Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bağlama Kütüğü Vizeleri.

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında Cüneyt Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Arkadaşlar merhaba, ADF sayfasını incelerken bir duyuru dikkatimi çekti. Bağalma kütüğü belgesini harç yatırdıktan sonra Liman müdürlüğüne götürüp vizesini yaptırıyorduk.
  Duyuruda artık vize yaptırmaya gerek olmadığını belirten ifadeler var.

  Tekne kullanan arkadaşların bu konudaki görüşleri nelerdir?

  (Aşağıdaki bilgiler Amatör Denizcilik Federasyonu Web sayfasından alınmıştır.)

  Bağlama kütüğü

  MADDE 43- (1) Türk Uluslararası Gemi Siciline tescilli olanlar ve Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari veya özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve içsu araçlarının malikleri veya işletenleri; söz konusu gemi, deniz ve içsu araçlarını bağlama kütüğüne kaydettirmek zorundadırlar.

  (2) Bağlama kütüğüne kayda ilişkin usul ve esaslar ile yapılacak iş ve işlemlerin nasıl ve kimler tarafından yürütüleceği yönetmelikle belirlenir.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Vatandaşına güvenen, onu anlamış, geçmişteki yanlışı da görmüş bir yönetim kadrosunun ürünü olan yukarıdaki maddenin getirdiği yenilik, dikkatle okunduğunda görülür ki;

  a) Kaydın her yıl vize ettirilmesi ve tekrar harç ödenmesi, söz konusu değildir.

  b) Ceza ödenmesi, söz konusu değildir.

  Bu yenilik, bütün amatör denizcilerimizi sevindirecek ve aynen geçmişte kalan özel tekne belgesi uygulamasında yaşandığı gibi onları kendiliklerinden, ürkmeden, çekinmeden teknelerini kaydettirmeye yöneltecektir; bu yeniliğin altında pusu sezmeyeceğiz, çünkü devlet vatandaşına pusu kurmaz. İstenen olmuştur, şimdi önümüze bakmak ve yeni hazırlanacak yönetmeliği beklemek zamanıdır.

  Bu arada, tabii akıllara gelen sorular şudur:

  Peki, anlaşıldı, ama ben şimdi bu yeni yönetmelik hazırlanıncaya kadar;

  a) Teknemi kaydettirecek miyim?

  b) Kaydımı vize ettirecek miyim?

  c) Bunları yapmazsam ceza ödeyecek miyim?

  Cevap basittir:

  a) EVET AMA Yönetmeliğin yazılmasını beklemek doğru olacaktır, çünkü kayıt yöntemi değişebilir, kayıt gideri azalabilir.

  b) KESİNLİKLE HAYIR.

  c) KESİNLİKLE HAYIR.

  Çünkü 655 sayılı KHK’nın konuyu açıklığa kavuşturan iki maddesi daha vardır:


  --------------------------------------------------------------------------------

  Yürürlükten kaldırılan ve değiştirilen mevzuat ile atıflar

  MADDE 44- (1) 9/4/1987 tarihli ve 3348 sayılı Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 10/8/1993 tarihli ve 491 sayılı Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname yürürlükten kaldırılmıştır.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Düzenleyici işlemler, mevcut ve yürürlüğe konulacak idari düzenlemeler

  GEÇİCİ MADDE 8- (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname uyarınca yürürlüğe konulması gereken idari düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar, mevcut tüzük, yönetmelik, tebliğ ve benzeri idari düzenlemelerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Demek o ki;

  a) 491 sayılı KHK yürürlükten kaldırılmıştır.

  b) Yeni idarî mevzuat (Yönetmelikler) yürürlüğe girinceye kadar, yürürlükten kaldırılan KHK’ya ait idarî mevzuatın (Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliğinin), 655 sayılı KHK ya aykırı olmayan hükümleri, uygulanmaya devam edecektir.

  Amatör dünyamızı ilgilendiren yanıyla; bağlama kütüğü ruhsatnamesi vize harcı ve cezaları uygulanamaz durumdadır.  Yukarıda anlatılanlar bir yorum değildir, mevzuatın doğru ve anlayarak okunmasının sonuçlarıdır.

  Umarız ki; bu defa Bağlama kütüğüne kayda ilişkin usul ve esaslar ile yapılacak iş ve işlemlerin nasıl ve kimler tarafından yürütüleceğine ait yönetmelik, konuyla ilgili STÖ’lerin, örneğin ADF’nin, görüşleri de dikkate alınarak düzenlenir, geçmişte çekilenler unutulur, eziyet sona erer.

  Bunun yanı sıra; Türk vatandaşlarının ne zaman ve nereden alınırsa alınsın, yeni ya da ikinci el olsun, kendilerine ait tekneleri için harçtan, vergiden arındırılmış hak olan “Bayrağımızı taşımak hakkı”nı rahatça ve kolaylıkla kullanacağı günü çok beklemeyeceğimiz ümidiyle, 2012 yılının hepimize sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dileriz.

  Saygılarımızla

  ADF
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Ediz Dülger

  Ediz Dülger Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  0
  Cüneyt abi ticari amaç taşımadıkça vize uygulaması artık yok..
   
 4. Cüneyt Hoca

  Cüneyt Hoca Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  896
  Beğeniler:
  20
  Liman müdürlüğüne gidip, harç makbuzunu ibra erederek, ruhsata sadece tarih ve imza attırıyorduk. Çokta anlamlı bir uygulama değildi. Neticede tekneyi görmüyorlar, tekne üzerinde herhangi bir muayne veya inceleme yoktu. Sadece harcı yatırtmak için düşünülmüş bir uygulama gibiydi.
   
 5. alaaddin72

  alaaddin72 Yeni Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  29 Ocak 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Aydın
  Merhaba, başımdan geçen olay :
  12mt.lik özel teknem var, vakit buldukca arkadaşlarımla Akbük-Kazıklı koyundan balığa çıkıyorum. 2012 Ekim aylarında koyun dışında avlanırken sahil güvenlik geldi, evraklarımı kontrol ederken vize tarihimin geçtiğini, teknemi bağlıyacağımı söyledi. ancak ben teknemin vize harcını yatırdığımı ama ruhsatıma işletmediğimi söyledim ve harç makbuzunu ibraz ettim. komutan yinede tekneyi bağlıyacağını söyledi. bende bu yeni çıkan yönetmelikten bahsettim ve yapacağı işlemin yasal olmadığını hatırlattım. buda güllük liman müdürüne aradı ve durumu sordu. aralarında neler konuştular bilmiyorum ama sanki bana iyilik yaparcasına bu seferlik seni affediyorum. birdaha denk gelirsem ve harcı yatırmazsam teknemi bağlıyacağını söyledi. ve ayrıldılar.

  Benim anlamadığım bu komutan gerçekten bana iyilikmi yaptı , yoksa liman müdürüne aradığında harçların ve vizelerin yatırılmıyacağınımı öğrendi.

  11/01/2013 tarihinde vizem yine doldu, bu sefer harçta yatırmadım. bakalım sonuçları ne olacak.

  Hayırlı günler.