Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At-Çek avında Nasıl Bir Klipsli Fırdöndü Kullanılmalı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında GündüzGezen tarafından paylaşıldı.

1. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Sahtenizi sık sık değiştirmiyor, avınızda en fazla 2 adet sahte kullanıyorsanız en iyisi halkasını çıkartarak kullanacağınız sahtenize sağlam ve güzel bir rapala düğümü atmaktır. Kim nederse desin bu kabul gören, en makbul olan ve avcı bir yöntemdir.

Fakat ben dahil bir çok avcı arkadaşım klipsli fırdöndü kullanır. Sebep derseniz bu işin içine sık sık sahte değiştirmek girer, üşengeçlik girer, pratik olması vs. gibi bir çok neden sayabiliriz.

Şimdi gelelim klipsli fırdöndü kullanımına.
    Piyasada bir çok model ve çeşitte klipsli fırdöndü mevcut. Benim gözlemlerimde bir çok arkadaşım aşağıdaki resimde görünen klipsli fırdöndüyü kullanıyor. Ama ben bu klipsli fırdöndüyü pek sevmiyorum.
    Nedenini soracak olursan birincisi bana biraz fazla uzun geliyor ve ucunun "L" şeklinde olması sahteyi takıp çıkartırken rahat olmuyor. Özellikle gece avlarında karanlıkta ve soğukta klipsli fırdöndüyü açıp kapatırken bazen insanın elinin ayarı kaçıyor, aşırı güç uygulayabiliyor. Bunun sonucunda da klipsli fırdöndünün ucunun dar açıya sahip olamasıdan dolayı birkaç kullanım sonrası deforme olarak kırılmasına bile neden olabiliyor.
    Fakat bu sahtenin kullanım şeklinde önemli. Sahtenizin ucundaki halkayı çıkarmadan bu klipsli fırdöndüyü kullanırsanız bir sorun olmaz. Ama halkası çıkarılmış bir sahtede kullanırken, sahtenin bu klipsli fırdöndü uç tarafındaki dar açıdan etkileneceği ve iyi aksiyon almayacağı kanısındayım. Bu neden ile ben bu klipsli fırdöndüyü tavsiye etmiyorum.

Gelelim benim kullandığım klipsli fırdöndüye. Aşağıdaki resimde görülen sahtenin takıldığı uç kısmının armut biçiminde olduğunu göreceksiniz yani daha oval bir yapıya sahip, buda sahtenizi ister halkalı ister halkasız olarak kullanımına olanak sağlayacaktır. Bu klipsli fırdöndünün yapısı sahtenin suyun altında daha rahat bir salınım gerçekleştirerek maksimum aksiyon ile yüzmesine olanak tanıyacaktır.

Marka ve numara isterseniz yukarıda görülen "Okuma" marka klipsli fırdöndüdür. Atçekte 12 ve 10 numara olanları idealdir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. evren davut

evren davut Aktif Üye

bilgilendirme için teşekkürler.sadece klipsler satılıyor fırdöndüsüz,ben onları tercih ediyorum

4. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Teşekkürler Şenol kardeş..
    Bende okumanın rapala halkası dedikleri iki taraflı klipsinden kullanıyorum sadece..

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

6. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Rapala halkası genel olarak klipsli fırdöndüden daha pratik ama klipsli fırdöndünün sahteye (az da olsa) ağırlık ilave ederek erim uzaklığını artırdığı da bir gerçek.kullanıcının takirine kalmış,

7. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

rapala halkaları piyasada mevcut ama kalitesi tartısılır.. su ana kadar spro ,okuma ve berkly kullandım en güzeli spro idi agırlık boy dengesi ve sertliği idealdi..fırdöndülü klips olmuyor, özellikle dalgalı havalarda sahte takla atıyor hemen..pek istenen bir durum degil ..!
    bulursan yumurta tip ,bulamazsan standart tip yada sessiz plastik kaplamalı olanları mevcut..seçim sizin..

8. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Güzel bir konuya değinmişsin Şenol kardeşim.
    Bence de en güzeli rapala düğümü ancak dediğin gibi bazen çok sık sahte değiştirmek zorunda olduğumuzdan bu işkence gibi geliyor. Önceleri ben sadece Klips kullanırdım. Ama zaman içerisinde bunun olumsuzluklarını gördüm. Şimdi ben de okuma fırdöndülü klips kullanıyorum. Misinam gam yapmıyor ve daha uzun süre sorunsuz kullanıyorum. Oldukça da memnunum.

9. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Evet bende katılıyorum sana Hür abi.

Rapala klipsi konusuna deyinmeyi unutmuşum onuda hemen eklemek isterim.
    Rapala klipsi kullanılabilir ama At-çek yaparken bazı sahtelerin dengeleri iyi değildir, atarken havada taklalar atarak gidebiliyor. Bunun sonucunda misinada burulmalar meydana gelebiliyor ve misinamızın gam yapmasına, kuş gözü düğümüne vs. gibi sorunlar yaşatabiliyor. Bu durumu en aza indirmek için klips fırdönü kullanmak daha avantajlı oluyor.

10. furunotr

furunotr Aktif Üye

11. ainos

ainos Aktif Üye

Ben de direkt fırdöndü kullanıyorum. Rapala ve kaşıklardaki halkaya geçiriyorum. Klips takmıyorum.