Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avlandığım bölgeye göre makinam uygun mu ? yardım !

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Hasan genc tarafından paylaşıldı.

1. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Öncelikle herkese mrb konuyu açmadan baya bir araştırdım yalnız kendi yaptığım denemelerde bu atış mesafesini daha da ileriye taşıyacak bir makina daha almak gerekirmi . gerekmez mi sorusunu soracağım sizlere ;
    Avlak yeri : İstanbul Dragos -Kartal -Pendik arası sahil şeridi
    Hedef balık : Lüfer familyası - iri zargana
    Av stili : At çek 30 gr Kurşun arkası rapala - kaşık - zargana için ipek yemli
    Av yeri : Kayalık üstü atış

Elimdeki ekipman : Lineffle allround 80-150 atarlı 3.60 kamış 400-440 gr ağırlık makina shimano catana 2500 fc ağırlık 275 civarı .Bir turda ki sarım 74 .

Şimdi bu ekipmanla ben kamış ucundandaki fırdödüden itibaren 1.5 mt beden fırdöndü en dibe 30 gr badem şeklindeki delikli gezer kurşunla teksas stili altına stoper boncuk rapala fırdöndüsü ve rapala 18- 20 gr lık olanlarla 60 - 65 mt çok rahat atıyorum . Ayrıca gene 10 40 2.10 spin kamışla altına bu sefer 20 gr kurşunla 40 mt öteye gitmedi onuda belirteyim .Misinam da poweline extreme 025 artı 031 şoklu
    Bu sistem boğazdaki olayın avlanma olayı aynı ağırlıkları saymaysak ancak burda akıntı yok shimanonun sarımı bunu kurtarmıcak dibe yaslanıp % 100 takıcaz takımı onun için kanatim sarım kapasitasi yüksek vede hafif olmak şartı ile dibe takmadan hızlı cekecek bir makine almak istiyorum .
    İstediğim makina 312 gr ağırlık bakımından okuma trio 40 s 50 s 417 gr sarımı ve devri çok iyi siz ne dersiniz öneriniz ne olur ! 250- 300 tl arası bütçe ile . Makinada ağırlık benim için önemli çünkü belden sorunum var 400 gr üstü makinalar beni yorar kanatindeyim .

1) Bunu 75- 100 gr kurşunla yapmak istiyorum ve dişliyi peşinden koşturacak dibe takmadan uzun erimli bir atışla rapalayı - kaşığı çalıştıracak makinaya ihtiyaç var mı ? shimanoyu kullansam makinaya bir zararı olurmu ?
    2) Siz zaten atılan erimi yakalamışsınız atıyorsunuz ve hiç bişey almayın mı dersiniz ?

Bu konuda trio 40 s 100 gr kurşunla iş görürmü ? deneyen bilgisini esirgemeyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleme: 23 Ekim 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. eylmz

eylmz Daimi Üye

Hocam avlanma şekliniz bana biraz garip geldi kursun arkası rapala dünyada Boğaz'a özgü bir şey
    Diğer deniz gol akarsularda sahteyi yalnız atmak herhangi bir ağırlık kullanamamak daha iyi çünkü aksiyonu bozulur mesela sen kursun arkası attığın da tabana yakın gelen sahte birde dolarlı ise doğru yüzmeyecektir
    Benim anladığım kadarı ile senin ikinci bir makineye de değilde 2.70-3.00 bir spin kamisa ihtiyacın var zaten catana isini görecektir erimi 30-40 metreleri geçiyorsa attığın sahteler daha ne olsun sabah aksam yokla meralarını :)

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Avlandığın bölgeler oldukça sığ. O bölgelerde kurşun arkası sahte çalıştıran ben ne denedim, ne de duydum.
    Bu yöntemle balık almayı başardın mı hiç?

Makinan o boy bir kamış için çok küçük. Ancak elinde olan spin kamışla iyi bir ikili olur. O boydaki spin kamışla kurşunlu sahte atımının başarısız olması da son derece normal.
    Benim tavsiyem surf makine alman. Onlar da kendisi hafifledikçe fiyatları artıyor maalesef..

5. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Şimdi ben aslen Beşiktaşlıyım ve evlendikten sonra 20 sene kurçeşmede oturdum o zaman teknemiz vardı saryburnundan tut beykoz rumeli feneri gitmeyip yakalamadığımız balık kalmadı .Baba vefat edince bıraktım balık tutmayı daha sonra karşıya taşınınca iş de değiştitrince pendik tuzlada tekne ile çıktım coğu kez sonra sattım tekneyi.:)
    Size fikir olarak katılıyorum bu sistemi deneyem yok yalnız bir kişi gördüm oda aynı işi zargana ile deniyordu makinası sört tü ama sanırım düşük sarımlı idi baya bi zorladı çekerken .Balık şu anda olmadığından yemli dahi alan yok olsa neticeyi zeten görecğiz.Sahtelerim 1- 1.5 mt dalarlı ama kurşun ağırlığı iyi tutturamazsak dediğin doğru takımı hediye ederiz deniz anaya .Evet spin de burda iş yapabilmesi için 3 mt olması lazım en az bakalım bu mubarek bi çıksın ortaya ona göre yapacam bişey artı bu duruma uygun sizin kamış olarak önerebileceğiniz nedir okuma v sistem 20 - 80 TH 3.30 işimi görür heralde ne dersiniz ?
    Sonuç olarak balığı bekleyeceğiz .Rastgele :)

6. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Balık şu anda burda sıfır olduğundan bende net bişey diyemiyorum Agartan by bilemiyorum ! .Ha hekes iyi kötü balığı alır biz bişey yapamazsak döneriz yemliye ama iyi sonuç olacağını düşünüyorum şahsen.

Şu trio 40 s i yada 50 s i boğazda 150 - 200 gr la sorunsuz kullanan varsa sorunsuz burda da çok rahat 75 - 100 gr la iş yapacağını düşünüyorum .

Tavsiye edebileceğiniz makiları incelemek adına önerilerinizi bekliyorum sarımı en az 1 mt ve üzeri ağırlık 450 gr max . Olmadı çıtayı fiyat olarak max 450 ye kadar yükseltip 2 nci el de alabilirim ama önce tesbit ve karar ona göre hazır olalım .:)

Ayrıca şu makina sarım konusunu da araştırdım pi sayısıyla bulunuyor ama söyle katalog seklinde makilerin sarımları veren bi site varmı tek tek uğraşmak gerkiyor sarım bilgisi olmayanı bulmak için güç oluyor varsa böle bi bilgi bakalım yorumlar ve öneriler için teşekkür ederim. Rastgele. :)

7. yeknet

yeknet Aktif Üye

Öncelikle bu sistem bence de o bölgede çalışmaz. Çünkü su çok sığ. Dragos kartal pendik arası atabileceğin max 50gr zaten, daha ağır atarsan ya takılır ya da yosun çekersin. Kurşun arkası rapala düzgün yüzmez. Zargana topu ile ipek çekmek de çalışmıyor, çok denedim yemiyorlar. Şu sıralar yemli başladığından balıklar sahteye bakmaz.
    kamış-makina kombinasyonu için şunu söyleyebilirim. Kamışın boyu bu bölge için uygun ama makine biraz küçük. Ya o makineye bir spin kamış al 2.40 falan ya da o kamışa bir 50lik kafa makine. Ya da surf takım yap boğaza git. Boğazda 120gr-kurşun+rapala takımı iyi çalışır. Avatarımdaki palamutu böyle yakalamıştım.

eylmz bunu beğendi.
  8. eylmz

eylmz Daimi Üye

Trio 40 S kullandım iki yıl fakat makine spin olduğu icin Boğazda sizin beklentilerinizi karşılamaz büyük ve güçlü bir makineye ihtiyacın olur eğer o ağırlıktaki kurşunları çekmek istiyorsan

9. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

selamlar
    bende aynı bölgede ikamet etmekteyim Şeref abinin de dediği üzere sizin bahsettiğiniz türde bir avlanma şekline o bölgelerde hiç rastgelmedim.Elinizde ki kamış bölgede yemli için idealdir.100 gr kurşun bölgede kaynaklanacak her tür akıntıda size sıkıntı yaşatmaz. eğer ki sıyırtma düşünüyorsanız aynı kamış ile sıyırtma kurşunları apayrı bir stil ve sıyırtma kurşun arkasına rapaladan ziyade kaşık uygundur.Zira rapalanın aksiyonunu yok eder.hava durumuna göre sıyırtma kurşun ağırlık seçimi de değişkendir.elinizdeki mevcut makine spin avları için ideal bir makinedir ama yemli avlarınızda size gerek atımda uzağa erişim açısından gerekse sarım açısından zorluklar çıkarabilir.Kurşunsuz direk kaşık rapala silikon sahte yem kullanımı için elinizdeki makineye uygun boyunuz ile doğru orantılı spin bir kamış spin avcılığı için ihticanızı karşılar.Yemli avlarınız için ise akıntısız duru sığ su olduğu için fazla pahalıya kaçmayacak bi surf makine ihtiyaçlarınızı karşılar mesela Shimano Bestmaster XTA7000 veya Shimano Nexave serisi gibi.Boğazda yer yer kullanılan ağırlık birimleri değişkendir.Suyun akıntısına rüzgar durumuna bölgeye göre değişiklik gösterir.100-200 gr aksiyonlu surf kamış boğazda ki ihtiyacınızı karşılar. ama öncelikle avlanacağınız bölgede araştırma yapıp genelde kaç gram ağırlık kullanıldığı veya ne tür kamış makine tercihi yapıldığı konusunda bir araştırma yapmanız şart.Balık tutmak bir hastalıktır maalesef bu tür araştırmalarda tutmadan önce fizibilite olur :)
    Herdaim rast gelsin bereketli avlar dileklerimle

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

11. Hasan genc

Hasan genc Aktif Üye

Evet spin olabilir dediğiniz gibi ama 3 mt aşağı rahat edemem ben orda ta aşa inmem gerkiyor 2.40 la .Makina yemli için zaten okuma av 55 b yemliye yeter kanımca onu hallettik .Boğaza gidemem zaman acısından zaten gitsem bunlara gerek yok tekne var hazır bacanağın git gel 4 saat .Önerilerin için tşk.Rastgelsin:)