Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atçek - Örgü misinaya leader bağlama

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Merhaba değerli site üyeleri,

Kabul ediyorum atçek konusunda sitede çok değerli ve ayrıntılı açıklamalar var. Bunların hepsini okudum. Fakat yine de, bir iki konuya açıklık getirilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü, fırlatırken veya yakalanan balık yüzünden kaybettiğim sahteler çok canımı sıkıyor. Örgü misinama leader bağladığımda (allbright düğümle), düğüm yeri ister istemez uç yüzüğe değmekte bu da kamışı savururken bende tedirginlik yaratmaktadır. Bu tedirginlik atış performansımı çok düşürmektedir. Bu durum beni leader bağlama tekniğinden soğuttu. Diğer tafaftan, örgüyü doğrudan rapalaya bağladığımda ise 15-20 atıştan sonra patlama oluyor ve sahtenin uçuşunu havada seyrediyorum. Aslında bu soruların cevapları ustaların açıklamalarından ve forumdaki tartışmalardan zımnen anlaşılmaktadır. Yine de, başta Vedat abi olmak üzere tecrübeli arkadaşlar değerli zamanlarını ayırıp aşağıda sorulara cevap yazabilirlerse çok sevinirim.

1) Örgü misinaya FC ya da Mono leadar bağlamak gerekli midir? Bunun avantajı sadece görünürlüğü azaltmak mı? Yoksa örgüyü rapalaya doğrudan bağlamaya göre daha sağlam bir takım mı elde ediliyor? Diğer bir ifadeyle, leader bağlandığında, örgü ile leader (mono ya da FC) arasındaki düğümün (allbright) atışlardaki mukavemeti, örgünün sahteye doğrudan bağlanması durumundaki düğüme nazaran daha mı iyi?

2) Yoksa leader, örgünün doğrudan bağlanmasında karşılaşılabilecek olan esnememeden kaynaklanan aşırı yükü absorbe ederek rapalanın ucuna fazla yük binmesini mi engelliyor? Ayrıca bu sayede uç yüzüğün de atışlarda yıpranmamasını mı sağlıyor?

3) Leader illeki bir zaruret ise; uzunluğu ne kadar olmalı? Makinanın hemen dışından mı başlamalı (1-2 m) yoksa kamışın uç yüzüğünün dışından mı (30-40 cm) başlamalı?

4) Örgü misinanın zamanla uç yüzüğü yıprattığı söyleniyor. Su üstü (WTD) aksiyonu yapıldığında bu yıpranma hızlanır mı? Örneğin Shimano gibi kaliteli kamışların yüzükleri) Yoksa su üstü sahteler ile atçek yaparken monoflament misina mı daha iyi olur?

5) Son olarak eğer FC leader sadece görünürlük için önemli ise, yani başkaca bir faydası yok ise, bunu sahteye en iyi biçimde bağlamanın (düğüm) yolu nedir?

Değerli bilgilerinizi bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler

İbrahim Özdemir
    SDÜ Orman Fakültesi
    ISPARTA

süheyl bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Leader sadece şok amaçli değildir. Bir çok kişi leadersiz direk ip ile kullanır ki bende kullandım ve balık da aldım.

At-çek için Leader a şok için genelde FC mono tercih edilir. Bunun başlaıca sebepleri ;

1-Görünmezlik (kısmen diyelim)
    2-Balığı kıyıladığınızda ipten tumaya kalkarsanız eliniz kesilir. Leaderdan tutmak için
    3-Atış sırasında iğnelerin ipe girmesi büyük sorun. Mono ile bu sorunu bertaraf edersiniz. Ki benim en büyük sebebim budur.
    4-Çok ince ip kullandığım için mono balığın kafa atması ile şoku absorve etme isteğim.

Spin için 030-045 arası şok terih ediyorum ve boyu da yaklaşık 40-50 cm tutuyorum. Halkaların içinden asla düğüm geçmiyor. Daha önceki denemelerimde sahte patlattım ve bu şekilde oldukça verim aldım.

Şok düğüm içinde oldukça özel bir düğüm kullanıyorum...Eğer yüzükler SIC değil ise zamanla yıpranabiliyor. Kullandığınız ip de kaliteli olması da yıpranmayı azaltabilir. En az yıpranmayı nanofil yapıyor ama nano da çok uzun ömürlü değil ne yazik ki.

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Cevaplarınızı soruların içine yerleştirmişsiniz.
    Sanırım teyit etme amaçlı sorular.

1-Örgü misinaya FC ya da Leader elzem değildir.
    Çok büyük fark yaratmaz.Sağlamlığı tartışmaya açık.
    2-Spinde binecek en büyük yük 10 kg ve üstü levrekler.
    Onlar da piyango gibi.Ya çıkarsa mantığı ile her daim sağlam takımla karşısına çıkmak isterseniz ipinizi her zaman taze tutmak da çözüm.
    3-Uç yüzüğün dışından.Düğüm,atış esnasında yüzüklere sürtünerek atış kalite ve erimini düşürüyor.
    4-Evet.Yıpratıyor.
    Yılın on iki ayında ayın otuz günü sahada iseniz.(Shimano ile)
    5-En iyi yol Hamdi Bey'in düğümler konusunda hazırladığı başlıktaki Delikli İğne Bağının kullanılması.
    Bu düğüm hiçbir zaman örgüde ve monoda düğüm yerinden kopmaz.
    Sağlam ve basit.

Görünürlük konusu tartışmaya açık bir mevzu.
    Bunun mera ve avlanacak balığın durumuna göre,görece olarak varolan bir av tekniği olduğunu düşünüyorum.

5. Levreka

Levreka Aktif Üye

40-50cm'lik parçayı, örgü misinaya direkt bağlamak yerine arada fırdöndü veya klips kullanmak nasıl olur? Farklı konularda okuduğum kadarıyla, örgü, FC misinayı kesiyormuş. Örgünün FC misinayı kesmesini veya yıpratmasını önlemek için bu çözüm olabilir mi?

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Hiç denemedim...uygun şok düğüm ile gerek duymuyorum açıkçası. Dediğim gibi kullandığım şok düğüm gerçekten çok özel bir düğüm. Albright, blood, üsküdar düğümü, GT, FG bunların hepsini kullandım ama şimdiki ise bir sanat eseri gibi. Bir gün gösteririm Hakan Bey... ben sadece kendi uygulamamı paylaşıyorum. Bu böyledir diye umarım algılanmıyordur.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Leader kullanacaksanız bunun her avdan önce yenilenmesi gerekir.
    Hatta ben ip misinadan bile kısa bda olsa bir parça atıp düğüm yeniliyorum.

Araya fırdöndü koyarak bağlamak bence mantıklı değil, Çünkü FC misinaların düğüm tutması kalınlaştıkça zorlaşırken bunu bir de küçücük bir fırdöndü ile yapmak takımı bence normalden çok daha çürük hale getirir.

İp ile ipi, klasik mono ve FC misinaları birbirine bağlamak aslında kolay bir şey değil. Daha doğrusu sağlam bir şeklde bağlamak kolay değil. Çevrimlerin düzgün olması, dönüşte üstüste bindirmeden aralardan geçmesi ve iyi sıkılması kolay değil. En azından ben bu yöntemde olmaz şekilkerde sahte kaybettim ve vazgeçtim.

Daha sonra ilk defa yakında yaptığımız tekne organizasyonunda Cengiz Abi'den gördüğüm GT Knots, PR knots vs gibi isimlerle anılan düğüm şimdiye kadar varolanların en sağlamı gibi görünüyor. Çünkü çok büyük balık avları için kullanılıyor ve o avlara veya ağır poppinglere dayanabiliyorlar.
    Sorun şu ki düğümü atmak avlakta yapılabilecek bir şey değil, hele hele bu düğümü gece atmak daha da zor. İzlediğim düğümler genelde bir aparat yardımıyla atılıyor. Bu aparatlar 20-25 USD den başlayıp birkaçyüz USD ye kadar ulaşıyor.
    Eklediğim videoda herhangi bir Fly avcısının çantasında standart olarak bulunan ucuz bir bobbing yardımıyla atılıyor bu düğüm.
    İzleyin karar verin.
    Detay için PR knots, GT knots, EZ Knots gibi aramalar yaparsanız seçenekleriniz çoğalacaktır.

Kolay gelsin

8. İsak

İsak Aktif Üye

9. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

merhaba;boğazda ağır kurşunlu at çek avlarda 0.14 ip kullanıyorum üzerine 7-8 metre kadar 0.35 Nippon sarıyorum şu anda kadar sıkıntı yaşamadım.

iki misinayı linkdeki bağlantı şekli ile bağlamakatayım denemenizi tavsiye ederim şahane bir bağlantı türü.

Double Uni Knot - How to tie a Double Uni Knot

10. eczserkan

eczserkan Üye

bu konu üzerine ayrı başlık açıp soru sormam tuhaf olmuş. telaşıma verin ... pardon

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Yarım saatte bir düğüm beee :D
    Valla benim için fazla meşakkatli ne yalan diyeyim zaten leader filanda kullanmıyorum... :)