Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avcılar-Kumport Ticari limanı platformlar şamandralar

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında Burak Kanra tarafından paylaşıldı.

1. Burak Kanra

Burak Kanra Yeni Üye

Arkadaşlar Avcılar Kumport Ticari limanı platformlar ve şamandralar bölgesinde
    avlanmayla ilgili özel yöntem ve bilgileri olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Teşekkür Ederim:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

Ağustos itibariyle iri lüfer alabildiğimiz bir nokta limanın derin olan ön ağız kısmı , Fakat :confused: ufak gırgırların uzun otla yapan teknelerin merayı turlayıp döndükleri esnada en ufak boşlukta ağ bırakmaya çalıştıkları bir yer olduğundan sahil güvenlik botu hep uyarır ve kovalar. :(
    Eski demirli ayakların olduğu tarafan ise geceleri yaz sonu itibariyle çok güzel kırlangıç geliyo, minekop ve eşkina da biraz daha kıyıda kayalıkların olduğu bölümde. Genelde tekneci şamandıralar yerine platformun ayaklarına bağlamayı tercih eder zaten. Ayakların dibinden sabah güzel isavritte olur tabi motor üstü çalıştığında ama bir iki saa en fazla. Sonra anca yemli çalışabilirsin oda keyfe keder olur. Lüfer içinse hem dediğim gibi uzun olta bir de geceleyin lambada balık tutmanın keyfi o bölgede bambaşka. Ufak gancurlara lüferden önce rağbet eden diğer balıklar peşinden ayrıldığında güzel balıklar tutuluyo. Bölgede dalış zaten yasak, fakat limanın bekçilerinden birkaçı uzun yıllardır gece dalışı bile yaparlardı malesef. Levreğin anasını ağlattılar bölgede. Limanın kavaklı tarafında dereağzına yakın bölgede levreğide yemli deneyebilirsiniz tekneden. Aman yağcı aşına dikkat :D

4. kefalci

kefalci Aktif Üye

Ambarlıda , liman iskelerine izin veriyorlarmı ?? geçmişte oralara kimse olmazdı sadece hafta sonu 2-3 tane personel veya torpilli görürdük ..:D

5. Burak Kanra

Burak Kanra Yeni Üye

önder kardeş verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim çok öğretici oldu uygulamaya gayret edeceğim anlış şu yağcı aşı dediğiniz şey her neyse onu anlayamadım beni bir aydınlatabilirseniz çok sevinirim:)

Saygılar

6. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

Başka bir konuda yine o bölge hakkında yardım isteyen bir arkadaşımıza yazdığım mesajı da kopyalıyorum buda faydalı olacaktır eminim. Tekrar hoşgeldin abi

Sevgili dostum, yıllardır büyükçekmece civarındaki meralarda gerek tekne ile gerek kıyıdan ve özellikle gürpınar itibariyle güzelceye kadar dip yapısını ezberleyecek kadar dalış yaptım.
    Kavaklı küçük cami ile eski çakarı kerterez al, kıyıdan 400 mt açıl tekne ile, yağcı taşının am çaprazında yaklaşık 50 metre uzunluğunda 20 metre genişliğinde bir kaya bulacaksın balık bulucun varsa mutlaka gösterecektir, yaklaşık 5-6 kulaç suda büyük ispariler, trakunyalar alabilirsin. Gece ve sabah günışırkende, canlı kurt ile ve teke ile eşkina'nın da minekop'unda sabırlı olursan bence en güzellerini tutarsın. Canlı kurt için o bölgede boru kurduna gerek yok, şu an tel nosunu bulabilseydim onuda verecektim de altınşehir ve menekşeden çıkaran ergun diye bir çocuk var, (küçükçekmece iç kumsalda bulabilirsin) çekmeceli önder tanesi 25 krş tan alıyomuş bizede aynı fiyattan 20 liralık ver desen yeter pazarlıksız alışveriş yapma
    Gelelim yağcı taşı eşkinasına Ambarlı yeni yapılan limanın 200 mt solunda kavaklı istikametinde herkesin bildiği yağcı taşı ( tüm deniz haritalarında vardır )
    Taşın güney tarafındaki dip kovuklarında kısa namlulu zıpkın ile daldığında (45 ya da 60'lık) büyük eşkinaları sabah saatlerinde vurabilirsin. Aynı yerden ben hiç büyüğünü vuramasamda hep yanımda dalan arkadaşlarım 3 kg civarındaki balıkları vurdular ben bu konuda biraz şanssızım en büyük vurduğum minekop 1.2 kg ama onunda tadı ve zevki bambaşkadır.
    Sizin ambarlı limanın kayalıklarından dip oltası ile geceden atanlar çok ama hiç ordan denemedim ne dalmayı ne de olta atmayı.
    Gürpınar limanın B.Çekmece tarafına bakan kısmından dip oltası ile atığında da özellikle mayıs-haziran ayında güzel eşkinalar alabilirsin, tabi eğer dalış yaparak bu balığı aramak istersen orda yapılan kazılar yüzünden balık biraz daha derin taşlarda, yaklaşık 10 mt civarına dalıp balığı vurup çıkmak biraz nefes, ciğer aksiyonu, diyafram kontrolü ister. vücut yapın buna uygunsa becerebilirsen ne ala
    Gürpınar Manda Burnu'ndaki büyük taş ise tam burunun hizasında kıyıdan 100 mt ileride. ve oldukça büyük ve geniş bir taş. Tekne ile ancak uygun havalarda aşın açığında demir bırakıp, kalamayı iyi ayarlayıp birkaç denemeden sonra rüzgar ve akıntıyı da hesaplayarak balığın üstünde olman mümkün. Lodos havada imkansız, diğer rüzgarların 2-4 kuvvetteki her halinde bu ayarı birkaç denemede yaparsın.
    Güzelce Baba Burnu'nda iski kulesi ve rosemarin sitesinin ilk villasını kerteres aldığında hem kıyıdan olta ile hemde tekne ile 4-6 kulaç sularda hem eşkinayı, levrek ve minekopu bulman mümkün. Bu sular ağustos ortası itibariyle sabırlı olana kaşıkla kofana dahi tutturur. Tekne ile de uzun olta da bölge balıkçılarının en çok tercih ettiği yerdir.
    Tüm bu yazdığım noktalarda kıyıdan olta ile şansını deneyebilirsin. 4.50 kamış ile atış yapmanı iğnelerine yemi atışta düşmeyecek şekilde sıkıca takmanı tavsiye ederim. 50 gr kurşun her noktada kafi olacaktır. Sadece güzelce bababurnu'nda 25 gr ağırlık tercih etmeni tavsiye edicem, meranın dibi biraz daha oyuklu kayalar ve taşlardan ibaret.
    Yeterli midir Bol berekeli avlar dilerim

7. Burak Kanra

Burak Kanra Yeni Üye

biz tekne ile çıktığımızda pek karışan olmuyor ama torpillilerden haberim yok:)

8. Burak Kanra

Burak Kanra Yeni Üye

Sevgili Önder bunlar çok önemli püfler çok teşekkür ederim çok faydalı oldu derslerime çalışacağım :)

9. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

Rica ederim, Burak bey abi Yağcı Taşı bölgedeki balıkçıların ve biz dalış yapanların ezberindedir.
    Yağcı Taşı tüm deniz haritalarında da mevcuttur. Yeni yapılan marina liman bölgesinin kavaklıya doğru olan dereağzı mevkiinde kıyıdan 100 metre açıka başlayıp kıyıya paralel 200 metre uzunluğu olan yaklaşık 50 metre genişliğinde büyük bir kayadır, tekne sahiplerinin özellikle dikkat etmesi gerekir çünkü tekneden baktığınızda normal havalarda derin su gibi görünür, ufak çalkantılarda üzerinde dalga kırılmaları olduğunda görebilirsiniz ve buda büyük tehlike demektir. Ekstra bölge ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden sorun bölge hakkında geniş bilgimiz vardır :D eh 15 sene oralarda dalınca oluyor :D tekrar hoşgeldiniz

10. Burak Kanra

Burak Kanra Yeni Üye

ok çok teşekkür ederim önder kardeş müsayit olunca beni bir avlakta gezdirirsin inşallah??