Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atçek Levrek ve baraküda. (Spinning sea bass, barracuda)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Fatih Koç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Merhaba Arkadaşlar..
    2 gündür aklımda bir balık var literatürde adı spanish mackarel olarak geçen bir arkadaş..
    Buralarda ceylan ya da flamingo olarak adlandırılıyor kendisi.. Wahoo ya çok benziyor ama biraz daha kibarı..
    Bazı yerlerdede papağan balığı deniyormuş ne çok ismi varsa artık :D
    Adı herneyse ben onu tutacam dostlar ona bileniyorum bikaç gündür :)
    Tutanların olduğunu ve körfeze girdiğini duyar duymaz kalbimde tarifsiz bir çarpma oldu :) Anladınız siz onu her balıkçıda olur hani hayal eder ve o anın zevkini heyecanını gözünün önüne getirir bi hoş olur hani gıcıklanır içiniz :D
    İşte bendede bikaç gündür bu hisler hakim arkadaşlar..
    İstiyorum onu 5 yada 6 binlik spine uygun bir makinam olmasada kopartsın gitsin sahtemi hiç önemli değil onunla bi 5 dakika cebelleşmek duygusu ve hayali avuçlarımın içini kaşındırıyor içim gıcıklanıyor dostlar :D
    işte aklımı çelen balığın resmi..
    Neden o adamın yerinde ben olmayayımki değilmi :)

Kalbimin hızla çarpmasına sebep olan bu balığı en az 5binlik ve seri makinalarla çekmek mümkün dedi buradan bikaç abim.. gecen sene tutmuşlar ve neredeyse makinadaki tüm misinayı aldı gitti dediklerinde benim yüzümün aldığı ifadeyi görmeliydiniz :D Nese lafı fazla uzatmayayım ama kızıldenizden sularımıza gelen bu arkadaşın avı gündüz yapılıyormuş bende gündüzleri bunun peşine düşecem sabırla bakalım ne olacak..

Gelelim düne aslında yukarda bahsettiğim ceylan palamudu yada flamingo herneyse onu aramak için gündüzden gidecektim balığa lakin olmadı birde gündüz vakti nedense atçek avı bana bi garip geliyor hep..
    ya sabahın körü ya da gecenin ayazı bence diye düşünerek akşama erteledim avımı..

Akşam lüfer mangal keyfinden sonra ki buyrun :)

Çayımı dahi içmeden yolda bir kola alıp meraya vardığımda kimseciklerin olmaması ve denizden balık kokusunun burnuma gelmesiyle hemen başladım mesaiye.. Ben balık tutacağımda cidden denizden balık kokuyor burnuma güzel güzel :D böyle canlı canlı mis gibi tazecik :)
    Atıp çekmelerimde 2 saat kadar birşey olmadı ne dokunan nede bir vuruş ama denizde inanılmaz kaynamalar foşurtularda eksik değildi..
    Buradaki levreklere bi çözüm bulmam lazım diye düşünerek birdahaki avda silikonlarımıda getirmeyi yazdım aklımın bir köşesine..

Levrek var hemde gerçekten baya irice olanları da mevcut bu avlakta ama nedendir bilinmez ya da bilinirde hep gözardı edilir sebepten dolayı balık sahteye yanaşmıyor..
    Çok hafif vuruşlar alıyorum ama levrek ama kayış balığı bilemiyorum ama dokundugunu hissediyorum sahtelerime..
    karidesle tutanlar cok ama ben yemli avlanmadıgım için bu levrekleri illaki sahtelerimle kandırma yollarını aramaya devam ediyorum..
    derkeeeeeeenn cızzz diye bir ses böldü akşamın sessizliğini..
    bir anda suüstü yaptı ben kesin barakudadır sahteyi zedelemesin dişleriyle diye tasmayı çakmamla beraber çok az olan kalamamıda kapattım..
    Ve sarmaya başladım ki gelenin şapırtısı ortamı baya bi karıştırdı..
    deli gibi kafa atan bu arkadaş malumunuz levrek..
    Baracudadan ve kofanadan sonra bunun kafa atışları falan pek fazla zorlamadı beni ve hemen aldım bulundugum yere.
    Fotoğraf makinemin pili zayıflamıs video çekemedim ama resmettim tabi av sonunda bu arkadaşların ikisinide..

Levreği alıp tekrar başladım atıp çekmelere 1 saat daha gecti ve rüzgar yön değiştirdi o sırada Akıntıda başladı bu iyiye işaretti çünkü gözlemlerimde akıntı çok büyük etki ediyordu balık avımıza..

Nitekim öylede oldu ve sert bi vuruşla kaçan barakuda çok canı istemiş olmalıki peşini bırakmadı sahtemin ve 2. sağlam vuruşunda yakalanıverdi..
    O da çok ses çıkartarak milletin başıma toplanmasına sebep oldu biri yem ne diye sordu, diğeri fish gripte olan balığı dur ben çıkartırım bunu diye yakın gözlüğünü takarak çıkartmaya çalıştı falan filan ama beni baya bi güldürdüler..
    Amcaya hayrola abi ne yapıyon dediğimde dur yiğen ben çıkartırım sen bilemedin herhalde çıkartmayı dedi bana :D
    Ya abi ben balığı sahte yemle tuttum buda balık tutucu alt çeneden tutuyorum onuda takım çantama bağlıyorum biyere gidemiyor dediğimde yav desene baştan ben ne bilem bunun ne oldugunu diye birde fırça yedik iyimi :D

Av sonuna doğru birtanede kayış tutum ve o parlak mavimsi çok güzel parıltısına biraz baktıktan sonra hemen geri saldım..

Şimdi raporu yazarken de son zamanlarda kullanmaya çalıştığım sahteleri falan bi topladım bir yere Aman Allahım hersey karışmış pazar yerine dönmüş benim balık dolabım hepsini yere serdim bide resimlerini çektim silahlarımın buyrun..
    [​IMG][/IMG]

Arkadaşlar avda kullandığım ekipmanım :
    Kamış : Okuma Salina Seaspin 2.40
    Makina : shimano hyperlop 2500 ( hemen 4 binlik bir shimano, penn yada tica almam lazım) Uygun fiyatlı max 200tl 4 binlik makina önerilerinize açığım..)
    sahte : Daiwa Saltiga laser chart rainbow resmi aşağıda
    misina : bojin braid 016mm

Herkese gönlündeki avları dilerim..
    Fethiyeden selamlar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

süper bir av olmuş yıne ,tebrık ederım

sonunda kofandan sonra levrekte yuzunu göstermış :D

bu arada ekıpman sağlam,servet yatıyo orda...

en ıy ıavlar senın olsun abi,

sevgıler

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Yine dişliler
    Biri hariç.Ürkek yırtıcı.:)
    Gerçekten dişlilerle mücade zevkli.Spinde yakaladığım lüferlerin çılgın takla ve kafaları,çinekobun bile kendine göre ayrı bir direnişi var.
    Misal, 2 kg levrekle, 2 kg bir kofananın mücedelesinin çok farklı olabileceğini yakaladığım lüferin mizacından tahmin edebiliyorum kofana yakalamasam da.

Gözlüklünün elindeki canavar,bırak elini makineyi kaşıntılara getirir.

5. m1976k

m1976k Aktif Üye

fatih kardeşim maşallahın var döktürmüşsün yine olmadıı gelicem bir gün yanına bu arada hafta sonu güzel bir yağış bekliyoruz ondan sonra 11 malum :) levrekle kucaklaşacağım zamanı hasretle bekliyorum...

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Fatih,
    Senin av raporlarına bayılıyorum.
    Gülücükler yüzümden eksik olmuyor.Gene bol bol sırıtarak okudum güzel günceni. Hele "yakın gözlüklerini takan amca" ya bayıldım:D
    Ayrıca ecnebi amcanın elindeki canavar için Penn Battle Spinning Reel tavsiyemdir(4000'lik).
    Bu güzel avların hep daim olsun dostum.
    Sevgi ve selamlarımla...

7. Hasan79

Hasan79 Aktif Üye

hocam o ilk resimdeki sahteleri görünce akvaryumdaki balıklar ne çokmuş dedim kendi kendime :p

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Fatih,
    Araya araya buldun levreği sonunda.
    Umarım en kısa sürede hayalindeki o Ceylan'ı da yakalarsın
    Rastgelsin

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Fatih, raporlarını her gün merakla bekliyoruz :)

Kısmetin açık olsun.

10. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Merhaba Fatih Bey; bahsettiğiniz o yırtıcı balıkla bu eylül de karşılaşmıştım; zarganaları limana sıkıştıdı gözümüzün önünde. Tarifi zor anlardı; inanması güç gelebilir ama yüzlerce zargana sudan aynı anda zıplıyor ve arkalarından gelen yörede "papağan" dedikleri azmandan kaçmaya çalışıyorlardı. izlemesi bile bende çarpıntı yapmıştı. sürüden ayrılan zargana bir iki sıçrama daha yapıp bu yırtıcı balığın ağzında can veriyordu. o gün limana sıkıştırdığı zarganalar bize de nasip oldu. hayatımda ilk defa zargana tuttum o gün; hem de oradaki bir abimizden öğrendiğim teknikle zarganalar ikişer ikişer geliyordu (kurşunlu ve ipekli bir takım). papağan menzilime girdikten sonra ben de spin takımıma 14 cm. lik saltiga laser sardineyi taktım. mendirekten ikinci atışımda, neredeyse ayağımın dibine kadar takip etti ve inanın sahteme burnunun ucuyla dokunup geri döndü. bu olay o zamana kadar sahteyle hiç balık tutamamış hatta takip bile almamış olan beni çok keyiflendirmişti. Şimdi düşünüyorum da iyi ki sahteme atlamamış:) herhalde elim ayağım dolaşırdı; zira catana 4000 makinama 0.24 misina sarılıydı. konuyu biraz uzattıysam kusuruma bakmayın; zira o balığı gündüz gözüyle görmek bile güzeldi. size yakalaması; mücadelesi ve galibiyeti nasip olur İnşallah. selamlar...

11. cemşit22

cemşit22 Yeni Üye

tebrikler hocam güzel rapor olmuş