Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At Çek İle Torik Avı 08 Ocak 2012

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

1. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

IMG_0115.JPG

Merhaba arkadaşlar,

Yeni yıla girdik henüz balığa çıkamamıştım, 2012 yılının ilk avının güzel bir av olmasını istiyordum. Selçuk'un teklifi ile balığa çıkma planına başladık, av için Torik avının güzel olacağını düşündük :)

Kenan ile Hedef Balık mağazasında sohbet ediyorduk, " ben gelirim sizlerle" dedi. Bizde sevindik. :) Önce Kumburgaz'da Kenan'ın yazlığına gidip mola verecektik ve sabaha karşı av için hareket edecektik. Av detaylarını konuşurken bir baktım av partnerim Yaşar balık kokusunu almış gibi yanımıza geldi. :)

-Hayırdır ne oluyor, nereye gidiyoruz.. dedi ve direk programa dahil oldu :p

Ekip tamamlanmıştı, ekipman eksiklerimizi gözden geçirdik. Elimizdeki takımları yapacağımız ava göre düzenlemek için hemen masadan kalkıp Hedef Balık mağazasını dolaşmaya başladık. İp misinalar sarıldı, değişik sahtelerden eksiklerimizi tamamladık..

Sadece av için hareket saatini beklemek kalmıştı :)

Akşam 19:30 gibi hareket ettik ve Kumburgaz'a yola çıktık. 21:30 gibi oraya varmıştık. Kenan hemen yazlığa çıkardı bizi, yazlıktı ama ev çok soğuktu :D Hemen Kombiyi açtı, çayımızı hazırladı kendimize geldik. :)

02:00 de hareket ettik ve av bölgemize yolculuğumuz başlamıştı.... RASTGELE dedik birbirimize...

06:00 da gün ağarmadan avlağımıza ulaştık, yolda kar yağışıyla geldiğimiz av yerimizde yağış yoktu ama inanılmaz bir fırtına ve soğuk vardı.. Arabadan inmeden kahvaltı yapalım dedik ve Kenan'ın hazırladığı sandiviç ve çayımızı içtikten sonra cesaretimizi toplayıp kendimizi dışarı attık :)

Artık ava start vermiştik, karanlıkta zorlu bir kulvardan geçerek olta atacağımız bölgeye ulaştık. Takımlarımızı hazırlayıp Rastgele dedik...

Aradan daha bir saat geçmemişti ki, denizde atlayan orkinosun köpüğünü gördüm. Aynı anda Selçukta görmüş ikimizde sahtemizi o bölgeye yolladık.

Aniden oltam U şeklini aldı ve inanılmaz bir mucadele başladı, makinamın kalamasını açılmasını görmeniz gerekirdi. Vızzzzzzz vızzzzz :D Makinam dönüyor kamışım eğiliyordu, inanın o esnada balığı düşünemedim makinanın kalmasına bakmaktan :)

Biraz mücadele sonunda balık kurtuldu, sahtemi sudan çıkardığımdan diş izleri sahtemin üzerinde hatıra bırakmıştı. Sanırım iğne tam balığın ağzına girmemişti.. Kısmet dedim, zaten kaçan balık büyük olur dedim ve o heyecanla ava devam ettim...

Ben bu ikilemde sahtemi denizde gezdirirken, Kenan'dan "aldımmm..." diye bir ses hemen gözler o tarafa çevrildi, Kenan'a gelen balıkta güzel mücadele ediyordu, biraz uğraştırdıktan sonra İp misinayı kopararak oda elveda demişti...

Bizlerde biraz üzüntü birazda balığın merada olmasının sevinci vardı..Kısmet dedik ve ava devam ettik..

Sonra Yaşar'a bir vuruş oldu, ama "hafif bir şey geliyor" dedi. Bir baktık bir Zargana azmanı Yaşar'a ziyarete gelmiş, karnından takılan Zargana kıyıya alamadan denize geri döndü.

Saat ilerliyor vuruş alamıyorduk. Tabiki moraller bozulmaya enerji azalmaya başlamıştı. Zeminin düz olmaması nedeniyle denge sorunu yaşıyorduk buda belimizin ve kaslarımızın ağrımasına neden oluyordu. Arada gelen dalgalarla ıslanıp kendimize geliyorduk :)

Arkadaşlarımıza hadi ava ara veriyoruz. Gidip mangalımızı yakalım, açlığımızı giderelim ve kendimize gelelim dedim. :)

Yemek arasından sonra tekrar başladık, ama yine balık meraya girmemişti. Yaşar ve Selçuk ara arada Kenan Kalamar avlamayı ve yemli av yapmayı denediler.

Merada kalamar vardı, Yaşar'ın yemli oltasına Minik bir Ahtapot ziyaret etmişti :) Sevip, inceleyip, fotoğrafladıktan sonra tekrar yaşam alanına geri iade edildi.

Artık umudumuz bitmiş gibiydi, hatıra fotoğrafları çekilmeye başladık. :)

Belimizde oluşan ağrıları dindirmek için kayalara sırtımızı dayayıp biraz rahatlamaya çalıştık.

O sırada Kenan'ı Murat Sezal aramış, ne yaptınız var mı balık? diye sormuş. Kanan'da durumu anlatmış. Murat ise daha önceki avlarındaki tacrübesine dayanarak "umudunuzu yitirmeyin, balık girer meraya" demiş.

Kenan'da bana konuşmalarını anlattı, ben de oltamı aldım. Orada gözüme ilişen bir sahteyi denemek istedim taktım oltama. Ben kayaya çıktım Kenan indi, Oltamı salladım sahtem suya girdi daha bir iki tur çevirmemiştim ki balık sahteme kandı ve artık oltamdaydı. O an tüm ağrılarımı ve umutsuzluklarımı denize bırakmıştım. :)

Zevkle balığı çekmeye başladım, o kadar Torikten yana umudumuzu kesmiştim ki, gelen balık bir ara ters dönmüş, beyazlığından Akya sandım ama yanlayınca anladım ki Torik :)

Kıyıya taşlara doğru yaklaştırdım, Kenan balığı alıp kıyıya çıkardı. Fakat balık daha yorulmamış ve tüm kuvveti üzerindeydi. Elimizde tutmak zor oluyordu.

Daha önceki torik avlarımı tekneden yapmıştım ve hepsini yorarak almıştım. Onun için gerçek kuvvetini hiç tecrübe edememiştim. Oldukça kuvvetli bir balık olduğunu anlamış olduk.

Gelen balıkla umutlar artmış ve tekrar oltalar suya yollanmaya başlandı. Aradan yarım saat gibi bir zaman geçmişti ki, Selçuk'tan gelen ses "ben de aldımmm" ve olnun oltasında da bir torik vardı artık..

Selçuk'ta avın tadını çıkararak balığı dışarı almayı başardı. Keyfi yerine gelmişti. :)

Yine denemelere devam ettik ama balık yine kesti, artık vücüt iyice yorulmuştu. Daha dönüş yolu vardı. Hatıra Fotoğrafları çekilerek, avı sonlandırma kararı alarak toparlandık. Kısmetimizde bugünlük bunlar varmış diyerek...

Bizleri tüm yorgunluğa rağmen götürüp getiren Yaşar arkadaşıma, bizleri Misafir gibi ağırlayan Kenan arkadaşıma ve yardım severliği ile her şeyimize koşan Selçuk arkadaşıma çok teşekkür ederim...:harika:

Sonuç olarak 2012 yılının ilk av güncesini gerçekleştimiş olduk. Umarım daha güzel avlarla yine hep beraber mutluluğumuzu paylaşırız.

"İçimizdeki Sevda Hiç Bitmeyecek"

Rastgele..!

Malzeme Detayı :

2.70-2.40 mt Parçalı Spin Kamışlar Kullandık.
    Yüksek devirli ve Dragı yüksek makinalar kullandık.
    Değişik sahteler kullandık, ama en verimli olan sahteler;
    İçi bilyalı
    Boy olarak 13 cm ve 17 cm arası.
    Ağırlık olarak 20gr üzeri.
    Dalar tip sahteler.

Rüzğarlı bir havada ileriye atmak için ağır olması, hedef balığın iri olması nedeniyle büyük olması av verimini artırıyor.

Misina ise kesinlikle sağlam olmalı, onun için İp misina tercih edilmeli ve minimum 20 mm olan ip misinalar tercih edilmeli.

Hedefte avladığımız balık hızlı ve hareketli bir balık olduğu için zaman zaman misinayı alıp ani bir hızla gidebiliyor, o nedenle mümkünse ek misina kullanmayın ve minimum 200-250 Mt misina makinanızda sarılı olsun.

Son düzenleme: 26 Haziran 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Nursal YENİ

Nursal YENİ Üye

Tebrik ederim valla , hastalanmasa idim o takımın arasında bende olucaktım :( Neyse bi daha ki sefere artık:)

4. eminmu

eminmu Üye

SÜPER BİR AV OLMUŞ TEBRİKLER

5. m1976k

m1976k Aktif Üye

tebrikler hamdi bey zafer yılmadan mücadele edenlerin....

6. Yasin..

Yasin.. Üye

Bütün ekibe tebriklerimi sunarım....
    Azmin sonu mutluluktur...
    Meranın da maşallahı var, gideni boş çevirmiyor...
    Son 1 aydır niyetleniyorum ama bir türlü müsait olamadım...
    Gün gelicek o misinalarınzı patlatan trofeleri ben patlatıcam :)

7. Ümit

Ümit Aktif Üye

Tebrik ederim, 2 günde çok güzel saroz raporları açıldı, mekanda kimseyi boş çevirmiyor, umutların bittiği anda telefondan alınan moralle kısmetinizi kapmışsınız, tekrar tebrik ederim.

8. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Ekip olarak güzel bir av günü geçirmişiniz.Tüm ekibin ellerine sağlık.Afiyet olsun

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Ava gittiğinizi telefonla konuştuğumuzda biliyordum abi, ama ne yalan söyliyim ta saroza gidebileceğiniz aklıma bile gelmedi,:) o sırada benimde telaşem olduğu için soramadımda, Süper av olmuş, Tüm ekibi kutlarım. İlerleyen zamanda benide götürün oralara bende torik tutayim:D

10. hunter

hunter Daimi Üye

Ekibi kutlarım,en azından boş dönmemişsiniz.
    Hamdi geçmiş olsun talihsizlik yaşamışsın,mutlaka tatanos aşısı vurul derim sana.

11. İsak

İsak Aktif Üye

Hepinize tebrikler, güzel av olmuş.