Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avlanma Yasağı Başlamadan Önce Sudak Avı Denemesi -Isparta

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında malidemirkan tarafından paylaşıldı.

1. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Merhabalar arkadaşlar. Geçen hafta gittiğim av için rapor yazmak istedim. Sudak av yasağı başlamadan önce bir av denemesi yapayım diyerekten abim ve babamı da yanıma alarak avlağa gittim. Bol bol gittiğim ve çok sevdiğim bir av türü. Balık sayısı olarak az olunca yakalaması bir o kadar da zor oluyor.
    Yalnız sudak avının daha zamanı gelmemiş. Hava ve su gercekten çok soğuk ve kıyı da hiçbir gümüş balığı görünmüyor. O nedenle avcı balıkların da kıyıya gelmesi bir o kadar zorlaşıyor. Gümüş balıklarının olduğu zamanlarda yem olarak gümüş balıklarını kullanıyorum. Eğer yem olarak gümüş balıklarını tutamazsam bizim bölgede ki sudak balıkları sazan etini seviyor. Özellikle çin sazanı fletosunu çok seviyor. Daha önceki atcek denemelerimde hiç vuruş alamadığım için canlı balık veya fleto sazan balığı ile avlanıyorum. Avlaması bizim bu taraflarda zor bir tür. Özellikle aradığım predator olunca av daha da zorlaşıyor. Sudak balığı ile ilgili tecrübelerimi, kullandığım teknikleri, yaptığım avları zamanı geldikçe sizlerle paylaşacağım.

Bu arada 15 Mart-30 Nisan arası sudak balığı üreme mevsimi olduğu için bu aylarda lütfen av yapmayalim arkadaşlar. Ülkemizde artık çok nadir olarak bulunan sudak balığının korunması amacıyla buna uyacağınızı biliyorum. Herkese rastgele dileklerimle.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 19 Mart 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Ali hocam semaverde çay harika olmuştur.

Sezon açılınca hem semaver hem de mangalı götürüyoruz.:harika:

Formul_Fish ve malidemirkan bunu beğendi.
  4. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Semaver de çay vazgeçilmezim. Kesinlikle ikisi de olmalı :) fazla ara yok zaten kısa surede gelir mayıs ayı.

Formul_Fish bunu beğendi.
  5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Keşke ben de olsam :p

Spinlevrek, Formul_Fish ve malidemirkan bunu beğendi.
  6. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Hamdi abi istediğin zaman gelebilirsin. Kapim her zaman açık. :) güzel bir tatlı su avı yaparız. Tatlı su avları genellikle dostlarla piknikli çaylı olur. Biraz ağırdan av tarzı ve bol muhabbetli :)

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

İnşallah bir gün gelebilirim.:)

Spinlevrek, malidemirkan ve Formul_Fish bunu beğendi.
  8. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Her zaman için beklerim Hamdi abi :)

Spinlevrek bunu beğendi.
  9. zaad

zaad Aktif Üye

Muhabbetiniz bol olsun...
    Sudak, bir tatlısu balığı olmasına rağmen, bako mezgitlerle yarışır lezzet olarak :)
    Bizim barajda gümüş yok iken atçekle yakalayabiliyorduk, birileri (Muhtemelen yem olarak getirdiklerini baraja bırakmışlar) baraja gümüş attıktan sonra atçeke gelmez oldu :( Gümüşün faydası da şu oldu; Kıyıda sazan yavruları tekrar görünmeye başladı. Benimde alabalık,turna ya da perch kadar dirençli olmadığı için avında fazla heyecan yaşayamasakta ortamını,muhabbetini sevdiğim yaz aylarında 1-2 gece de olsa yapmaya çalıştığım bir av türü.

malidemirkan ve Spinlevrek bunu beğendi.
  10. malidemirkan

malidemirkan Aktif Üye

Evet hiç zorlamayan bir balık ama dediğiniz gibi lezzetli bir balıktır. En büyük olarak 76 cm tutabildim. 3.760 gr geldi. Onu bile kolayca çektim. Birde çok kolay ölen bir balık türü. Küçükleri geriye salabilmek için çok narin bir şekilde çekmeli ve ağzındaki iğneyi balığın ağzını hiç zedelemeden çıkartılmalı.
    Güç olarak zorlamasada bu balığı tutmayı seviyorum. Kandırması kolay bir tür değil. Özellikle yemin çok olduğu yerlerde. Ama muhabbeti yetiyor. Tatlı su da sazan gibi güçlü balıklarda tuttum ama bu beni cezbediyor her zaman :) Bakalım bu sene daha büyüğünü tutabilecek miyim? :) rastgele dileklerimle.

zaad ve Spinlevrek bunu beğendi.
  11. zaad

zaad Aktif Üye

Mehmet Ali hocam, sen sağlam trofe tutmuşsun. Ben hiç senatöre denk gelemedim, 40 cmlik tuttum mu takla atıyorum :) Genelde atçeke 30-35 cmlikler geliyordu.

malidemirkan bunu beğendi.