Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avrupa Birliği Tarafından Sürdürülebilir Levrek Avcılığı İçin Yapılan Düzenleme

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında chaosad tarafından paylaşıldı.

 1. chaosad

  chaosad Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2013
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  16
  Tüm amatör balıkçı arkadaşlara selamlar,
  Ülkemizde sık sık gündeme gelmesine rağmen sürdürülebilir balıkçılık için ne yazık ki hiçbir adım atılamıyor. Yapılan yasa dışı ve kaçak avlar da haber olmaktan öteye gidemiyor maalesef. Bu konuda çaba gösteren insanlar bir elin parmaklarını geçmezken hem bu işten geçimini sağlayanlarca hem de biz amatörlerce verilen destek yeterli olmadığından gerekli düzenlemeleri yapacak birimleri harekete geçiremiyoruz.

  Amatör avcılar arasında boy ve miktar konularında umut verici eleştiriler görsek dahi başka canlıların hayatı üzerinden egosunu tatmin eden, çok balık yakalamayı ustalık sayan, bu işe yeni başlayanları kibirle aşağılayan, her şeyin en iyisini bildiğini sanan tüm bunlara rağmen kendisine amatör diyen avcılarda az değil. Maalesef bu işi sadece zevk için yapan ve insanlara bir şeyler öğretmek niyetiyle yola çıkan pek çok insan belki kırgınlıktan belki yorgunluktan bu camiadan elini eteğini çekmiş. Yeri gelmişken amatör avcılıkla ilgili Salih Bahtiyar Bey’in yazdıklarını hatırlayalım, ”Amatör ifadesinden de anlaşılacağı gibi ticari veya maddi bir çıkar gözetmeksizin,zaman geçirmek, dinlenmek amacını güder.Bu etkinliğin sürdürülebilir olması için yasal ve etik kurallara uyulması, sorumluluk bilinciyle doğal ortamın korunması ve saygı gösterilmesi bir zorunluluktur. Sürüdürülebilir bir balıkçılık için önce balık stoklarının ve yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve akılcı bir plan içinde avcılık yapılması hepimizin yararına olacaktır.” bu tanım çok beğendiğim ve oldukça kapsamlı bir tanımdır. Yakaladığımız balıklar bir amatörün hedefi olmamalıdır. Asıl amaç keyif almak,doğayla baş başa dinlenmek olmalıdır. Hedefin balık olması zamanla çok balığa dönüşmekte daha sonrada şimdilerde gördüğümüz gibi en çok balığı tutma yarışına dönmektedir. Usta balıkçı çok balığı, büyük balığı tutan değildir benim gözümde. Usta balıkçı doğaya ve çevresine saygılı, kurallara ve yasalara uyan, çevresine örnek olabilecek kadar olgun, tuttuğu limit harici ya da havyarlı balığı salabilen arkasından huzurla el sallayabilen, limiti dolunca avlağı arkasına bakmadan terk edebilendir yani benim gözümde her yiğidin harcı değildir.

  Velhasılıkelam Avrupa Birliği tarafından yakın zamanda levrek türünün stoklarının tükenmesini engellemek için alınan bir kararı(MARE Newsroom - European Commission acts to protect sea bass stock burada paylaşmanın iyi niyetli amatör avcılar için faydalı olacağını, onlara yol göstereceğini düşündüm. Özellikle levrek avında hangi boydaki balıkların alıkonulabileceği ve hangi boydaki balıkların salınması gerektiği hususunda (ülkemizde bu konuda akademik bir çalışma bulamadım, bulabilen olurda paylaşırsa memnun olurum) kriter olabileceğini düşünüyorum.
  Karar İngilizce olmakla birlikte özetle; Ocak-Nisan arasında üreme döneminde bulunan levreklerin nisan ayının sonuna kadar aşağıda göreceğiniz English Channel, Celtic Sea, Irish Sea ve southern North Sea bölgelerinde (nerdeyse tüm güney İngiltere çevresindeki denizler) pelajik trolle avlanmasını yasaklıyor. Günlük limiti 3 adet balıkla sınırlı olan olta ile yapılan avlarda minimum 42 cm boydaki balıkların alıkonulabileceğini belirliyor. Pelajik trol dışındaki diğer ticari avcılık metodları içinse en kısa sürede bölgeye komşu ülkelerle yapılacak bir toplantı ile gerekli düzenlemelerin yapılmasını karara bağlıyor.
  upload_2015-2-9_20-11-45.png

  Yasaklanan av şekli ile ilgili detaylı bilgi profesyonel balıkçı sitesinden(balıkcılar.net) alınmıştır.
  Pelajik Trolü (ORTA) su trolü
  Bu tip troller yakın ve diple ilişkisi bulunmayan pelajik bir başka deyişle yüzeysel veyahut yüzeye yakın balıkların avlanmasında kullanılırlar. Bu çeşit trollerin dip trollerinden farklı olarak trol kapıları hidrodinamik kaidelere uyarılarak inşa edilmiştir. Bu kapılar, üzerindeki tertibat sayesinde nispeten satıha yakın olarak yüzdürülebilecek şekilde yapılmışlardır. Halk arasında göçmen balığı veya yüzey balığı diye isimlendirilen balık grubunun avlanmasında kullanılırlar. Bu yöntemle yapılan avcılığın deniz zeminiyle hemen hemen hiç ilgisi yoktur. Ve genellikle hamsi, sardalya, palamut, uskumru gibi balıkların avcılıklarında kullanılır. Okyanuslarda avcılığın esasını oluşturur. Çok amaçlı bir ağ olarak aynı zamanda dip trolü gibi de kullanılması mümkündür.
  Teknik özellikleri dip trol ağlarında olduğu gibidir. Ancak dip trol ağlarında kurşun yaka mantar yakanın gerisine geldiği halde orta su trolünde her ikisi de aynı hizadadır. Dip trol ağlarında kapı ve muhafaza bu ağlarda olmayıp, çift tekneyle çekilmektedir. Ayrıca orta su trolünde torbanın önünde torbaya giren balıkların girmesini engelleyici bir perde bulunmaktadır. Çekim hızı dip trolüne göre daha fazladır. Çekim hızı bittikten sonra tekneler birbirlerine yanaşırlar. Buradan da ana ve yardımcı teknelerle balıkçılığın yapıldığı anlaşılmaktadır.

  Avrupa Birliği tarafından sürdürülebilir balık avcılığı için her yıl yakalanan balık miktarları ve stokları takip edildiğinden stoklar kendini yenileyemeyecek hale gelme sınırına doğru ilerlediğinde bu düzenleme acilen gerçekleştirilmiş. Ülkemizdeki stoklar ve yenilenme durumları ile ilgili bir çalışma ne yazık ki bulamadım tek bulabildiğim yakalanan yıllık balık miktarlarının kayıtları yani mevcut stok durumumuzu bilmiyoruz. Aşağıdaki veriler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesinden alınmıştır.Kabaca bir değerlendirmeyle doğal su ürünleri stoklarımızın her yıl azaldığını söylemek yanlış olmaz. Toplam miktarlarda doğal avcılıkla üretim sürekli düşerken yetiştiricilik aradaki açığı dolduruyor. Bu şekilde devam edersek sonumuzu tahmin etmek çokta zor değil.

  upload_2015-2-9_20-12-30.png

  Bu açıklamalardan sonra bilimsel dayanağı olmayan balıkçılık tebliği hakkında haklı şüpheleri olan amatör avcı arkadaşlarımızdan levrek yakalayanlar umarım 42cm den küçükleri alıkoymayacak ve bu muhteşem balığa üremesi için bir şans vereceklerdir.

  Amatör avcı arkadaşlarımıza katkılarımızı mera ve sahte markası söyleyerek değil onlara tutabilecekleri balıklar bırakarak yapalım.

  Bize bırakılan doğal mirası bizden sonraki nesillere aktarmak için elimizden geleni yapalım, herkesin elinden geleni yaptığı günler gelecektir…

  Saygılarımla, tüm amatörlere rastgele!
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.863
  Beğeniler:
  6.784
  Şehir:
  İstanbul
  Teşekkürler Levent
  Güzel bir paylaşım.
  Raporlardan gördüğüm kadarıyla bir çok arkadaşımızın vicdani limiti 40 cm civarındaydı.
  Demek ki onlar da bir kaç cm daha büyütecekler limitlerini.. :)

  Bununla beraber var olan limitlere bile uymayan dünya kadar avcı/toplayıcı olduğu da maalesef yadsınamaz bir gerçek.
  Umarım onlar da bunun sonsuza kadar süremeyeceğini görür ve vazgeçerler.
   
  chaosad bunu beğendi.
 4. göcen

  göcen Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  6 Aralık 2014
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  Edirne
  Hadi boyu bir yana koyalım da ocak mart arası avlanmak be oluyor. Havyarda hayvanı alıkoyan var. Hadi tuttun zevkini aldın bari sal be arkadaş.
   
 5. melikşah

  melikşah Aktif Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  309
  Şehir:
  İst.Kadıköy
  Helal olsun kardeşim! yine hiç üşenmeyip eğitici,öğretici ve bilgilendirici bir makale hazırlamışsın tebrik ederim seni.
  Amma ve lakin konuyu av sezonunun en hararetli zamanlarında açsaydın keşke, forumu yoklayanlar çok olurdu. Başlığını yanlış açmışsın,18 kiloluk'' tuttuğum en büyük levrek'' avım deseydin daha çok göze batardı
  Trofe kelimesine pek sıcak bakmıyorum her ne dense bana Atatürk'ün güzel bir sözünü hatırlatıyor Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.
  Cahilliğimi bağışla kardeşim konuyu saptırıyorum gene.
  Don kişot misali yel değirmenleri ile uğraşmak gibidir senin benim gibi yada benzer zihniyetlerin durumu.
  Bir zamanlar senin yaşlardaydım bir şeylerin değişeceğinden umutluydum,şimdi rahmetli babamın yaşlarındayım değişen bir şey yok.
  Keşke tek sorun şu mübarek balıkla kalsa,bir çok balık türü yok olmuş var olanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya zaten.
  Her yeri kirletiyoruz her şeyi yok ediyoruz,bizim buralarda lodos estiği zaman içimde bir burukluk olur hep.
  Ama bu burukluk levreği tutamamaktan değil ağzı dili olmayan denizin bir şamar gibi bir sille tokat gibi sahilleri dövmesi, pis çöpleri atıkları atanlara iade etmesidir.
  Neyse buluştuğumuzda daha fazla analizlerini yaparız zaten:)
  Tekrar emeğine sağlık kardeşim bu güzel çalışma için.

   
  chaosad bunu beğendi.
 6. Plankton

  Plankton Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Nisan 2014
  Mesajlar:
  331
  Beğeniler:
  354
  Şehir:
  İzmir
  Bilgiler için teşekkürler Levent Abi.Bizim ülkemiz için hayalden öte şeyler bunlar.

  Bu konu pek ilgilendirmez bizleri, bize ancak üstad diye tabir edilen sözde amatörlerin elinde 3-5 kilo arası 2 levrek ve arka planda 5-6 tane 25-35 cm arası ispendekleriyle çekilmiş fotoğraflarıyla ilgileniriz.Öve öve biteremeyiz bu üstadları.Laf söyletmeyiz.

  Bu üstad diye tanınan kişilerin balık salma videolarını koymaları lazım ki yeni başlayanlara örnek olsunlar, ama nerdeee.Bu yazdıklarım tüm üstadlar için geçerli değil tabiki , kendini bilen bu işten gerçekten keyif alanlarda var.

  Rastgelsin :)
   
  melikşah ve chaosad bunu beğendi.
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.591
  Beğeniler:
  9.532
  Şehir:
  İstanbul
  Bu konu altta kalmış. Türkiye'mizin de bu konuyu ele alması gerekmektedir.
   
  melikşah, chaosad ve Önder Kanığ bunu beğendi.
 8. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  6.191
  Beğeniler:
  5.921
  Şehir:
  İstanbul
  Hatta Facebook üzerinden, Balık Sevdam grubunda paylaşımda bulunmak gerekir. :)
   
  melikşah, chaosad ve Hamdi bunu beğendi.
 9. vetburak35

  vetburak35 Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2014
  Mesajlar:
  178
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  İzmir
  Levent Hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Amatör balıkçıların yani bizlerin yanında ticari olarak bu işi sürdürenlerin daha çok özen göstermesi gereken bu durumu sadece levrek boyu ile ilgi sınırlamak değil, doğal yaşam sahillerin kirliliği, kaçak avcılı , kaçak avcılığa çanak tutan yasa dışı satıcılık diye konu uzayıp gidiyor.
  Öncesi semtimizdeki balık tezgahlarında bulunan balıkların cins ve boy kıyaslamasını göz ucuyla yaparsak durumun ne kadar vahim olduğu ortaya çıkıyor.
  Balıkçılık sektörü ticari anlamda çok büyük bir potansiyel fakat yanlış yere yönlenmiş durumda. Günü kurtarmaya çalışmakla kaç yıl daha deniz ürünleri varlığını sürdürebilecek merak ediyorum. Yasa dışı avlanmada verilen cezalar çok komik rakamlardır hepinizin bildiği üzere. Bu şekilde balık avlayanları satanları caydıracak şikayet mekanizmaları düzgün bir şekilde çalışıyor mu tartışılır.
  Hal böyle olunca bizlerin yazdıkları da çizdikleri de havada kalır. Zihniyetin bir an önce değişmesi gerekir derim.​
   
  melikşah ve chaosad bunu beğendi.
 10. zarg

  zarg Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  249
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  Balıkesir
  Forumda (Balık salma videoları) bölümü açılsa ,nasıl olur acaba diye geçti aklımdan.
   
  melikşah, chaosad ve vetburak35 bunu beğendi.
 11. chaosad

  chaosad Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2013
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  16
  Umarım vicdani limitler bir kez daha gözden geçirilmiştir Şeref Abi, her ne kadar vicdanlı avcı sayısı şu anda vicdansızlardan az olsa da zamanla artacaktır. Doğru örnekler arttığı sürece doğru avcı sayısıda artacaktır.;)