Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atış korkusu nasıl yenilir ?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında gsozata tarafından paylaşıldı.

1. gsozata

gsozata Aktif Üye

S.a arkadaşlar amatör balıkçılığın her branşında oldukça yeni sayılırım. Yıllar önce haliç kenarında yürürken bir kaç olta atan adam gördüm, sıyırtma ile 20 kiloluk çöp kovasını doldurmuşlardı. Benimde zamanım müsait olduğu için dedim güzelmiş bende gelip biraz burada deneme yapayım dedim.

Gittim karaköyden gerekli malzemeleri aldım, kanca, kurşun, bir tane idarelik olta vs. Ertesi gün soluğu burada aldım, sabah erken saatte işten çıkıp kimsenin olmadığı sırada kendimi deneyecektim. Derken yolda peşime üç tane çocuk takıldı. Çocuklara yalvardım yakardım, acemiyim çocuklar etrafta durmayın bakın bir sakatlık çıkar vs. desem de bir türlü dinletemedim.

Bir atış iki üç derken, istediğim gibi balık alamayışında gerginliği ve acemilik birleşince birden kamışın hafiflediğini hissettim. Oda ne arkama bir döndüm baktım ki benim üçlü iğne çocuğun yüzüne gelmiş.

Bu olayı yaşadıktan sonra çok uzun bir süre elime olta almadım. Arada bir ege taraflarına yaz tatiline gidince, dalga kıran üzerinden keyfe keder bir kaç balık tuttum. Bu sene tatil dönüşü amatör balıkçılığa ciddi bir şekilde yöneldim.

Takım taklavat, surf, spin, lrf hepsi için kamış, makina ve sahte mevcut ama bir türlü şu atış korkusunu yenemiyorum. Özellikle surf ve spin atışlarında hiç ama hiç başarılı olamıyorum. İçimde hep bir tedirginlik hep bir korku, gecenin köründe etrafta bir Allah' ın kulu yok ama ben enerjimin ancak % 30 40 ını yansıtabiliyorum ve bir türlü doğru atışı gerçekleştiremiyorum.

Boğaza iniyorum diğer oltacıların balık aldığını görsem bile bu korku yüzünden yanlarında atış yapamıyorum ve nerede boş bir yer var oraya gidiyorum. Haliyle çoğu zaman bu boş alanlarda da balık namına hiç bir şey olmuyor ve eve elim boş dönüyorum.

Atış yapamama konusunu sadece korkuya bağlamıyorum, fazla derecede acemiyim, ama bir iki 10 20 deneme sonra fark ettim ki kendimi atış konusunda bir türlü geliştiremiyorum, bu korku hep köstek oluyor.

Siz değerli arkadaşlarımdan bu konu hakkında yardım istiyorum. Çok kısa sürede bu uğraşı için hem vakit hem bir hayli fazla nakit harcadım. Giden para da gözüm yok belki benim gibi onlarca misli harcayan vardır. Ama hiç bir şey yapamadan bu korku yüzünden uğraşıdan vaz geçmek istemiyorum.

Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enginson

enginson Daimi Üye

bendeki farklı nedenlerden de olsa surf ile atış korkusu bende de mevcud. benimkisi surf ile kurşun arkası atarken omuzumu sakatlamamdan kaynaklanıyor. sizinkisi tamamen farklı. sakin yerlerde avlanmak lazım. ben Üsküdar sahile yakın oturuyorum 5 - 10 dk yürüme mesafesinde buna rahmen orada avlandığım sayılıdır. nedeni kalabalık. sürekli arkanızdan insanlar geçiyor. oradakiler profesyonel olmuşalr artık. gelen geçene de iki de bir kardeş bir saniye bekle diyemiyorsun. sakin yerlere gitmek lazım.

4. yeknet

yeknet Aktif Üye

Zamanla alışırsın. Boş çeksen de sakin yerlerde alıştırma yap. Boğazda öyle bir yer yok maalesef.

5. avsen

avsen Aktif Üye

Alıştırma yaparak bol çalışarak :)

6. Kbly

Kbly Üye

Gazi kardeşim aslında normal olan sizinki, anormal olan ise Camide namaz kılan cemaat misali ,boğazda omuz omuza boşluk bırakmaksızın yan yana atış yapmaya çalışanlar.Tabi oltacı çokluğu yer darlığı yan yana gelince mecbur böyle bir manzara çıkıyor.Bende mesala atıştan değil atıştan sonra başkasıyla dolaşmaktan hoşlanmam.
    Arkadaşların dediği gibi boş alanda pratik yapmak güzel bir çözüm birde atış yapmayıp , nice zontaların lambur lumbur atış yaptığını hiç de birşeyi umursamadıklarını izlemenizi tavsiye ederim.Buda size biraz güven kazandıracaktır. :)

gsozata ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  7. yamtar

yamtar Üye

Tavsiyem odurki devam at çek yaparak stilinizi geliştirirsiniz hatta öyle bir zaman olurki attığınızı bile hissetmezsiniz...yer olarakta caddebostan migros arkası(halk plajının oraya kadar yürüyün) ve küçükyalı yeni yapılan mendirek buralarda akşamlar çok az insan olur...küçükyalı mendirek uç tarafında oltacı çok olur sohbet ederek bilgi alışverişi yapabilirsin yardımcı olurlar...sakın ola ben bu işi beceremeyeceğim diye düşünme muhakkak bu iş sana ileride çok kolay gelecek gidebilirsen her akşam olta atmayı dene 1 haftada bu işi çözersin yeterki azim et...insanlar seni yadırgamazlar aklına bunu getirme sakin ve kontrollü atışlar yap...şimdiden kolay gelsin...

gsozata bunu beğendi.
  8. cagataykrmtc

cagataykrmtc Yeni Üye

Selamlar, seni çok iyi anladigimi düşünüyorum. Çok sene oldu ama birgun birlikte baliga gittigimiz arkadasimin dikkatsiz bir atis sonucu igne çenesine saplandi ve ben çikartabilmek için elimden geleni yapmistim ve aklima her geldiginde an ve an bugünmüs gibi icim bir kötü oluyor. Ama herseyin basi dikkatsizlik, kendine çok güvenmeninde hataya yol açabilecegini düsünenlerdenim.Fakat diğer arkadaşlarında tavsiye ettiği gibi sakin ve sürekli atış yapman hem eline çok iyi ezberleticektir ve güven vericektir.İnşallah hiç olmasın ama bu tip kazalar olabilir dikkati ve ciddiyeti elden bırakmamak gerek.Suçluluk duygusudur insanı yoran sakın vazgeçme yapabilirsin. Rastgele...

gsozata bunu beğendi.
  9. Red Snapper

Red Snapper Aktif Üye

Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür kazaların olma olasılığı özellikle kalabalık yerlerde ne yazık ki çok fazla. Bunun sebebi de genellikle dikkatsizlik, umursamazlık ya da aşırı kendine güven oluyor.
    kıyıdan surf kamışla dikkat edilecek hususlar...
    Bu başlıkta bir arkadaş çok faydalı bilgiler paylaşmış. Okumanı öneririm. Bir acemi olarak naçizane tavsiyem de kendine bunun gibi bir kontrol listesi hazırlayabilirsin. Herkes oltasını vızır vızır savururken sen daha temkinli olursun, sorun değil. Zamanla el alışkanlık kazanıyor. Ama tabi ki her zaman dikkatli olmakta fayda var.

Hasan79 ve gsozata bunu beğendi.
  10. arkadas

arkadas Aktif Üye

1adina bak yok yapamiyorsan 2 kapsonlu birsey al kapsonu büyükce al siyah renk kapsonu cek 3 birde iyibir kulaklik al disardalki sesleri amasin hararetli bir müzik ac seside iyice ac atis yap % 90 basaracaksin

gsozata bunu beğendi.