Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

at çek için nasıl bir kamış??

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında maviay57 tarafından paylaşıldı.

1. maviay57

maviay57 Üye

selam arkadaşlar..hedef balık levrek. iyi ama fiyat olarak uygun bir kamış almak istiyorum..tavsiye edeceğiniz bir kamış varmı?? birde kamışlardaki atar değerleri hakkında bilgi edinmek istiyorum.örneğin yüksek gram atarlımı (100-200gr gibi) yoksa düşük gram (25-40 gr) atarlılarmı? aralarındaki farkı izah ederseniz sevinirim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. says

says Aktif Üye

Karagöz, Çupra, İzmarit gibi balıkları avlayacaksanız 30-100gr civarında atarı olan ucu balık vurduğunda hissedebileceğiniz oranda hassas olan boyu 270-330m arasında olan teleskopik kamışları ve 2 parçalı kamışları tercih etmelisiniz. Eğer Levrek, Lüfer, Kofana, Kalkan gibi daha büyük ve güçlü balıkları avlıyorsanız atar değerleri 100-200 gr arasında olan daha güçlü kamışları tercih etmelisiniz. Surf kamışlar bu av tipinde daha uygun olur.

4. says

says Aktif Üye

Marka Önerisi Olarakta LINEAEFFE S-CURVE SURF KAMIŞ 4.20
    Öneriyorum Fiatı 100 Tl Yi Geçkindir Diye Düşnüyorum Ama değecektiR.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Adem,
    kamış seçimi av stiline ,avlanacak balığa,avlağa,kullanılacak yem şekline vs. göre seçilir.
    Hedef balığınız levrek ve atçek yapmak istiyorsanız ve hafif sahte yemler
    (halk dilinde rapala) kullanacaksanız düşük atarlı spin kamış alabilirsiniz.
    parçalı olanları teleskopiklere göre daha efektif sonuçlar verir.
    kullanacağınız sahtelerin ortalama ağırlığına göre 10-30 yada 15-40 yada
    20-60 gr atarlı kamış seçebilirsiniz.

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Kullanacağınız sahtelerin ağırlığına uygun bir kamış kullanılmalıdır.Benim tercihim kullandığım sahtenin 1/3 fazla atarlı olan kamışlardan yana olmakta.Kamış boyu ise avlağın yapısı ve av yönteminize bağlı olarak değişir.Suya girip at-çek yapıyorsanız kısa,yüksek kayalardan avlanıyorsanız nispeten uzun kamış uygun olmakta.Standart kullanım için 2,70 benmce uygun.

7. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

S-curve 390 olan çok daha uygundur.
    Fiyat önemli ise Albanın 150 grama kadar atarlı ve 50 tl seviyesinde esnek güzel kamışları var.

note: 390 s-curve yapısal olarak farklıdır

8. haydibalıga

haydibalıga Aktif Üye

Mevzu kıyıdan kandırıcılarla yapılacak av ise ve bütçe kısıtlıya.
    270 boyunda
    15-50gr
    20-60gr
    Orta sertlikte olan kamış idealdir.

9. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Erdal'ın standart olmarak 270 cm tercih edilmesi gerektiği yönlü beyanına ben de katılmaktayım.İdeal olan ölçü budur.Deniz kenarında ağaç,çalı,saz vs gibi suya kavuşmayı müşkül kılan engeller olmadığı için bu uzunluk iyi seçim olacaktır.Uzağa atış açısından da tercih sebebidir.Bir de 270- 300 cm uzunluk arasında tek bir ara parça ile değiştirilebilen kamışlar da var.Birini kullanmaktayım.Öte yandan bu bir yerde tam bir kişisel tercihe işaret eder,hiç yorulmadan ve tek el ile avlanmak isterseniz 180-190 cm aralığında bir kamış edinmelisiniz.Arkadaşların atar seçimine dair beyanları da dikkatle hafızaya alınmalıdır.Ancak ben atar değerinin kullanılan/kullanılacak sahteden biraz daha yüksek olmasına dikkat ederim.Bazen misina kontrolsüz sağılır ve kamışın dar halkalarından birinde tıkanır.Bu durumda sahtenin ağırlığı ve atış kuvvetinizden doğan toplam ağırlık bir anda mamışa yüklenir ki bu da ziyadesiyle hassas olan,olması gereken ve kamışın kalbini ihtiva eden son parçayı kırabilir.Benim naçizane bir tavsiyem ise başka başka kamışlar almak imkanımız şu an için yok ise biraz daha fazla bedel ödeyip gerçekten kaliteli bir kamış almak yönünde olacaktır.Aksi halde başkaca malzemeler almak zorunda kalabilirsiniz ve bir de bakarsınız ki almaktan vazgeçtiğiniz çok kaliteli bir kamış için vermeniz gerekenden daha fazla harcamışsınız.İngilizlerin meşhur atasözü vardır."UCUZ ALACAK KADAR ZENGİN DEĞİLİM"der.Bunu değerlendirin derim.Sevgiyle.

10. maviay57

maviay57 Üye

hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar..tavsiyeleriniz doğrultusunda iyi bir kamış alarak bu sene atçek olayına biraz daha ehemmiyet vermek istiyorum..herkese bol avlar..