Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bağlama Kütüğü Kayıt Prosedürleri

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında QuErorZ tarafından paylaşıldı.

1. QuErorZ

QuErorZ Üye

Arkadaşlar teknemi(5.40 boyu) inşallah haftaya teslim alacağım. Kayıt prosedürlerini tam öğrenemedim. Herkes farklı bir şeyler söylüyor. Bulunduğum ilde liman başkanlığı bulunmadığından gidip soramıyorum.

Önce 94 TL olan ruhsat harcını Ziraat Bankası'na yatıracağım. Sonra 378,40 TL'lik vize harcını herhangi bir vergi dairesine yatıracağım. Sonra tekne ve motorun fatura ve CE belgeleriyle birlikte liman başkanlığına götüreceğim. Sanırım teknenin isim belgesini de götürmem gerekiyor.

1- Vize harcını herhangi bir vergi dairesine yatırabilir miyim?
    2- Teknenin ismini ve bağlı olduğu limanın adını limana gitmeden önce yazdırsam olur mu?
    3- Tekneyi suya indirmeden önce ceza yememek için almak gerekenler? Yangın tüpü, can yeleği. Başka bir şey gerekir mi?
    4- Atladığım bir ayrıntı var mı acaba?

Teşekkür ederim.

Spinlevrek bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. onat

onat Üye

Öncelikle hayırlı olsun.
    1-Vize harcını liman başkanlığının bağlı olduğu vergi dairesine yatırmanız gerekiyor. Önden tlf açıp öğrenebilirsiniz.
    2-Yazı yazdırmanızda bir sorun yok ancak koyacağınız ismi internet üzerinden alıp sisteme kayıt etmeniz gerekiyor.
    3-Tekne için gerekli malzemeleri " Teknemizde Bulunması Gerekenler " sitesinden öğrenebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede Sahil Güvenlik dolaşıyorsa harfi harfine uymanız önerilir.
    4- "ADB" belgenizin olması gerektiğini biliyorsunuzdur umarım.

QuErorZ bunu beğendi.
  4. QuErorZ

QuErorZ Üye

Onat Bey, çok teşekkürler değerli bilgiler için. ADB belgem var.

Liste baya kabarıkmış. Hangi boy yangın söndürme tüpünden almam gerektiğini anlayamadım. Dıştan takma motor. Kamara yok. Ama sabit yakıt tankı mevcut. Radar reflektörü ve tehlike bayrağını isteyeceğini sanmam sahil güvenliğin. He bir de çatışmayı önleme kitabı var. Bu kitap teknede yok diye ceza yazmak isterlerse de kendileri bilir :D .

5. aykut kilitcioglu

aykut kilitcioglu Üye

tekne faturasu ve motor faturası üzereinden istenen ötv var.tekneyi aldığın firmadan kesilecek faturanın ötvli olması gerektiğini dayatırsan senin cebinden çıkmamaış olur.

6. aykut kilitcioglu

aykut kilitcioglu Üye

tekneninizin ısmi yazılı şekilde arkadan,önden ve yandan tam görüntüye alınmış şekilde 3 adet fotoğrafıda ekleyin.çünkü istenmektedir.isim konusuda önemli.aynı isimden limanda varsa red edilme şansı yuksek.ben ismin önüne 1 rakamını eklemiştim.sorun çözülmüştü.

7. tekseker

tekseker Aktif Üye

Mustafa hocam tekrardan hayırlı olsun. Belgeler konusunda baya bir sıkıntı çektiniz güzel günler yakındır artık :)

Tekne ve Motor CE belgeleri
    Tekne ve Motor faturaları
    Eğer faturada ÖTV tutarı eklenmiş ise sorun yok lakin faturada belirtilmemişse ötv tutarının ödendi belgesi
    :: T.C. Ulastirma, Denizcilk ve Haberlesme Bakanligi :: adresinden tekne ismi için başvuru
    Teknenin sağından solundan motorun bağlandığı yerden ismi gözükecek bir şekilde fotoğrafı
    Motorun seri numarasını gösteren fotoğraf
    Teknenin seri numarası CE damgasını gösteren plakanın fotoğrafı
    Ben devir yaparken resimde istemişlerdi. Hazırlıklı olmakta fayda var.
    Fatura tarihinden sonra kayıt ettirirseniz cüzi bir ceza çıkıyor bana 5 ay için 80 küsür lira ceza çıkmıştı.

8. QuErorZ

QuErorZ Üye

Aykut Bey, Alptekin Hocam teşekkür ederim :) .

ÖTV konusunu sormayı unutmuşum diye mesaj yazmaya girmiştim ben de foruma esasen. ÖTV'yi ben ödeyeceğim. Anlaştığım fiyattan düşeceğiz. ÖTV'yi herhangi bir vergi dairesine ödeyebilir miyiz?

Şimdi liman başkanlığını aradım da vize harcını istediğiniz vergi dairesine yatırabilirsiniz dediler.

Son düzenleme: 25 Mart 2016
  9. QuErorZ

QuErorZ Üye

Limana gitmeden önce isimleri bastırmaya karar verdim. Harflerin büyüklüğü 15 cm olmalıymış. Peki ama kaç yere yazmak gerekiyor ismi? 1 yana teknenin ismi ve arkaya liman ismi bastırmak yeterli midir?

Son düzenleme: 25 Mart 2016
  10. tekseker

tekseker Aktif Üye

SAĞ ve SOL tarafa yazdırmak gerekiyor. Arka tarafa ise liman ismi.

11. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Teknede bulunmsı gereken yangın sönürücü, can yeleği ve can simitlerinin sertifikalı olmasına gerek varmıdır?