Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baitcasting Makina, kamış ve Tekniği Hakkındaki Düşüncelerim.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında tanbey55 tarafından paylaşıldı.

1. tanbey55

tanbey55 Yeni Üye

en kendi çapımda hem tuzlu suda hemde denizde ortama ve balığa göre fırsat buldukça tatlı su ve tuzlu su kıyı avcılığı yapıyorum. Sürekli balık avcılığında usta sayılabelicek düzeyde avlarım hiç olmadı, balık tuttum ama onlarda şans eseri tutulmuşlardır.
    Yaptığım balık avları Kocaeli İstavrit, İzmarit, Eşkina, Mırmır, Karagöz, Kalkan- Ordu Çevresinde Levrek- Amasya Tatlı su levreği ve sazan, Giresinde kırmızı benekli alabalık ve Şu an yaşadığım yer olan Samsun civarında Gökkuşağı Alabalığı, Somon ve Karagöz, Genelde balık avlarken elimde olmayan bir huyum var, yeni bir şey denemek, bu nedenlede aldığım ve kullanmaya fırsatım olmayan ve benden çok çok iyi balık tutan bir çok arkadaşın hiç bilmediği bir sürü malzeme sahibi oldum. Forumları teknikleri okudum bilgi sahibi oldum etkilendim. Konuya gelirsem bir süredir içimde hep merak konusu olan ve kullanmak nasıl bir histir diye merak ettiğim baitcasting olayına girdim. Makine konusunda internet literatüründe neredeyse türkçe olan tüm konuları okudum, karşılaştırdım ve amaca en uygun olacağını düşündüğüm makine ve kamışı satın aldım.
    Aldığım takım ile hiç balık yakalamadım, sadece atış çalışıyorum. 30 gram kurşun- 15 gram rapala ve 12 gram meps atışlarım oldu. 12 gram mepsi 50 metre üzeri başarılı ve başarısız atışlar yaptım. Şuan kısmen yan atışlarda bir çizgi yaptım.

ALDIĞIM TAKIM

KAMIŞ 2.25 7-35 GR ATARLI

MAKİNE Abu Garcia Revo® RVO3 SX-HS-L

Kamış olayı ve makine konusunda deneyimlerimi ve teknik hakkındaki yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Bunları madde madde bir çok konuda yazacağım.

1-SAĞ EL SOL EL?

Ben sol el aldım, çünkü spin makinemi sol el sarıyordum, atış yaptığım elimden kamışı sarmak için diğer ele geçirmek zaman kaybı yaratacağını, hoş olmayacağını düşünüyordum, İnternette bir çok video izledim, ustalar hep sağ el makine kullanıyorlardı, Ben ise çok hızlı peşpeşe üç atış en teknik nasıl yapılır diye kendime soruyor ve ancak sol el modelde yapılır diyordum. Kullandıktan sonra şunu keşfettim, eğer balık çekiyorsan ve balık büyükse kesinlikle sol el kamışı tutup sağ el sarmak çok daha güçlü, rahat, güvenli ve anladımki amerikalı ustaların avlakları büyük balık dolu olduğundan sağ el kullanıyorlar. Eğer 2 kilo üstü balıkların peşine gidecekseniz sağ el tekniğini edinmenizde fayda var diye düşünüyorum. (Ağır Yükte İki Elde Denedim,)

2-KALIN MİSİNA - İNCE MİSİNA

İlk önce makineden bahsedeyim, baitcasting makineler çok küçük aletler, çok yönlü olanların haricinde low profile denilen makineler neredeyse minyatür makineler. Tabiki misina tanburlarının taban çapları 1 cm civarı, bunu neden yazıyorum, olay şu kalın misina mesela bir 35-40 lık misina sardığınızda 1 cm çapında artan turlar yapıyor, maddenin doğal özelliği olan eski haline dönme özelliği hafıza olarak belirtiliyor, yani misinayı sardığınızda uzun süre sarılı kala bir misina boşalırken sarılı olduğu tamburun şekliyle halkalı olarak boşalıyorsa hafızalı oluyor, tavsiye edilmiyor, hafızasız olan ise tanburda sarılıyken halka duran, atıldığında düz duran misinalar oluyor. Burada ip misinalar harici olarak monofilament misinalar için şunları söylemek istiyorum. Elinize 4-5 cm bir parça misina alın 1,5 cm çaplı bir daire şeklinde masanın üzerine koymaya çalışın, misinanın halka yapıp masaya bıraktığınızda misinanın tekrar düz konuma geldiğini göreceksiniz, oysa bir ip bırakmış olsaydınız aynı halka şeklinde duracaktı, şimdi ikinci olarak elinize 20 cm bir misina parçası alıp elinizde halka şeklinde bükerek masaya bırakın, açılmaya çalışsa bile kısmen halka şeklinde durduğunu göreceksiniz, çapın önemine anlamanıza yardımcı olmuşumdur inşallah, konuya dönersem bait casting makinenin misina tanbur çapı az olduğu için misina kalınlaştıkça, misinanın düzleşme isteği o kadar artacaktır, bu maddenin doğal tepkisidir, bi tepkiyi boşalma sırasında serbest misina daha fazla hissettirecektir. Şimdi kendi deneyimimden önerimi söylüyorum, makinanız ne kadar küçükse o makinaya monofilament misina kullanacaksanız yumuşak türde ve elinizden geldiği kadar ince misina kullanın. Sert misinaların sıfır sürtünme ortamında boşalırken mancınık çıkrığına sarılmış, daha sonra taş fırlatan düzenek gibi olmasın misinanın boşalımı. Ayrıca kalın misina tanburun üzerinde aynı uzunlukta ince misinaya göre daha fazla ağırlık demektir, buda dönüşte tamburun dönerken salınımını- merkez kaç kuvvetini ve ağırlık merkezini etkilemektedir.

Bu yüzden bait casting low profile makinelerde ip misina kesinlikle alternatifsiz şart, atış öğrenim aşamasında ince ve yumuşak misina kullanımı. Ayrıca makaraya atılabilecek minumum miktarın biraz fazlası miktarda misina sarılması. kesinlikle maksimum misina sarılmaması, Spin makinalarda orta kafa ne kadar doluysa o kadar uzak atış olur, bunda tam tersi, az misina düzgün atış.

3- ATIŞ VE MANYETİK FREN

Manyetik fren atış yapıldıktan sonra attığımız cisim yarı yola vardığı zaman kuvvetli olarak devreye giriyor, Atış yapıldıktan sonra gevşek ve kuş yuvası yapacakmış tarzda misina boşalımı oluyor, manyetik fren devreye girdikten sonra makaranın dönüş hızını yavaşlatarak makara üzerinde bulunan misinanın düzgün bir şekle gelmesini sağlıyor, misina sarımı düzelince makaraya hemen el freni yapmak gerekiyor. Zira atışta erim gerçekleşiyor ve artık misina ileri gitmiyor, makara dönüşü fren yaparak yavaşlasa bile tur bindirmeye devam ediyor. Bu yüzden makaradaki sarım düzelir düzelmez başparmak freni yapmak gerekiyor. Atış yaptıktan sonra alışana kadar makineyi gözle takip edelim.

4-ATIŞ TEKNİĞİ Yan atışlar ilk başlarken kesinlikle şart, yan atışlarda başarı sağlandıktan ve sorunsuz atışlar gerçekleştirdikten sonra omuz atışlarına başlanılabilir.
    Ayrıca normal spin atıştan fark olarak eğer elimizdeki kamışı bir çubuk ve uçunda elma takılı ve biz bunu uzağa istediğimiz yöne atacağız. hani çocukken çubuklara çamur, elma vs takarak atardık, onun gibi, kamışın ucundaki ağırlığın hissedilmesi gerekiyor. İşabetli atış için şart.

Kullandığımız misina ince atım ağırlığımız mesela 10 gram, manyetik fren maksimumda güç kullanmadan yandan savurma şeklinde atışlar yapıyoruz, başarı yüzde yüz ve atış mesafesi kesinlikle spinden daha fazla.

5-KAMIŞ SEÇİMİ VE UZUNLUĞU

kamış ne kadar kısa ve küçük aksiyonlu olursa daha başarılı olunacağını düşünüyorum, kamış boyunun uzaması dezavantaj. Kısa ve düşük atarlı güzel bir karbon kamış, kendi boyumuza göre 1,20-190 arası kamış seçilmeli. , Eğer kamış ne kadar kısaysa makineyi ve kamışın ucundaki ağırlığı hissetmek daha kolay.

6-MAKİNE SEÇİMİ

İlk başlayanlar için manyetik fren veya manyetik ve santifrüjlü frenin her ikisininde olduğu makineler. İlk başlayanlar için manyetik fren şart.

Bunlar benim şu an için kendime has yorumlar. Ben şu an balıkta bu tekniği kullanıyorum ve memnunum diyen ustalar yanlış şeylerde yazmış olabilirim. Bunlar benim ilk izlenimlerim.

Selim_ist, Discovery_TR ve egeden bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Biatcasting kesinlikle çok keyifli bir av stili. Fakat alışana kadar biraz sabırlı olmakta fayda var. Ben tatlı su avlarımda genellikle baitcasting takımımı kullanıyorum. En son 1,5 kilo civarı bir turna yakalamıştım. Bu takım ile o balıkla savaşmak gerçekten çok keyifli. Misina konusunda kesinlikle haklısınız, bende ip misina kullanıyorum. Şu anda makinada 30lb Spiderwire Stealth Camo ip misina sarılı. Hem olası kuşgözü düğümlenmelerinde çözülmesi mono ya göre çok daha kolay hemde 0,30 bir mono misinadan daha ince ve daha kuvvetli. Başlangıç için ucuz bir makina almıştım bende fakat sanırım değiştirme vakti geldi :)
    Bu makinayı herkese tavsiye ederim.
    Daiwa Tatula

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2014
    Discovery_TR bunu beğendi.
  4. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

5. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Zaten tetikli kamışlar bu tip makinalarda kullanmak için dizany edilmiştir. İlk halkasına bakarsanız spin kamışlardan farklı olarak çok daha küçüktür. En idealleri 2 mt den kısa ve tek parça olanlardır. Fakat bunlarında taşıma problemi oluyor. Tabiki büyük bir aracınız ya da römorku olan bir tekneniz varsa durum değişir :)

6. tanbey55

tanbey55 Yeni Üye

Parçalı kamışların taşıma zorluğu kısmen var, kısmen yok, ben kamış çantamı 1.20 boyunda aldım, son aldığım iki adet parçalı kamışın parça uzunlukları 1.10 civarı, kamış çantama kılıfları ile birlikte çok rahat giriyorlar, parçalı kamışlarda maksimum 2.40 boy uzunluğu aşılmadığı sürece araç bagajlarında taşıma sorunu da olmayacağını düşünüyorum. Bence burada zorluk şu, av sahasına gidildiğinde genelde hemen hazır takımları açarak vakit kaybemeden misinayı suya bırakma ve avlak değiştirileceği vakitlerde toplanma ve tekrar takımı kurma sorunu teleskobik takımlara göre dez avantaj.

Ayrıca aldığım takımda bahsedilen k-don baitcastig kamış tetiklidir.

7. S.Turgay Karaaslan

S.Turgay Karaaslan Üye

bende kendimce tecrübelerimi paylaşmak istiyorum...

misina kullanımı:

ip misina her ne kadar mono misinaya göre 0 hafıza ile atış yapma imkanı sağlasa da atış esnasında misina sarım klavuzuna uyguladığı sürtünme kuvveti oldukça fazla ve atışı olumsuz yönde etkiliyor...bu sorunu minimale indirmek için misina klavuzu orta konumlandırmak gerek ki bu bir nebze rahatlama sağlıyor...bunun dışında su tutulumu sürtünme ile bir araya geldiğinde mesafe iyice düşüyor...

size tavsiyem % 100 flourucarbon misina denemeniz...makarada beklerken hafıza almıyor ve sürtünme oranı ip misinaya göre oldukça düşük...su tutulumu da aynı şekilde çok çok daha düşük...

ancak ip misina kullanmak için geliştirilen bir takım pratik teknolojiler var...mesela tapered (konik) misina klavuzu yada T-wing klavuz kapakları...

her iki sistemide kullandım oldukça başarılılar...ip misina da artan performans flourocarbon misina da en üst düzeye çıkıyor...

manyetik fren:

manyetik fren atışın ortasında değil ilk başından itibaren devreye girer...santrifüjlü fren sistemleri ise atışın sonuna doğru devreden çıkar...

santrifüj sistemler manyetizmaya göre daha avantajlıdır...çünkü manyetik alan etkisi sürekli olarak makara tamburuna etki eder ve atışı kısaltır...süregelen bu manyetik etkiyi ortadan kaldırmak için merkez kaç kuvvetine göre pozisyon alan fren tamburları vardır...bu sistem sabit tamburlara göre mutlak suretle daha avantajlıdır...

sağ el sol el durumu:

sağ el makineleri kullanamıyorum ancak sol el makinelerde çok rahat ediyorum...fakat sizin bahsettiğiniz konu açısından hiç bakmamıştım...

kamış boyları:

185 cm den 270 cm'ye kadar kamışlarım var...surf atış için uzun kamışlar oldukça avantajlı diyebilirim...ancak şu bir gerçek iki parçadan ziyade yekpare gövde kamışların savurma kapasitesi son derece iyi...

takımınız hayırlı uğurlu ve bol balıklı olsun güle güle kullanın :)

8. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Low Profile Baitcasting konusunun piri ve kompedanı, Turgay beydir.

9. tanbey55

tanbey55 Yeni Üye

Turgay Bey size önce emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Bu konuyu ilk önce sizin açmış olduğunuz ve yaklaşık 35 sayfa süren konunun altında açmayı düşündüm, fakat daha sonra son mesaj 11.12.2012 olduğu için ve sizin bu konuda hala aktif olduğunuz konusunda treddütlerim yüzünden yeni konu açtım. Sizi konuyla hala ilgili olduğunuzu görmek gerçekten benim için güzel bir süpriz oldu.

Zannediyorum bu konuda yazdığınız tüm mesajları okudum, videolarınızı izledim, emeğiniz çok büyük ve bu düzeyde konuyu anlatan türkiyede teksiniz sanırım. Zaten atış tekniğini anlatan sizin videolarınız, birde sizden başka başka bolulu bir arkadaşın videosu var.

Ben makina almaya karar vermeden önce elime ilk olarak dam quick power gps marka santififujlu bir makina aldım, onunla atışlar yaptıktan sonra başka makina almaya karar verdim.

Sizin tecrübeleriniz ve paylaşımlarınız çok değerli.

Ben bait casting makinada ip misina denemedim, ip misinanın kılavuzdan çıkışta yaşadığı sürtünme ve makaradaki sürtünmenin fazla olacağı konusunda haklı olacağınızı düşünüyorum, belki atış gücü ve belki ince ve kaliteli ip misina kullanımının bunu biraz hafifleteceğini düşünüyorum, en kısa zamanda deneyip bilgi vereceğim.
    Fluakarbon misina konusuna gelince iyi kalite %100 fluacarbon misinaların fiyat olarak en az ip miisinalar kadar pahalı olduklarını, çekerlerinin normal misinaların altında olduğunu ve yıpranma katsayılarının yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden açık denizde tekneden kullanımlarda ve derin sularda çok fark yaratmayacağını, fakat kıyı sularda ara ara taşa zemine sürtünme olacağı için tercih edilirken bunların bilinmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.
    Ben şunu rahatça söyleyebilirim. Surf atış yapmak için kimse bait casting makina almasın. Yorulmadan at çek yapmak, savurma sırasında aşırı güç harcamamak, aynı sürede daha fazla atçek yapmak ve atış sırasında hedefe isabetli atışlar yapmak isteyenler bu tekniğe yönelsin.
    Surf atışlar için çok güzel 3 metre ve daha uzun düşük atarlı hafif spin kamışlar, ayrıca surf kafalı, sığ makaralı kaliteli makinalar, uzak atışlar için 12,5 cm 19 gr, 14 cm 23 gr, 17 cm 28 gr long cast kaliteli sahteler mevcut, bunların birlikte kombinasyonları ile birlikte yapılan atışların erişeceği mesafeler her zaman tatmin edici olur ve başka arayışlar itmez insanı, belki aynı erim mesafesi baitcasting makinelerde de yakalanabilir veya geçilebilir ama inanın 10-15 atışta bir kuşyuvası riskiyle hep karşılaşırsınız. Çünkü bu makinenin doğasında var. En ufak bir atışta zamanlama hatası, en ufak bir gecikme, savurma dengesizliği kuşyuvasına yol açıyor. Bu makinelerde izlediğim atışlarda bir iki tane gösteri amaçlı atış dışında kimse atışta kamışa abanmıyor, yormadan ve zorlamadan hedefe savuruyorlar,
    Ben manyetik fren sisteminde daiwanın merkez kaç kuvveti ile dışarı hareket eden misina tanburunun mıknatıslara yaklaşması, atış sonrası uzaklaşarak mıknatıs etkisinden kurtulmasını ve bu sayede sürekli bir manyetik etkiye maruz kalmamasını okudum, benim makinemde ise sabit manyetik fren var, benim ortalarda devreye giriyor diye anlatmak istediğim misina boşalımı sırasında gözle izlediğimde atışın ortalarında frenin etkisinin gözle görüldüğü ve makara üzerindeki misinanın boşluksuz düzgün hale geldiği, o sırada başparmakla fren yapılırsa kuşgözünün olmadığı, eğer gecikilirse tekrar misinanın kuşgözüne dönüştüğü bu yüzden yeni başlayanların misina boşalımını gözleriyle takip etmelerini ve izlemelerini tavsiye ediyorum.

Ben bu konuda şunu savunuyorum, eğer surf atış için bait casting makine alacaksanız, makineniz low profile bait casting olmasın, Raunder tipi makineler işinizi daha çok görecektir.
    Ayrıca uzun kamış surf atışlarda işe yarasada bu küçük makineler için atışta hedefe isabet ve daha az güç harcamanın her zaman daha fazla tercih edilen nokta olduğunu düşünüyorum.
    Bu makineler piyasaya gireli bayağı oldu, benim arkadaşımda damın makinesini almış 3 yıldır duruyor kenarda, denemiş becerememiş, forumlarda anlatılan makineden ise bir çok sitede kalmamış, bir çok arkadaşımız satın aldı, denedi ve bıraktı. Stoğun bitmesi kadar satış oldu ama reel kullanıcı sayısı satın alma sayısının 10/1 i olmadı sanırım. Neden diye sorup bir çözüm düşünsem, insanlar yapılış amacının dışında beklentilere yönlendirildiler, yok uzak atış yok başka seyler, bu makineleri kullananlar ya tatlı suda hedef atışları için alan bilinçli kullanıcılar, yada tekneden kullanan avcılar. türkiye kıyılarını gezelim, kaç tane tuzlu suda bait casting makine kullanan kişiye rastlayacağız. Irmak kenarı farklı, göl kenarı farklı, deniz kenarı farklı, tekneden avcılık farklı; baitcasting makine aldık diye hepsinde aynı makineleri kullanamayız, nasılki spin makineler çeşit çeşit bunlarda öyle.

10. tanbey55

tanbey55 Yeni Üye

Fluorocarbon Misinaların Özellikleri ve Kullanım Şekli

Fiziki özellikleri : Fluorocarbon misinaların en belirgin özelliği su içindeyken %99'a yakın görünmez oluşudur. FC misinaların ışığı kırma indisi suyunkine çok yakın olduğu için, su içinde neredeyse görünmez bir hal almaktadır. Fluorocabon misinalar oldukça sert misinalardır, düğüm mukavemetleri ve çeker değerleri de eş kalınlıktaki monofilament misinalardan daha düşüktür. Fluorocarbon misinayı test etmek için misinayı ucunda ateşe tutarak yaktığınızda, naylon ya da monofilament misinalardaki gibi büzülme kıvrılma yapmadığını görürsünüz. Misinanın yana kısmı tıpkı kömür gibi kararır. İşte bu şekilde fluorocarbon misinanın gerçek olup olmadığını anlarsınız.

Kullanım amacı: Fluorocarbon misinayı olta takımınızı hazırlamak yani, iğneye bağlayıp köstek yapmak, ya da köstekleri üzerine bağlayacağınız beden misinası yapmak için kullanabilirsiniz. Kesinlikle olta makinenize sarmak için tercih etmemeniz gerekmektedir. Sert olması sebebiyle, kolayca makaranızdan boşalabilir ve çekeri de düşük olduğu için normal misinalardan daha güçsüzdür. Olta takımı hazırlamak için kullandığınızda ise normal misinaya göre çok daha verimli avlara imza atacaksınızdır. Bu şekilde avlanan ve bu misinalar olmazsa olmazı olan pek çok usta balık avcısı bulunmaktadır.

%100 Fluorocarbon ve Fluorocarbon Kaplı Misinalar : Fluorocarbon misinaların içinde kullanılan karbon oranı oranında görünmezlik kalitesi artmaktadır. Kaliteli bir fluorocarbon misinanın görünmezliği de fiyatı da yüksektir. Kaliteli üretim yapan üreticiler bunu misina üzerinde %100 Fluorocarbon olarak belirtmektedir. Bir de fluorocarbon malzeme ile kaplanmış monofilament misinalar vardır. Bu misinalar monofilament misinaların yüksek çeker değeri yanı sıra, dışındaki kaplama ile de daha az görünmezliği sunmayı hedeflemektedirler. İhtiyacınıza göre bu misinalar arasında seçim yapabilirsiniz.

Ben küçük çaplı minyatür makineler için %100 Fluorocarbon misinayı ve buna benzer özellikli makaradan boş bırakılsa kendi kendine fırlayacakmış gibi duran misinaların kullanılmasını tercih etmiyorum, bununda sebebini ilk mesajımda uzun uzun anlattım, Amacın uzak atıştan daha ziyade sürekli, düzgün ve isabetli atış olması kanaatindeyim.

11. S.Turgay Karaaslan

S.Turgay Karaaslan Üye

eyvallah ağabey sağol güzel yorumun için ama kimseden üstün kimsenin üstünde değilim...ama kendimce son derece iyi kullandığımı düşünüyorum...:)