Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bakınız tehditlere bakınız protestoya

Konu, 'Sohbet' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

 1. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Avlanma yasağı 1 Eylül'de kalktı ama balıkçıların yeni sınırlamaları boykot etmesi, fiyatları rekor seviyelere tırmandırdı.
  Balık avı yasağı 1 Eylül'de kalkmasına rağmen, 'Gırgır' olarak adlandırılan büyük balıkçı teknelerine 24 metreden sığ yerlerde avlanma yasağı getirilmesi nedeniyle başlatılan boykot, özellikle bu mevsimde bol ve ucuz palamut yemeyi uman vatandaşı hayal kırıklığına uğrattı.

  Hem Marmara, Hem Karadeniz'e sahili olan Kocaeli'de, balıkpazarındaki tezgahlarda çok az balık yer alırken, çok az yakalanan 250 gram ağırlağındaki palamutun tanesi ise 15- 20 lira olunca kimse almak istemedi.

  Geçimini yıllardır balıkçılıkla sağlayan Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'ne bağlı Ereğli Limanı'na bağlı balıkçılar, 24 metreden az derinlikte gırgırla ağ atamayınca 1 Eylül akşamından itibaren denize açılmayarak başlattıkları boykotu sürdürüyor. Balıkçıların eylemi nedeniyle balık tezgahları da sezona boş girdi.

  1 KİLO HAMSİ 30 TL OLACAK

  Karadeniz'de uygun derinliklerde çok az avlanabilen 250- 300 gramlık bir palamutun 15-20 TL'den satılması da, fiyatı yüksek bulan vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı. İzmit Balıkpazarı'nın en eski esnafından Hamdi Bineklioğlu şunları söyledi:

  "Ben 43 yıldır balıkçılık yapıyorum. Bugünkü yaşadığımız sezonda poyraz rüzgarı olması balığı biraz etkiledi. Asıl etkileyen ise 24 metre yasağı oldu. Bölge balıkçılarımız boykot halinde olduğu için balığa çıkmıyorlar. 24 metre yasağı ciddi sıkıntı yarattı. Hükümetin hem siyasi, hem de toplumsal bakması lazım bu duruma. Bunlar akım balığı. Karadeniz ve Marmara'dan Yunanistan'a gidiyorlar. Bu balık bu ülkede tutulmazsa 1 kilo hamsiyi bu insanlar 30 TL'ye yerler. 3 ay balık yasağı yaşıyoruz ve geçimini sağlayan çok büyük bir kitle var. Balık pahalı. Bir palamut 15 TL olmaz. Önümüzdeki hafta fiyatların düşüceğini düşünüyorum."

  PALAMUTUN EN FAZLA 5 TL OLMASI GEREKİR

  Balık olmayınca tezgaha pahalı geldiğini söyleyen Uğur Pehlivan ise, "Marmara bölgesinde eylem var. Bu nedenle balık olmayınca tezgaha pahalı geliyor. Palumutun tanesi 15 TL've çok para. Gariban bir insan bu balığı alamaz. En fazla 5 TL olması gerekir ki herkes balığı yesin. Eylem hala sürüyor. Bu yüzden balıklar çıkmadı. Bu fiyatların 10-15 gün içinde düşeceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.

  Normalde 5 TL olması gereken sardalyanın 10- 15 Tl'ye satıldığını belirten balıkçı Salih Sevimli de şunları söyledi: "Balıkçılar balığa çıkmayınca bize de gelmiyor. Otomatikman balık fiyatlarında yükselme oluyor. Normalde 5 TL'ye giden sardalya 10- 15 TL arasında gidiyor. Çünkü tezgaha balık gelmiyor. Palamutun tam sezonu ama vatandaş tezgahta bir palamutu 15 TL'ye görünce almaktan vazgeçiyor. Bunun tek sorumlusu büyük teknelerin balığa çıkmamasıdır. Ufak ve teşkilatsız tekneler bize getirdiği balıklar az oluyor. Piyasada balık fiyatları artıyor."

  İZMİT BALIK PAZARINDA BALIK FİYATLARI SÖYLE:

  Hamsi 7- 10 TL
  Palamut tane 15- 20 TL
  İstavrit 13- 15 TL
  Sardalya 10-15 TL
  Çupra tane 5 TL
  Levrek 6 TL
  Alabalık 2.5 TL
  Karides 20 TL
  Mezgit 15 TL

  Suyu leğende görüp İSTANBUL'A gelip sorana İSTAMBILLIYAM ABEY diyen, değnekçiliğin, çiğköfteciliğin, ve dahi midye dolmacılığın hatta ve hatta kendilerini ve hadlerini çok fazla zorlayıp, aşarak balıçılığın büyük bir rant kapısı olduğunu keşfeden karakafalar ne yaptığını sanıyor acaba?.
  Bu iş artık rant kapısına dönmüştür bu iş artık mafyöz tiplerin elindedir, bu iş bir adım daha ileri giderek hainliğe çevrilmiştir.
  1908li yıllarda çok çok iyi hatırlarım ki ozamanın gerçek balıkçıları kamyonlarla lüfer dağıttılar tanesi 50 kuruştan evet bu günkü parayla 50 kuruştan , yine aynı asıl ve asil balıkçılar, kamyonla sokak sokak dolaşıp hamsi dağıttılar bedava olarak insanlara.Bu kansızlar gibi yakaladığı balığı fiyatı artsın diye denize dökmediler, bu terbiyesizler gibi insanlara 1 liradan satacağına götürüp 25 kuruştan yem fabrikalarına satmadılar tonlarca hamsiyi.
  Yine bu kansızlar 24 metre yasağını protesto ediyor ve balığa çıkmıyorlarmış, Bak bak baaak, ulen teresler size Japonların okyanusta yasakladığı takımları teşfikle vermedik mi, trolunüze izin vermedik mi ışıkla avlanmanıza izin vermedik mi, elektro şokla avlanmanıza izin vermedik mi, daha ne dübürünüz kaşınıyoda protesto bilmemne sizi halk düşmanları demeyen bir devletle, üç tarafı denizle çevrili ve kendine has bir bakanlığı olmayan, tarla bakanıyla bu işler olmaz neymiş hamsiyi 30 liraya yiyecekmişiz yedirir bu densizler ve devlet merak etmeyin,nasıl dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandıryorsa ,en pahalı hamsisini niye yedirmesinler diimi zengin müreffeh ülkemizde. Bu planlı yapılan bir eylemdir. Dağdaki teröristi ve onun su görmüşünü, engellemeyeni Allah engellesin inşallah.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Bu sadece milleti kafeslemek için düşünülmüş bir yöntem.
  Millet fiyatları görünce veryansın edecek, isterseniz karaya atın ağları diye destekleyecek...
  İsterlerse hiç çıkmasınlar. Ben birkaç sene balık yememeye razıyım.
   
 4. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  İSTANBUL
  Havanın bozuk olmasını fırsat bildiler zaten, nasıl olsa çıkılmaz bu havada hesabı, protesto ediyoruz çıkmıyoruz ayağı yapılıyor.
  Memleketin balık popülasyonunun %80-90 arası zaten bitmiş, kalanın talanını nasıl yaparız derdindeler.
  Devlet devlet olsa 2-3 yıllık av yasakları ile denizleri çoşturur.
  Akım yunana gidecekmiş,ah o yunan olmasa zaten balıkların kökü kururdu,adamlar
  denizleri koruyorlarda ,balık popülasyonu biraz nefes alıyor.yunanda bunlar gibi davransa Ege'de kılçık kalmazdı şimdiye.
   
 5. balıkoltası

  balıkoltası Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4.761
  Beğeniler:
  4.029
  Şehir:
  İstanbul
  Bahaneyle balıklar paçayı kurtarmış oluyor bir kaç gün daha.
  Ayrıca palamutun 5 lira olduğunu kaç senedir göremedik zaten.
   
 6. büyükçolpan

  büyükçolpan Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  81
  su veren itfaiyeyi ...
   
 7. terotti

  terotti Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  22 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  55
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL/merter
  :harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika: bu sözü ayakta alkışlarım :D
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Eylül 2012
 8. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  İnşallah sürekli boykot ederler :D
   
 9. hunterakrep

  hunterakrep Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Ben onların tutacağı balığı yemeden de 3-5 ay daha sabrederim. Ben asıl boykot yapıyoruz diyenleri merak ediyorum. onlar ne kadar boykod yapmaya devam edebilirler. Havalar nasılsa bozuk bunu fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Devlet bu üç beş çapulcuya pirim verecekse onlarada çok yazık. Bu arada Karaburunda av yasağı sürerken bile palamudun çiftini 15 tl ye veriyorlardı hem de olta balığı.
   
 10. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  burada boykot yok gırgırlar devam :) su veren itfaiyeye selam :)
   
 11. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  delikanlı iseler su pehlivanı değil iseler R yapmasınlar devlet geri adım atana kadar atmasınlar da bir yıl balıklar nefes alsın bari :)