Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

atçek hikaye çapari şahane (ilk levreklerim)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında kaiser tarafından paylaşıldı.

1. kaiser

kaiser Aktif Üye

Evet arkadaşlar ilk av raporumu eklemenin zamanı geldi 10 günlük iznimin her gününü deniz kenarında geçirdim desem yalan olmaz…

3 Şubat 2012 günü saat: 17:00’de Batman'dan yola çıktım, istikamet Hatay/Dörtyol’du. Karlı buzlu yolların ardından saat 01:00 sıralarında Dörtyol’a ulaştım. Aile ile yapılan tatlı sohbetlerden sonra saat 03:30 sıralarında istirahate ayrıldım. Bu arada sabah balığa gitmek için can atıyordum. Zaten sırf Cumartesi sabahı balığa gidebilmek için Cuma akşamı yola çıktım… Yatmadan önce saatimi 06:00’ya kurdum ama alarm çalmadan 05:58 de kendim kalktım kendimi ne kadar şartladıysam artık :D hemen hazırlanıp daha önceden hiç gitmediğim ve google earthdan yollarını ezberlediğim avlağıma gittim. İlk istikamet balıkçı barınağıydı, burada 2 saat kadar atçek yaptım hava açık deniz berraktı daha atçek ile yeni tanıştığımdan çok acemiydim. Tek bildiğim siz değerli üyelerin anlattıkları, paylaştıkları av raporlarından ve bilgilerden okuduklarımdı. Bir şey tutabileceğimi sanmıyordum ki öyle de oldu. Zaten ilk günümü avlakları tanımayla geçiririm diye düşünüyordum. Hemen toparlanıp Barınağın sağ tarafında kalan deli çayın denize döküldüğü yere gittim başladım atıp çekmeye tık yok sahteleri bir bir değiştiriyorum bu arada su çok sığ olduğu için su üstü kullanıyorum en son Rover 98 G12 R yi taktım ve son atışlarımı gerçekleştiriyordum ki WTD ile uğraşırken (uğraşırken diyorum çünkü tam beceremiyorum) bir balık atladı ama beni görmeliydiniz heyecandan kalbim yerinden fırlayacakmış gibi oldu ağzım kulaklarıma vardı ama balık ıskalamıştı… Olsun o görüntüyü bile görmek bana yetmişti hemen devam ettim atıp çekmeye ama nafile bir daha hareket olmadı bende saat :09:00 sıralarında kahvaltı için eve geri döndüm. Kahvaltımı yapıp 1-2 hoşbeş muhabbetten sonra yine soluğu önce barınakta sonra balığın atladığı yerde aldım saat 12:00 sıralarıydı balık olmayacağını düşünüyordum ama asıl niyetim balık tutmaktan ziyade atçek olayını iyice kavramaktı uzağa atmak, WTD aksiyonu vs. bunları öğrenmek. O gün hava kararana kadar denedim ama bir şey tutamadım.

05 Şubat sabah 05:00 da kalktım yine barınak ve çay ağzında denedim olmadı olmadı olmadı… akşam üstü Antakya merkeze gittim ve Salı akşama kadar oradaydım.

Çarşamba, Perşembe, Cuma hava çok bozuktu sürekli yağmur yağdı ama yağmurluğumu giyip yinede denedim sabah 05:00-09:00 arası akşam da 15:00-18:00 arası sürekli o avlak senin bu avlak benim dolandım durdum ama hiçbir şey tutamadım…

Yanılmıyorsam 11 Şubat cumartesi sabahıydı bu kez tembellik yapıp saat: 06:00’ da uyanıp avlağıma gittim bu kez orada benden önce gelen iki kişi vardı silikon çapari atıyorlardı bende onların yanına yanaşıp atçek yapmaya başladım.atıp çektim ama nafile bu arada yanımda olan iki kişiden biri levreği çekti arkasından bir tane daha sonra birtane daha ama sonuncuyu görünce dayanamadım kamışı bıraktım öylece kaldım yaklaşık 60-70 santim bir levrekti adamın yanına gittim ve onu izledim kovasına baktım dört tane birbirinden güzel paşa adam avını sonlandırmış takımlarını topluyordu yanına gidip konuştum isminin saim olduğunu öğrendim…
    Ben: abi ne yaptın ya kuruttun denizi…
    Saim abi: yok ya bugün bişey yok…
    Ben: Abi daha nolsun doldurdun kovayı…
    Ben: Abi ne atıyorsun nasıl tutuyorsun…
    Saim Abi: getir bakayım senin sistemi, sen ne atıyorsun…
    Ben: ( takım çantamı açarak) aha abi bunlar bu sahteler…
    Saim Abi: Yeğenim bırak bunları bunlar burada iş yapmaz bak git malzemeciden bunu al (gösterdiği beyaz küçük silikonlardan oluşan 5’li silikon çapari..) akşam üstü bunu al gel …
    Ben: Tamam abi…

Hemen barınağın girişinden SALO dayı diye bilinen dayıdan bir takım 4 lü silikon çaparisi aldım ve eve gittim... Sabırsızlıkla zamanın geçmesini bekledim ve saat 15:00 gibi aynı yere gittim ve Saim abi yine oradaydı yanına yanaştım spin kamışı bırakıp surf kamışla çapari atıp çekecektim ama hiç bilgim yoktu. Saim abiden aldığım kısa kurstan sonra attım ve ilk atışta takım arap saçına döndü Saim abi bana döndü ve bak yeğen topu attıktan sonra şöyle yapacaksın hafif tasma vuracaksın dedi ve kursu başarıyla tamamlayıp devam ettim :D

Daha 2. veya 3. atışımda dibimde neredeyse karada levrek yapıştı oltaya kalbim yerinden fırlayacaktı sanki almıştım ilk levreğimi resmen dans ettim zıpladım hemen telefona sarıldım ve fotoğraf çektim. Artık balık tutamadığımdan ne makine ne de balık için poşet götürüyordum avlağa onun için levreği çantaya atmak zorunda kaldım sonra biraz daha denedim ama başka balık tutamadım ve o sevinçle evin yolunu tuttum...evde bacanağımda vardı o da bu sistemle balık tuttuğumu öğrenince o da gelmeye karar verdi ve sabah 05:00 için sözleştik.

Buyrun bunlarda ilk resimler

Cumartesi gece sabaha kadar uyumadık ve saat 04:00 sularında kendimizi avlakta bulduk saat 05:30' da bizden başka 4 kişi daha geldi ve 6 kişi çapari ile mücadele verdik ama hepimizden balık tutan sadece saim abinin kardeşiydi bende ogün bişey çıkmadı bende oradan ayrıldım barınakta biraz kısa burun tarafında atçek yapmaya karar verdim ve orada atıp çekerken birden sahtenin arkasından bir karartı geldiğini farkettim daha önce takip almadığım için ne yapacağımı bilemedim kıyıya kadar takip etti hatta kıyıdaki küçük balıklar kendini havaya attı ama sahteye atlamadı sanırım beni farketti bu kez o oradan giderken ben kendimi kayaların arasına gömerek hemen ilerisine bir daha attım kıyıya kadar tekrar takip etti ama yine atlamadı :( bende evin yolunu tuttum ve akşama kadar uyudum...

13 Şubat Pazartesi günü sabah 05:00 da tekrar çapari atmaya gittim yine saim abi oradaydı hava mükemmeldi takımlarımızı hazırladık birer sigara içtik muhabbet ettik saim abi ne dediyse uyuyordum keza adam bana yardımcı oluyordu onun dediklerini yapıncada mutlaka tutuyordum muhabbet ederken saim abi şöyle bir havaya baktı hadi vakti geldi dedi ve birden başladık hızlı hızlı atıp çekmeye ilk balığı ben aldım ardından saim abi iki tane birden aldı adrenalin tavan yaptı bende acaba daha tutarmıyım diye deli gibi atıp çekiyordum surf kamışla birden saim abi toplanmaya başladı tamam artık balık olmaz bundan sonra dedi gerçekten de o ne zaman avlağı terketse bir daha balık tutan olmuyordu adam gerçekten biliyor bu işi :) bende ondan sonra toplanıp ayrıldım :) bu tuttuğum balığı fotoğraflamayı unuttum eve gidip kahvaltı yaptım ve forumlarda tanıştığım yakubu aradım yakupla akşam suyu için sözleştik ve tekrar akşam üstü aynı yere gittim yine saim abi oradaydı yakupta geldi yakup ile saim abi tanıştı başladım atıp çekmeye yakup rover 98 e su üstünde dans ettiriyordu ama şaşırtıcı merada o kadar paşa olmasına rağmen sahteye balık atlamıyordu bense çapariyle devam ettim ilk balığımı aldım arkasından ikinciyi saim abide bir atışta iki tane birden çekti yakupta hemen çapariye döndü ama çapariyi hiç sevmediğini belirterek tekrar sahtelerini denemeye başladı ama olmadı yakubun kısmeti kapalıydı :( zaten bizde başka balık alamayınca avımızı sonlandırıp evin yolunu tuttuk... Buyrun bunlarda resimler :D

artık buzlukta 4 adet levreğim vardı benden mutlusu yoktu ama tatilimin sonuna gelmiştim salı günü benim için son gündü :(

14 Şubat salı günü yine sabah 05:00 da bacanağım ile avlağa gittik saim abi yine oradaydı başladık çaparileri atıp çekmeye ben yavru daha çok küçük bir levrek tuttum tabi tekrar suya iade ettim ve bu zevkide yaşamış oldum saim abide bir tane 400 gr. civarı bir balık tuttu... ogün avlağın pek keyfi yoktu çünkü 50 metre önümüze ağ çekmişlerdi ağı görünce saim abinin morali bozuldu ben o gün 4 tane levrek kaçırdım kıyıya getirirken kaçtı :(

Saim abi toparlanıp tekneyle sırtı ile palamut avına gideceğini söyledi ve beni de davet etti bende gitmek istedim ama bacanağım istemediği için gitmedim yaklaşık 1 saat sonra saim abi iri bir palamutla geri döndü :) sonra evin yolunu tuttuk....

Veeeee salı günü akşam üstü son avımızı gerçekleştirmek için tekrar avlağa gittim yakupta yeni gelmiş hazırlanıyordu sardalyeden fleto çıkamış yemli atacaktı bende aynı niyetteydim oltaları dizdik ve başladık atıp çekmeye yakup ısrarla sahteleri deniyordu ve sonunda maxrap ile çok güzel bir levrek aldı bende heveslendim maxrap ile denedim ama deneyimsizliğin vermiş olduğu acemilikle her atışta taktırdım allahtan yakubun yardımıyla her seferinde maxrapi denizden geri aldık :D son avımıda sonlandırmak için takımlarımı topladım. oturdum denize karşı son sigaramı içtim. Sonra denize 6 aylığına veda ettim geriye bu resimler kaldı...
    Yakup ve ben

Saim abi ve Yakup

Sıra geldi balıkları afiyetle ağlata ağlata götürmeye :D

Raporumun sonuna geldim umarım sıkmamışımdır 10 günlük bu av maceramı anlatırken sürçü lisan ettiysem affola raporuma benim gibi memleketinden uzak olupta deniz özlemi çekenler için birkaç foto ve video koyarak son veriyorum herkese rasgele ....

Buda barınaktan kısa bir video
    http://img855.imageshack.us/img855/4987/rlvx.mp4

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. kaiser

kaiser Aktif Üye

Baştan belirteyim her daim balık avına gidebilen biri değilim çalıştığım yer itibariyle sadece senede 1 kere denize gidip av yapabiliyorum tuttuğum balıkları değerlendirirken ona göre değerlendirip eleştiri yaparsanız sevinirim...

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Mehmet,
    Güzel bir Levrek maratonu yapmış, başarılı da olmuşsun.
    Üstelik merayı bilen,tecrübeli ve yardımsever birine rastlamış olman da büyük şans.

Silikon çaparisini de görüntülesen meraklılar için güzel olabilirdi.
    İmkanın varsa eklersen seviniriz.
    Daha irileri de rastgelsin

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler;zevkle ve heyecanla güzel avlar yapmış ve güzel dostluklar edinmişsiniz
    ben her balığın bir defa bile olsa üreme hakkı olduğuna inanırım,,amacım kesinlikle eleştirmek değil,,çünkü öğrenmeyi ve bilgilenmeyi seven bir arkadaşımızsınız...
    levrekler (hatta bütün balıklar) hakkında sürkiler boylarını ve üreme şekillerini geogleden görebiliriz,bu bilgi balık avlarken"geri salım "gibi bazı duygularıda bize gösterecektir..sevgiler..:)

6. kaiser

kaiser Aktif Üye

Şeref abi teşekkür ederim dediğiniz gibi çapariyi mutlaka fotoğraflayıp buraya koyacağım...

Bülent abi teşekkürler ileride daha sık balığa gitme fırsatı bulursam mutlaka geri bırakırım bu balıkları ama ben 3 aydır bu ava hazırlandım ve balıklar yasal limitlerin üzerinde olduğu için salamadım ama vicdani limitlere göre salmam gerektiğini biliyorum tekrar teşekkür ederim...

7. balıkçıı

balıkçıı Aktif Üye

tebrikler güzel av olmuş ancak daha büyüselerdi daha iyi olurdu ispendekler

8. maxtar

maxtar Üye

Tebrik ederim gerçekten balığın peşinden koşmuşsun ve yüzün gülmüş. Bir daha ki sefere at çek olayında da silikon yemi deneyebilirsin. Raglou dediğimiz silikon balıklarda gayet başarılıdır ;)

9. agaydemir

agaydemir Aktif Üye

tebrikler güzel av olmuş sonunda...Sevgili Şeref inde dediği gibi şu silikon çapariyide paylaşırsan seviniriz.Tabii uygulama şeklinide anlatabilirsen çok iyi olur .ne kadarlık kursun kullanıyorsunuz , hangi boy kamış kullandınız gibi...

10. avcihan

avcihan Aktif Üye

bende merak ettim çapariyi :)

11. kaiser

kaiser Aktif Üye

abi atçek yaparkende silikon raglou denedim am sonuç alamadım...
    aydın abi teşekkürler en kısa zamanda fotoğraflayacağım yanlız kurşun yok onu bildireyim dedim kamışta 390 lık surf kamış epey bir zor oldu benim için o kamışla atçek yapmak :)

Cihan en kısa sürede ekleyeceğim çaparinin fotoğraflarını