum. Şimdiden hepinize çok teşekür ediyorum. Saygılarımla...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Güzel bir kombinasyon istersen, pazarlıkla 225 liraya alabileceğin bir makina;

SHIMANO EXAGE 4000 FD 4XSSS+1 BB 5.2:1 TUR «*Balık Av Marketi

Kamış olarak da, Catana serisinden boy ve atar değerlerine göre, seçimini siz kendiniz yapabilirsiniz. Ama, bence 2.40 boy ve 10-30 veya 14-40 atar değeri olan kamış, daha isabet olacaktır.

KAMILAR > Spinning Kamlar > Paral Spn Kamlar Balk Av Marketi

Eğer ki taşıma sıkıntınız varsa, bu serinin teleskopik olanlarını tercih etmelisiniz; diye düşünürüm.

KAMILAR > Spinning Kamlar > Tele Spn Kmlar Balk Av Marketi

Zamanla da bu makinaya, hafif beklemeli avlarda kullanabileceğin, 3.00 M. Boy, 20-60 ve 50-100 gr. aksiyon değerlerini ihtiva eden kamışlar, olmazsa olmazın olacaktır.:)

Bu önerilerimi, '' Bu bütçeyle ben, kendime gözü kapalı olarak böyle bir kombinasyon yapardım.'' değerlendirmesiyle yapmış olduğumu bilmelisin. Değerlendirme ve tercih, tamamen sizin keyfiyetinize bağlıdır.

MuZizYeN bunu beğendi.
  4. MuZizYeN

MuZizYeN Yeni Üye

Tevfik bey öneriniz için teşekür ederim. Tavsiye ettiğiniz makine benimde kafamda olan bir makineydi. Arkadaşlardan farklı önerilerde bekliyorum. Acele etmek istemiyorum. Hepsini değerlendirmek istiyorum :)

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Hoş geldin Ufuk,
    Bölge itibariyle kodaman balıkların oltaya denk gelme ihtimalinin yüksek olduğu bir yerdesin.
    Bu nedenle Game Type serisi bir kamış ideal olur

Bu kamışa çok daha iyi bir makine eklemek gerekse de başlangıç olarak 6 kg lık drag değeriyle bu model idare eder..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Şubat 2014
    MuZizYeN bunu beğendi.
  6. MuZizYeN

MuZizYeN Yeni Üye

Şeref bey önerileriniz için teşekür ederim. Makine için koyduğunuz fotoğraf kamışla aynı fotoğraf olmuş. Düzeltirseniz sevinirim.

7. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Şimdi ben sizin oralarda avlanıyor olsam ve 450 tl liram olsa hiç spinning takım düzmeye çalışmazdım... biraz daha bekler az para daha biriktiririm ve sonraaaaa...

Kamış olarak bu
    Shimano beastmaster sea bass

Makine olarak ise bunu
    Shimano Aero Spinning 4000 FA

Makine biraz ağır olabilir ama colf forged aliminium dişlilerle filan oldukça dayanıklı bir takım olur.
    Kısaca alın size sizin oralarda her türlü balıkla gönül rahatlığıyla oynayabileceğiniz bir takım taklavati

MuZizYeN bunu beğendi.
  8. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Kendi kullandığı önereyim.
    Spro Passion 720 (100-120 tl arası ) Elimde ki D.A.M 735 RDS ye bakmıyorum ki 200 tl lik bir fiyatı var ve alman ( makine fiyatla ölçülmüyor muş bunu öğretti bana )
    Okuma V System 10-40 240 cm çok güzel bir kamış 7-28 gr arası sahteleri kullanıyorum çok da iyi yalnız 30 gr ve üstü sahte kullanmanı önermiyorum en azından benim gibi kırbaçlama atıyorsa çünkü denge bozuluyor yalnız kamışı arkana alıp tek hamle atıyorsan örneğin bir kaşığı 50-70 metreyi bulacak atış yapabilirsin ) (120-140 TL )

Bu set benim hali hazırda kullandığım ve çok memnum olduğum bir set öneririm.

MuZizYeN bunu beğendi.
  9. MuZizYeN

MuZizYeN Yeni Üye

Çok teşekür ederim. Misina önerileriniz nelerdir acaba?

10. Akyosun

Akyosun Üye

11. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Misina kullanıpta memnun kaldığım
    Shimano technium spin
    Daiwa triforce
    Super maxim

Kalınlık olarak ise bu üç misina için daiwa ve maxim 0.28 shimano daha ince olabilir.

Tapatalk aracılığı ile gönderildi

MuZizYeN bunu beğendi.