Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ATATÜRK'e saygı

Konu, 'Genel Konular' kısmında CAHİT ACUN tarafından paylaşıldı.

 1. CAHİT ACUN

  CAHİT ACUN Daimi Üye

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.057
  Beğeniler:
  308
  Şehir:
  İSTANBUL
  [​IMG]


  Zonguldak'ta boyacılık yapan 16 yaşındaki Ahmet Keskin'in 10 Kasım'da sirenlerin çalmasıyla ayağa kalkıp saygı duruşuna geçtiği anın fotoğrafları tüm gazetelerde yer alırken, Keskin, "Herkes beni konuşuyor. Çok duygulandım" dedi.

  Zonguldak’ta düzenlenen Atatürk’ü anma töreni sırasında ayakkabı boyarken, saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte ayağa kalkarak saygı duruşunda bulunan 16 yaşındaki Aykut Keskin’in, 1 yıl önce annesinin evi terk edip başka birisiyle evlenmesi, babasının da İstanbul’a gitmesi üzerine okulu bırakıp boyacılık yapmaya başladığı ortaya çıktı. Gazetelerde fotoğrafını görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Keskin, “Herkes beni konuşuyor. Çok duygulandım” dedi.

  Roman bir ailenin 2 çocuğundan biri olan Aykut Keskin, dün Zonguldak Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’nda, Atatürk’ün ölümünün 72'nci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlenirken, Valiliğin karşısındaki Liman Caddesi’nde bir müşterisinin ayakkabılarını boyuyordu. Saat 09.05’te siren sesini duyan Aykut Keskin, işini bırakıp ayağa kalkarak müşterisiyle birlikte Atatürk için saygı duruşunda bulundu.
  Gazete ve TV’lere yansıyan fotoğrafı ile Atatürk’e duyulan saygının en çarpıcı örneklerinden birini oluşturan Aykut Keskin’in annesi Bahriye’nin 1 yıl önce evi terk edip başka birisiyle evlendiği, bunun üzerine fiziksel engelli babası Satılmış Keskin’in de İstanbul’a gittiği öğrenildi.

  Ailenin parçalanması üzerine Aykut ve zihinsel engelli ağabeyi 18 yaşındaki İsmet Keskin, dedesi ve babaannesinin evinde kalmaya başladı. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi 1’inci sınıfta eğitim görürken geçen yıl okulu da bırakmak zorunda kalan Aykut Keskin, 2 yıldır okul çıkışlarında yaptığı boyacılıkta tüm gün çalışmaya başladı. Ağabeyi ile aynı adı taşıyan Türkiye Taşkömrü Kurumu’ndan emekli dedesi İsmet Keskin’e boyacılık yaparak yardım eden Aykut Keskin, günde 10-15 lira kazandığını söyledi.

  Ayakkabı boyarken siren sesini duyunca hiç tereddüt etmeden ayağa kalkıp saygı duruşunda bulunduğunu anlatan Aykut Keskin, “Atatürk bizim için onca savaşlara gitmiş. Onun için ayağa kalktım, saygı duruşunda bulundum. O anda iyi duygular yaşadım. Keşke herkes aynısını yapsa. Ayakkabısını boyadığım müşterimle 1.5 liraya anlaşmıştım. Boyadıktan sonra o 2 lira verdi. Bugün gazetelerde fotoğrafımı görünce çok mutlu oldum. Mahallede herkes beni konuşuyor. Çok duygulandım” dedi.
  En büyük hayalinin okuluna yeniden dönüp eğitimini tamamlamak olduğunu söyleyen Aykut Keskin, daha sonra da bir işe girerek çalışmak istediğini söyledi.
  Zonguldak’ta düzenlenen Atatürk’ü anma töreninde ayakkabı boyamayı bırakıp saygı duruşunda bulunurken çekilen fotoğrafı ile kamuoyunun dikkatini çeken; anne ve babasının ayrılması üzerine okulu bırakıp boyacılığa başladığı ortaya çıkan 16 yaşındaki Aykut Keskin’e, Valilik sahip çıktı. Vali Erdal Ata, tören sırasındaki davranışı nedeniyle makamında davet edip tebrik ettiği Aykut Keskin’e, okuluna geri döneceği ve tüm masraflarını karşılayacakları müjdesini verdi.

  10 Kasım’da, Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen Atatürk’ü anma töreni sırasında, Valiliğin karşısındaki Liman Caddesi’nde ayakkabı boyayan Aykut Keskin, saatler 09.05’i gösterdiğinde çalan siren sesi ile birlikte ayağa kalkarak müşterisiyle saygı duruşunda bulundu. Atatürk’e duyulan saygının en çarpıcı örneklerinden birini oluşturan DHA’nın çektiği bu fotoğraf, aynı zamanda Aykut Keskin’in yaşadığı dramı da ortaya çıkardı. Roman bir ailenin oğlu olan Aykut Keskin’in annesi Bahriye’nin 1 yıl önce evi terk edip başka birisiyle evlendiği, bunun üzerine fiziksel engelli babası Satılmış Keskin’in de İstanbul’a gittiği öğrenildi.

  Zihinsel engelli ağabeyi 18 yaşındaki İsmet Keskin ile dedesi ve babaannesinin 2 odalı evinde kalmaya başlayan Aykut Keskin’in, Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi’ni geçen yıl 1’inci sınıfta okurken terk ederek boyacılık yapmaya başladığı ortaya çıktı. Ağabeyi ile aynı adı taşıyan Türkiye Taşkömrü Kurumu’ndan emekli dedesi İsmet Keskin’e boyacılık yaparak yardım eden Aykut Keskin’in dramının bugün gazetelerde yer alması, Zonguldak Valiliği’ni harekete geçirdi.

  Vali Erdal Ata, makamına davet ettiği Aykut Keskin’i tören sırasındaki davranışı nedeniyle tebrik etti. Vali Yardımcısı Fethi Özdemir ve İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin’in de bulunduğu görüşmede Vali Ata, “O günkü yaptığın hareket gerçekten takdir edilecek bir değer. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’e tabii ki bu ülkede yaşayan herkesin saygı duyması gerekir. Ama sizin o anda işinizi bırakıp o davranışı yapmanız, o saygı duruşunda bulunmanız, Türkiye’nin bir çok yerinde takdirle karşılandı. Ben de tebrik ediyorum. Biz de sizi okutmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

  Vali Ata’nın, “Okumak istiyor musun?” diye sorduğu Aykut Keskin, “Okumak istiyorum. Ama iş olursa da çalışabilirim” derken, İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi Müdürü ile görüştüğünü ve okula geri dönmesinde yasal bir engel bulunmadığını söyledi. Bunun üzerine Vali Ata, “Tamam o zaman. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla, kılığı, kıyafeti, çantası, kitabı ne tür ihtiyaçları varsa karşılayalım. Her ay periyodik olarak da bir yardım yapalım” diyerek Vali Yardımcısı Fethi Özdemir’e talimat verdi.

  Vali Ata, üniversiteye de devam ettiği takdirde Valilik olarak bütün masraflarını karşılayacakları sözünü verdiği Aykut Keskin’e, “Okuyacaksın, çalışacaksın, başarılı olacaksın” dedi. Aykut Keskin de kendisine gösterilen ilgi ve alaka nedeniyle Vali Ata’ya teşekkür etti.

  AYKUT! ALNINDAN ÖPÜYORUM SENİ...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Memleketimin kültürel renklerinin Atamızın kurduğu Cumhuriyet potasında eriyip,ulus kltürünü oluşturduğu güzelliklerin biri olan Aykut kardeşimizin gösterdiği bu duyarlılık, ölümünden neredeyse 1 asır geçmiş (3/4 asır) bir liderin
  ruhunun hala capacanlı bizlere rehberlik ettiğinin bir göstergesidir.
   
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.557
  Beğeniler:
  9.496
  Şehir:
  İstanbul
  Örnek bir davranış, çok güzel bir Fotoğraf karesi...
   
 5. BAYBORA

  BAYBORA Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.586
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  SİVAS
  Siyasilere iyi bir örnek olmuş.Demek ki bazı şeyler unutulmuyormuş,ya da unutturulamıyormuş
   
 6. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Ben bu fotoğrafı gördüğümde çok etkilenmiştim.Ülkemizde duyarlı insanların,duyarlı yönecilerin olduğunu görmek beni ayrıca sevindirdi.
  Bu kardeşimi buradanda tebrik ederim.