Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balans ağırlıkları

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında karantina14 tarafından paylaşıldı.

1. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Benim sormak istediğim üst seviye kamışlarda yer alan denge ağarlıklarının kullanımı nasıl olur? Makina takıldıktan sonramı önce mi takılır? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
    Kolay gelsin. :harika:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Makine takılmadan önce takılır.

harbyteam ve Paşşa bunu beğendi.
  4. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Gramajı nasıl ayarlamamız gerekiyor?

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Benim kamışa 1 adet koymuşlar. Aslına bakarsan kamışa ekstra ağırlık koymakta pek işime gelmiyor. Bazen çıkarıyorum. Tamam bileğe binen yük azalıyor ama bilemiyorum.

6. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

makina takıldıktan sonra.. kamışla makinanın birleştiği yeri normal tutuşta tuttumuzda çok öne yatıyorsa kamışın dengesini sağlamak için ağırlık takılır..

Paşşa ve TekAdam bunu beğendi.
  7. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Bende 25,45,50 gr olmak üzere 3 adet var. Makineyi taktıktan sonra kamışın öne basmasına göre takacağım. 3 ünüde takmak istemiyorum malum 480 gr lık kamışı 600 gr yapmayayım :)

8. karantina14

karantina14 Aktif Üye

teşekkürler. Makinayı taktıktan sonra kamışın aldığı şekle göre bakacağım artık. 25,45,50 gr olmak üzere 3 adet denge ağarlığı var. deneyip göreceğim.

9. argus

argus Üye

Okan senin kamış ağırlıksız da öne basmaz :) Mesnet-moment ilişkisi ile baktığında öne basması ile geri basması farklı avantajlar dezavantajlar getirebilir.

Sol kolunu hakkıyla kullanan birisi için kamış sapında ekstra ağırlık olması çok ciddi mesafe farkları yaratabilecekken sağ koluyla atış yapıp sol kolunu unutan veya yüklenmeyen birisi için pek bir fark yaratmaz. Hatta bu durumda kamışın öne basması belki de daha iyi atış performansı bile sağlayabilir, tam olarak kestirmek zor.

Atış sonrası sarım için baktığımızda da sapta ağırlık olması kafayı daha rahat yukarı kaldırmayı kolaylaştırdığından özellikle çapari avcılığında harika bir konfor sağlamakta. Gerçi sarım esnası için üretilen şeyler değil sap ağırlıkları, bizim dışımızda at-çek yapan yok surf kamışlarla dünyada. :)

Sorunun cevabı; makinanı takıp atışlar yapıp sarım aşamasında ne kadar takacağına karar vermek. 3 kombinasyonlu ağırlığın olduğu için bu konuda şanslısın ;) Bütün ağırlıkları taktığında kamışın sanki hafifliyor hissiyatı verecektir, göreceksin. Ancak ağırlığın 600 gramlara çıktığını da unutmamak lazım. Tüm gün o ağırlığı elde tutmak yorar mı yormaz mı, sen karar vereceksin. Makinanı da biliyorum, kanımca 2 ağırlık ile çalışıp en yukarıda olanı çıkarttığında en verimli dengeyi yakalayacaksındır ama bu senin tecrübenle ortaya çıkacak.

Ben mesela bu denge işini zerre önemsemiyorum, zaten kamışı suya dik, aşağı doğru tutup çekiyorum, öyle alışmışım, denge menge umrumda olmuyor rapalada. :) Bu sebepten de hiç bir kamışta denge menge önemsemedim. :) Çapari yaptığım kamışlarda ise buna tabi ki dikkat ediyorum.

Haftasonu görüşmek üzere ;)

10. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Kaan abi naptın sen yaa insan o kamışlara o kadar parayı denge, erim, sağlamlık gibi özellikleri için veriyor. Şaka bir tarafa 25 gr. ile başlayıp atış yaptıkça değiştiririm belki hiç takmam. Hafta sonu detaylı konuşur av yaparız bakalım. Çapari için 170 gr kurşun ile çalışacağım abi nasıl olur :D

11. cheess

cheess Yeni Üye

hafta sonu sana zor gelir :harika: