Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avlak alanlarını terk ederken....

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

 1. ishak BALLICA

  ishak BALLICA Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  104
  LÜTFEN DUYARLI OLALIM....AVLAKLAR BUGÜN İÇİN BİZİM İSE GELECEKTE ÇOCUKLARIMIZIN OLACAKTIR....


  Değerli arkadaşlarım, biz ''Amatör balıkçılar'' olarak doğa ve tabiata yaban'a gönül vermiş kişileriz... Takdir edeceğiniz üzere ne gece /nede gündüz...Ne yaz/ ne de kış demeden bulunduğumuz ortamlarda ve imkanlar dahilinde ama tatlı su ama tuzlu su kenarlarında bu tatlı uğraşımız ile yaşama tutunanlardanız...:)

  Gel gör ki, bu tatlı uğraş günden güne geliştikçe malesef başta su kenarları olmak üzere bütün avlaklar birer çöp deryası haline gelmektedir...:(

  Av planları yaparken veya avlağa varır iken kalbi bayram harçlığını bekleyen ilkokul çocukları gibi gümbür gümbür heyecan ile atan bizler, malesef av bitimi avlağı terk eder iken bir defa dönüp de arkamıza bakmadan bölgeyi terkediyoruz...:(

  Bu defa ortaya ''Biz Amatör Balıkçılar'' tarafından yaratılmış çöp deryaları oluşuyor...Yemek - yiyecek ambalaj kaplarından tutun da her türlü çer çöpe kadar....Ortalık ne yazık ki naylon/plastikten ve cam kırıklarından geçilmiyor..

  Halbuki bizler aman daha bereketli bir avlaktır belki diye, ne kuş uçmaz-kervan geçmez yerlere de gitmiyoruz mu?Hele hele bir iki de verim alınmış ise bundan sonraki hafta olmasa bile mutlaka ve mutlaka onu izleyen her hangi haftalardan birinde oralara yine bizler gitmiyecekmiyiz ki ?

  Ben de haliye konuya duyarlı ve alakalı tüm arkadaşlara acizane kendimce seslenmeye çalıştım....Nasıl bir avlakta av yapmak istersiniz.... Karar sizin...Tercih sizin diye...
  LÜTFEN DUYARLI OLALIM....AVLAKLAR BUGÜN İÇİN BİZİM İSE GELECEKTE ÇOCUKLARIMIZIN OLACAKTIR....
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.436
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Çok duyarlı ve yararlı bir paylaşım ustadım. Umarım bir gün herkes bu bilinçte olacaktır kıyılarımız da temizlenecektir..
   
 4. ORKA

  ORKA Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  2
  güzel paylasım o guzelım kıyılar istanbulda bulmak zor degerını bılmek lazım. tuttugumuz balıkları sıralamak tan cok degerlı bı gosterım emegınıze saglık
   
 5. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.591
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  En büyük problemlerden birine değinmişsin İshak abi, her gittiğimiz yerde malesef bu tarz görüntülerle karşılaşıyoruz.
   
 6. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Çok güzel bir konuya değindin İshak abi.
  Bu konu sadece avlakla ilgili değil, günün her saat diliminde yaşşadığımız ortam ile ilgili.
  Evimide en ufak bir maddeyi dahi yere atmazken ,bunu sokakta çok kolayca yapıyoruz.Halbuki sokaklarda bizim yaşam alanlarımız.Avlalar keza öyle.
  Özellikle Pet şişe ve naylon poşetlerin doğada olmaması gerekeiyor.Aslında kullanımı ortadan kalkmalı.Dün duyarlı ülkeler ,noylan poşet yerine bez poşet veya kese kağıdına yöneliyorlar.bizde bunu yapmalıyız.Sağlıklı olan cam şişelerde veya karton kutuda (Tetra pack) ki geri dönüşümlüdür , içeceklerimizi kullanmalıyız.
  Dünyayı çok hor kullanıyoruz malesef. aam en azından kişisel olarak çevreye duyarlı olup,senin dediğin gibi elimizden geldiğince çevreyi kirletmemeliyiz...
   
 7. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Sadece avlaklarda değil, ülkemizde insanın olduğu her yerde aynı durum söz konusu. Çöp kutusu kullanma bilincimiz çok zayıf. Eğitimle ilgili bir durum. Bizler için artık yapılacak çok bir şey yok, bu bilinci aldıysak ne mutlu. Fakat çocuklarımız için mutlaka iyi örnek olmalı ve bilinçlendirmemiz gerekli.
   
 8. MehmetAliYILDIZ

  MehmetAliYILDIZ Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  210
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba,
  Ben insan denen varlığın onu yaşatan var eden doğaya bu kadar kötü davranmasını anlayamıyorum. Nasıl bir insan ona yiyecek, içecek, barınak, kısacası hayat sunan doğaya, verdiklerinin aksine, küfredercesine atıklarını atabiliyor. Nasıl bir vicdan sadece kendinin 1-2 dakikalık uğraşısına karşılık kutsal doğa anamızın sonunu tercih edebiliyor. Bu tip varlıkların değil bir sonraki insanı, çocuklarını bile düşündüğünü sanmıyorum.
  Biz ne dersek diyelim, o tip mahluklara bizim fikirlerimiz kadın duyarlılığı gibi gelir maalesef. Cezai yaptırımlar medeniyete açılan tek yöntem bence fakat rüşvet alıp kazaya sebep olan bir kısım yürütme organımız varken o bile zor.
  Saygılarımla,
   
 9. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu konu hakkında bir yazım vardı önceleri.Ortalığı zıçıp sıvayan tür hakkında idi bu yazı.Eğer bulursam yine buraya eklerim.

  Bu her mesire yerinde, her avlakta karsımıza cıkan, çizgili pijama, atlet, çorap ve tokyodan oluşan uniformasıyla
  ve latince adıyla YERİÇERSIÇARUS BIRAKIRGİDERUS
  Bizim ülkemiz insanı nezaman pislettigi yere dönüp bakar ozaman birşeyler değişir....
   
 10. whitefoxss

  whitefoxss Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2010
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Kocaeli
  Özellikle kullanmamaya dikkat ettiğim plastik poşetlerdir.bir yoğurt ve bir ekmeği örneğin elimde götürebilirim evime kadar.Hafta sonları deniz kenarına piknik veya balık tutmaya gideriz.Dönüşte yakmış olduğum kamp ateşinde kendi çöplerimi ve çevreden bulduğum diğer plastikleride yakarim.Gittiğim yerde çöp konteyneri yok bu nedenle iyice yanarak yok olmalarını sağlamaya çalışırım.Bu esnada yaşadığım üzüntüyü tarif etmek imkansız.Deniz kenarında kayaların arasında dolaşırken artık ne zamandır denizde olduğu belli olmayan,üzeri kayalara,taşlara vura vura buzlu cama dönümüş pet şişeler görürüm.Yıllarca yok olmayacak bir materyal.Mümkün olduğunca kullanmamak ve kullandığımızda da çöpe atmak gereken doğanın katili bir ürün.Saygılarımla.