Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayvaz Kakıçı

Konu, 'Kendin Yap, Keşfet, El Becerini Geliştir Köşemiz' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Büyük balıkları yakaladıktan sonra kıyıya ya da tekne yanına getirmek kadar önemli iş, balığı elimize alabilmek.

Semih Ayvaz geçenlerde Ayvalık’a gittiğimde PP R su borusundan kakıç yapımını anlattı.

Onun kadar beceremesem de hemen ben de yaptım.

Malzeme yakaladığınız balıkların boyutuna uygun iğne ve istediğiniz uzunlukta boru ve bir örgü ip.

İğneyi ocak üzerinde kızıl sıcaklığa kadar ısıttıktan sonra boru üzerine bastırarak borunun etine gömerek yapılıyor. Ben ilkinde fazla ısıtmışım iğne borunun deliğinin içine düştü.

Sonra borunun diğer ucundan aynı işlemi yaptım bu kez de tam gömülmedi. İğneyi yerinden çıkartmak istedim beceremedim. Bu durumda bile 100 kg ağırlığı kaldırabilecek sağlamlıkta olmasına rağmen paladaki halkadan bir ağaç civatası ile vida boyunu karşı boru etine girecek şekilde vidaladım.

Malzemeler içinde bir de kalınca örgü ip var boruya delik delip buradan ip bağlarsanız bunu bileğinize takıp balığın kakıcı elinizden almasını önlemiş olursunuz.

02.JPG 02.JPG 01.JPG 02.JPG 01.JPG 1.JPG 3.JPG

Semih bu kakıcı yaparken ocağın diğer gözünde bir spatula ısıtıp iğne gömüldükten sonra iğnenin ısı nedeniyle galvanizi kalmamış palasının üzerine borunun plastiğini de kaplamış.

Onunki çok güzel benimki sadece fonksiyonel ama paslanacak. Soba yaldız boyası ile boyamak gerek.

Kakıçın balığın gövdesine saplanması durumunda dokusunun parçalanmamasını önlemek için ben bir de iğne damağını ezip yok ettim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu da daha önce, kırılan bahçe tırmığının sapından yaptığım kakıç
    Avantajı boru gibi esnek olmaması. Çam sapa iğneyi önce vidalayıp, bildiğiniz iğneye misina bağlar gibi sağlam bir ağ ipi ile sardım. İpin üzerine yapıştırıcı sürerek sağlamlaştırdım.

5.JPG

7.JPG

yekadam bunu beğendi.
  4. ozkan_askan

ozkan_askan Aktif Üye

Geriye sadece bu kakıcı kullanmaya değecek kadar büyük balık yakalamak kalıyor :) eline sağlık usta ..

5. Çağatay

Çağatay Doğuştan Üye Gold Üye

güzeel :))) deniyeceğim bunu :D

6. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Abi benim genellikle kalamar icin avlandigim avlak beton uzeri ve 2 mt yukseklikte. Burasi icin eski bir kamistan uc parcasini cikartip kisalip uzar kolay tasinir bir kakic yapiyorum. Ben irice aldigim bir uclu igneyi uc kisimdaki cikarttigim parcanin deligine epoksi ile gommeyi dusunuyorum. Su anda yapiyorum ama cok vakit ayiramiyorum.
    Tekne icin veya yakin mesafe kiyi icin yapacak olsam plastik borudan yaptigini tercih ederim. Hatta tercihim bana da bir tane yapman :)

Horozbina bunu beğendi.
  7. alisami

alisami Aktif Üye

Eline koluna sağlıııık Bülent Abi.
    Süper görünüyorlar, özellikle tahta saplı favorim.
    Hangisini bizim gruba hediye ediyosun :D

8. hkn17

hkn17 Aktif Üye

daha önceden arkadaşın babası yapmıştı uaradan biliyorum güzel bir yöntem :)

iğnenin üzerine ibrişim ve epoxy nasıl olur acaba :D

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Boruya hiçbir şey yapmaya gerek yok.
    Semih sağlamlığını bana Anlattı fakat bu kadar sağlam olacağını düşünemedim.

Ipin üzerine polyester uygulayabilirsiniz

10. baysal

baysal Aktif Üye

Amca madem gelemiyorsun kakıcı ver hemen kargoya yarın elime ulaşsın bana lazım o benim.kepceyle alamam orkınoksu karaya

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Her spincinin yanında sürekli bulunmasi gereken alet bu.
    Yanınızda balık koyacak çuval, kova vs Olmasın ama böyle bir şeyin bulunmasında yarar var.
    Kıyıya kayaların arasına ya da iskeleye kadar Balığı getirip elinden kaçıranlar beni anlayacaktır.

Kaçan balık büyük olur sözünü kullanmak istemiyorsanız ya çok sağlam kepçeniz ya ya yeteri uzunlukta böyle kakıcınız olsun.

Öyle değil mi Muammer