Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

avci balik için kullanılacak misina ve iğne boylari

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında hakanergiz tarafından paylaşıldı.

1. hakanergiz

hakanergiz Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar İskenderun da avlaniyorum ve nisan ayindayiz yeni yapilan iskelemizde güzel avci balik var 3 gün once gece 12 sularında izmarit ile avlanirken güzel iri bir balik vurdu levrek için atmistik 28,lik siklon misine 4 kilo civarinda bitlr balik vurdu ve iskele altina girdi 30 dakika ugrastiktan sonra cikarttik ve aciga doğru yüzmeye başladı tabi bu arada misina oldukça hirpalandi balik kuma pusuyor ve birden kafa atip asiliyordu Baligin ne olduğunu analayamadik ve yoramadan misinayi kirdi ve kacti bu yüzden sizdenn bilgi almak istiyorum avcii konusunda oldukça acemiyim 100 luk 200luk ve 50 ilk misinalarda çelik halatli Zoka iğneleri mevcut ve tüm izmarit takip yolluyorum vurmuyor 28 ilk siklon misine üzerinde 6numara sasameli oltama kiloluk avcilar vvuruyor ve yakalayamiyorum kalbin misinalarda kursun kullanamalimi kaç numara iğne kullanmalimi celik halat olmali mi izmarit tüm mu takilmali yoksa fileto mu levrek için en iyi takim nasil olmali yaprak kursun kullanmalimi ve izmarit nasil takilmali yardimci olursaniz sevinirim.

(Kaçan balik ne olabilir) ?

josch bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hakan merhabalar :) Kaçan balığın ne olduğunu kafa atışlarını hissettiğin için bize aslında sen söyleyebilirsin. Yer İskenderun mekan iskele olunca seçenek çoğalıyor ;) Kofana, levrek, köpek balığı, vatoz vs. olabilir. İğne olarak ben levreğe canlı bırakma yapacağım zaman VMC markasının vanadyum iğneleri var balık malzemecimde, onları kullanıyorum ama seçenek çok. Mesela; VMC 9143TI (1138) KISA PALA TTANYUM NE | VMC | neler | Balk Av Malzemeleri| neler| neler | Av Deposu Av Malzemeleri Kara Av Balk Av Olta Kamp Malzeme . Misina olarak en ince ve görünmeyen misina her zaman en avcı misinadır. Supermaxım misinanın kopmadığı söyleniyor, ben de merak ediyorum. Sakai Pathrol marka misinanın da kopmak nedir bilmediğini söyledi geçen gün forumdan bir arkadaş. Öyleki kopsun istiyormuşsun ama kopmuyormuş, can sıkıcı seviyede sağlammış :) İp misina her zaman normal misinaya göre daha sağlamdır. İp misina kullanıp ucuna şok düğümüyle uygun kalınlıkta bir fluorocarbon misina bağlayabilirsin. Effe Latex marka 0.35 fluorocarbon misina işini görecektir diye düşünüyorum. İp misina düşünürsen de iri balık için 0.23 ve üzeri kendo marka beyaz ya da gri ip misina tavsiye edebilirim kardeşim. Her zaman rastgelsin...

Dündar bunu beğendi.
  4. KalamA

KalamA Daimi Üye

Bir de Hakan rica edeceğim aynı konuyu tekrar tekrar açma lütfen :) 3 tanesini sildim haberin olsun ;)

5. hakanergiz

hakanergiz Yeni Üye

Tesekkur ederim yeniyim bu yüzden biraz sikinti yasadim peki 50 lik 100 luk ve 200 luk misinalar is yapmazmi çelik halat kullanmaya gerek var mi ve avci için en uygun takim nedir kurşun kullanmalimi cevaplarsan sevinirim cok teşekkürler :)

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Ben canlı bırakma yaptığım el kasnaklarımda 0.60, 0.70 civarı kalınlıklarda, çok da kaliteli olmayan misinalar kullanıyorum ama dediğim gibi; misina ne kadar ince ve görünmez, o kadar avcı ;) 100'lük 200'lük misinaya eğer orkinos felan avlamayacaksan ve de kıyıdan avlanacaksan hiç gerek yok kardeşim. Takımın avcılığını da azaltır. Eğer avcı balık olabildiğine kıyılıyorsa kurşun kullanmana pek de gerek yok. Ben çoğu zaman kurşun kullanmıyorum. Daha uzağa atabilmek istiyorsan takımı 60 gram civarlarında gezer kurşun ve stoper kullanabilirsin takımı hazırlarken. Forumda biraz araştırma yaparsan aradığın cevaplara ulaşabilirsin. Büyük ustalarımız var konular açmış. Kıyıdan canlı bırakma teknikleri gibi konular işine yarayacaktır. Ben iğneyi balığın kuyruğunun hemen altındaki sert kısma bir tarafından girip diğer tarafından çıkacağı ama balığı öldürmeyeceği ve rahatça yüzmesine müsaade edebileceği şekilde takarım genelde.

hakanergiz ve Dündar bunu beğendi.
  7. Dündar

Dündar Daimi Üye

Avcı balıktan kastın nedir ?
    Akya (çıplak,çatal kuyruk) , Granyöz , Kofana , Levrek vs. ??

Oluşturacağın standart bir takımla maalesef bütün avcı balıklara hitap edemezsin , verim alamazsın ;)

Birde canlı bırakmayı gezer kurşunlu mu yoksa serbest yüzdürme ile mi yapacaksın ?

hakanergiz bunu beğendi.
  8. hakanergiz

hakanergiz Yeni Üye

Gece avlandigim için su aralarda kefal ve zargana cikmadigindan yari canli izmarit kullanıyorum işaret parmagi buyuklugunde iskelede avlaniyorum her incelikte misinam nasil bir takim yapmaliyim kursun kullanmali mi ve kaç numara sasame kullanmaliyim ? var levrek ve lüfer için avlaniyorum akyada cikiyor iskele dibinde bilgi verirsen cok sevinirim teşekkürler :)

9. hakanergiz

hakanergiz Yeni Üye

Cok tesekkur ederim kardeş bol şanslar rast
    gelsin :)

10. Dündar

Dündar Daimi Üye

Gece avlanıyorsan eğer canlı bırakmayla.
    Yerinde olsam hem dibe gezer kurşunlu bir kaç takım sererdim hemde bir tane serbest yüzdürme yapardım.
    İşaret parmağı büyüklüğünde izmarit yüzdürüyorsan eğer mustad 1253A 1/0 ve 2/0 uygun gelir ve ya Maruto 9624 9 numara levrek için gayet uygun.
    Şayet dibe kurşunlu 15 - 20 cm kadar dubara kefal bırakma yaparsan da Maruto 9944 3/0 tercih edebilirsin.

KalamA ve hakanergiz bunu beğendi.
  11. hakanergiz

hakanergiz Yeni Üye

Cok teşekkürler abi :)

Dündar bunu beğendi.