Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

At Çek Setime Kavuştum. Sorularım var.

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında biu tarafından paylaşıldı.

1. biu

biu Aktif Üye

Kuşadası/Davutlar plajında, kıyıdan spin balıkçılık mümkün mü?

adlı konu açmış fikirlerinizden yararlanmıştım. Şimdi sipariş ettiğim ürünler elime ulaştı.

Henüz kullanmadığım için yorum yapamayacağım ama makineye bayıldım. Minicik ve çok şık.

Kamış'ın porselenleri yok, halkayı direk bir metal çevreliyor. Onun dışında ikisi de çok ama çok hafif.

İşte resimler.

Şimdi sorularıma gelirsek.

1) Almış olduğum 0.25mm misinayı makineye nasıl sarmak gerekiyor?

Makara bağını biliyorum. Bir yerde okudum misinayı 1-2dk sıcak suya yatırıp havludan geçirip sarın diyordu.

Su ne kadar sıcak olmalı. Sararken makine kamışa takılı ve misina halkalardan geçmiş mi olacak.

Ben 300m misina aldım ama max 140m saracağım. Tüm makarayı sıcak suya soksam kalan misina bozulur mu?

2) Okuma rapala halkası aldım ama ben bu klipsi açamadım. Yoksa açılmadan rapalanın halkasından geçirilerek mi kullanılıyor?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bedri yeni setin hayırlı olsun.Keyifle kullan.:)

Misinayı sıcak suya koyma olayını nereden duyduysan bence hurefe.Misinalar üretilmeden önce araştırma,geliştirme gibi süreçlerden geçirilerek üretilirler.
    Misina kaynatma olayı eskiden misinaların az,zor bulunduğu dönemlerde eski misinaları tuzlu suyun etkilerinden biraz olsun kurtarmak,sertliğini almak için uygulanan bir yöntemdi.Şimdilerde misinaları sıcak suya atmak kazançtan çok kayba sebep olur.

Misinayı makaraya sararken kement düğümü yada boğma düğümü kullanabilirsin.Önemli olan nokta düğümü makaranın bir köşesine denkgetirmen.Böylece misinanın sonunu kullanman gerektiğinde düğüme takılma olmaz.Hatta düğümün üzerine bir bant yapıştırabilirsin.

Misinayı sararken makarayı kalem gibi birşeyle sabitle.Böylece makara hem rahat döner hemde sarım esnasında gam olmaz.Kamışın ilk halkasından geçirip makaraya bağladıktan sonra sarımın sıkı olması için birinden yardım istemen uygun olur.Misina havlu,bez gibi bir malzemeyle tutularak belli sıkılıkta sarılmalıdır.Sararken kamış misinaya baksın.

Bobin misinalarda her 50 yada 100 metrede işaret olur.Yada 025 likten dediğim şekilde makara doluncaya kadar sar.Aldığın makine 025 lik misinadan 140 metre alıyor,fazlasını saramazsın.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güle güle kullan.
    1- Misinayı aldığı kadarıyla makarana saracaksın. Ne çok sıkı ne de gevşek olmalı.
    Bobini içi su dolu bir kovaya koyarsan sararken oraya buraya zıplamaz ve karışmaz. Sertliği sağlamak için de bir havlu içinden geçirebilirsin.
    Sardıktan sonra ucuna bir kurşun bağlayıp denize atıp makinaya tekrar sararak doğru ayarı yakalayabilirsin.
    Çok sararsan misina makinanın kafasından komple çıkar ve karışır, az sararsan da kafaya sürtünerek daha az gitmesine neden olur.
    Ben sıcak su işini denemedim, bu konuda yorum yapamayacağım.
    Kullanacağın misina low memory olmalı. Aldığın misina nasıldır bilmiyorum. Eğer bu özellik yazıyorsa kullan. Eğer çok sert bir misinaysa hiç sarma makinana.

2- O halkaların sadece sahteye takılan kısmı açılır.
    Misinayı üst bölümden geçirerek bağlayacaksın. Fırdöndü düğümünü araştırarak bulabilirsin.

Her avdan önce mutlaka fırdöndüden itibaren bir kulaç kadarını kesip atmalısın misinanın.

5. biu

biu Aktif Üye

Makarayı sıcak suya koyma olayını başka sitede duymuştum duymuştum.

Sıcak suya yatırmayayım madem. Ürünler gelir gelmez "elindekilere o kadar para verilir mi" diye maliye bakanından fırçayı yesek de havluyu tutturmaya çalışayım bari.

Düğümü makinenin kenarına denk gelmesi gerektiği bilmiyordum. Koli bandı yapıştırsam ileride sorun yaşar mıyım?

6. biu

biu Aktif Üye

0,25 MM TRABUCCO XP-LINE ALL ROUND 300 MT aldğım misina bu. Umarım hafızasızdır.

Ya o halkayı bir türlü açamadım. Resim üzerinde işaretlemek mümkün mü?

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Dediğim gibi,ben 2 kez sıcak su işini denedim ve hiçbir işe yaradığını görmedim.Belki faydalananlar olmuş olabilir.Güvenilir bir gerekçe sunan yada güvenilir bir kaynakta bu öneriyi okumadım.Daha çok zihni sinir deneyi gibi geldi.

Çok geniş bir banta gerek yok sanki..

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Avmarketi "İ" harfinin ordan bastır açılır..:D

9. agartan

Çengelli kısmın altından bastırarak açabilirsin.

10. biu

biu Aktif Üye

Ya inanmıyorum o kadar kolay açtım ki. Bu soruyu sorduğuma utandım. İşin sırrı "İ" harfinde ve kırmızı ok'da saklı yine.

Parçalı kamışların halkalarında porselen olmuyor mu bu arada?

11. agartan

Kamışların fiyatı ve kalitesi arttıkça o halkaların içeriği de değişir.
    Ucuz kamışlarda bu malzeme genelde bir tür plastiktir. Metal olan parçalar da kolay paslanabilen malzelerdir.