Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahar Raporu 2010

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Enes SAVE tarafından paylaşıldı.

 1. Enes SAVE

  Enes SAVE Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  1
  Merhaba Dostlar,

  Aylar süren sakatlığım beni ondan bir şekilde ayrı bırakmıştı. Neyse ki tam zamanında iyileşip levrek sezonuna yetişebilmiştim. Gerçi bu ayların pek verimli olmadığını ifade ediliyordu . Ancak mevsim olup olmaması ya da avlakta levrek kalmaması benim için bu asla mazeret olamazdı. Uzun yıllar önce doğal yemle yapmış olduğum levrek avları kendi bilgilerimi teyit eder nitelikteydi. Levreğin hangi ay nerede olduğunu bilmek avlamayı basitleştiriyordu.

  Avlağımın bulunduğu beldeye varınca eşyalarımı boşaltıp hemen avlağa vardım. Suyun rengi düzelmiş, at-çekle levrek avı için uygun hale gelmişti. Rüzgar ise hemen hemen hiç yoktu. Buna av saatimdeki ayın durumunu da ekleyince yakalamamak aslında daha büyük başarı olacaktı.

  Balığı özlediğim için akademik çalışmaya girmenin alemi yoktu. En avcı sahtemi çantamdan çıkarıp taktım ve çalışmaya başladım. Kulaklarımda sanki Liverpool taraftarının “You’ll Never Walk Alone” şarkısını duyuyordum. Nitekim bu ilk seansta toplam bir adet denk geldi. Henüz erişkin olmamış bir tanesi ise suya geri salındı. Aslında daha fazla olabilirdi ama sanırım biraz gergin olmam balıkları sahteye atlamada pek istekli kılmıyordu.

  [​IMG]

  Artık rahatlamıştım. Birkaç arkadaşıma durumu keyifle anlattım. Yine balığa çıkıp çıkmayacağımı sorduklarında birkaç gün ara vereceğimi söyledim, inanamadılar.

  Bu verdiğim araya orta kulak iltihabı da girince kırdığım ayağım aklıma geldi. Bu bana levreğin bir laneti miydi? Kulağım henüz tam iyileşmemiş olsa da bilindik eziyeti bana çektirmiyordu. Yine ona susamıştım.

  Kulaklarıma temiz birer tane çorabı yerleştirip üstüne beremi taktım ve ava gitmek üzere yola koyuldum. O gün akademik çalışma yapmaya karar verdim. Bu nedenle ikinci seansta beni hiçbir zaman yüzüstü bırakmayan sahteyi değil de başka sahteleri denemeye başladım. Sahteler ilgi görmeyince av saatinin bitmesine kısa bir süre kala klasiği devreye soktum. Klasik yine üzerine düşeni yaptı ve balığı kandırmama yardım etti. Ancak kısa bir mücadeleden sonra balık her kuşun etinin yenmediğini sahteden kurtularak gösterdi.
  Nedense eskisi gibi her av seansını değerlendiren ben gitmiş, yerine bir başkası gelmişti. Birkaç gün daha ara verdikten sonra yine ava gittim. Israrcıydım. Akademik çalışmalara devam. At-çek yaparken hemen dibimde bir levreğin dolaştığını gördüm. Oradan uzaklaştım ve levreğin beni göremeyeceğini düşündüğüm bir yerden sahteyi levreğin 3-5 metre sağ ileri çaprazına doğru fırlattım. Misinanın boşluğunu alıp suya bakmadan kafamı çevirip balığın soluna doğru makineyi hiç çevirmeden yürümeye başladım. Birkaç saniye sonra vuruş geldi. Kısa bir mücadeleden sonra balık karadaydı.

  [​IMG]

  Daha sonra ikincisini başka bir sahteyi denerken yakaladım.

  [​IMG]

  Ne yapmalıydım, ne etmeliydim? Her yerde levrek vardı. Kanımın akışı yine yavaşladı ve birkaç gün daha dinlenmeye çekildim. Daha sonra gittiğim seansta aşağıda gördüğünüz iki balığı biri klasik diğeri farklı olan başka bir sahteyle yakaladım.

  [​IMG]

  Balıklardan üçünü ben dönmeden birkaç gün önce gelen annemle babama sunup diğer ikisini İstanbul’a götürdüm.

  Aradan bir hafta on gün geçti geçmedi, bir telefon geldi. Enes gel bizi al, İstanbul’a götür. Annemle babamı almak için günü birliğine gitmiştim. Yani olası tek seans vardı. Gitmeyeceğim dedim kendi kendime. İlginç bir tarafı da kalmadı, en azından şu sıralarda. Gayet huzurlu bir şekilde yattım. Peşimi bir türlü bırakmıyordu bu balık. Av saatine yakın bir zamanda uyandım. Yine o aklımda girmişti. Tadında bırak, istediğini zaten kısa süre önce yakaladın, alemi yok! Dalmışım. Sanırım yarım saat sonra yine uyandım. Eh dedim, sen kaşındın! Avlağa gittim ve klasiği taktım. Aşağıda gördüğünüz iki tanesi sahteme takıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Muharrem vardar bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Hoşgeldin Enes
  Şu birkaç ay içinde yaptığın avların kısa bir özeti sanırım bu rapor.
  Görüyorum ki birçoğumuzun aksine o kadar kanıksamışsın ki bu levrek avını nerdeyse sıradan olup çıkmış.

  Bunu okuyan bir kısım üyemiz ne kadar da kolaymış bu balığı yakalamak diye düşünürken, bir kısmı da amma da sallamış adam diye de düşünebilir.

  Ben avlarının birçoğunu bildiğim için, bu işe ne kadar gönül verip, ne kadar araştırma yaptığını bildiğim için gerçekten isteyen herkes levrek yakalayabilir notunu buradan raporuna eklemek istiyorum.

  Bir de kısmet olsa da bir kere de beraber avlansak :)
   
 4. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Tebrikler Enis Bey,
  Güzel avlar olmuş, afiyet olsun.
  Klasik sahteniz nedir?
   
 5. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  sevgili Enes,
  NE yaman ve uslanmaz levrek avcısı olduğunu bilen bizler için bu rapor kanıksanacak birşey değil.
  Senin için olağan ve tadında bir av gncesi olmuş
  Tebrikler ve hoşgeldin...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Mayıs 2010
 6. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  84
  Enes'cim kendine has uslubunla anlattığın güzel bir paylaşım olmuş,ellerine sağlık.Devamının daha da iyi olması dileklerimle sevgi ve esenlikle kal.
   
 7. dr_tolga

  dr_tolga Yeni Üye

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  SaKaRYa
  Güzel av olmuş...
  Bu arada yeni site hayırlı olsun...
   
 8. mahmutignak

  mahmutignak Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  606
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İSTANBUL
  Harika bir av olmuş.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun
   
 9. Ali Emre

  Ali Emre Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  340
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  ABUJA/NİGERİA
  enes abi ne zaman gidiyoruz;);)
   
 10. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Enes Bey,hoşgeldiniz.Tebrik ediyorum.
  Raporlarınızı tekrar görmek beni çok mutlu etti.Aslında raporlarını özlediğim bir kişi daha var sizin çok iyi tanıdığınız.Cüneyt beyden bahsediyorum.Avlarına devam ediyor mu bilmiyorum.Ancak onun da rapolarını sizinkiler kadar zevkle okurdum.Levrek sevdası bu,sizin de benim de peşimizi bırakmıyor.Acaba,yeter artık benden bu kadar,diyebilecek kadar doygunluk yaşanabilir mi bu balığın avında?
  Mükemmel balıklar yakalamışsınız.
  Tekrar tebrikler.
   
 11. CAHİT ACUN

  CAHİT ACUN Daimi Üye

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.057
  Beğeniler:
  309
  Şehir:
  İSTANBUL
  Sevgili Enes,

  Çok çok güzel bir rapor.Ellerine sağlık.Levrek sevdan hiç bitmesin.