Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baitrunner Makineler Hakkında..

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Selahattin tarafından paylaşıldı.

1. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Değerli Ustadlarım,

Bu makineler hakkında detaylı bilgisi olan Abilerimden bilgilerini rica ediyorum. Özellikleri nelerdir? Favori modelleriniz hangileridir?

Saygılarımla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Aslında bu konu ile ilgili güzel bir çalışma hazırlıyorum.Makineler ve kullanım alanları ile ilgili.Netteki pekçok konu kopyalanmaktan artık anonim olmuş durumda.Bu nedenle yeni sitemiz için içeriği yeni ve güncel konuların daha iyi olacağını düşündüm..

Baitrunner makineler aslında adında anlaşılacağı özelliğe sahip.Bu makinelerin ortak özelliği misinayı boşa yada çok az bir dirençle salınabilecek konumda avlanılabilme imkanı tanıması.
    Bunu baitrunner makineler iki farklı makinede iki farklı yolla yapar.Birincisi Baitrunner spool olarak adlandırılan kalama parçası olan makinelerle diğeri ise fight knob denilen mücadele kolu olan makinelerle.
    Bu makinelerin ortak özelliği ister kalamadan,ister mücadele kolundan seçilecek konum ile balığın yemi alması sırasında misinayı asılması durumunda yok denecek kadar bir dirençle misina salmasıdır..

En bilinen modeli Shimano bigbaitrunner LC dir.Bu makine trofe sazan avcılarının gözdesidir.Diğer yani kalamadan yapılabilen makineler ise Amatörler arsında çift kalama olarak bilinen makinelerdir.Bu maknelerdende Shiamano Ultegra XTA modeli surf makine kullanıcıları arasında ençok tercih edilen modeldir.Bu modelin tercih edilmesinde uzun mesafe atışlarındaki başarısıda büyük etkendir.

4. Selahattin

Abi anladığım kadarıyla canlı yemle levreğe bırakma yaptığımızda veya çipura sargoz mırmır gibi avlarda bu makine sayesinde avımız çok daha rahat ve zevkli bir hale gelebilir doğru mu?

Çalışmalarınızı heyecanla bekliyoruz sitemizi her geçen gün daha da zenginleştiriyorsunuz emeklerinize sağlık:)

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Nedir bu baitrunner makinalar diye soranlara görsel olarak göstermek istersek,
    resimdeki arka kalamanın hemen üstünde bir mekanizma var.İşte o mekanizma açıkken balık yemi alır ve gider.makina misina boşaltmaktadır herhangi bir direnç yok gibidir.Sonra sistem kapanır ve iğne batar.Denizde özellikle levrek avında ama asıl kullanımı tatlısuda sazandadır...

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Evet buna imkan tanısada levrek avında klepenin (mandal) indirilmesi yada misinanın "0" dirençle salınması önemlidir.
    Küçük bir ilave yapayım.Baitrunner Spool makienlerde kalamada içte kalan kısım minimum kalama değerini belirler.Onun üzerindeki ana kalama ise bu değer ile "+" değer arsında ayar yapar..

Çalışmalarımı inşallah kısa zamanda bitirebilirim.Umarım faydalı olur.:)

7. Selahattin

Peki Abi bu kalama otomatik olarak mı kapanıyor yoksa biz mi kapatıyoruz elle? Otomatik ise istediğimiz kadar kalama mesafesini ayarlayabiliyor muyuz?

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Otomatik değilde elle kapatılıyor.Çoğunluğu kolu çevirdiğimizde kendisi kapanır..

9. Selahattin

Çalışmalarınız ile fark yaratacağınıza şüphem yok Abi şimdiden teşekkürler ellerinize sağlık:)

10. Selahattin

Anladım Abi ozaman benim bu makineden mutlaka almam lazım geçen sefer kalamayla uğraşırken hayatımın balığını kaçırdım:)

11. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

bende merak ettim bekliyorum çalışmalarınızı