Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atçek Levrek Avcılığı ve Silikon Yemler

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Geçen dört yılın sonunda, çok sayıda silikon yemi levrek avında denedim. En verim aldığım yemleri bu avcılığa yeni başlayanlar için aşağıda sıraladım.

1 numara; Savagear Sandeel Slug 14 cm (ayın parlaklığına ve suyun bulanıklığına göre renkleri ayarlıyorum, bu yemi hiç bir şeye değişmem)
    2 numara; orijinal Raglou 10,5 cm (soldan 3 ve 4. sıradaki) Ben simlisini ve beyazını kullanıyorum, beni her zaman sevindirdi.
    3 numara; (Soldan ikinci sıradaki silikon). Amerika'dan almıştım. Paketini bulamadım. Bazı zor zamanlarda beni balıksız eve göndermediği için listeye aldım)
    4 numara Delalande 13 cm (soldan birinci sıradaki)

Ben ağırlıklı olarak Fethiye ve Antalya civarında ve geceleri avlanıyorum. Tavsiyelerimi avladığınız bölgeye göre ve av saatinize değerlendiriniz. Benim yöntemlerim başka yörelerde işe yaramayabilir. Kritik husus; en verimli sahtem olan Savagear Sandeel Slug 14 cm belirli bir aksiyon istiyor. Yani biraz tecrübe etmek gerekiyor. Bunu yazarak anlatmak zor, görerek uygulamak gerekli. Bu bakımdan raglou 10,5 cm atçek disiplinine yeni başlayanlara ilaç gibi yem. Uygun bir Jig head ile bu yemi düz çekerek (bazen yavaş bazen orta hızlı) verimli avlar yapabilirsiniz. Yemi attıktan sonra, suyun derinliğine göre (10-30 saniye gibi), biraz bekleterek istediğiniz derinlikten gezdirirsiniz. Dibe yaklaştıkça başka balıkları da alma şansınız artar (Lağos ve minekop gibi). Levrek genelde orta sularda yeme atlar. Ayrıca yüzeye doğru da Baraküda alma şansınız her zaman vardır.

İstek olması durumunda, ilerleyen günlerde Savagear Sandeel Slug 14 cm aksiyonları ile ilgili bir video hazırlayarak konuyu genişletebilirim.

Umarım anlattıklarım faydalı olur. Başka yörelerdeki arkadaşların da, atçek levrek konusundaki silikon tecrübelerini almayı çok isterim.

Bu arada bir kaç gün önce, deniz kenarında bir ilçede bir toplantıya gittim. Tabi ki düzenlerimi yanıma aldım. Saat 19 ile 21 arası aşağıda gördüğünüz 5 levreği yakaladım. Balıklar 1200 gr ile 500 gr arasında. Savagear Sandeel Slug 14 cm nin başarısına bir örnek. Bu av bana yine yüksek motivasyon sağladı. Sahalardayım...

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Okyanuss

Okyanuss Üye

Bilgilendirici bir konu olmuş, 2 saatlik avınız ise harika. Bende Fethiye'de avlanıyorum sert sahtelerle bir kaç turna ve kayış yakaladım bunun haricinde çok nadir vuruş alıyorum ve silikonları denemek istiyorum.

Catana 10-30 kamışla 10gr lik jighead raglou ile denemeler yaptım fakat uzak atışlar yapamıyorum daha ağır jighead takınca da dibe çok çabuk iniyor ve takılıyor, yavaş sarım yapamıyorum.

Siz genelde kaç gr lik jighead kullanıyorsunuz ve kamışınızın atarı ne ? Bir de gece avlanıyorum derken saat kaç aralığında avlanıyorsunuz?

4. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Genelde derin suda vurdurarak çektiğiniz içinmi jighead olarak Twister modelleri kullanıyorsunuz yoksa derinlik kıyı ne olursa olsun aksiyona bir faydasını gördüğünüz için mi?

Arist34 bunu beğendi.
  5. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Faruk merhaba,

Ben okuma V-sistem 5-20 gr atarlı 2,10 m uzunlukta kamış kullanıyorum. Kullandığım jighead ler 3,5 ile 7 gr arası. Yani 10 gr bile çok fazla. Atış mesafesinde (20-30 m) derinlik 2-3 m ise, mutlaka 3,5 gr mı geçmemek gerekir. Dolayısıyla ince ip misina, doğru bir makina ve kamış kombinasyonu ile uzağa atış sorununu çözebilirsin.

6. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Fatih merhaba,

Twister jig head ler kullanım kolaylığından, yani silikonu bütün tutuyor ve erişim mesafesini arttırıyor. Bu yüzden tercihim. Fakat farklı markaların jigheadlarını da kullanıyorum. Decoy, vmc vs. gibi. Derinlik için üç farklı ağırlık kullanıyorum. Silikonun düştüğü yerde, derinlik 2-3 m ise 3,5 gr.; 5-6 m ise 5 gr; 10-12 m ise 7 gr. lık jig headlar kullanıyorum. Tabi akıntı hızlıysa bunları biraz arttırmak gerekli. Derinlik bu rakamların üstüne çıktığında ve akıntı çok ise, 15 - 25 gr arası jigheadlar devreye sokuyorum. Sizin oralarda bu ağırlıklar az gelir. Bu sonbahar Çanakkale ye gelmeyi planlıyorum. Bakalım oralarda balık tutabilecek miyim :). Çanakkaleli genelde tekneyle balık tutan bir arkadaşım var. Atçek bilmiyor. Bu yüzden, zamanı geldiğinden sizin gibi Çanakkaleli atçekçilere danışacağım konular olacak..

Mehmet Fatih bunu beğendi.
  7. ayarsiz

ayarsiz Aktif Üye

Merhaba anlatim icin cok tesekkurler. Aviniz gayet hos bereketli av olmus. Benim sormak istedgim bir kac sey var. Mugla guvercinlik kiyi seriti kiyikislacik, bogazici ve akyaka akbuik kiyi seritinde avlaniyorum. Onceden beklemeli av ve tekne turlarina giderdim fakat heycan ve merakla spine basladim. Bun avlak bolgelerinde genelde toplu silikon baglaniyor. Daha once denediniz mi? Duzenegi gorsel olarak da anlatabilir seniz swevinirim. Birden kamis10 20 grm atarli bu sekilde top samandira ile verim alinir mi?

8. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Kimi zaman bu teknikle balık alındığını duydum. Kullananları izlediğim kadarıyla; kullanması zor ve sürekli dolaşıyor. Av zevkini bozuyor. Bu yüzden ben hiç heveslenmedim. Zaten balık olursa mutlaka jighead li düzenimle alıyorum. Sonuç olarak, bu toplu silikon işine hiç kafam yatmıyor ve gereksiz gibi geliyor. Kullananlara sorduğumda çok balık yakaladıklarını iddia ediyorlar. Fakat dört senedir, benim yanımda saatlerce atanlar oldu ama ben daha balık yakalayanına rastlamadım. Ben önümüzdeki bir ay içinde Muğla ya bir iş dolayısıyla ziyaretim olacak. Akyaka da biraz atçek yapmadan dönmem. Günlerimiz rastgelirse görüşürüz.

9. ayarsiz

ayarsiz Aktif Üye

Geldiginizde haberleselim ozelden telefonumu gonderiyorum forumdan ahmet ozdemir abi var oda akyaka da avlaniyor. İnsallah denk geliriz. Peki baglama olarak ana misinaya sok gibi bir misina bagliyormusunuz yoksa direk ana bedene mi bagliyorsunuz?

10. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Genelde öne bir 30 cm. FC misina bağlıyorum. Eğer, kayış (palaska balığı) keserse ya da dibe taktırırsam. Gece uğraşmak istemediğimden, FC siz devam ederim. Bu balıkları tutarken misineye FC bağlıyacak zamanım olmadı ve doğrudan klipsi ip misinaya bağlamıştım.

11. ayarsiz

ayarsiz Aktif Üye

Anladim abi bilgiler icin tesekkurler.