Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At-çek makinelerde devir mevzu...

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında tanbays tarafından paylaşıldı.

 1. tanbays

  tanbays Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  5
  At-çek (spin) avlarımızda kullanacağımız makinalarla ilgili okuduğumuz yazıların çoğunda yüksek devirli makinalar tavsiye edilmekte...

  Kullandığım makinelerin tur sayıları 5.1 seviyesinde ve kıyıdan avlanıyorum. Kendi tecrübelerim ve at-çek yaparak avladığım balıkları göz önüne aldığımda ki bunların arasında henüz tral, sinarit, akya, baracuda, kofana vs. cinsi balıklar yok, buna çokta gerek olmadığı kanısındayım...

  Tecrübeleriniz ışığında umarım bir sonuca varırız.?
   
  norsmen bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ycan

  ycan Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  17 Kasım 2010
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  12
  Çok güzel bir konuya değinmişsin Tanbay, , bende merakla bekliyorum cevapları...
   
 4. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  MAkinaların devir konularını ele alırken, kafa çapına bağlı olarak 1 turda sarım metrajını es geçmek olmaz.
  Bu konuda Erdal'ın yazıları mevcuttu.Konuya tekrar yazarsa devir,turda sarım ikilisinin ilişkisi ile konu daha anlaşılır olacaktır.
   
 5. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Devir sayılarını ele alırken aynı kalibre makinalar üzerinden değerlendirmek gerekir. Genelde spinde 30 ve 40 kalibrelik makineler daha yaygın olarak kullanılmakta. 40 Kalibrelik iki makinayı karşılaştırdığımızda, devri yüksek olan makina benim av tarzım için daha avantajlı.
  Genelde su üstü sahteleri tercih ediyorum. Makina devri, veya başka bir bakış açısıyla sarım hızı, sarım hızına bağlı olarakta sahtenin aksiyonu belirgin şekilde değişiklik gösterebiliyor. Su yüzeyinin 20-40 cm altından gelen sahtelerde makina devrine bağlı farklı aksiyon gösterebilmekteler. Lüfer familyası balıklarda sahte aksiyonu çok önemli olmamakla birlikte, levrek gibi balıklarda ise aksiyon çok önemli bir hal alıyor.
  Makina devri ile sahtenin( bazı marka sahtelerin)aksiyonu doğru orantılı olunca makina devri önem kazanıyor. Düşük devirli bir makinayı hızlı sararak belirli bir devir veya hız sağlamak olası bir çözüm. Su üstü sahtelerde hıza bağlı aksiyonu görerek makinayı hızlı veya yavaş sararak istediğimiz gibi bir aksiyonla av yapabiliriz. Ancak batan tip sahtelerde, veya yüzeyin hemen altından gelen bulanık sudaki sahtelerde bu şansımız yok gibi.
  Spin tarzı av için üretilmiş 25-30-40 kalibrelik ürünlerin bir çoğu, üretici firmalar tarafından yüksek devirli üretildiğine göre, yüksek devrin bir avantajı olması gerekir diye düşünüyorum. 30 kalibrelik veya 40 kalibrelik olupda düşük devirli makinada piyasada pek yok gibi.
   
  alperserttas bunu beğendi.
 6. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  At-Çek makinelerindeki yüksek devir olması gereken bir özelliktir diyerek devam edeyim.
  Hepimizin kullandığı at-çek makineler ufak ve hafif yapıda makinelerdir.Bu makinelerin devirleri diğer büyük makineler gibi 1/4'ler civarında olsa sahtenin hızı çok düşük kalırdı.1/5,5 değerli bir makine 1/4 çekerli olsa kolun her turunda %30'a yakın daha az misina sarar.Buda ortlama 40 metrelik atışta kabaca kolun 20 tur daha fazla çevrilmesi anlamına gelir.
  Ülkemiz avları göz önüne alındığında at-çek ile avlanılacak balıkların başında gelen levrek hızı sevmez.Diğer avlar ise nispeten daha hızlı sahte çekimini ister.
  Bununla beraber kullandığımız makineler sadece ülkemiz için değil,diğer ülkeler içinde üretilmekte ve bizim sularımızda olmayan pekçok tür hızlı çekilen sahte ile avlanabilmektedir.Ülkemizdede yaygınlaşan Jig avlarında yüksek devir avantajdır.
  Düşük devir ile yüksek devir arasında öne çıkan en belirgin fark Tork değeridir.Düşük devirli makineler daha güölü sarım yapabilirler.At-çek makinelerinin küçük olmasının tek avantajı avlanırken konforun artmasıdır.Hafif bir makine ile yorulmadan saatlerce at-çek yapabilmemiz için küçük ve devri yüksek makine tercih edilir.Hafif olan bir makineyle uzun zaman ve yüksek devri ile daha az tur sararak av zamanımızı uzatabilmiş oluruz.
   
  alperserttas bunu beğendi.
 7. Faruk Usta

  Faruk Usta Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.320
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  İSTANBUL /ANADOLUYAKASI
  Aslında hep aynı şey konuşulur durur yuksek devirli makına yuksek devirli makına ,atçek avında çok düşük olmamak kaydı ile 1/4.1 ve uzeri her makına olur ufak kafalı olması tercihtir yoksa 10 atış tan sonra gardınız düşer :) yüksek devirli makinalar at çek te daha ziyade akarsularda somon ve alabalık için tercih edilmelidir ,nedenide şudur suyun akış hızından daha hızlı çekmeniz lazım dır ki attığınız meps yuzebilsin alabalık ve soman avalarında sahte yemınızı mutlaka akıntıya karşı atmanız lazımdır ,verimli avlar yapabılmek için ,ama denizde levrek avında,çok da gereklı değildir ,bu haftaki avımda edindiğim tecrübemden yola çıkarak şunu yazabilrim kullandığım makina okuma avınger 30 oldukça hafıf ve hızlı bir makına ılk gün defalarca takıp olmasına rağmen bir türlü sahte yemeyen balık ikinci gün çekme taktiğimi değiştirmemden dolayı ben böyle yorumluyorum ,daha ağır hereketler ile aksıyon verirken ,sahtenin tepesine bindi balık ,bazen hızlı yüzen sahteye saldıran balık, bazende ağır hareket edene saldırıyor avlaktaki gözlemleriniz ile bunu değerlendirip o anda karar vermeniz lazım ki balık avı verimli olsun nacizhane fikirlerimdir selamlar saygılar

  [​IMG]

  bu da kullandığım makina
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2011
  norsmen bunu beğendi.
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.870
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  Bence aksiyon verirken oluşan boşluğu almak için gerekli yüksek devir.
   
  norsmen bunu beğendi.
 9. CAHİT ACUN

  CAHİT ACUN Daimi Üye

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.057
  Beğeniler:
  309
  Şehir:
  İSTANBUL

  At-çek avcılığında makina devir hızı, su üstü rapalalara aksiyon verilmesinde ve çekerken oluşan misina boşluğunun alınmasında çok önemli bir rol oynar.5.1 devirle aynı aksiyonu vermek,misina da oluşacak boşluğu almak ve rapalaya hız kazandırmak oldukça zordur.Ama gagalı rapalalar kendinden aksiyonlu oldukları ve misina devamlı çekilerek boşluk oluşamayacağı için,bu tip rapalalarda devir hızına fazlaca gerek duyulmaz.Sadece rapalayı çekerken durdurup hızlandırmak suretiyle aksiyon verilebilir.
   
  alperserttas bunu beğendi.
 10. Aldirmaz

  Aldirmaz Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul/Pendik
  Benim naçizane fikrim su üstü avlarda yüksek devirli makina kullanılması yönündedir bunun nedeni misina boşluğunu almakdan ziyade hızın aksiyon için en büyük yardımcı olmasıdır su üstü kandırıcılarda suyu nekadar çırpındırırsak av verimi o kadar artar ayrıca balık oynaklarında yaptığım gözlemler neticesinde yem balıkları yüzeyde çok daha hızlı hareket ediyorlar.
  Oysa suyun altında iş değişiyor yem balığı zaten doğal ortamında acelesi yok kendi bölgesinde süzülüyor, levrek veya diğer pelajik balıklar gafil avlamayı severler kendi halinde tek başına ilerleyen bir yeme pek hayır demezler.
  Ayrıca yavaş çekimde gagalı sahtenin ilişkene takılma riski çok düşükdür ve kanımca kendi aksiyonu haricinde kamışdan aksiyon vermeye gerek yoktur.
  Düşük devir makinanın her halikarda daha iyi avcı olduğuna inanıyorum
  Küçük makinalar avda yorgunluk vermez diye bir kanı vardır Bu avcının kondisyonu ile birebir alakalıdır benim gibi masa başı işlerde çalışıp ayda 1 defa veya senede 5-6 defa meralarda boy gösteren avcılar zaten avın ilk birkaç saatinden sonra hele balıkda yoksa yorulma emareleri gösterebilir. Bunun için kondisyonu yüksek tutmak gerekir diye düşünüyorum.
   
 11. Sevket

  Sevket Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  23 Ocak 2011
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  1
  Kullanılacak sahtelerin özellikleriyle,doğru orantılı olması gerektiği düşüncesindeyim.hafif ve/veya su üstü ( WTD ) sahteler de avantaj olan yüksek devir,ağır ve dalan tip sahtelerde dezavantaj olabilir.
   
  Nut bunu beğendi.