Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avcıların birbirini örnek alması

Konu, 'Genel Konular' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Dün akşam lüfer hevesiyle bir kaç saat yemli av denemesi yaptım.
    Buradaki ilginç bir detayı sizlerle paylaşmak istedim.

Takımları hazırlarken yanıma bir abi geldi, ara sıra avda karşılaştığım muhabbet ettiğim bir abi. Bir önceki avında arkadaşımın söylediğine göre küçük çinekopu çantasına atmış bir abi.

İkimiz de oltaları suya gönderdik. Biraz sonra beşer dakika arayla iki çinekop çektim. İkisi de sağlam yara almadı, aynen suya geri gönderdim. Bunlar olurken abiyle hiçbir temasımız olmadı.

Biraz sonra o abi de bir çinekop çekti. Göz ucuyla takip ediyorum alacak mı atacak mı diye.
    Ve aynen o da suya geri gönderdi. Daha önce aynı boyutlardaki balığı çantasına atarken bu kez balığı suya gönderdi. Sevindim.

Daha sonra uzun bir süre ikimiz de vuruş alamadık. Biraz sonra da yanımıza başka oltacı arkadaşlar geldi.

Bunlardan abiyle benim aramda olta atan biraz sonra iki çinekop çekip direk çantasına attı.

Daha sonra o abi biraz önce suya gönderdiği boyutlarda bir çinekop çekti ve bu kez o da direk çantasına attı.

Benim balıkları suya iade etmemden sonra belki örnek aldı, belki çekindi bir şekilde o da balığı iade etti. Daha sonra yanımızdaki arkadaş balıkları alıkoyunca o da aynını yaptı. Heralde "ben almasam onların oltasına gidecek" diye düşündü :)

Bir süre sonra ben bir çinekop çekip suya gönderdim. Aramızdaki oltacı, Niye atıyorsun, atacağına bana verseydin falan da demedi. Ardından o bir çinekop çekti ve ilk balıkları direk çantaya atarken bu kez çinekopa feneri yakıp uzun uzun baktı. Sanıyorum bu süre içerisinde vicdanıyla cebelleşti :) "Ulen adam yanımda ufak balıkları suya gönderdi ben şimdi bunu nasıl alırım" mı dedi veya o ufak balığı almaması gerektiğini içten içe biliyor da vicdanıyla mı kavga etti o arada bilmiyorum. Ama sonra vicdanına üstün geldi ve çantaya attı.

Neyse fazla uzatmadan demem o ki, birbirimize örnek olalım arkadaşlar. Burada o abi belki beni örnek alarak suya bir balık gönderdi, diğeri de neredeyse gönderiyordu ki olmadı. Ve de diğer abiye örnek olarak bir ufak çinekopu alıkoymasını sağladı.

Tabi bu noktada sadece görsel olarak değil, sözlü olarak da uygun bir dille anlatmak lazım.

Bu durumlarda insanların aklına ilk gelen muhtemel savunma cümleleri
    - Benim tuttuğum üç beş çinekoptan ne zarar gelir ki
    - Ben almasam o alacak
    - Ben bi porsiyon balık alıp gidicem asıl zararı gırgırlar veriyor

vb oluyor.

Ben de biliyorum o suya gönderdiğim çinekopun bundan sonrasında çok şansı olmadığını. Buradaki savaştan galip çıksa bile boğazı geçme ihtimali yok denecek kadar az.

Ama bir ÜMİT işte. Hani derler ya "geleceğe bir umut bırak"
    İşte biz de bu umudu bırakalım.
    Her bıraktığımız balığın büyüyebileceğini ümit edelim.
    Her birinin en az bir kez üreme şansı bulup yüzlerce belki daha fazla yeni balık bize kazandıracağını ümit edelim.
    Ve birbirimize örnek olalım.

Şuan da yapabileceğimiz tek şey maalesef bu gibi.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bravo
    Ben geri atarken biraz da yüksek sesle yaygara yapıyorum ki etrafın dikkatini çekeyim.
    Dediğin gibi yüzde yüz işe yaramasa da acaba dedirtiyor diğerlerine.

Ethem, Fisher81 ve cunsal bunu beğendi.
  4. coner

coner Daimi Üye

Duyarlı davranışınız ve güzel yazınız için kutlarım.

Fisher81 bunu beğendi.
  5. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar üşenmeden yazmışsınız Güzel bir yazı dizisi olmuş emeğinize sağlık,
    Doğru söze ne ala tebrikler.

Fisher81 bunu beğendi.
  6. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

12-15 derken artık 5cm balıkların bile kovaya atıldığı bilgileri geliyor.
    İyice dibe vuruyoruz