Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avlak aramada tarama alışkanlıkları

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında divulge2o tarafından paylaşıldı.

?

Avlak taraması yapmak mı yoksa bir avlakta sabit kalmak ve daha fazla çalışmak mı ?

1. Farklı avlakları taramak

oy sayısı 6
    75,0%
  2. Aynı alvakta farklı çözümler denemek

oy sayısı 2
    25,0%
  1. divulge2o

divulge2o Üye

Öncelikle avlak paylaşımının bilinçsizce yapılmasına karşı olduğumu belirterek söze başlayacağım.
    .
    Türkiye'nin özellikle İstanbul boğazının farklı yerlerinde avlak taramaları yapıyorum. Genelde kıyıdan yada sandalla,tekneyle. Boğazın karadeniz ağzından marmara çıkışına kadar çeşitli yerleri tarıyorum.(farklı av disiplinlerinde)
    Ancak benim merak ettiğim ve ustalardan öğrenmek istediğim avlak tararken bir avlakta sebat edip bir süre geçirmek ve orada çalışmak mi verimlidir yoksa diğer avlakları taramak mı ?
    Balığın ve hava şartlarının durumunun değiştiğini elbette biliyorum ancak uygun hava koşullarında ve balığın olduğu zamanlarda.
    Aşağıdaki anketten de konuyu güncel takip edebiliriz.
    Paylaşım ve zamanınız için çok teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Birinden avlak öğrendiğimde illaki de orada avlanacağım diye bir şey kabul edemem.Hep gezerim ,kendim keşfetme yoluna giderim.Kendi bulduğum verimli yeri de fazla yoklamam.Aynı yerden, fazla aynı cins balık alıp merayı köreltmem.Ne balığın huzurunu kaçırırım ne de kendi keyfimi rahatımı safdışı ederim.

4. alisami

alisami Aktif Üye

Anket sorusunda mı bir eksiklik var, yoksa bende mi? :rolleyes:

5. divulge2o

divulge2o Üye

Ali sami Bey soruyu açık sorduğumu düşünüyordum.
    Sabit bir avlakta mı çalışmak (spin,surf,yemli sahte yada denizden avlanmak, vb.) yoksa avlak aramak mı ?
    Göreceli bir konu ama tecrübeleri avcıların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedim. Böylece bilgi paylaşımı olur ve bilginin daha geniş bir topluluk tarafından öğrenilmesi sağlanır.
    Saygılarımla,

6. alisami

alisami Aktif Üye

Koyulaştırdığım kısımdaki soruyu anlamadım ben. Niye böyle birşey yapıyorsunuz?
    "Balık varsa niye başka avlak arayalım, yoksa niye orda boşuna duralım.
    Zaman sıkıntımız yoksa ve manzara da güzelse tabiiki de boş boş atıp çekmek hoşumuza gidebilir"
    diye düşünüyorum.
    Her ikiside diye bir şık olsaydı ben onu işaretlerdim :)

7. hkn17

hkn17 Aktif Üye

aynı avlakta farklı çözümler denemek mantıklı bence, baktın olmuyor imkanlar dahilinde farklı avlaklarda şans denemek iyi olur :)

8. empirex

empirex Üye

Her avlağın tecrübeli müdavimleri oluyor onlardan sorup öğrenmek ve ona göre stil geliştirmek daha da olmuyorsa yeni arayışlara girmek iyidir bence...

9. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Sertan abi merhaba. Konu spin avı olduğunda bence hava şartlarına göre birbirine ulaşımı kolay birkaç avlağı göze kestirmek en iyisi. Eğer uzak olurlarsa zaten av saatiniz yollarda geçiyor. Ben bu seneyi resmen avlak araştırmakla geçirdim. Belki gelecek sezon seçimleri daha doğru yapabilirim. Ama bildiğiniz güvendiğiniz bikaç avlak vardır, havasını suyunu bilirsiniz ve sonuna kadar zorlarsınız.

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bu soruların bence tek bir cevabı yok.. Ama tüm sıkıntıları çözebilecek tek bir yöntem var.. Her merada güvenebileceğin dostların olması ancak bu konuyu çözer, her gün sürekli istihbarat alınır, balık nerde ise elinle koymuş gibi bulursun.. Bu da yılların tecrübesi demek :) Ama bence insan insana her zaman lazım, yardımlaşmak her şeyi kolaylaştırıyor..