Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Avlak aramada tarama alışkanlıkları

Avlak taraması yapmak mı yoksa bir avlakta sabit kalmak ve daha fazla çalışmak mı ?

• Farklı avlakları taramak

Kullanılan: 6 75.0%
  • Aynı alvakta farklı çözümler denemek

Kullanılan: 2 25.0%

• Kullanılan toplam oy
    8

divulge2o

Üye
Adı
Sertan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Öncelikle avlak paylaşımının bilinçsizce yapılmasına karşı olduğumu belirterek söze başlayacağım.
.
Türkiye'nin özellikle İstanbul boğazının farklı yerlerinde avlak taramaları yapıyorum. Genelde kıyıdan yada sandalla,tekneyle. Boğazın karadeniz ağzından marmara çıkışına kadar çeşitli yerleri tarıyorum.(farklı av disiplinlerinde)
Ancak benim merak ettiğim ve ustalardan öğrenmek istediğim avlak tararken bir avlakta sebat edip bir süre geçirmek ve orada çalışmak mi verimlidir yoksa diğer avlakları taramak mı ?
Balığın ve hava şartlarının durumunun değiştiğini elbette biliyorum ancak uygun hava koşullarında ve balığın olduğu zamanlarda.
Aşağıdaki anketten de konuyu güncel takip edebiliriz.
Paylaşım ve zamanınız için çok teşekkürler.

lodoscubarbaros

Aktif Üye
Adı
Barbaros Küpcü
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Birinden avlak öğrendiğimde illaki de orada avlanacağım diye bir şey kabul edemem.Hep gezerim ,kendim keşfetme yoluna giderim.Kendi bulduğum verimli yeri de fazla yoklamam.Aynı yerden, fazla aynı cins balık alıp merayı köreltmem.Ne balığın huzurunu kaçırırım ne de kendi keyfimi rahatımı safdışı ederim.

divulge2o

Üye
Adı
Sertan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ali sami Bey soruyu açık sorduğumu düşünüyordum.
Sabit bir avlakta mı çalışmak (spin,surf,yemli sahte yada denizden avlanmak, vb.) yoksa avlak aramak mı ?
Göreceli bir konu ama tecrübeleri avcıların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedim. Böylece bilgi paylaşımı olur ve bilginin daha geniş bir topluluk tarafından öğrenilmesi sağlanır.
Saygılarımla,

alisami

Aktif Üye
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ali sami Bey soruyu açık sorduğumu düşünüyordum.
Sabit bir avlakta mı çalışmak (spin,surf,yemli sahte yada denizden avlanmak, vb.) yoksa avlak aramak mı ?
Göreceli bir konu ama tecrübeleri avcıların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedim. Böylece bilgi paylaşımı olur ve bilginin daha geniş bir topluluk tarafından öğrenilmesi sağlanır.
Saygılarımla,
Koyulaştırdığım kısımdaki soruyu anlamadım ben. Niye böyle birşey yapıyorsunuz?
"Balık varsa niye başka avlak arayalım, yoksa niye orda boşuna duralım.
Zaman sıkıntımız yoksa ve manzara da güzelse tabiiki de boş boş atıp çekmek hoşumuza gidebilir"
diye düşünüyorum.
Her ikiside diye bir şık olsaydı ben onu işaretlerdim :)

hkn17

Daimi Üye
Adı
Hakan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
aynı avlakta farklı çözümler denemek mantıklı bence, baktın olmuyor imkanlar dahilinde farklı avlaklarda şans denemek iyi olur :)

empirex

Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Her avlağın tecrübeli müdavimleri oluyor onlardan sorup öğrenmek ve ona göre stil geliştirmek daha da olmuyorsa yeni arayışlara girmek iyidir bence...

slamduncan

Aktif Üye
Adı
Halit USLU
Sertan abi merhaba. Konu spin avı olduğunda bence hava şartlarına göre birbirine ulaşımı kolay birkaç avlağı göze kestirmek en iyisi. Eğer uzak olurlarsa zaten av saatiniz yollarda geçiyor. Ben bu seneyi resmen avlak araştırmakla geçirdim. Belki gelecek sezon seçimleri daha doğru yapabilirim. Ama bildiğiniz güvendiğiniz bikaç avlak vardır, havasını suyunu bilirsiniz ve sonuna kadar zorlarsınız.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu soruların bence tek bir cevabı yok.. Ama tüm sıkıntıları çözebilecek tek bir yöntem var.. Her merada güvenebileceğin dostların olması ancak bu konuyu çözer, her gün sürekli istihbarat alınır, balık nerde ise elinle koymuş gibi bulursun.. Bu da yılların tecrübesi demek :) Ama bence insan insana her zaman lazım, yardımlaşmak her şeyi kolaylaştırıyor..