Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Av Dediğin Böyle Olmalı

Konu, 'Genel Konular' kısmında Glenium34 tarafından paylaşıldı.

1. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Merhaba Balık sevdalısı Dostlarım.

Bir balık avı programı nasıl olmalıdır biraz bundan bahsetmek istiyorum.Özellkikle yeni başlayan arkadaşlar dikkatli okusun yazımı.
    İster denizde olsun ister tatlı suda öncelikle hedef belirliyoruz hangi balığı tutacaksak bu yöre yöre değişebilir ona göre araştırma yapmalıyız yem ve takım hazırlama konusun da çünkü her balığın tepki verme şekli aynı deildir,Bunları iyi bilmek ve öğrenmek lazım yapılan etütler ve denemeler boşa deildir.Bu konular da üstatlarımızın bir çok deneyimi ve tavsiyeleri forumlar da mevcut.Bütün Şartlar yerine geldikten sonra (yem-olta takımı-hava durumu ve balığın yemlenmeye çıktığı vakitler) gerisi biraz tecrübe ve bir hayli şanslı olmak.

Ancak özellikle yeni başlayanlar levrek,karagöz,çupra,eşkina,turna,yayın,sazan gibi balıkları tutmak isteyenler çabuk soğumakta ve zevk alamamaktalar.Bunun sebebini biraz sabırsız olmaya biraz da istavrit ve mezgit gibi balıkların sürekli ve üçer beşer gelmesine alışmışlığa bağlayabiliriz.Tabi biraz da tecrübe eksikliği ve işten anlamamayıda sayabiliriz.Zaten bunu amatör balıkçılık ruhu ile ve spor maksadı ile yapamazsak illaha da çok balık tutacaz diyerek koşullanırsak işe baştan yenik başlamış oluruz.

Balık avını 3 parçaya bölmeliyiz dostlar

1.Balık tutmak işin yüzde 40'ı olmalı

2.Görsel güzellikler ve inziva ( dertlerden uzaklaşma) işin yüzde 30'u olmalı

3.Spor ve sağlık işin yüzde 30'u olmalı

ve yüzde yüzü böylece tamamlanmış oluyor,eğer balık tutamamış olsak bile elde kalan yüzde 60'ımız var.Böyle düşünürsek balık avından soğumak ve zevk almamak gibi birşey olmaz.Bu yüzden bütün düşünce ve moralimizi balık tutmaya endekslememek lazım Mutlu dönmek istiyorsak evimize ve işimize.

Umarım hepimiz bu üç maddeyi gerçekleştirmeyi başarıp mutluluğun zirvesine ulaşabiliriz.....Esen Kalın

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bence de..
    Balık avcılığı bir bütündür. İç,nde doğayla, denizlerle mücadele vardır. Temiz hava vardır, bol oksijen vardır, yağmur, çamur, kar ve fırtına vardır. Bütün bu mücadele içinde balık varsa alınan haz katlanır. Yoksa da bir sonraki seferin hesapları yapılıp heyecanlanılır.

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Hepimiz belli bir seviyede başlıyoruz, bu seviyeyi yükseltmek bizim elimizde, forumların katkısı çok büyük.. Düşük seviyede başarılı avlar yapanlar devam ederken, çoğu insan başarız avlardan sonra bu hobiye veda etmekte.. Tabi ki başlarken amaç öncelikle doğa , rahatlama ve huzur olursa hayalkırıklığı minimum seviyeye inmekte ve hobiden soğuma olayı olmamakta.. Ben 4 yaşında çırçır ve kayabalığı tutarak başladım.. Babamın da etkisi ile bir miktar geliştim ancak forumlardan öğrendiklerimden sonra anlayışım ve av tarzım büyük oranda değişti.. Sonuçta sana katılıyorum Yasin abi, beklentileri ne kadar az tutarsak o kadar keyif alacağımız bir hobimiz olur..

5. oktay16

oktay16 Moderatör

Çok güzel bir konu açmışsın Yasin...

Bende bir çok arkadaşım gibi, bu işi hırs yapmayanlardanım. Ben ava çıktığımda daha yoldayken güncel iş stresinden uzaklaşmaya başlıyorum. Denize açıldığımda ise amacım sadece o anın tadını çıkarmak.

Balık yakalamak işin bonusu oluyor tabiki, her ava gittiğimde içimde balık yakalama isteği arzusu elbetteki var, fakat bu hiç bir zaman hırs yapacak şekilde dert olmadı bende, olmasında. Tahmin ediyorum ki içimi hırs kapladığı zaman ben bu balıkçılığı bırakırım. Bu duyguyu içinde yaşayan adamlada ava gitmedim. gitmem.

Biz amatörüz, amatör kalalım ve bu güzellikleri sağlığımız el verdiği sürece hep beraber yaşayalım ve paylaşalım....

6. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

"sabah ezanından saat 8 sularına dek geçen zamanı çok seviyorum. hele birde oltalarım suda, alkolüm yanımda ise değmeyin keyfime. amaç balık tutmak değil amaç anı yaşamak. balığın yakalanması ise ödül. hele ki gelişi.. bir benim bir onun çekişi.."

diye yazmıştım bir yerlere eskiden :)

7. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Selocan birlikte bu ortamı paylaşacak dostların varsa değme keyfe gırla şamata balık bahane sohbet şahane.

8. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Yasin Bey cok guzel ifade etmissiniz tebrik ederim.Konuya katilimi olan dostlarda cok guzel ifade etmisler.Ben cocuklugumdan beri balikta bir cesit meditasyon icinde ruhumla birlikte oldugumu hissettim.Bu beni dinlendiriyor, sakinlestiriyor ve daha huzurlu ve mutlu bir insan olmami sagliyordu.Hayatimda cok zor donemeleri balikcilikla asdim diyebilirim.Amator balikciligim benim en yakin dostumdur.:)

9. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Teşekkürler Oktaycım senin de bu konuda ne kadar bilinçli ve hassas olduğunu biliyoruz.

10. miller

miller Üye

Herkezin Balık Anlayışı farklı olabilir benim amacım temiz hava bol gıda zevk verecek bir av balığı tutmak ayrı bir zevk gereğinde balığı geri salmak ayrı bir zevk eğer yanımda kameram var ise harika eğer unutmuşsam berbat avagidip boş dönmek benim için hiç önemli değil yeterki gittiğim yerin güzelliklerinin tadını çıkarayım

11. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

İmza ayarların olmadığı yada ben göremediğim için Miller abi diyorum bizleri bir araya getiren bu ortak nokta da aynı düşünce ve duyguları paylaşmak ne güzel.