Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında havatemiz tarafından paylaşıldı.

1. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

25 Eylül 2014 Tarih ve 29130 Sayılı Resmi Gazete'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği'ni yayınladı. 14/9/2009 tarihli ve 27349 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.
    2.5 metre üzerindeki tüm sandallar bağlama kütüğüne kayıt olacak. Ruhsatname için ve vizeler için bir harç alınacak. Devir işlemleri Liman Başkanlıkları dışında noterlerde de yapılacak. Bağlama Kütüğü ruhsatı vizesinin süresi bir yıldan beş yıla çıkarılmış. Denetimler artacak ve Liman Başkanlığı resen yani kaydı olmayan tekneleri tespit ettiğinde kayıt yapacak. Teknenin iki tarafına ismi , kıça bağlı olduğu liman ile bağlama kütüğü numarası yazılacak. Harflerin kalınlığı 2 cm den az olmayacak harflerin boyu da 10 cm den az olmayacak.

jacksoonn007, TekAdam ve Levreka bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. echoes

echoes Aktif Üye

Bu nerede yazıyor bulamadım.Merak ettiğim Kaydı olmayan tekneler kayıt nasıl yaptıracak ?

4. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Yeni tekne alanlar belirli süre içinde bağlama kütüğüne kayıt yaptırmaz ise Liman Başkanlığı'na bilgi geldiğinde resen kayıt yapılabileceği 17. maddede bulunuyor. Ancak, şimdiye kadar kaydı yapılmamış tekneler için nasıl işlem yapılacağına dair bir madde yok. Madde 9 da zorunlu olarak kaydedilir denmesi biraz yoruma tabi olur. Bence, bir dilekçe ile teknenin özellikleri ile beraber Liman Başkanlığı'na başvuru yapmak gerektiğini düşünüyorum.

MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne;

a) 18 gros tonilatonun altında ve 2,5 metre ve üzerindeki; Milli Gemi Siciline veya Türk Uluslararası Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemi, deniz ve içsu araçları,

b) Boyu 2,5 metre ve üzerindeki özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçları,

zorunlu olarak kaydedilir.

5. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Bilgilendirme için teşekkürler.. Bende yeni tekne alip kayit ettirecektir iyi oldu..istenilen belgelerde bir değişiklik varmidir? Yönetmelik linki varsa koyabilirmisiz..?

6. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

7. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Arkadaşlar bugün teknemi kayıt için limana gittim tüzük değişikliği nedeniyle ziraat bankasına bağlama ruhsat bedeli adı altında 81,40 tl para yatırdım..geri prosedürler hep aynı..

TekAdam bunu beğendi.
  8. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Dün teknemin devrini yapmak için Silivri Liman Başkanlığı'na gittim. Hem satıcının hem de alıcının fotoğrafı ve nüfus cüzdanları isteniyor. Ayrıca, Ruhsatname Harcı adı altında 81,40-TL Ziraat Bankası'na para yatırdık. Tüm işlemler 15 dakika gibi bir sürede bitti ama Bağlama Kütüğü ruhsatı vizesinin süresi bir yıldan beş yıla çıkarılmamış, seneye tekrar yaptırmamız söylendi.

Kanun 5 yıl diyor, Liman Başkanlığı 1 yıl, bu işten bir şey anlamadım...

9. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

havatemiz bunu beğendi.
  10. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Süleyman abi ben yeni aldı bağlama kütüğünü..üzerinde 2019 yazıyor..

11. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Hala düzelmemiş. Liman başkanlıkları farklı işlem yapıyor. Halbuki yönetmelik açık beş yıl diyor.