Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At çek levrek avcılarının arasında bir garip bencileyin...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Bu sefer sözü fazla uzatmayacağım, desem de yapım gereği birazcık uzatacağımın farkındayım. :)

Kalabalık bir ekiple, hedef levrek olmak üzere 19.01.2013 cumartesi gecesi düştük yollara. Ekipte yer alanların ortak özelliği hepsinin bir şekilde at çek tarzı ile balık almış ve kendilerini bu tarzda kanıtlamış olmalarıydı. Aralarında bu disipline yıllarını vermiş ve benim at çek disiplini için usta diye hitap ettiğim Hür Mol'da vardı. Kaldı ki sevgili Hür ile onca zamandır sohbetimize rağmen ilk defa ava çıkıyordum. Bu yüzden heyecanım ve telaşım katlanmıştı. Bu kadar at çek levrek avcısı içinde yitip gitmek vardı kaderde. :p

Yemcilerde yem aradım gündüzleyin, favori yemim mamun yoktu hiçbir yemcide, stresim bu nedenle bir kat daha artmıştı. Sadece sardalye bulabildim balıkçı tezgâhında. Akşamüzeri ava çıkmadan önce, özene bezene sardalye için özel takımlar bağladım. Daimi av arkadaşlarımdan sevgili Güven'in ava çıkmadan önce gelen telefonu elimi ayağımı bağladı; "At çek'çiler arasında tutunamazsan ve sıfırı çekersen, bu şehirden kaybol" :p

Böylece gerilimim iyice artmıştı. Aslında hiç de öyle olmadığı halde sanki yemli ile levrek avlayanların temsilcisi gibi hissetmeye başlamıştım kendimi. :p
    Omuzlarımda git gide ağırlaşan yük ezmeye başlamıştı beni.

Avlağa vardığımızda gecenin bir yarısıydı. Henüz malzeme indiriyordum arabadan. Muammer arkadaşın narası yırttı geceyi. İlk balık geldi diye. At çek ile yaklaşık yarım kiloluk bir ispendek’i kandırmıştı Muammer. Açılış at çek ile olmuştu ya neredeyse tırnaklarımı yiyecektim gerilimden.:p

Yaklaşık bir saat sonra benim yemli takım da hareketlendi, bir tasmanın ardından hemen seslendim “kepçe” diye av arkadaşlarıma ve fotoğraftaki güzel levrek kısa süren bir mücadelenin ardından artık benimdi. Bu andan sonra omuzlarımdaki yük neyse ki hafiflemişti. Artık yüzüm fazlası ile gülüyordu.:)

Sabaha kadar başkaca hareket olmadı denilebilir merada. Arada bir iki takip, vurup yakalanmayan balık haricinde. Gece benim oltama denk gelen ve avdan saymadığım, takımımı bozduğu için söylenerek denize bıraktığım yaklaşık 80. cm.lik Mıgri'de sayılabilir bu fasılda.:mad:

Sabah suyunda sevgili Hür Mol, harika bir ıskarmoz aldı. Ustalığını konuşturdu adeta.:cool:

Devamında başkaca vuruş olmayınca avı sonlandırmaya karar verdik.

Dönüş yolunda, kendi kendime gülümsedim. Daha doğrusu yarım gülümsedim. Yemli takım ile levrek avlayanların yüzünü ve dolayısı ile kendiminkini kara çıkartmamıştım bu avda. Ve bu yarım da olsa gülümsemeli halime bakıp, nasıl bir ironidir bu diye iç geçirdim. Zira av boyunca ara ara at çek denemiş ve de çok istediğim halde sonuç alamamıştım. :confused:

İşin esprisi bir yana, at çek olsun, yemli olsun av avdı ve nasipten (şans) öte de bir şey yoktu aslında. Her ne kadar at çek tarzı bakımından bu “aslında” ile biten cümleler beni teselli etmeye yarasa da. :p

Kendi adıma çok güzel bir av yaşadım. Yeni dostluklar kurdum, var olanları da pekiştirdim. Tüm av arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Harika bir avdı. :harika:

Bu arada, umudu kesmeden, bıkmadan at çek denemelerime de devam edeceğim. At çek tarzında tecrübe kazanmış arkadaşlardan feyz alacağım. Ta ki o muhteşem asılışın ardından makineden gelen kalama sesini duyana kadar.

Fotoğraflar sizler için. :)

Sırası ile; Muammer Gargun, Hür Mol, Çağatay Yılmaz ve Levent.

Ben ve Hür Mol, Levrek ve Iskarmoz

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Yazdıklarınızı okudukça güldüm ve avınız için kendim tutmuş gibi sevindim.
    Bu sene başladığım at çek tam bana göre avlanma yöntemi. Yemli olta atıp beklemek beni sıkıyor. Yanımda mutlaka bol miktarda şarap bira gibi bir şeyler olmalı, amaç da balık tutmaktan hareket etmekten, zıkkımlanmaya dönüşüyor.

Bu sene levrekler sıkı eğitim almış galiba, av sitelerindeki sahtelere bakıp neye hücum etmeyeceklerini öğreniyorlar.:( Bizim avlanma yöntemi de , at boş çeke mahkum oluyor. Ben de canlı veya yeni ölmüş balıkları takıp atıp çekmeye başladığımda birkaç levrek hanım tuzağıma kandı. Hepsi de yumurtalı dişiydi ne yazık ki. Böylece yine at çek yapmış oluyorum, rapalasız.
    Rapala takıp değiştirmekten biraz daha zahmetli de olsa yakalama şansı daha yükseldi. Yemli yöntemde koku ve su hareketi ile, canlı yem kullanırsak iğne sokularak perişan olmuş hayvancağızın son hareketleri yerine, at çekte gerçek balık kullanıldığında, çekerken levreğin biraz daha beslendiklerine benzer nesnenin 40-50 metrelik kaçışı nedeniyle bunun diğerlerinden daha verimli olduğunu düşünüyorum. Belki de yanlıştır, o sıra denk geldiğinden olabilir.
    Bunun doğru olduğunu anlamak için birçok kişinin deneyip sonuç alması gerek.

4. efekan2000

efekan2000 Üye

Çağatay abi hem avın hemde yazın için ellerine sağlık. Çok güzel yazmışsın gecenin duygularını ve sıcaklığını. :) inşşallah daha nice avlar yapmak nasip olur seninle

5. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Bülent bey, gülümsemenize sevindim. Zira ben de gülümsenebilir tarzda bir raporu hedeflemiştim.

Yemli bekleme konusunda genel geçer doğrularınıza katılıyor ve spin tarzı avın çok daha sportif olduğunu savunuyorum. Zira az tatbik etmedim. Beklemeli avlar ve alkol ile ilişkisi konusunda genel tespitinize katılmakla birlikte son dönem (en az 3 yıldır) avlarımda bu tespite uyacak davranışa hiç denk düşmedim. Bu da bir yaşam tecrübesi gereği. Bu rapora dair avda olduğu gibi özellikle levrek avları kamış elde geçer benim için. Saatler süren bu faaliyetin sonu, size yoğun sırt ağrısı miras kalır. Atçek yapıyorsanız buna bir de kol ve omuz ağrısı eklenir. Her ikisini yaptığım için biliyorum. Önemli olan ne tarz uygularsanız uygulayın, amatör balık avını bir sportif faaliyet olarak görmekten geçiyor sanırım mesele. Yoksa kafa çekmek için o denli bahane ve okadar çok mekan var ki?

6. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Tebrikler Çağatay bey:harika:,

Harika av olmuş. Duygularınızı güzel ifade etmişsiniz. Her atçek meraklısı benzer hisleri taşıyor :)

Hoşçakalın

7. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Sevgili Serkan, daha çok birlikte gideceğiz avlara ve ben at çek konusunda daha sizleri çok takip edeceğim. Merak etme. :)

8. oktay16

oktay16 Moderatör

Güzel bir av hatırası olmuş, Hürmol abiyi' de uzun bir aradan sonra bu sayede görmüş oldum.:) Tüm ekibi tebrik ediyorum, ama en çok seni abi, yemli levrek avlayan avdaşın olarak :) en kötü gününüz böyle olsun rastgele.

9. efekan2000

efekan2000 Üye

10. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Tebrikler Çağatay yüzünü kara çıkartmamış levrek :) bereketli olsun.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Çağatay,
    Face'de levrek ve Hür ile birlikte görünce "bu sefer oldu galiba" demiştim.. :D
    Önemli olan sonuçsa eğer sonuç başarılı.
    Yemli takım, sahteyi en azından yakalalan avın boyutu itibariyle geçmiş. :)

At çek avcıları boş dönmeyi de (her ne kadar yemli takımla avlanmanın da garantisi olmasa bile) göze alarak ısrarla deneyerek başarılı oluyorlar.
    Her zaman rastgelsin

Her zaman rastgelsin, her türlü oltaya :D