Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bahar Temizligi (+18)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında mefepe tarafından paylaşıldı.

1. mefepe

mefepe Üye

Herkese merhaba,
    Az sonra anlatacak olduklarim hayal ürünü değil, tamamen gerçektir.

Bir av düşünün, etraf yem yeşil, bülbül sesleri ve Çağlayan suyun sesi ruhunuzu cilaliyor, bir yandanda baliklar attığınız oltaya nefes aldırmadan vuruyor. Ne kadar guzel değil mi? Huzuru dogayi ve hizina yetismeye calistiginiz balıkları bulmussunuz daha ne istersiniz. Ahhh ah, keşke hersey boyle guzel olsa. Maşallah dedigimiz 40 gün yasamiyor ya ne de olsa.

once oltama takilan 2 adet tiriviriyi bolgeden uzaklastiriyorum, 3. de Oltaya takilinca ekte goreceginiz manzara ile karsilasiyoruz. Yavrucaklari biraz zahmetli bir operasyonla kurtarip suya saliyorum, ikisi kisa surede kendini toparlayip 3. Sude biraz suyun kenarinda oyalanip basip gaza gidiyor. Oh diyoruz 3 tane yavrucagi kurtardik, tiriviriyi once yakmayi denedim, yakamayinca da cop posetimize koyduk ve eve giderken cop kutusuna attık.

Sonra caglayan kisimda baliklarin yukariya dogru zipladiklarini farkettim, belgesellerde izledigimiz o güzel manzara gozlerimizin önünde idi. Selalelye karsi ziplayan onlarca balik...

Korku filmi simdi basladi, elinde serpme ağ ile bir vatandaşımız karsi kiyida belirdi, hamsi kadar baliklari toplamaya basladi. Bir ekipte bizim tarafta yanimiza geldi ve içlerinden biri gelip bana ag atmak istiyoruzda dedi. Galiba bana cekilinde suradan rahatca atalim demek
    istedi, ya da yer gostermemi bekledi. Ağ atmak yasak dedim, biliyoruzda .... dedi.....

Karsi kiyidaki amcam suyun icerisinden serpmesini atarak bizim tarafa gecti, daha fazla dayanamayip toparlandik, tam o sirada bir tane kucuk balik onume dusuverdi... amcam tutabildiniz mi dedi, Tuttugumuzu geri saliyoruz dedim ve onumuze attigi kucuk baligi suya saldim. Sanirim kendince bize sus payi verdi, ya da tuttugu onlarca balikcigin zekatini verip sevab kazanmak istedi!!!!

Soylesem tesiri yok sussam gonul razi degil dedik ve jandarmaya haber verdik, tiriviri temizliginiz kendimiz yapip ag temizligini devlete havale ettik...

Bu vatandaslarimiza bircogunuz saydiracaksiniz belki ama bence onlara yaptiklari hatanin dogayi nasil olumsuz etkiledigini anlatip bigilendirmek gerekiyor. Daha da etkilisi cezai mueeyyidelerin caydirici olmasinda fayda var. Bu tirivilar hala nereden tedarik edilebiliyor, nasil satilabiliyor anlayamadim.

Allah sonumuzu hayretsin....

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Sevgili Fatih, hüznüne yürekten ortak oldum, boğazım düğümlendi. Kullanması yasak olan birçok şeyin ne hikmetse satışı yasak değil yurdumda. Bazen artık keşke kıyamet kopsa diyorum. Uzun vadede intihar etmiyormuyuz sanki... Mücadelen ve o güzel yüreğin için tebrik ediyorum seni...

mefepe bunu beğendi.
  4. L!nKwow

L!nKwow Üye

sizin de dediğiniz gibi Allah sonumuzu hayretsin....

mefepe bunu beğendi.
  5. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

Yazıklar olsun..
    doğal kaynakları büyük bir hızla tüketiyoruz.
    son yüzyılda tüketilen kaynaklar dünyanın yaradılışından itibaren tüketilenden fazla imiş..
    insanoğlu olarak gitgide canavarlaşıyoruz.
    Her zamankinden daha fazla duyarlı olmalıyız
    teşekkürler

mefepe bunu beğendi.
  6. around deep

around deep Aktif Üye

Bir suru sey yazdim sildim.
    Dedim ki;
    Serpme ile tatli su avi yapip bu av goruntulerini Youtube'da paylasan aptal insanlar var bu memlekette.

Ayrica sunu da belirtirim, Amator Balikci Belgesi alirken memur amca Alabaligin ve bir kac balik cesidinin avlanma boy limitlerini sordu sok oldum.
    Dedim ki ciddi mi soruyorsunuz saka mi?
    Gayet ciddiyim dedi ve limitleri soyledim kendisine.
    Ama ne yaziktir ki Belgeye imza atan memur o degildi. Yetkiyi veren arkadasin Baliktan haberi yoktu.
    Devlet gorevini yerine getirmezken vatandasin bilincli olmasi o ulke icin lutuftur.

mefepe bunu beğendi.
  7. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Yarınlara ihanet eden bu adamları bıkmadan usanmadan ihbar edeceğiz. Yeni yetişenlere bu işin nasıl bir illet olduğunu bıkmadan anlatmaya devam edeceğiz. Ne kadar kişiyi bilinçlendirirsek o kadar canlı kurtarmış olacağız.

8. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Bu cehalet başımıza çok bela olacak.
    Belki de bir çoğunun açtıkları zarardan haberleri dahi yoktur.
    "Tek adım düşünebilen bir canlıya insan diyebilmek beni zorluyor."

mefepe bunu beğendi.
  9. Trachurus

Trachurus Aktif Üye

henüz tatlı suda avlanmadım ama unkapanı köprüsüne her gittiğimde tırıvırı atanları görüyorum. geçen çarşamba tırıvırıya bir küçük yengeç geldi unkapanında. ben kurtardım garibi zor da olsa :( cumartesi de atanlar vardı. bence üretimi yasaklanmalı.

mefepe bunu beğendi.
  10. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Öncelikle doğayı böylesi koruduğunuz için size teşekkür ederim,
    O tırıvırıları atanlara söylemek istediklerimi buradan yazamıyorum, hepsi cehaletten kaynaklanıyor böylelerine farkındalık aşılamak lazım

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mefepe bunu beğendi.
  11. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

evet ne yazık değilmi satmak yasak kulanmak yasak ama adı yasak işte doğa ha bence az kaldı onu bulamayacagız ..sen tatlı suda isyan ettin gel bide bana sor sen tırıvı diyon bende sana metrelerce mesine ağ diyim .. adamlar agı atıyo bir gun suda kalıyo sonra topluyorlar bazan birkaç balık alınıyo ama bide takılan yengeçler küçük balıklar . Ağı temizler ken o takılan yengeçler sahille atılıyo yuzlerce. bir koku kedi bile yemiyo bir yandan güneş bi yandan katlıyam ve igrenç koku deniz de bırakılan o mesine ağlar kimene koca deniz ya bişi olmaz.. teknelerin baglandıgı yerlerde parçalan mış ağlar bidonlar vs bir suru pislik 3 sene önce kum olan gerçek bi sahil doğa harıkası ölan yer büyükşehir belediyesi diye yazan kamyonlar la moloz dökülerek dolduruldu . ve üzerine tır garaji yapıldı .tek duam deniz bir coş sada o tırları içine alsa amin .iş te yapsalar derelere akar sulara ırmaklara vs önnem alınır ama denizlere kimsahip çıkacak ...yazıklar olsun bu zihniyete ........

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Nisan 2014
    mefepe bunu beğendi.