Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

baitcasting ile spin arasındaki farklar artıları eksileri nelerdir..

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Lazarus tarafından paylaşıldı.

1. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

bu aralar büyük bir merakım var baitcastinge lakin çok fazla olumsuz bilgi edindim bu konuda kuş gözü çok yapıyor vs gibi bunun dışında spin ile baitcasting arasındaki fark nedir.. denizde kullanım zormudur ? levrek avında güçsüz kalma ihtimali var mı ? atışlarda spinden daha yakına düşme gibi skıntılar var mı ? bilgi verirseniz sevinirim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Baitcasting makinalar genelde hedefe yönelik atışlarda kullanılıyor.
    Tekneden ağaç köklerine doğru, bir sazlığın arasındaki boşluğa yapılan atışlar gibi.
    Sürtünme az olduğu için spin makinalara göre daha uzak atış yapmak mümkün olsa bile pek kolay değil.
    Acemilik dönemlerinde kuşgözü riski çok yüksek. Bu sorunu yeni teknoloji makinalarla oldukça azaltmışlarsa da uzunca bir süre saç baş yolmak olası.
    Balıkla mücadele etmek daha kolay. Drag olarak baş parmağınızı kullandığınız için tansiyonu istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. Sorun balığa ulaşmakta.. :)

Lazarus bunu beğendi.
  4. GOKHAN AKSOY

GOKHAN AKSOY Daimi Üye

Merhaba baitcasting alışma süreci zor bi süreçtir ama alıştın mı çoğu makineye taş çıkarır tasmala hareketi ve nokta atışı yapmak çok kolay kesinlikle güçsüz değil ben hatri sayılır bir sürü balik aldım hatta spin makine lerden daha kolay balıkla mücadele ama spin makine nelerde ki gibi kesinlikle ucuza kaçmayın çok pişman olursunuz inanın fiyat performans arasında ciddi fark var ucuz la pahalı arasında

Arist34 ve Lazarus bunu beğendi.
  5. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

balık konusunda çok verimli bir yerde değilim ve zaman konusunda da sıkıntılarım var.. ne tarz misina kullanılır, nasıl atış yapılır alışma zamanında ne tarz sıkıntılar çekilir bunları çok araştırdım lakin bu konuda bütçeyi küçük tutmak istiyorum taktir ederseniz ki 550 600 cıvarı kamış ve makina ortalam bir kalite bunu ben şu an 200 tl ye kadar düşürdüm eleyerek zaman içinde alışırsam kaliteyi artırma düşüncesindeyim sadece olumsuzluklar ve güç konusunda korkularım vardı..

6. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Baitcasting makineler genel kullanım itibarıyla tatlı su için ama tuzlu su için de uygun olanları var.. Yeni başlayanlar için kuş gözü sorunu büyük bela ama gerekli araştırma ve alıştırma yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.. Atış mesafesine gelirsek spinle arasında pek fark yok bence yetenek meselesi bazı üstadların baitcasting de uzak erim olarak baya kendi aştı ( Sulh Turgay ) gibi videoları var izleyebilirsiniz.. Kullanım olarak spin den daha avantajlı zamandan tasarrruf.. Drag gücüne gelirsek biraz düşük kalıyor ama levrekte pek sorun olacağını zannetmiyorum.. Ben şahsen baitcasting taraftarıyım ve sıkı bir kullanicisiyim.. Nedeni ise hafiflik ve serilik .. Yeni makinelerle bu kuş gözü sorunu çözüldü mesela " Daiwa Steez SV TW " makine.. Aşırı rüzgarlı havalarda bile sıfır kuş gözü.. Haziran ayında satışa çıkacak sabırsızlıkla bekliyorum şahsen.. :) kısaca kesinlikle korkmayın deneyin alışınca birakamayacaksiniz..

GOKHAN AKSOY ve Lazarus bunu beğendi.
  7. GOKHAN AKSOY

GOKHAN AKSOY Daimi Üye

Kardeş yanlış anlama 200 oluşturacağın bi baitcasting takımdan hiç verim alamazsın fren sistemi felan çok sıkıntı olur bir çok baitcasting makine kullanmış biri olarak söylüyorum misine yumuşak 0.30 monofilement misine kullan ilk başta ipe girme dolaşma olduğunda çözmek sikinti

imece ve M.Taha D. bunu beğendi.
  8. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

anlıyorum @GOKHAN AKSOY çok iyi anlıyorum spine ben 15 tl lık makına 50 100 atarlı 40 tl lık kamış ile başlayan adamım spin kamış alınca "amelelik yapıyormuşum lan ben" dediğim çoktur.. lakin 2.95 dolar kuru ve ortalama fiyatları görünce açıkçası "ben bu naneyi yiyemem" diyip alıcı aramak istemiyorum alete şu an gözüme kestirdiğim "mitchell mag pro advanced cast" tetikli kamış var .. lakin makinaya 500 600 bayılmadan önce bir el fren hakimiyeti kazanayım alayım parçalayım sistemi nasıl oluyormuş bir bileyim durumu var bozmadan öğrenemezsin matığı bende :D makina olarak açık söylemek gerekirse ilk düşündüğüm bu çok yorum okudum ve genel olarak bir sıkıntı yazılmamış... şu an test aşaması Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com bu arada almadım mı o 50 60 tl lık takımla balık ... 20 30 parça lüfer topladım mudanya gibi yerden 2 tanesi 1 kıloluktu ortalama.. denizin böyle bir olayı var balıkçılıkta acemiyi ödüllendirip zehirliyor :D

Son düzenleme: 6 Şubat 2016
  9. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Dediğiniz makinede magnetic fren sistemi var yeni başlayanlar için bence sakıncalı kolay yıldırabilir tecrübeyle sabittir..

10. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

öneriniz nedir ? @M.Taha D. yada genel olarak makına nasıl ? hangi fren sistemi daha iyi

11. QuErorZ

QuErorZ Üye

Yazın seyahatte kullanma fırsatı buldum ve sizi tamamen aydınlatacağımı umuyorum:) .

Yurtdışında insanlar bizim gibi avlanmıyorlar. Herkesin teknesi var. Tekneyi suya indirip meraya gidiyorlar. Teknenin ön kısmında mutlaka bir adet de elektrikli sırtı motoru var. Fakat ismi sırtı motoru olmasına rağmen sırtı için kullananı görmedim. Bu motorları ayağınızla pedalına basarak yönlendiriyor , hatta hızını ayarlıyorsunuz. Bir yandan motorla yavaş yavaş meraları gezip, bir yandan da at çek yapıyorsunuz. Yani aynı anda at çek yapıp bir yandan ayağınızla yönlendirerek bütün kıyıları tarıyorsunuz.

jamie-horton-using-trolling-motor-to-stir-up-bass (1).jpg

İşte kıyıdan avlanmakla tekneden avlanmak çok farklı. Kıyıdan avlanırken sahteyi atabildiğimiz kadar uzağa eriştirmektir amaç fakat tekneden kıyıları tararken sürekli ince atışlar yapıp ağaçların, kayaların altını, kıyıdaki oyukları tutturmanız gerekir. Ve baitcasting makinalarla çok daha isabetli atışlar yapabilirsiniz. Çoğu zaman bass(koca ağızlı levrek) avcıları kullanır bu baitcasting makinaları. Nedeni ise bass avcılığında en çok sadece iğne ve silikondan oluşan rigin kullanılmasıdır.

Mesela bass için en sık kullanılan riglerden bir tanesi. Sadece bir iğne ve silikondan oluşuyor. İşte bu yemi spinning makina ile uzağa eriştiremezsiniz.

Peki bizim için baitcasting kullanımı mantıklı mıdır? Kesinlikle hayır. Neden mi?
    1- İşin açıkcası baitcasting makina gerektirecek hassasiyette atışlar yapmaya çoğumuzun ihtiyacı yok. Hele tekne avcısı değilseniz kıyıdan denize sallıyorsunuz oltayı. 30 cm sağa ya da sola atmanın bir önemi var mı?
    2- Bass rigi gibi ağırlığı 2-3 gr olan rigler kullanmıyoruz.
    3- EN ÖNEMLİSİ ! Tecrübeli baitcasting kullanıcılarıyla avlandım. Ama bu insanların bile ters bir rüzgarda , ya da atış yaparken kamış ya da sahte arkada bir yere takıldığında oltayı dolaştırdıklarını gördüm.

Son düzenleme: 7 Şubat 2016
    Lazarus bunu beğendi.