Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atçek avcılığı ile ilgili bir değerlendirme

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

 1. Spinlevrek

  Spinlevrek Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  592
  Şehir:
  Fethiye, Isparta
  Kıymetli Balık sevadalıları,

  Sizlerle, At-çek tekniği ile balık yakalama konusunda yaşadığım tecrübeleri ve değişik yörelerde gördüklerimi paylaşmak istiyorum. Bu konuyu daha çok atçek avcılığına yeni başlayan arkadaşlar için açıyorum. Konuyu başlıklar halinde tartışmaya açmak istiyorum. Bu bilgiler kısmen kendi deneyimlerimden, fakat ağırlıklı olarak da atçek avcılığı yapan tecrübeli balıkçılarla yapılan sohbetler harmanlanarak çıkarılmıştır. Bu kişilere nasıl ulaştım diye merak eden olursa; bu sonbahar ve kış döneminde otellerde düzenlenen toplantılar veya arazi çalışmaları vesilesiyle gittiğim yörelerde (Anamur, Manavgat, Kemer, Finike, Fethiye, Marmaris) tanıştığım avcılardı. Tabi gündüz işim bitince, gece saatlerinde ya da sabah erken yürüyüşe çıkarak daha önce tespit ettiğim dere, kanal ağızlarını ziyaret ettim ve atçekçiler hep oradaydılar.

  1) Tabi herkes gibi ben de, internette tutulan yerli ve yabancı videoları izleyerek atçek avcılığına merak sardım. Fakat daha sonra çeşitli vesilerle gittiğim bölgelerde ilk gördüğüm şey iyi balık tutan çok sayıda cengaver atçekçi olduğuydu.Tabi bu kişilerin çoğunluğu interneti kullanmadıklarından ya da rapor vermeyi sevmediklerinden tanınmıyorlar. Yani ülkemizde atçek avcılığı sanal ortamda görüldüğünden çok daha gelişmiş durumda. Hatta bazı kişiler kıymetli gördükleri sahtelerini yıpratır endişesiyle Baraküdaya bile atmıyorlar. Ben ise bir baraküda tuttuğumda bir hafta anlatıyorum. Farkı anlatabildim sanırım.

  2) Ellerinde kötü marka ucuz misinalar, 20-30 liralık kamış ve makinalarla çok iyi balık tutanlara şahit oldum. İnanın bana internete yüklenen videolardan kat kat daha kaliteli balıklar yakalanıyor. Hatta tanıştığım birisi elindeki beyaz bir sahteyle (herkesin iyi bildiği ucuz bir marka) 3 yıldır balık yakalıyormuş. Yani adamın başka sahte yemi yok. Ama o gün bile iki baraküda tuttuğuna bizzat şahit oldum. Buradan çok pahalı bir takım ve zengin bir sahte setinin çok fazla bir anlamı olmadığı sonucuna vardım. Tabi şunu kabul ediyorum; iyi bir atçek takımı konforlu av yapmayı kesinlikle garanti ediyor. Ama gördüklerimden sonra muhasebe yapmaktan da kendimi alamıyorum. Diğer bir örnek; birisi yaklaşık 2 kiloluk bir palamut tuttu ve burun kıvırdı. Adamın hedefi levrek tutmakmış. Oysa ben o balığı çekmek için neler vermezdim!

  3) Konuyu çok fazla dağıtmak istemiyorum, ama bunu söylemeden de geçemeyeceğim. Bir dere ağzında kamışsız kasnaklarla atçek yapanları gördüm. Kullandıkları da 2-3 liralık silikon yem. Fakat üç gün boyunca (ben sadece üç gün sabahları onları bir-iki saat izleyebildim) hepsinin sepetleri en az 15-20 levrekle doluydu. Balıklar fazla iri değildi. Şahit olduğum olağanüstü bir durum muydu? normal dışı bir balık akını mıydı? soramadım. Çünkü o kadar odaklanmıştılar ki sohbet edecek bir saniyeleri bile yoktu. Sadece kullandıkları sahteleri inceleyebildim. Bu arada, bu sene aynı tarihlerde bir kardeşimle orayı ziyaret edeceğiz.

  Sonuç olarak yeni başlayanlar arkadaşlara, internetteki videoların rüzgarına kapılmamalarını ve bizzat sahadaki (avlaklardaki) kişilerle temas kurmalarını tavsiye ediyorum.

  Yaptığım yorumlar adı geçen yöreler içindir. Mesela Marmaranın ya da Karadenizin şartlarını bilemem.

  Herkese selamlar
  ibrahim
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  rize
  merhaba ibrahim abi o meraları sanki gözümle görmüş gibiyim sanki bahsettiğiniz kişilerle de tanışmış gibiyim :) ama inanın o meralar ne marmara da nede karadenizde hiç bulamayacağınız yerler kasnakla levrek tutmak anca yemli avlarda oluyor diğer konulara pek değinmeye gerek yok durum bu o kadar balıkları varki orada insanlar manavdan seçer gibi seçmek istiyorlar lagos yenmez sinarit gelsin aaahhh yinemi kayış aha bu sefer kofana tuttum dediler benim ağzım kulaklarıma vardı :) ancak oraların ahalisi pek sevinmiyor
  aslında pekte haksız değiller balıkları lezzetsiz :)
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.751
  Beğeniler:
  6.691
  Şehir:
  İstanbul
  Çok balığa gidenin çok malzemeye ihtiyacı yok.
  Çok sayıda malzeme bizim gibi balığa pek fazla gidemeyenlerin oyuncak amaçlı alımlarıyla oluşuyor. :)
  Oralarda gördüğün o avcılar büyük ihtimalle bu balıklardan para kazanıyorlar. Bu kazanım ya emekli maaşına destek, ya maaşa destek, ya da salt geçim kaynağı... İçlerinde bizim gibi amatör avcılar da olabilir tabii ama sepette 1-20 levreği olan adamın da bizimle ilgisi olacağını da pek sanmıyorum.
  El oltasıyla at çek sanıldığından çok daha fazla bu arada.. :)

  Özetlersek; en çok ve en güzel balığı en çok ve en iyi malzemesi olan değil, en çok ava giden tutuyor.. :)
   
 5. rapalacikral

  rapalacikral Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2012
  Mesajlar:
  509
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  çok güzel ve öğretici topic
  teşekkürler

  bende bir gözlemimi yazıyım

  bu levrek kışın ege-akdeniz
  yazın karadeniz de oluyor

  he tabi diğer ters de olabilir tek tük
  ama tutmak isteyenler - akın yakalayanlar hep böle yakalıyor

  kışın karadeniz soğuk balık ege ve akdenize kaçıyor

  yazın çok ısınınca da geri dönüyor

  bu işin temeli bu
   
 6. gurcansap

  gurcansap Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.722
  Beğeniler:
  966
  Şehir:
  İstanbul
  Bizim boğazda ise çinekop balığı kesinlikle sahte yem seçiyor, buna bizzat şahidim. Markası kanıtlanmış olan sahtelerle inanın daha iri balık alınıyor. Renkler ise günün her saati farklılık gösterebiliyor.
  Ancak açtığınız konu gerçekten çok ilginç.
  Levrek huylu bir hayvandır diye biliyordum!..
   
 7. Spinlevrek

  Spinlevrek Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  592
  Şehir:
  Fethiye, Isparta

  Sevgili Hızır ilginç ve tamamlayıcı yorumun için teşekkürler. Tamam kabul ediyorum sizin Lüferinizin yerini tutmaz ama Lagoz, mercan, levrek, çipurayı da yabana atma :)
   
 8. Spinlevrek

  Spinlevrek Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  592
  Şehir:
  Fethiye, Isparta
  Şeref abi doğru söze ne denir ki, güzel katkın için teşekkürler
   
 9. Spinlevrek

  Spinlevrek Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  592
  Şehir:
  Fethiye, Isparta
  Katkın için çok teşekkürler ;)
   
 10. Spinlevrek

  Spinlevrek Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Aralık 2012
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  592
  Şehir:
  Fethiye, Isparta
  Gürcan bey yorumunuz için teşekkürler. Ben Sarıyerde 8 sene kaldım. Bir kere tekneyle lüfer (Sarıkanatta olabilir boyutların sınırlarını çok iyi bilmiyorum) avına çıktım. Boğazın karadeniz çıkışında motoru durdurduk. Akıntıyla bir saat kadar Kireçburnuna kadar sürüklendik ve bu arada dikey çapari sırtısı yaptık. İğnelerde martı tüyü vardı. Üç kişi 30 civarında lüfer aldık. Ben de tam tersine bu ne saldırgan balık demiştim. Demek ki sahte yemlerde durum farklı. Katkınız için sağolun.
   
 11. rapalacikral

  rapalacikral Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2012
  Mesajlar:
  509
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  sezonda oscara bile atlıyor 2-3 tl lik
  ama balık azalınca mutlaka seçiyor
  katılıyorum

  renk olayına da katılıyorum